Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Niciszewska_AleksandraOffline
Temat postu: 30-morgowe gospodarstwo w Księstwie Łowickim  PostWysłany: 25-06-2018 - 19:50
Sympatyk


Dołączył: 15-06-2018
Posty: 30

Status: Offline
Witajcie, jak już wczesniej wspominałam (poprzedni post) jestem tu nowicjuszką. Dużo rzeczy nie wiem, ale mam nadzieję, że Wy mi pomożecie. Dowiedziałam się dzisiaj, że moi przodkowie w 1885 roku posiadali 30-morgowe gospodarstwo w dawnym księstwie łowickim. Mieli na stałe do pomocy pastucha i parobka. Dokładniej we wsi Ostrów.

Moje zapytanie brzmi czy to dużo? Czy rodzina żyła na dobrym poziomie mając tyle ziemi ?
Dziękuję forumowiczom za odpowiedzi i pomoc
Pozdrawiam
Ola
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marcin_kowalOffline
Temat postu: 30 morg ziemi w Księstwie Łowickim.  PostWysłany: 25-06-2018 - 19:56
Członek Honorowy


Dołączył: 04-11-2017
Posty: 1363
Skąd: Tarnobrzeg
Status: Offline
30 morg to 15ha.
Niby sporo ale to wszystko zalezy jak gospodarowali, czy gospodarz był skłonny do trunków itd.
Pastuch i parobek w tym wypadku to konieczność.

Napewno z glodu nie umierali.

_________________
Marcin
______
https://genealogie-kresowe.pl
Księgi sądowe Grodzkie i Ziemskie w CDIAK - digitalizacja
Zbiórka funduszy https://zrzutka.pl/8s38zh
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Niciszewska_AleksandraOffline
Temat postu: 30 morg ziemi w Księstwie Łowickim.  PostWysłany: 25-06-2018 - 20:10
Sympatyk


Dołączył: 15-06-2018
Posty: 30

Status: Offline
W ksiażce pt. Wspomnienia - autor Teofil Kurczak - poseł na sejm, działacz, mieszkaniec Ostrowa wspomina, że moja rodzina na początku XX wieku tych morgów miała już 60, więc chyba gospodarowali dobrze. Tak mi się wydaje
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marcin_kowalOffline
Temat postu: 30 morg ziemi w Księstwie Łowickim.  PostWysłany: 25-06-2018 - 20:20
Członek Honorowy


Dołączył: 04-11-2017
Posty: 1363
Skąd: Tarnobrzeg
Status: Offline
Tzn że gospodarz dbał o majatek. Czytał książki, gazety i poradniki i dzieki temu rozwijał gospodarke.

Jana Słomki (wójta z Dzikowa) - Pamietniki Włościanina polecam, chociaz nie ten zabór ale w zasadzie dola chłopa bardzo podobna jak wszędzie.
http://www.linux.net.pl/~wkotwica/slomka/slomka.html

http://www.linux.net.pl/~wkotwica/slomk ... #sec_13_02

_________________
Marcin
______
https://genealogie-kresowe.pl
Księgi sądowe Grodzkie i Ziemskie w CDIAK - digitalizacja
Zbiórka funduszy https://zrzutka.pl/8s38zh
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-06-2018 - 20:23
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
albo odwrotnie: olewał głupoty i nie przeinwestowywał w "nowoczesność"
ale faktem jest, że na ogół myślimy o rolnikach przełomu XIX/XX "na maleńkich działeczkach, bez perspektyw, bida, beznadzieja" i bardzo często to nie jest prawda

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tomesOffline
Temat postu: 30 morg ziemi w Księstwie Łowickim.  PostWysłany: 25-06-2018 - 20:35
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-05-2014
Posty: 523
Skąd: Łódź
Status: Offline
Polecam lekturę:
http://mars.cbr.edu.pl:8080/dlibra/doccontent?id=1376
Jest tam opisanych kilka gospodarstw z początku XX wieku z księstwa Łowickiego. W tym jedno z Bochenia (obok wsi Ostrów).
P.S. W linii mojej żony też były Kurczaki, ale z par. Chruślin.

pozdrawiam
Tomasz

_________________
Pozdrawiam Tomek

Moje parafie i nazwiska
http://tomgene.blogspot.com - mój blog genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sianoszek_MichalOffline
Temat postu: 30 morg ziemi w Księstwie Łowickim.  PostWysłany: 25-06-2018 - 21:05
Sympatyk


