Genealodzy.PL Podziel się na Facebooku

https://genealodzy.pl/

Polskie TG  
Użytkownik:         Rejestracja
Hasło: Zapamiętaj

flag-pol flag-eng     home login logout     Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty

09:59 wtorek, 14 sierpnia 2018

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Claudia83Offline
Temat postu: Zofia i Zdzislaw Cichowski- powstancy warszawscy z Brodna  PostWysłany: 14-06-2018 - 18:03
Sympatyk

Status: Offline
Dzien Dobry Panstwu!

Poszukuje informacji/ potwierdzenia dot. mojego dziadka Zdzislawa Cichowskiego ( 1925-1999), p.por AK i jego siostry Zofii Cichowskiej ( 1920-1987), san. AK " Monika" dotyczace Ich udzialu w Powstaniu Warszawskim na Brodnie.

Na ich grobie na Cm. Brodnowskim (kw. 95 B II 14), jest napisane, ze moj dziadek byl p.por AK, a jego siostra san. AK ps. " Monika".

Pan Jan Wawszczyk, ktory jest wolontariuszem w Muzeum Powstania Warszawkiego i prowadzi strone Powstancze Biogramy- uzupelnienia, rowniez szuka informacji dot. rodzenstwa Cichowskich w Powstaniu Warszawskim na Brodnie.

Niestety, swiadkowie tych wydarzen juz nie zyja- m. in. Jerzys Kantarski z Szaryc Szeregow, ktory byl przyjacielem mojego dziadka ( posiadam ich zdjecia znad Wisly na Pradze z okolo 1940 roku)- zmarl w sierpniu 1944 roku, podobnie bracia Puchlscy.

Po nawiazaniu kontaktu z powstamcem warszawskim, panem Leonem Skorzewskim ps. " Szelim", wychodzi on z zalozenia, ze moj dziadek byl w Powstaniu w plutonie 56 blisko braci Zygmunta i Piotra Puchalskich z batalionu saperow Chwackiego. Nie jest to jednak informacja potwierdzona.

Mam wpis Zofii Cichowskiej do notatnika, gdzie jest adnotacja o rozpoczeciu szkolen sanitarnych z okresu tuz przed Powstaniem w Szpitalu im. Przemienienia Panskiego na Pradze.

Posiadam takze oryginalny, dobrze zachowany sprzet medyczny , ktory moja Ciocia uzywala w Powstaniu. Na metalowym pudelku jest napis marki producenta " Original records".

W notesie i pamietniku Zofii Cichowskiej sa wpisy siostry braci Puchalskich, Ireny Puchalskiej- Kornatowskiej ps. " Rena", san. AK na Brodnie.
Wpisy " dla mojej pszyszlej bratowej"- moja Ciocia byla narzeczona starszego z braci, Zygmunta Puchalskiego.
Jest tez wpis i rysunek samolotu Zygmunta Puchalskiego z 1942 roku.

Sa rowniez wpisy adresowe Ireny Puchalskiej- Kornatowskiej i jej meza Wiktora Kornatowskiego z Torunia i Wroclawia, gdzie pozniej mieszkali ( pan Kornatowski byl profesorem na uniwersytetach ).
Niestety pani Irena Puchalska- Kornatowska i jej maz Wiktor zmarli w latach 70-tych. sa pochowani na Brodnie.

Prosze napisac, gdyby ktos z Panstwa posiadal informacje dot. rodzenstwa Cichowskich w Powstaniu na Brodnie lub znal Powstancow i ich rodziny, ktorzy ewentualnie mogliby uzupelnic te informacje.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Zofia i Zdzislaw Cichowski- powstancy warszawscy z Brodna  PostWysłany: 15-06-2018 - 22:42
Zasłużony
Członek PTG

1987, 1999
stowarzyszenia? ŚZŻAK SPPW "zbowidowskie"?
na ogół środowiska trzymały się własnych oddziałów, tzn spotykali się i nadal się spotykają (lub rodziny) w najbliższym kręgu towarzyszy broni
tak najłatwiej (skoro oddział wytypowany) spotkać uczestników tych samych historii
z okresem okupacji bywa gorzej, ale same walki i ew. późniejsze losy często już z nazwiskami, nie tylko pseudonimy

Claudia83Offline
Temat postu: Zofia i Zdzislaw Cichowski- powstancy warszawscy z Brodna  PostWysłany: 15-06-2018 - 23:52
Sympatyk

@ pan Sroczynski Wlodzimierz: Niestety dzial archiwum Muzeum Powstania Warszawksiego nie moze mi dalej pomoc.

Nawiazalam kontakt z pania Barbara Rylokowska, ktora jest corka san. AK, pani Alicji Drozdowicz- Zochowskiej ps. " Lilka". Niestety Alicja zmarla w 2001 ( 1925-2001)
Pani Alicja byla san. AK przy ul. Tykocinskiej na Brodnie. Po wojnie zamieszkala na Slasku i tam zalozyla rodzine.
Jej corka jest na Facebooku i napisla mi, ze jej mama jezdzila do mojej Cioci do Warszawy na spotkania powstacze. Ma tez dokumenty po matce i zdjecia, na ktorych jest i moja ciocia. Niestety nie otrzymalam od niej odpowiedzi czy jakiegos kanu, ktory pozwolilby dowiedziec sie wiecej- jaki punkt sanitarny, przydzial, w jakich okolicznosciach sie poznaly. Wielka szkoda, zwlaszcza, ze pani Rylokowska jest jak wspomniala od 2 lat na emeryturze i sama przyznaje, ze nie przegladala jeszcze dokumentow po matce z pkresu pkupacji i Powstania.

A pan Leon Skorzewski jest zdania, ze i Ciocia i moj dziadek byli w plutonie z bracmi Puchalskimi na Brodnie.
Otrzymalam tez mail od prof. Siemaszko, ktora napisala, ze rodzenstwa Cichowskich nie ma w ogole w spisie ( wydanie ksiazkowe) powstancow warszawskich.

Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Zofia i Zdzislaw Cichowski- powstancy warszawscy z Brodna  PostWysłany: 16-06-2018 - 11:26
Zasłużony
Członek PTG

ale ja nie o MPW, a stowarzyszeniach i organizacjach kombatanckich wspomniałem jako o potencjalnym źródle informacji
te zdjęcia ze spotkań to właśnie w tym kierunku, choć nie muszą być to zdjęcia ze spotkań grupy znających się literalnie z Powstania

Claudia83Offline
Temat postu: Zofia i Zdzislaw Cichowski- powstancy warszawscy z Brodna  PostWysłany: 16-06-2018 - 14:10
Sympatyk

Sprobuje napisac raz jeszcze do pani Rylokowskiej, czy juz przejrzala dokumenty i zdjecia po matce Alicji Drozdowicz- Zochowskiej.

Czy Ciocia byla czlonkiem ZBOWiD lub innej organitzacji kombatanckiej, niestety nie wiem. W jej notesie adresowym ( prowadzony od 1940 z przerwa lipiec pazdziernik 1944 do lat 70-tch nie znajduje wpisu, ktory by na to wskazywal jak np. adres i nazwa konkretnej organizacji kombatanckiej).

Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat