Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Arkadiusz_16Offline
Temat postu: Kiedy rodzice przepisywali dzieciom gospodarstwo?  PostWysłany: 28-06-2018 - 15:22
Sympatyk


Dołączył: 05-04-2018
Posty: 173

Status: Offline
Próbuję dojść skąd i kiedy moi dziadkowie znaleźli się w Anielinie Starym w gminie Bielawy. Sprawę utrudnia fakt, że vyli kolonistami i te miejscowości za ich życia sie tworzyły.

Co wiem:

Pradziadek zmarł w 1930 roku, dziadek ożenił się w 1937 roku. Wujek, najstarszy syn dziadka wspomina, że dziadek dawał babci "lament" w postaci trzech świń i krowy. Przypuszczam, że w ten sposób prababcia zabezpieczyła się notarialnie po przepisaniu dziadkowi domu. Prababcia zmarła około 1947 roku. Dziadek zmarł w 1970 roku. W 1978 babcia przepisała ziemie na państwo a wcześniej przeprowadzili sprawę spadkową. Dzieci babci zrzekli sie prwa do spadku na rzecz babaci. W 1991 roku tata odzyskał budynki.

Wiem niewiele, bo znam tylko nr księgi wieczystej utworzonej w 1991 roku na te budynki. W gminie szukają mi dokumentów związanych z przekazaniem ziemi na państwo, powinna w nich być informacja skąd babcia miała te ziemie.

W archiwum w Łowiczu są akty notarialne, ale musze znać datę +/- 5 lat. Zastanawiam się, kiedy prababcia mogła przepisac dom dziadkowi. Czy były związane z tym jakieś zwyczaje? Czy np po śmierci pradziadka a może po ślubie dziadka? Były jakieś reguły w tej kwestii?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sianoszek_MichalOffline
Temat postu: Kiedy rodzice przepisywali dzieciom gospodarstwo?  PostWysłany: 28-06-2018 - 15:50
Sympatyk


Dołączył: 29-06-2016
Posty: 156

Status: Offline
Arku ja takich rzeczy dowiedziałem się z umów przedślubnych. Tam jest, ile ziemi, dla kogo, od kogo itd ....takie umowy sa nadmieniane przy spisywaniu aktu małżeństwa. Natrafiłeś na coś takiego? Fakt były rzadkością i spisywane były w bogatych rodzinach, ale sprawdz metryki małżeństw.
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
majkussOffline
Temat postu: Kiedy rodzice przepisywali dzieciom gospodarstwo?  PostWysłany: 28-06-2018 - 15:54
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-08-2012
Posty: 292

Status: Offline
To może nie reguła, ale w rodzinie spotkałem się z 2 takimi przypadkami: załatwiano 2 sprawy u notariusza za jednym zamachem - dzieci pradziadków biorąc ślub mogły zawrzeć umowę przedślubną u notariusza i przy okazji pradziadkowie zapisali spadek.
Poczytaj czy dzieci pradziadków nie zawierały umów przedślubnych, jeśli tak, to sprawdź sąsiednie sprawy w aktach notariusza.

powodzenia

_________________
Pozdrawiam,
Maciej Majewski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sianoszek_MichalOffline
Temat postu: Kiedy rodzice przepisywali dzieciom gospodarstwo?  PostWysłany: 28-06-2018 - 16:15
Sympatyk


Dołączył: 29-06-2016
Posty: 156

Status: Offline
Arku jeżeli bedziesz zainteresowany mogę kilka przetłumaczonych takich umów przedślubnych z 1886-1912 podesłać Ci - podaj tylko mail na priv
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arkadiusz_16Offline
Temat postu:   PostWysłany: 28-06-2018 - 16:34
Sympatyk


Dołączył: 05-04-2018
Posty: 173

Status: Offline
Bardzo chętnie:

Arkadiusz_16@wp.pl

Zaczynam skłaniać się ku temu, że zrobili to przy okazji ślubu dziadka. W Rejestrze Mieszkańców Wsi robionym po 1931 prababcia dalej widnieje jako lokator główny domu. Gdyby budynki były przepisane na dziadka to pewnie byłaby informacja "przy synu". Także będę celował w 1937.