Dołączył: 29-06-2016
Posty: 156

Status: Offline
Panie Tomaszu,
W 1859 roku w Chruslinie związek małżeński zawierają Anna Rybus (1835-?) i Wojciech Kurczak (1835-1909).
Anna była siostrą przyrodnią mojego prapradziadka Wojciecha (1868-?). Ich ojcem był Jan Rybus , Anna była po Mariannie z Trojańczyków vel Trojanowskich, a mój przodek po Mariannie z Rybusów.
Byc może jestem spokrewniony z pańską żoną.
Pozdrawiam
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tomesOffline
Temat postu: Re: 30 morg ziemi w Księstwie Łowickim.  PostWysłany: 25-06-2018 - 21:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-05-2014
Posty: 523
Skąd: Łódź
Status: Offline
Sianoszek_Michal napisał:
Panie Tomaszu,
W 1859 roku w Chruslinie związek małżeński zawierają Anna Rybus (1835-?) i Wojciech Kurczak (1835-1909).
Anna była siostrą przyrodnią mojego prapradziadka Wojciecha (1868-?). Ich ojcem był Jan Rybus , Anna była po Mariannie z Trojańczyków vel Trojanowskich, a mój przodek po Mariannie z Rybusów.
Byc może jestem spokrewniony z pańską żoną.
Pozdrawiam
Michał


Witam,
Potwierdzam pokrewieństwo. Mam w drzewku tą parę (Wojciech i Anna Kurczak).

pozdrawiam
Tomasz

_________________
Pozdrawiam Tomek

Moje parafie i nazwiska
http://tomgene.blogspot.com - mój blog genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sianoszek_MichalOffline
Temat postu: Re: 30 morg ziemi w Księstwie Łowickim.  PostWysłany: 26-06-2018 - 17:23
Sympatyk


Dołączył: 29-06-2016
Posty: 156

Status: Offline
Władysław Grabski (premier, minister) uważał, że zamożność gospodarska w Księstwie Łowickim największa była w ekonomii Bąków, w której włościanie zaraz po regulacji, tj. w 1838 r., urządzili się kolonialnie. W innych bowiem ekonomiach utworzono wtedy wsie z przemieszczeniem trójpolowych pól ornych. Regulacja układów wsi nastąpiła tam dopiero po 1864 r.

W ekonomii bąkowskiej dominowały gospodarstwa od 7 do 10 hektarów, zaś wsie miały racjonalną zabudowę dobrze wkomponowaną w lokalną sieć osadniczą. Znakomity polityk i uczony, twórca socjologii wsi charakteryzuje typowe gospodarstwa księżackie, a przy tym kreśli sylwetki znanych i cenionych wówczs gospodarzy:

- Melchior Marciniak (1842-1910) z Maurzyc, syn Piotra i Julianny z Kamionków, właściciel 50-morgowego gospodarstwa, "w tym trzymał parę koni, 4 krowy, jałówek 15, owiec 28, w ogrodzie szczepy owocowe, uli kilkanaście" Jego syn Jan był znanym działaczem społecznym, m.in. jednym z twórców znanej w całej Polsce Gminnej Kasy Pożyczkowo-Oszczędnościowej i jej wieloletnim kasjerem.

- Inny gospodarz z Maurzyc, Walenty Bogusz (1869-?), syn Piotra i Marianny z Jarosów, również właściciel 50 mórg ziemi, "miał wołów 4, krów 5, owiec 26, gęsi 80, uli 26". Miał też dobre narzędzia do uprawy, liczne pługi, płużyce i brony. Choć gleba była u niego nieszczególna (żytnia II klasy), to jednak urodzaje były dobre. Uprawiał na własne potrzeby pszenicę, żyto, jęczmień i owies, len i konopie, sadził trochę buraków. W całej okolicy słynął z hodowli 3 letnich koni, które sprzedawał po 100 rubli. Był to zdaniem Władysława Grabskiego typowy Księżak, zamożny i oświecony. Cała jego rodzina umiała czytac i pisać, co wtedy nie było zjawiskiem powszechnym na wsi Królestwa Polskiego.

- Z kolei Izydor Sokół z Urzecza, gospodarz na 40 morgach, "siał pszenicy 5 korcy, zyta 5, jęczmienia 2, owsa 10, grochu 1,5 na przedplon oraz w ugorze kartofle i rzepak letni" Sadził 1 morgę buraków, kartofle spasał inwentarzem, rocznie zaś nawoził 1/3 pól. Miał też zapasy zeszłorocznego zboża. Z jego inicjatywy i pod jego kierunkiem wieś Urzecze wybudowała drogę wiejską, "trakt ten ogromnie szeroki i doskonale zrobiony daje dowód wysokiej kulturalności tej wsi".

Z czasem ww. gospodarze stali się liderami społeczności lokalnej, inicjując działalność gospodarczą i kulturalną wsi.

