Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Sroczyński_Krzysztof
Temat postu:   PostWysłany: 06-05-2018 - 10:10
Sympatyk


Dołączył: 23-06-2017
Posty: 370
Skąd:
Hej , hej Smile
Masz rację Joanno - jest wiele zagadek.
O tych ludziach wspomina akt lokacyjny , ich imiona są wymieniane w kilku innych miejscach , lecz nigdy ze stopniami pokrewieństwa.
Jednak najważniejszy w tym wszystkim jest fakt że sami mieszkańcy Białychbłot (bo dzisiaj jest ich kilka) uważają że założycielami ich wsi jest właśnie Marcin z trzema synami: Andrzejem , Adamem i Janem.
Mam film (płyta DVD) zrobiony przez "Inicjatywa Białebłota Stowarzyszenie" a w nim sami mieszkańcy (starsi ludzie) opowiadają całą historię , nie tylko samego założenia wioski lecz całej ich historii z założeniem "straży pożarnej" włącznie ( o wypieku chleba , o starych żelazkach)
Trudno to podważyć i słowa że nigdzie nie napisano że to Marcin lub ktoś inny mbył ojcem a inni synami , nie ma sensu.
Chyba że głośno skrytykujemy mieszkańców Białychbłot , jednak na tym etapie wiedzy lepiej nikogo nie urażać i formułować swoje tezy w oparciu o ich (mieszkańców) wiedzę.
Co do treści zawartej w Twojej wypowiedzi:
również zgadzam się że Andrzej może być tym Andrzejem z aktu lokacyjnego.
Tak samo może być z Marcinem , jest duże prawdopodobieństwo że to ten zmarły w 1773 (do tego okresu imię Marcin nie występuje) , Kunegunda wydaje się być tą Kunegundą - jednak czy "wydaje się" wystarczy ?
Z Adamem chyba nie ma większego problemu.(jest powiązany z Jadwigami)
Najwięcej wątpliwości mam również z Janem - bo Jan (lub jeden z Janów) jest ojcem Jakuba a ten w prostej linii prowadzi do mojej mamy.
W spisie figuruje Jakub urodzony 21.07.1754 z Jana i Krystyny , jednak później nie jest już takie oczywiste bo wkrada się Łucja.
W nawiązaniu do Twoich założeń - wygląda na to że tego Jana , Krystyna była pierwszą żoną a Łucja drugą.(dla mojego Jakuba to macocha)
Sam jestem zainteresowany tym tematem.
Trochę się boję pisać , żeby znowu ktoś nie napisał że wierzę za bardzo w metryki - wiem że same metryki to jest dużo , lecz nie wszystko.
Wspominałem że sami mieszkńcy uważają Marcina z synami za założyciela ich wsi (jednej) , reszta powstała po zarazie cholery , kiedy trzeba było się "rozproszyć". Tak samo dotyczy to krzyża , który stoi w polu (dziś). Kiedyś był w środku wsi. To też wiem z filmu. (żeby mnie nie zakrzyczano)
Joanno - wspominasz innych. Jest bardzo możliwe że nie było ich od samego początku lub byli za młodzi żeby wspominać o nich w akcie lokacyjnym.
Sama widzisz że moje hipotezy nie odbiegają od Twoich.
Ja również zastanawiam się nad rozwiązaniem tych zagadek i też chętnie poczytam innych wypowiedzi.

_________________
Krzysztof


Ostatnio zmieniony przez Sroczyński_Krzysztof dnia 07-05-2018 - 10:44, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Maślanek_JoannaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-05-2018 - 19:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-03-2014
Posty: 943

Status: Offline
Arturze i Krzysztofie,

bardzo dziękuję za te wszystkie informacje i rozważenie możliwości - ja zwykle wierzę w metryki jako pierwotne źródło, chociaż już sprawdziłam, że tam też są oczywiste błędy i można się przejechać. Ale bez jakiejś wstępnej hipotezy do prawdy (nawet odmiennej) się nie dojdzie. A zawsze co więcej głów - zwłaszcza doświadczonych - to większe szanse na dojście do konkretnych wniosków.
Oczywiście w tym przypadku "na pewno" raczej nigdy się nie dowiemy, ale z pewnym prawdopodobieństwem można przyjąć opcjonalne początki Ponichterów w Białymbłocie.

Nigdy w życiu nie podważałabym lokalnej tradycji i nikogo z Białobłocian nie przekonywałabym, że nie mają racji co do Marcina i jego synów, natomiast gdybym miała możliwość, to spróbowałabym to zweryfikować z dokumentami. Ale takiej opcji nie ma, więc trzeba przyjąć, że były dwie możliwości i już Smile. Może gdzieś kiedyś znajdą się jakieś dokumenty, które coś wyjaśnią - a może wcale nie....

