Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Pawłowski_HenrykOffline
Temat postu: Czy zdarzało wam się że ksiądz mylił Agnieszkę z Agatą?  PostWysłany: 18-06-2018 - 15:45
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2011
Posty: 395

Status: Offline
Witam, pytanie trochę retoryczne bo zapewne zarejestrowaliście wszelkie możliwe i niemożliwe pomyłki wpisującego metryki ale czy zdażyło wam się że w XIX wieku ksiądz po łacinie zamiast Agnes wpisał Agatha?

Bo w moim przypadku na pewno Jan miał żonę Agnieszkę tylko że pod tym samym numerem domu odnotowano śmierć... Agathy a po Agnieszce ani śladu, no i mi się komplikuje bo albo mieszkał tam jeszcze jeden Bednarek którego żoną była owa Agatha albo chodzi o znaną z wielu innych dokumentów Agnieszkę
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Czy zdarzało wam się że ksiądz mylił Agnieszkę z Agatą?  PostWysłany: 18-06-2018 - 17:14
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31701
Skąd: Warszawa
Status: Offline
chyba lepiej zbadać dane księgi - (miejsce, region, czas) niż próbkę "z całości" ekstrapolować

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu:   PostWysłany: 18-06-2018 - 18:47
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 12474
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Teoretycznie jest to możliwe, ponieważ po polsku zarówno od Agata, jak i od Agnieszka zdrobnieniem jest Jaga. Jeśli zgłaszający zgon podał imię Jaga, to spisujący akt (nie dopytując się szczegółowiej) mógł je zinterpretować jako zdrobnienie nie od Agnieszki, ale od Agaty.
Miałem przypadek, że urodziła się dziewczynka Dorota, a przy zgonie zapisano ją jako Teodorę — widocznie nazywano ją Dorka albo Dorcia, a to jest zdrobnienie zarówno od Dorota, jak i od Teodora.

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-06-2018 - 19:11
Sympatyk


Dołączył: 24-11-2012
Posty: 100

Status: Offline
A ja miałam takie kwiatki:
Mój 4 xpradziad ożenił się po raz trzeci z wdową niejaką Maruszką Pawlikową i gdyby nie fakt, że miał z nią dziecko, nigdy bym nie doszła kto zacz (bo w dostępnych aktach takowej nie było). W akcie urodzenia dziecka napisano, że matką jest Maria z domu Smuk. I dopiero wtedy udało mi się odnaleźć „Maruszkę” .Otóż pierwszym mężem Maruszki był …Paweł Oleszko – stąd pewnie wzięła się ta „Pawlikowa”

Po kilkunastu latach mojemu 3xpradziadowi urodziło się dziecko. W akcie wpisano, że matką jest ni mniej ni więcej –Maria Smuk….
Zanim wzięłam kalkulator i policzyłam, ileż to ona wiosen liczyła wtedy, pierwsze, co przyszło mi do głowy to to, że 3Xpradziad miał dziecko ze swoją macochą
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bieleckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-06-2018 - 20:34
Sympatyk


Dołączył: 18-10-2007
Posty: 427

Status: Offline
Tak, oczywiście imiona podobnie brzmiące bywały mylone, a podobieństwo czy tożsamość zdrobnień temu dodatkowo sprzyjały. Zdrobnienie Jaga choć pewnie rzadziej, dotyczyło też Jadwigi, więc i tu mogę się spodziewać omyłek. Apolonia i Paulina mylone notorycznie, chyba wręcz uznawane na niektórych terenach za tożsame imiona (zdrobnienie Pola, Polcia).

Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Zofia_Brzeska
Temat postu:   PostWysłany: 18-06-2018 - 21:01
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2014
Posty: 368

Nie trzeba sięgać do dalekich czasów.
Mam kuzynkę, na którą wszyscy mówimy Mela. Wpisałam ją do drzewa jako Melanię. Któregoś roku, 31 grudnia (imieniny Sylwestra i Melanii) zadzwoniłam do niej, żeby złożyć życzenia. I okazało się, że ona ma na imię Amelia, nie Melania.