Pozdrawiam - Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piotrek.MOffline
Temat postu: Re: 30 morg ziemi w Księstwie Łowickim.  PostWysłany: 27-06-2018 - 17:03
Sympatyk


Dołączył: 09-09-2014
Posty: 83

Status: Offline
Czy ktoś z Was ma dostęp do książki Wspomnienia-Teofila Kurczoka?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sianoszek_MichalOffline
Temat postu: Re: 30 morg ziemi w Księstwie Łowickim.  PostWysłany: 27-06-2018 - 17:32
Sympatyk


Dołączył: 29-06-2016
Posty: 156

Status: Offline
Ja posiadam dwie (starsze i nowsze wydanie). Czy czegoś potrzebujesz ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piotrek.MOffline
Temat postu: Re: 30 morg ziemi w Księstwie Łowickim.  PostWysłany: 27-06-2018 - 17:42
Sympatyk


Dołączył: 09-09-2014
Posty: 83

Status: Offline
Znajdują się w niej może informacje o rodzinie Domaniewskich? Byli to właściciele majątku w Ostrów.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sianoszek_MichalOffline
Temat postu: Re: 30 morg ziemi w Księstwie Łowickim.  PostWysłany: 27-06-2018 - 18:36
Sympatyk


Dołączył: 29-06-2016
Posty: 156

Status: Offline
Niestety nie, z tego co wiem to Ostrów był własnością kościelną - arcybiskupów. W Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego piszę, że Ostów był wsią włościańską (tak piszę Kurczak) - nie miał prywatnego właściciela.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piotrek.MOffline
Temat postu: Re: 30 morg ziemi w Księstwie Łowickim.  PostWysłany: 27-06-2018 - 18:44
Sympatyk


Dołączył: 09-09-2014
Posty: 83

Status: Offline
Masz rację, Nie doczytałem, o którym Ostrowie piszecie. Myślałem, że chodzi o Ostrów w woj.łodzkim.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arkadiusz_16Offline
Temat postu: Re: 30 morg ziemi w Księstwie Łowickim.  PostWysłany: 29-06-2018 - 17:16
Sympatyk


Dołączył: 05-04-2018
Posty: 173

Status: Offline
Sianoszek_Michal napisał:
Władysław Grabski (premier, minister) uważał, że zamożność gospodarska w Księstwie Łowickim największa była w ekonomii Bąków, w której włościanie zaraz po regulacji, tj. w 1838 r., urządzili się kolonialnie. W innych bowiem ekonomiach utworzono wtedy wsie z przemieszczeniem trójpolowych pól ornych. Regulacja układów wsi nastąpiła tam dopiero po 1864 r.

W ekonomii bąkowskiej dominowały gospodarstwa od 7 do 10 hektarów, zaś wsie miały racjonalną zabudowę dobrze wkomponowaną w lokalną sieć osadniczą. Znakomity polityk i uczony, twórca socjologii wsi charakteryzuje typowe gospodarstwa księżackie, a przy tym kreśli sylwetki znanych i cenionych wówczs gospodarzy:

- Melchior Marciniak (1842-1910) z Maurzyc, syn Piotra i Julianny z Kamionków, właściciel 50-morgowego gospodarstwa, "w tym trzymał parę koni, 4 krowy, jałówek 15, owiec 28, w ogrodzie szczepy owocowe, uli kilkanaście" Jego syn Jan był znanym działaczem społecznym, m.in. jednym z twórców znanej w całej Polsce Gminnej Kasy Pożyczkowo-Oszczędnościowej i jej wieloletnim kasjerem.

- Inny gospodarz z Maurzyc, Walenty Bogusz (1869-?), syn Piotra i Marianny z Jarosów, również właściciel 50 mórg ziemi, "miał wołów 4, krów 5, owiec 26, gęsi 80, uli 26". Miał też dobre narzędzia do uprawy, liczne pługi, płużyce i brony. Choć gleba była u niego nieszczególna (żytnia II klasy), to jednak urodzaje były dobre. Uprawiał na własne potrzeby pszenicę, żyto, jęczmień i owies, len i konopie, sadził trochę buraków. W całej okolicy słynął z hodowli 3 letnich koni, które sprzedawał po 100 rubli. Był to zdaniem Władysława Grabskiego typowy Księżak, zamożny i oświecony. Cała jego rodzina umiała czytac i pisać, co wtedy nie było zjawiskiem powszechnym na wsi Królestwa Polskiego.

- Z kolei Izydor Sokół z Urzecza, gospodarz na 40 morgach, "siał pszenicy 5 korcy, zyta 5, jęczmienia 2, owsa 10, grochu 1,5 na przedplon oraz w ugorze kartofle i rzepak letni" Sadził 1 morgę buraków, kartofle spasał inwentarzem, rocznie zaś nawoził 1/3 pól. Miał też zapasy zeszłorocznego zboża. Z jego inicjatywy i pod jego kierunkiem wieś Urzecze wybudowała drogę wiejską, "trakt ten ogromnie szeroki i doskonale zrobiony daje dowód wysokiej kulturalności tej wsi".

Z czasem ww. gospodarze stali się liderami społeczności lokalnej, inicjując działalność gospodarczą i kulturalną wsi.

Pozdrawiam - Michał


Panie Michale,
czy to fragment książki "Wieś i folwark"?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.921365 sekund(y)