Wcześniej muszę jechać do USC zobaczyć metrykę ślubu dziadków.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lukas_07Offline
Temat postu:   PostWysłany: 28-06-2018 - 21:30
Sympatyk


Dołączył: 17-10-2013
Posty: 149

Status: Offline
A jaka jest wpisana w księdze wieczystej podstawa jej utworzenia? Nie wiem jak to wyglądało w okolicach Łodzi ale np. na terenach dawnej Galicji księgi wieczyste (whl) były prowadzone od 1874 roku i znając numer takiej księgi można ustalić kilka pokoleń właścicieli danego gruntu łącznie z podstawą jego nabycia.
Dziadek mógł tę nieruchomość nabyć np. w drodze umowy darowizny (np. przedślubnej), umowy sprzedaży, umowy zniesienia współwłasności czy poprzez nabycie spadku. W przypadku umowy zawsze będzie to akt notarialny. W przypadku nabycia spadku postanowienie sądu – w latach 30-tych tzw. dekret dziedzictwa.

Pozdrawiam
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arkadiusz_16Offline
Temat postu:   PostWysłany: 29-06-2018 - 09:53
Sympatyk


Dołączył: 05-04-2018
Posty: 173

Status: Offline
lukas_07 napisał:
A jaka jest wpisana w księdze wieczystej podstawa jej utworzenia? Nie wiem jak to wyglądało w okolicach Łodzi ale np. na terenach dawnej Galicji księgi wieczyste (whl) były prowadzone od 1874 roku i znając numer takiej księgi można ustalić kilka pokoleń właścicieli danego gruntu łącznie z podstawą jego nabycia.
Dziadek mógł tę nieruchomość nabyć np. w drodze umowy darowizny (np. przedślubnej), umowy sprzedaży, umowy zniesienia współwłasności czy poprzez nabycie spadku. W przypadku umowy zawsze będzie to akt notarialny. W przypadku nabycia spadku postanowienie sądu – w latach 30-tych tzw. dekret dziedzictwa.

Pozdrawiam
Łukasz


Przyznam, że księgę przeglądałem tylko w wersji elektronicznej. W sądzie jeszcze nie byłem. To dość zawiła sprawa, bo babcia wszystkie ziemie zdała na państwo w 1978 roku. W 1991 przepisy umożliwiły odzyskanie budynków, co zrobił mój ojciec. Pytanie, czy mi jeszcze te księgi udostępnią. Nie mam interesu prawnego w tej kwestii.

Raczej musiała to być jakaś umowa, skoro prababcia musiała od dziadka otrzymać 3 świnie i krowę. Poproszę miłe panie w archiwum, by poszukały do trzech lat przed ślubem i do trzech lat po ślubie. Może coś się uda znaleźć.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-06-2018 - 10:44
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
czy udostępnią jawne księgi, które niedawno przeglądałeś? nie rozumiem po co wątpliwości wprowadzasz
chodzi o "te księgi" (czyli "stare")- które teraz zbiór dokumentów do obecnej księgi tworzą?
a. przewodniczący wydziału raczej da Ci dostęp, jeśli wystąpisz
b. "brak interesu prawnego" - może nie wprost ale do (a) powinno wystarczyć, jeśli będziesz pełnomocnikiem lub następcą prawnym ojca, który "odzyskał budynki" z danej nieruchomości (cokolwiek to znaczy)

ciekawostką jest dostęp do zbioru dokumentów jeśli nie ma KW i uregulowanie tegoż dostępu i dalszego postępowania

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arkadiusz_16Offline
Temat postu:   PostWysłany: 03-07-2018 - 19:56
Sympatyk


Dołączył: 05-04-2018
Posty: 173

Status: Offline
Udało się!
Strzeliłem, że sporządzili akt notarialny tuż przed ślubem i faktycznie tak było. Uregulowali za jednym zamachem kwestie posagu.

Co do wglądu do akt księgi wieczystej działki brata, która kiedyś należała do moich dziadków - może to zrobić tylko właściciel. Nawet pełnomocnictwo nic by mi nie dało. Pani tłumaczyła, że mógłbym pisać i tłumaczyć się po co mi te informacje to może by mi pozwolono obejrzeć te dokumenty.

_________________
Arkadiusz Przybylski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.596880 sekund(y)