Z. B.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Braun_BeataOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-06-2018 - 22:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 15-05-2017
Posty: 57

Status: Offline
W moich stronach po łacinie zapisywano raz tak, raz tak tę samą osobę. Norma.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MalgorzataKurekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-06-2018 - 00:13
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 223
Skąd: Kraków
Status: Offline
Tak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawłowski_HenrykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-06-2018 - 20:21
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2011
Posty: 395

Status: Offline
dzięki za odpowiedź ale rzeczywiście trzebaby tak jak sugeruje Włodzimierz przeanalizować jak wpisywał innych ten ksiądz , i pewnie to zrobię i pewnie mi to zajmie ze dwa lata Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TomPOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-06-2018 - 11:47
Sympatyk


Dołączył: 18-07-2012
Posty: 20

Status: Offline
Ja mam podobną zagadkę. Osoba urodzona w 1884r. ma w akcie urodzenia pisanym po rosyjsku imię matki podane jako Agnieszka (i tak jego matka miała na imię). Natomiast w Świadectwie Zawartego Ślubu wydanego w latach 30-tych XX wieku jako imię matki wpisano Agata (w innych dostępnych mi dokumentach widnieje znowu Agnieszka). Niestety nie dotarłem jeszcze do aktu małżeństwa, który nastąpił w 1912r. więc nie wiem, w jaki sposób tam zostało zapisane imię matki pana młodego. Ale podane przez Was informacje mogą być jakąś wskazówką.

pozdrawiam
Tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawłowski_HenrykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-07-2018 - 20:53
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2011
Posty: 395

Status: Offline
No i jeszcze bardziej skomplikuję

Przy kilku aktach mam wrażenie że różni księża "mylili" Agnieszkę-Agatę z Reginą. Czy zdarzał się u was taki miks. Bo o ile Agatę i Agnieszkę można jakoś wytłumaczyć to skąd pomieszania z Reginą? bo jakoś podejrzewam że kilka Regin i kilka Agnieszek to te same osoby
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SyriuszOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-05-2020 - 17:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 24-12-2018
Posty: 93

Status: Offline
Podepnę się pod ten temat bo najlepiej tu chyba pasuje.
 
Nurtuje mnie pytanie, czy Agata Perek jest Agnieszką Perek?
Poniżej jest link do skanu ze ślubu Agaty Perek z Michałem Karlikiem z 1817r (Chcę też zwrócić uwagę, iż zdjęcie jest z Genetyki, ale nie ma do niego odnośnika w Indeksach). Agata ma w dniu ślubu 17 lat czyli urodziła się w 1800 r.

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 435&y=821.

Później rodzą się ich dzieci, gdzie matką jest Agata. Mąż Michał Karlik umiera w roku 1842 pozostawiając wdowę Agatę. Akt nr 8

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 44&y=1042.

Natomiast tu jest zrzut ekranu z indeksów Genetyki:

https://zapodaj.net/14217e316cdb0.png.html 

Przy Agacie nie ma nic o jej rodzicach, więc trop do jej rodziców się urywa. Ale w indeksach Genetyki pojawia się Agnieszka Perek, która też bierze ślub z Michałem Karlikiem w 1817 r. i tu są podani rodzice Agnieszki: Szczepan i Apolonia Piekaj.

W indeksach napisane jest, iż w 1800 roku rodzi się Agnieszka. W 1817 roku w dniu ślubu miala by 17 lat jak Agata.

https://zapodaj.net/06d362e4c1f46.png.html

A więc czy Agata i Agnieszka to ta sama osoba?

Tomasz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jaro_ChudzikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-05-2020 - 21:51
Sympatyk


Dołączył: 23-02-2020
Posty: 278

Status: Offline
Nie widzę podstaw, by pisać o pomyłce, skoro imię Agnieszki pojawia się w 3 dokumentach na przestrzeni 17 lat, zaś imiona rodziców w akcie małżeństwa są takie same, jak w akcie chrztu. To przypadek Agnieszki zwanej Agatą.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gieniaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-05-2020 - 16:35
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2012
Posty: 357

Status: Offline
Witam,
i jeszcze Helizabeth /Elżbieta/, ksiądz tak pisał to imię i Hedwigis /Jadwiga/. Oba imiona są na literę "H" i też stosował zamiennie te imiona.

Gienia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.566402 sekund(y)