Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Albin_KożuchowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-07-2018 - 10:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2008
Posty: 547

Status: Offline
No i jest problem. Księgi chrztów z Dąbrowy z XVIII wieku są prawdopodobnie w parafii. Ksiądz nikomu ich nie chce udostępniać. Są one zmikrofilmowane i mikrofilmy są w KUL.
Prawdopodobnie podana osoba: Jerzy Karol August urodził się 16 grudnia 1739 roku w m. Kamienna /tam znajdowały się koszary wojskowe/ i ochrzczony w Dąbrowie 28 grudnia tego roku, syn chyba Jana Baptysty i Teresy Korduli. Ale te dane nie są pewne.

_________________
Pozdrawiam AlbinKoz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gandalf_de_GreyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-07-2018 - 13:15
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2011
Posty: 241

Status: Offline
Salve Albinie,

Dziekuje!!! kolejny puzzle w ukladance odnaleziony. Co napisales pasuje jak ulal.
Hmmm szkoda, ze ksiadz ma taka dziwna postawe.... a czy w takim razie z KULem da sie dogadac aby np sciagnac scan jego chrztu?

Ciekawe, ze ja mam w notatkach zanotowane, ze matka byla Cordula de Behmerstein... ale moze zostala spolszczona na Terese Kordule. Byla on "kapitanowa wojsk saskich". Byla to jego pierwsza zona. Podobnie jak jej maz czyli jego ojciec, przybyl z Wloch jako Giovani Baptista Boguslaw urodzony w Mediolanie na przelomie XVII i XVIII w. a zmarly juz jako Jan Baptysta w 1755 r. gdzie nie wiem ale pochowany w Wolkowysku w kosciele jezuickim. On byl generalem porucznikiem artylerii Jego Cesarskiej Mosci Panstw Rzymskich, potem przeszedl na sluzbe do polskiego krola i jako szlachcic wloski uzyskal szlachectwo polskie, gdzie nadany mu zostal polski herb.

Mysle, ze mlodszy od niego Jozef Gallera z tej samej matki (chyba) tez mogl sie urodzic w Kamiennej. Wedlug moich obliczen miedzy nimi byla paroletnia roznica, bo kolejny brat Boguslaw urodzil sie juz z innej matki 25.07.1748 r. a metryka jego ponoc jest/byla w Pojewoniu (Königsstühl).

Wiec moze tez moglbys sprawdzic urodziny Jozefa?

Tak czy inaczej bardzo Ci dziekuje!!!

Rafael
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-07-2018 - 13:22
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dziwną?
księgi zmikrofilmowane, więc normalnością, standardem (winno być) jak w każdym porządnym archiwum - nie udostępnianie oryginałów
Dziwne to jest oczekiwanie, że będzie inaczej i podejmowanie działań skutkujących tym, że archiwalia mogą nie doczekać kolejny generacji "genealogów" i brak wyjaśnienia w serwisie genealogicznym sytuacji byłby tez dziwny

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-07-2018 - 13:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Bardzo niedawno był watek
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-printvie ... rt-0.phtml
Temat jest rozpoznany; niestety dostęp do skanów wymaga wizyty w Lublinie
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gandalf_de_GreyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-07-2018 - 13:58
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2011
Posty: 241

Status: Offline
Wlodzimierzu,

Hmmm no ale mozna by te mikrofilmy rowniez uzyczac do ogladania na miejscu... ale skoro sa w Lublinie, to moze tam jest do nich dostep bezproblemowy...

Z czasem moze beda na naszej stronie Smile

Jerzy, czy skontaktowales sie z kolegami z Lublina? Czy pomogli?

Pozdrawiam
Rafael
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-07-2018 - 14:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
To pytanie chyba nie mnie tyczy, jego adresatem (jeśli juz) powinien być Konrad.
Dabrowa Białostocka nigdy nie leżała w sferze moich zainteresowań genealogicznych. Gdyby tak było to pewnie juz dawno (tak jak w przypadku wszystkich kilkunastu parafii będacych w sferze moich zainteresowań). miałbym interesujące mnie skany. Wyznaje bowiem zasadę przede wszystkim liczyć na siebie. i zalecam ja wszystkim pasjonatom genealogii.
A propos dostępnosci w sieci skanów z zasobów koscielnych moze to w czasie jeszcze sporo potrwać kiedy będą publikowane . Dotąd chyba tylko Diecezja Cżęstochowska sie otworzyła.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gandalf_de_GreyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-07-2018 - 14:30
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2011
Posty: 241

Status: Offline
Jerzy,

Oczywiscie, przepraszam. myslalem, ze to Ty byles autorem postu, nie przeczytalem. Tak oczywiscie pytanie jest w takim razie o Konrada...

Czas robi swoje... wiec i koscielne archiwa sie otworza... Nowi ksieza sa powolywani do sluzby bozej, a wsrod nich sa ci ktrzy juz inaczej patrza na dostep archiwaliow koscielnych sla ogolu spoleczenstwa... z czasem zostana biskupami i moca swoich decyzji otworza sie i dla nas... Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-07-2018 - 14:35
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
"A propos dostępnosci w sieci skanów z zasobów koscielnych moze to w czasie jeszcze sporo potrwać kiedy będą publikowane . Dotąd chyba tylko Diecezja Cżęstochowska sie otworzyła."

