Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Claudia83Offline
Temat postu: Zofia i Zdzislaw Cichowski- powstancy warszawscy z Brodna  PostWysłany: 14-06-2018 - 18:03
Sympatyk


Dołączył: 24-02-2017
Posty: 20

Status: Offline
Dzien Dobry Panstwu!

Poszukuje informacji/ potwierdzenia dot. mojego dziadka Zdzislawa Cichowskiego ( 1925-1999), p.por AK i jego siostry Zofii Cichowskiej ( 1920-1987), san. AK " Monika" dotyczace Ich udzialu w Powstaniu Warszawskim na Brodnie.

Na ich grobie na Cm. Brodnowskim (kw. 95 B II 14), jest napisane, ze moj dziadek byl p.por AK, a jego siostra san. AK ps. " Monika".

Pan Jan Wawszczyk, ktory jest wolontariuszem w Muzeum Powstania Warszawkiego i prowadzi strone Powstancze Biogramy- uzupelnienia, rowniez szuka informacji dot. rodzenstwa Cichowskich w Powstaniu Warszawskim na Brodnie.

Niestety, swiadkowie tych wydarzen juz nie zyja- m. in. Jerzys Kantarski z Szaryc Szeregow, ktory byl przyjacielem mojego dziadka ( posiadam ich zdjecia znad Wisly na Pradze z okolo 1940 roku)- zmarl w sierpniu 1944 roku, podobnie bracia Puchlscy.

Po nawiazaniu kontaktu z powstamcem warszawskim, panem Leonem Skorzewskim ps. " Szelim", wychodzi on z zalozenia, ze moj dziadek byl w Powstaniu w plutonie 56 blisko braci Zygmunta i Piotra Puchalskich z batalionu saperow Chwackiego. Nie jest to jednak informacja potwierdzona.

Mam wpis Zofii Cichowskiej do notatnika, gdzie jest adnotacja o rozpoczeciu szkolen sanitarnych z okresu tuz przed Powstaniem w Szpitalu im. Przemienienia Panskiego na Pradze.

Posiadam takze oryginalny, dobrze zachowany sprzet medyczny , ktory moja Ciocia uzywala w Powstaniu. Na metalowym pudelku jest napis marki producenta " Original records".

W notesie i pamietniku Zofii Cichowskiej sa wpisy siostry braci Puchalskich, Ireny Puchalskiej- Kornatowskiej ps. " Rena", san. AK na Brodnie.
Wpisy " dla mojej pszyszlej bratowej"- moja Ciocia byla narzeczona starszego z braci, Zygmunta Puchalskiego.
Jest tez wpis i rysunek samolotu Zygmunta Puchalskiego z 1942 roku.

Sa rowniez wpisy adresowe Ireny Puchalskiej- Kornatowskiej i jej meza Wiktora Kornatowskiego z Torunia i Wroclawia, gdzie pozniej mieszkali ( pan Kornatowski byl profesorem na uniwersytetach ).
Niestety pani Irena Puchalska- Kornatowska i jej maz Wiktor zmarli w latach 70-tych. sa pochowani na Brodnie.

Prosze napisac, gdyby ktos z Panstwa posiadal informacje dot. rodzenstwa Cichowskich w Powstaniu na Brodnie lub znal Powstancow i ich rodziny, ktorzy ewentualnie mogliby uzupelnic te informacje.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Zofia i Zdzislaw Cichowski- powstancy warszawscy z Brodna  PostWysłany: 15-06-2018 - 22:42
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31706
Skąd: Warszawa
Status: Offline
1987, 1999
stowarzyszenia? ŚZŻAK SPPW "zbowidowskie"?
na ogół środowiska trzymały się własnych oddziałów, tzn spotykali się i nadal się spotykają (lub rodziny) w najbliższym kręgu towarzyszy broni
tak najłatwiej (skoro oddział wytypowany) spotkać uczestników tych samych historii
z okresem okupacji bywa gorzej, ale same walki i ew. późniejsze losy często już z nazwiskami, nie tylko pseudonimy

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Claudia83Offline
Temat postu: Zofia i Zdzislaw Cichowski- powstancy warszawscy z Brodna  PostWysłany: 15-06-2018 - 23:52
Sympatyk


Dołączył: 24-02-2017
Posty: 20

Status: Offline
@ pan Sroczynski Wlodzimierz: Niestety dzial archiwum Muzeum Powstania Warszawksiego nie moze mi dalej pomoc.

Nawiazalam kontakt z pania Barbara Rylokowska, ktora jest corka san. AK, pani Alicji Drozdowicz- Zochowskiej ps. " Lilka". Niestety Alicja zmarla w 2001 ( 1925-2001)
Pani Alicja byla san. AK przy ul. Tykocinskiej na Brodnie. Po wojnie zamieszkala na Slasku i tam zalozyla rodzine.
Jej corka jest na Facebooku i napisla mi, ze jej mama jezdzila do mojej Cioci do Warszawy na spotkania powstacze. Ma tez dokumenty po matce i zdjecia, na ktorych jest i moja ciocia. Niestety nie otrzymalam od niej odpowiedzi czy jakiegos kanu, ktory pozwolilby dowiedziec sie wiecej- jaki punkt sanitarny, przydzial, w jakich okolicznosciach sie poznaly. Wielka szkoda, zwlaszcza, ze pani Rylokowska jest jak wspomniala od 2 lat na emeryturze i sama przyznaje, ze nie przegladala jeszcze dokumentow po matce z pkresu pkupacji i Powstania.

A pan Leon Skorzewski jest zdania, ze i Ciocia i moj dziadek byli w plutonie z bracmi Puchalskimi na Brodnie.
Otrzymalam tez mail od prof. Siemaszko, ktora napisala, ze rodzenstwa Cichowskich nie ma w ogole w spisie ( wydanie ksiazkowe) powstancow warszawskich.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Zofia i Zdzislaw Cichowski- powstancy warszawscy z Brodna  PostWysłany: 16-06-2018 - 11:26
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31706
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ale ja nie o MPW, a stowarzyszeniach i organizacjach kombatanckich wspomniałem jako o potencjalnym źródle informacji
te zdjęcia ze spotkań to właśnie w tym kierunku, choć nie muszą być to zdjęcia ze spotkań grupy znających się literalnie z Powstania

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Claudia83Offline
Temat postu: Zofia i Zdzislaw Cichowski- powstancy warszawscy z Brodna  PostWysłany: 16-06-2018 - 14:10
Sympatyk


Dołączył: 24-02-2017
Posty: 20

Status: Offline
Sprobuje napisac raz jeszcze do pani Rylokowskiej, czy juz przejrzala dokumenty i zdjecia po matce Alicji Drozdowicz- Zochowskiej.

Czy Ciocia byla czlonkiem ZBOWiD lub innej organitzacji kombatanckiej, niestety nie wiem. W jej notesie adresowym ( prowadzony od 1940 z przerwa lipiec pazdziernik 1944 do lat 70-tch nie znajduje wpisu, ktory by na to wskazywal jak np. adres i nazwa konkretnej organizacji kombatanckiej).
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.758899 sekund(y)