Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
tomesOffline
Temat postu: Nazwiska w drzewie żony (księstwo łowickie)  PostWysłany: 29-06-2018 - 18:22
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-05-2014
Posty: 523
Skąd: Łódź
Status: Offline
Witam, wziąłem się w końcu za rozbudowę drzewa genealogicznego żony. Poniżej prezentuję główne nazwiska i parafie jakie mnie interesują. Chętnie wymienię się informacjami.



par. Chruślin

Rybus
Urbanek
Deka
Flis
Bryk
Kurczak
Milczarek
Kotecki
Sołtyszewski
Fryoch
Skiełta
Barański
Gajda
Trojańczyk


Łowicz Kolegiata:

Kosiorek
Bartoszewski
Wieczorek
Fałowski
Kochanowski
Kolejski
Śliwiński
Kołucki
Fałowski
Słoma


Łowicz św. Ducha:

Kurczak
Bogus/Bogusz
Burzyński
Taras
Kowalik
Wojda


par. Zduny:

Śniadała
Wiechno
Balik
Bogus/Bogusz
Dobrzyński
Jarosz


par. Złaków Kościelny:

Muras
Anyżka/Anyszka
Kaźmierczak
Wnuk



---------
Pozdrawiam
Tomasz

_________________
Pozdrawiam Tomek

Moje parafie i nazwiska
http://tomgene.blogspot.com - mój blog genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaS7Offline
Temat postu: Nazwiska w drzewie żony (księstwo łowickie)  PostWysłany: 30-06-2018 - 09:19
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-02-2010
Posty: 330

Status: Offline
Dzień dobry,

ja mam Fałowskich. Sporadycznie pojawiają się też nazwiska:Kosiorek, Słoma, Śliwiński, Kołucki i parę innych z Kolegiaty i nie tylko. Mój pradziadek (i oczywiście jego przodkowie) - Kazimierz Fałowski urodził się w Niedźwiadzie (Kolegiata Łowicz).

Pozdrawiam
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tomesOffline
Temat postu: Nazwiska w drzewie żony (księstwo łowickie)  PostWysłany: 30-06-2018 - 19:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-05-2014
Posty: 523
Skąd: Łódź
Status: Offline
Również mam Fałowskich z Niedźwiady:

Szymon Fałowski -1816-Katarzyna Łukawska

Ich córka Franciszka wyszła potem za Gabriela Śliwińskiego.
W przypadku Fałowskich nie udało mi się zajść dalej wstecz jak do ojca Szymona czyli Wojciecha.

Śliwińscy - doszedłem, że przybyli z parafii Wolbórz

Kołucki - zaciąłem się na ślubie Józefa Śliwińskiego z Franciszką Kołucką. Nie wiem kiedy sie pobrali, prawdopodobnie gdzieś po 1910r w par. Łowicz Kolegiata.

Słoma:
mam ich trochę: kończą się u mnie na Balbinie Słomie, która w 1860r wyszła za Jana Kosiorka. Początek to Antoni Słoma i Klara Trzcińska (ślub 1736).

O Kosiorkach nie bardzo wiem co napisać gdyż mam ich masę w drzewie...
W pewnym momencie nawet 2 linie się ich łączą w 1907 r (Tomasz Kosiorek i Marianna Kosiorek)

pozdrawiam
Tomasz

_________________
Pozdrawiam Tomek

Moje parafie i nazwiska
http://tomgene.blogspot.com - mój blog genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sianoszek_MichalOffline
Temat postu: Nazwiska w drzewie żony (księstwo łowickie)  PostWysłany: 30-06-2018 - 21:00
Sympatyk


Dołączył: 29-06-2016
Posty: 156

Status: Offline
Co do Kołuckich/Kołudzkich - pierwotnie pisali się Drzewieccy.
Protoplastami wszystkich Kołudzkich/ckich z łowickiego byli:
Józef Drzewiecki alias Kołudzki - ur. 1718 w Szymanowicach, par. Zduny , syn Bartłomieja i Franciszki z domu Dzierzek (Dzierżek) zm. 1797 w Szczudłowie, żył 76 lat
i Urszula z Sobies(z)ków - zm. 1799 w Szczudłowie, żyła 90 lat, córka Marcina i Apolonii z Jaronków
podejrzewam , że wiek zmarłych podawany był jak to zwykle bywało "na oko".

3 lutego 1823 roku w kościele parafialnym w Chruślinie Tomasz Kołudzki (1797-1854), syn Teodora i Barbary z Wojdów, wnuk Józefa i Urszuli z Sobies(z)ków poślubił Mariannę Rybus (1805-1838) - siostrę mojego 3xpradziadka, córkę Mikołaja i Agnieszki z Turskich. Z tego małżeństwa przyszedł na świat Stanisław Kołudzki (1834-1859) żoną jego została Petronela Rutkowska (secundo voto Kowalik 1838-1903), jedyną ich córką była Jadwiga Kołudzka (secundo voto Zawadzka 1858-1946), która poślubiła Mateusza Kurczaka (1849-1888), syna Marcina i Agnieszki z Wierciochów. Synem Matusza i Jadwigi z Kołudzkich Kurczaków był:

Teofil Kurczak (1877-1962) - Z Władysławem Grabskim zakładał spółkę rolną "Jutrzenka", Henryka Sienkiewicza witał w imieniu mieszkańców Łowicza i okolic, a po 1905 - roku rosyjskiej rewolucji - skazany został na banicję.,
przez jedną kadencję posłem na Sejm, pisywał artykuły do ogólnopolskich tytułów. Ale rzeczywiście całe życie spędził w swojej łowickiej wsi, skąd został przez sąd carski wyrzucony za udział w wydarzeniach rewolucji 1905 roku. Był jak wielu chłopskich działaczy znakomitym samoukiem, nie gorszym od Wincentego Witosa. Chodził do szkoły zaledwie trzy lata, a posiadł ogromną wiedzę, posługiwał się pięknym językiem polskim.

W swoich wspomnieniach piszę "wieś Szczudłów - podobno tak nazwana, że tu ludzie tylko na szczudłach dawniej chodzili, leży pomiędzy Bzurą a nową rzeką, nad wielkimi dołami. Mieszkańcy tej wsi nie byli zobowiązani do odrabiania pańszczyzny"

Pozdrawiam Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tomesOffline
Temat postu: Nazwiska w drzewie żony (księstwo łowickie)  PostWysłany: 30-06-2018 - 21:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-05-2014
Posty: 523
Skąd: Łódź
Status: Offline
Niestety ta informacja o Kołuckich mi nie pomoże. Musiałbym mieć akt zgonu Franciszki Śliwińskiej (Kołuckiej) by iść dalej. Nie wiem nawet kiedy zmarła (gdzieś w XXw).

Michale czy masz może jakieś informacje o Agnieszce Turskiej, żonie Mikołaja Rybusa?

pozdrawiam
Tomasz

_________________
Pozdrawiam Tomek

Moje parafie i nazwiska
http://tomgene.blogspot.com - mój blog genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sianoszek_MichalOffline
Temat postu: Nazwiska w drzewie żony (księstwo łowickie)  PostWysłany: 30-06-2018 - 21:37
Sympatyk


Dołączył: 29-06-2016
Posty: 156

Status: Offline
No właśnie...hm.....Mikołaj wziął drugi slub jako wdowiec, a nigdzie nie można znaleźć metryki aktu zgonu Agnieszki. Szukałem w Parafiach oddalonych o 20 km od Chruślina - zero rezultatów Sad
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaS7Offline
Temat postu: Nazwiska w drzewie żony (księstwo łowickie)  PostWysłany: 01-07-2018 - 08:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-02-2010
Posty: 330

Status: Offline
Dzień dobry,

Szymon Fałowski miał brata - Marcina i to jest moja linia. Też mam tylko ich rodziców, czyli Wojciecha i Mariannę (d. Rorog).

Pozdrawiam
Monika

P.S. mam też przodków w parafiach Wiskitki, Mszczonów, Kaski...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tomesOffline
Temat postu: Nazwiska w drzewie żony (księstwo łowickie)  PostWysłany: 01-07-2018 - 10:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-05-2014
Posty: 523
Skąd: Łódź
Status: Offline
Hej, małe sprostowanie do Marcina Fałowskiego.
On był przyrodnim bratem Szymona.
Wojciech Fałowski miał 2 żony, Apolonię Haczyk, a dopiero potem Marianną Rorog/Rarog.

Niestety nazwisko w indeksach jest nieźle pokręcone, raz jest Fałowski, Fiałkowski, Cwałowski, Chwałowski itp.

index urodzenia Marcina jest wpisany w Kolegiacie jako: 1770/154 Marcin Jątkowski Wojciech Apolonia - Goleńsko.

1 ślub Wojciecha:
1769/13 ? Chwałkowski Apolonia Chaczyk Inne nazwiska: Chaczykowna Łowicz Kolegiata (info w uwagach, że karta uszkodzona).

2 ślub Wojciecha:
1777/3 Wojciech Falkowski Marianna Rorog (wdowiec, Niedźwiada)/

Niestety nie znalazłem zgonu Apolonii, nie ma w indeksach.