Krzysztofie - na tym forum większość osób jest przemiła i życzliwa, ja spotykam się tu zawsze z bezinteresowną pomocą - jak i w tym przypadku, gdzie jestem "zielona" w kwestii Kurpiów w Białymbłocie i okolicy, a kilka osób - w tym Wy - cierpliwie odpowiada na moje elementarne pytania.
Szczerze życzę Ci tylko takich doświadczeń!
Wymiana pomysłów i rady bardziej doświadczonych genealogów wielokrotnie bardzo mi pomogły w poszukiwaniach i wskazały właściwy trop! Smile
Ja staram się jakoś odwdzięczyć całościowo indeksując metryki - zawsze to jakiś wkład we wspólne dzieło.
Za film dziękuję - wystarczą mi Twoje informacje z niego. Myślę, że jest bardzo wartościowy z punktu widzenia historii Białychbłot, ale skoro nie ma formalnej zgody na jego upowszechnianie, to wolę nie - w dobie zwariowanej ochrony danych osobowych i praw autorskich, lepiej dmuchać na zimne.

Jeszcze raz bardzo dziękuję za powyższe - dyskusja i wymiana różnych doświadczeń i wiedzy jest zawsze twórcza!

Pozdrawiam bardzo serdecznie dalekich, bo dalekich, ale jednak Kuzynów Smile Smile Smile
Joanna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jartOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-05-2018 - 20:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2011
Posty: 1068

Status: Offline
Joanno, ja się tym aktem lokacyjnym mogę podzielić, jakiś mail na PW, coś...? Smile

_________________
pozdrawiam
Artur

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Maślanek_JoannaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-05-2018 - 20:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-03-2014
Posty: 943

Status: Offline
PW Smile
Joanna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kulik_agnieszkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-05-2018 - 10:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2015
Posty: 628

Status: Offline
Czytam ten temat i zastanawiam się czy w końcu poszukujecie ogólnie przeniesionych do Puszczy Białej Kurpi czy konkretnie bartników?
Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BadkowskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-05-2018 - 17:15


Dołączył: 09-01-2017
Posty: 5
Skąd: Szczecin
Status: Offline
[quote="Sroczyński_Krzysztof"]
Najwięcej wątpliwości mam również z Janem - bo Jan (lub jeden z Janów) jest ojcem Jakuba a ten w prostej linii prowadzi do mojej mamy.
W spisie figuruje Jakub urodzony 21.07.1754 z Jana i Krystyny , jednak później nie jest już takie oczywiste bo wkrada się Łucja.
W nawiązaniu do Twoich założeń - wygląda na to że tego Jana , Krystyna była pierwszą żoną a Łucja drugą.(dla mojego Jakuba to macocha)
Sam jestem zainteresowany tym tematem.

Witam
Jakiś czas temu analizowałam akta związane z Ponichterami. Z moich ustaleń wynika, że faktycznie było dwóch Janów mąż Krystyny oraz Ewy Szydlik pochodzącej z Osuchowej. Synem tej drugiej pary był mój 5xpradziadek Kazimierz ur. w Białymbłocie w 1752 r. Dzięki temu, że brał późno kolejne śluby i akta się zachowały, mogłam prześledzić świadków w nich występujących. Przejrzałam też inne akta gdzie znalazłam jako świadka Kazimierza. Wynika z nich, że matką jego braci była Łucja z Krawczyńskich (tak więc Łucja byłaby żoną "mojego" Jana od Ewy, a nie męża Krystyny). Ponadto w akcie ślubu Szymona syna Jana i Łucji wymieniony jest Piotr Ponichtera, brat stryjeczny, który wiekiem pasuje do syna Michała Ponichtery, tak więc Jan od Ewy i Michał występujący w spisach od lat 50-tych XVIII w. byliby w tym układzie braćmi(???) Oczywiście są to tylko moje przypuszczenia, ale polecam przyjrzeć się świadkom w dostępnych aktach, bo może uda się wyciągnąć z nich jakieś nowe wnioski.
Pozdrawiam
Justyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
twojkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-05-2018 - 13:50
Sympatyk


Dołączył: 25-02-2012
Posty: 40

Status: Offline
witam,
ciekawa dyskusja i wiele przydatnych informacji. dziękuję. Moja rodzina również pochodzi z okolic wsi Białebłoto i Kurpiach z Puszczy Białej. Czy ma ktoś może informacje o wsi Przyjmy k. Poręby? Początkach, mieszkańcach.
Dziękuję i pozdrawiam
Tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vitooOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-05-2018 - 14:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2013
Posty: 413

Status: Offline
twojkowski napisał:
witam,
ciekawa dyskusja i wiele przydatnych informacji. dziękuję. Moja rodzina również pochodzi z okolic wsi Białebłoto i Kurpiach z Puszczy Białej. Czy ma ktoś może informacje o wsi Przyjmy k. Poręby? Początkach, mieszkańcach.
Dziękuję i pozdrawiam
Tomek


Przyjmy najpewniej istniały już w XVI wieku jako niewielka młyńska osada. Na pewno w XVII wieku i jeszcze pierwszych dekadach XVIII wieku mieszkała tam młynarska rodzina Przyjmów. Mieszkała tam przez dłuższy czas jeszcze rodzina Świderków. Był tu młyn, a parafia mieściła się w Porębie.