Warszawa - długo przed Częstochową
Radom
Kielce (przynajmniej częściowo)
Lublin (przynajmniej częściowo)
itd

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Albin_KożuchowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-08-2018 - 16:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2008
Posty: 547

Status: Offline
Prawdopodobnie wspomniany Jerzy Gallera brał ślub w Grodnie z Elżbietą Możejkówną w 1777 roku.

_________________
Pozdrawiam AlbinKoz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gandalf_de_GreyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-08-2018 - 00:03
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2011
Posty: 241

Status: Offline
Albinie,

Jak najbardziej, Pierwsze ich dzieci to Urszula i Augustyn, ale one zmarly jeszcze bedac dzieci. Musle, ze ich rok urodzenai wlasnie okolo 1777/78/79 bo w 1780 urodzil sie Dawid Jan Ignacy, ktory chybna tez umarl jako dzieck, bo dopiero w 1784 urodzil sie Ignacy, potem Anna Dominika, Joachim i Jan.

O Elzbiecie wiem tylko, ze byla staroscianka Nowosadzka (?). Czy masz o niej jakies dane?

Serdecznie pozdrawiam,

RAFael
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Albin_KożuchowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-08-2018 - 09:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2008
Posty: 547

Status: Offline
Poniżej jest link do metryki ślubu Jerzego /nr 161/.
Żadnych innych informacji dot. tej rodziny nie mam, na metrykę trafiłem przeglądając mikrofilmy z Grodna.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1046002

_________________
Pozdrawiam AlbinKoz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Milewski_KonradOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-08-2018 - 13:14
Sympatyk


Dołączył: 08-03-2018
Posty: 16

Status: Offline
Temat mikrofilmów metryk dąbrowskich przechowywanych na KULu wygląda następująco: nie da się tego zrobić poprzez wypożyczenie między biblioteczne i nie wykonują kopii. Trzeba się udać do Lublina i uzyskać pisemną zgodę dyrektora na dostęp do ww mikrofilmów. Czy to wystarczy do zrobienia sobie kopii, nie wiem. Czy zwykły szary człowiek z ulicy uzyska w ogóle taką zgodę? Nie wiem.
Tak czy inaczej czeka mnie podróż do Lublina.
Warto jednak się rozpytywać o te metryki. Sam znam osobę która miała/ma dostęp do tych mikrofilów. Jednak nie dzieli się tym dostępem.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gandalf_de_GreyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-08-2018 - 20:24
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2011
Posty: 241

Status: Offline
Salve Albinie,

Serdecznie dziekuje, kolejny puzel znaleziony !

Kondradzie,

No coz, bede musial napisac do znajomych z Lublina. Moze uda im sie dostac do metryk i zrobic dla mnie scan.

Dziekuje,
RAFael
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Albin_KożuchowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-08-2018 - 20:43
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2008
Posty: 547

Status: Offline
Proszę napisać, jakie będą efekty ewentualnej wyprawy do KUL. Mnie interesuje, jakie księgi ma KUL zmikrofilmowane z parafii Dąbrowa i jak można z nich korzystać.

_________________
Pozdrawiam AlbinKoz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gandalf_de_GreyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-07-2019 - 11:43
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2011
Posty: 241

Status: Offline
Salve Albinie,

Otoz po dlugim czasie w koncu dotarlem do kogos, kto mogl mi pomoc dotrzec do KULu... i oto ostateczny wynik:

... zdecydowana pomyłka, albo jakieś nieporozumienie. W archiwach KUL nie ma ŻADNYCH ksiąg metrykalnych. Mogą być mikrofilmy w Ośrodku Archiwa Biblioteki i Muzea Kościelne, ale to też mało prawdopodobne, ponieważ ten Ośrodek z założenia nie mikrofilmuje ksiąg metrykalnych, lecz akta. Ponadto gdyby nawet były mikrofilmy ksiąg metrykalnych, Ośrodek i tak ich nie może udostępnić, bo nie ma takiego prawa. Dysponentem jest parafia (czy instytucja, z której pochodzą zmikrofilmowane akta) i ona może wydać zgodę na ich udostępnienie. Ośrodek nie jest właścicielem, czy dysponentem mikrofilmów, lecz tylko je wykonuje i przechowuje.
Podane sygnatury (sprawdziłem), to są akta parafii Dąbrowa Białostocka - nie księgi metrykalne, lecz korespondencja z konsystorzem (dawna nazwa kurii biskupiej), rachunki parafialne, spisy parafian tzw. status animarum (to coś różnego od ksiąg metrykalnych - rejestry, kto wykonał, a kto nie wykonał obowiązku spowiedzi i Komunii wielkanocnej, kto przyjął kolędę itd.).

Malo tego mam jeszcze dodatkowa informacje:

Jeszcze jedna informacja: Archiwum Państwowe w Białymstoku ma zmikrofilmowane księgi metrykalne niemal wszystkich parafii dawnego archidiakonatu białostockiego, w tym parafii w Dąbrowie Białostockiej. Inwentarz ksiąg jest na stronie tego archiwum.

A zatem, czy faktycznie te XVIII wieczne ksiegi chrztow sa w AP Bialystok?

Pozdrawiam
RAFael
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.115831 sekund(y)