Co do parafii Wiskitki, Mszczonów i Kaski to tam przodków mam ja, nie żona.
Konkretna lista jest w 2 wątku: https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... -asc.phtml

pozdrawiam
Tomasz

_________________
Pozdrawiam Tomek

Moje parafie i nazwiska
http://tomgene.blogspot.com - mój blog genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaS7Offline
Temat postu: Re: Nazwiska w drzewie żony (księstwo łowickie)  PostWysłany: 01-07-2018 - 10:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-02-2010
Posty: 330

Status: Offline
[quote="tomes"]Hej, małe sprostowanie do Marcina Fałowskiego.
On był przyrodnim bratem Szymona.
Wojciech Fałowski miał 2 żony, Apolonię Haczyk, a dopiero potem Marianną Rorog/Rarog.

Mój Marcin urodził się ok. 1777, a rodzicami byli Wojciech i Marianna Rorog. W 1795 ożenił się z Wiktorią Łukawską, zmarł w 1831 r. W akcie ślubu występuje właśnie jako Cwałowczak. Jedna z jego córek z kolei w akcie swojego ślubu występuje jako Chwałowska.
Ale być może się mylę...

Pozdrawiam
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tomesOffline
Temat postu: Re: Nazwiska w drzewie żony (księstwo łowickie)  PostWysłany: 01-07-2018 - 11:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-05-2014
Posty: 523
Skąd: Łódź
Status: Offline
Na jakiej podstawie wiesz, że Marianna Rorog była matką Marcina?

Nie ma jego aktu urodzenia ok 1777r. W akcie ślubu nie ma danych rodziców. W akcie zgonu też nie ma tej informacji, a wiek zmarłego jest niedokładny.
Wojciech ożenił się jako wdowiec z Marianną Rorog w 1777 r.

wg. indeksów mieli dzieci:

1778 145 Wiktoria Trwałowski Wojciech Marianna
1780 119 Mateusz Chwałkowski Wojciech Marianna Róg?
1782 14 Marianna Falkowski Wojciech Marianna Rorog
1783 152 Szymon Falkowski Wojciech Marcjanna
1786 40 Kazimierz Chwałkowski Wojciech Marianna
1788 35 Franciszka Falkowska Wojciech Marianna
1791 161 Wiktoria Fałkowska Wojciech Marianna
1793 165 Andrzej Fałkowski Wojciech Marianna



Wg. mnie i indeksów, które przejrzałem, to Marcin był z 1 małżeństwa Wojciecha:

1769 156 Barbara Falkowski Wojciech Apolonia Haczyk
1770 154 Marcin Jątkowski Wojciech Apolonia
1773 135 Andrzej Fatkowski? Wojciech Apolonia Haczyk
1774 130 Katarzyna Chwałkowski Wojciech Apolonia Haczyk

miejscowość: Goleńsko

pozdrawiam
Tomasz

_________________
Pozdrawiam Tomek

Moje parafie i nazwiska
http://tomgene.blogspot.com - mój blog genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaS7Offline
Temat postu: Re: Nazwiska w drzewie żony (księstwo łowickie)  PostWysłany: 01-07-2018 - 11:33
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-02-2010
Posty: 330

Status: Offline
Oczywiście to może być pomyłka. W akcie ślubu Szymona Fałowskiego i Katarzyny Łukawskiej (17/1816), rodziców Franciszki Śliwińskiej, wpisany jest Marcin Fałowski jako brat rodzony Szymona.

Pozdrawiam
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
annaktOffline
Temat postu: Re: Nazwiska w drzewie żony (księstwo łowickie)  PostWysłany: 19-04-2023 - 11:47
Zasłużony


Dołączył: 18-11-2017
Posty: 2

Status: Offline
Witam serdecznie. Wiem, że ten temat był poruszany dawno temu, ale rozbudowywując drzewo mojego męża odnalazłam nazwisko Wojda i Kołudzka. Ewa Kołudzka to 5xprababka mojego męża. Ewa urodziła się około 1738 roku, zmarła 14/05/1828 w Otolicach, jej mężem by Łukasz Kret ( ok. 1747 - 1827 Otolice), natomiast rodzicami Józef iMarianna. Czyżby to był ten sam Józef Drzewiecki alias Kołudzki? Jeżeli chodzi o nazwisko Wojda to rodzicami Łukasza Kreta byli: Antoni Kret ( ok. 1718-1768 Otolice) i Regina Wojda Woyda ( ok. 1717-1777 Otolice).

Pozdrawiam
Anna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.097899 sekund(y)