Około 1713 osada najpewniej opustoszała. I dopiero około 1730 przekształcona została w wieś rolniczą, obsadzoną czynszownikami. Być może z początku były tu budy smolarzy, a dopiero później czynszowa wieś. W lustracji z 1773 po oryginalnych mieszkańcach nie ma śladu. Ich miejsce zajęli inni gospodarze: Kraska, Deptuła, Pawłoski, Sowa, Rytel, Szymański, Kulesza i dwóch Wnykowskich (czy może Wójkowskich?). Część (Deptuła, Kulesza) to na pewno kurpiowscy osadnicy.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
twojkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-05-2018 - 16:21
Sympatyk


Dołączył: 25-02-2012
Posty: 40

Status: Offline
dziękujęSmile
czy moge prosić o informację o źródle danych?
Na marginesie - w lustracji z 1773 odczytuję Michałą Wujkowskiego i Stanisława Wnykowskiego. Wujkowscy byli/są tam na pewno - jestem ich potomkiem.
Pozdrawiam Tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vitooOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-05-2018 - 16:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2013
Posty: 413

Status: Offline
Ja obydwa zapisy z lustracji 1773 odczytuje tak samo. Zapewne chodzi o Wójkowskich, bo Wnykowskich nie znają metryki wszystkich okolicznych parafii. W ogole jest to unikalne nazwisko w skali całego kraju. Źródła na których bazuje to indeksy z ksiag metrykalnych par. Brańszczyk i Poręba, lustracje dobr biskupich oraz atlas historyczny Polski. Pozdrowienia, Witold
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Maślanek_JoannaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-05-2018 - 19:33
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-03-2014
Posty: 943

Status: Offline
Witam,
to ja chciałabym jeszcze poruszyć dwie kwestie dotyczące Świderków - skoro już o nich piszemy...

Witoldzie - napisałeś, że przed 1713 rokiem byli Świderkowie w Przyjmach - skąd o tym wiadomo?

I druga sprawa: spotkałam się z koncepcją, że nazwisko Świderek wcale nie pochodzi od zwykłego świdra, lecz od... Szwyda! Drogą Szwyd-Szwydek-Szwyderek. Faktycznie w najstarszych metrykach z Poręby występuje równolegle Szwyd i Szwyderek (Szwydek nie spotkałam) Co o tym myślicie? czy to możliwe, że to nazwisko jest pozostałością po potopie z połowy XVII wieku?... Po wojnach został jakiś "Szwyd" albo tylko jego geny...
Ciekawa jestem Waszych opinii.

Pozdrawiam
Joanna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vitooOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-05-2018 - 19:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2013
Posty: 413

Status: Offline
Maślanek_Joanna napisał:
Witam,
to ja chciałabym jeszcze poruszyć dwie kwestie dotyczące Świderków - skoro już o nich piszemy...

Witoldzie - napisałeś, że przed 1713 rokiem byli Świderkowie w Przyjmach - skąd o tym wiadomo?

I druga sprawa: spotkałam się z koncepcją, że nazwisko Świderek wcale nie pochodzi od zwykłego świdra, lecz od... Szwyda! Drogą Szwyd-Szwydek-Szwyderek. Faktycznie w najstarszych metrykach z Poręby występuje równolegle Szwyd i Szwyderek (Szwydek nie spotkałam) Co o tym myślicie? czy to możliwe, że to nazwisko jest pozostałością po potopie z połowy XVII wieku?... Po wojnach został jakiś "Szwyd" albo tylko jego geny...
Ciekawa jestem Waszych opinii.

Pozdrawiam
Joanna


Joanno, tak jak napisałem wyżej - źródło na jakim się opieram to metryki par. Poręba. Są tam chrzty Świderków z Przyjm od 1669 do 1692 roku. To chyba jedyne nazwisko, które pojawia się tam więcej niż raz, poza Przejmami/Przyjmami oczywiście.

Pozdrowienia,

Witold
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Paź_JacentyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-05-2018 - 10:13
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-05-2012
Posty: 60

Status: Offline
Witajcie.
No to może ktoś mi pomoże rozgryźć Katarzynę Świderek (ur ok 1768 w par Wyszków). Są 3 Katarzyny w tym czasie urodzone z różnych rodziców, a moja wzięła ślub z Piotrem Pochmarą (akt 27/1789/Wyszków) i zmarła w 1822 w Porządziu (akt 16/1822/Wyszków). Jej mąż Piotr Pochmara urodził się w Porządziu (akt 15/1766/Wyszków) z Wojciecha Pochmary (ur ok 1725) i Ewy Morki (ur akt 53/1725/Wyszków). Katarzyna Świderek i Piotr Pochmara mieli 12 dzieci w par Wyszków w latach1790-1815.
Może jakiś "późny kuzyn" pomoże mi się odblokować?
Pozdrawiam
Jacek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vitooOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-05-2018 - 12:54
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2013
Posty: 413

Status: Offline
Paź_Jacenty napisał:
Witajcie.
No to może ktoś mi pomoże rozgryźć Katarzynę Świderek (ur ok 1768 w par Wyszków). Są 3 Katarzyny w tym czasie urodzone z różnych rodziców, a moja wzięła ślub z Piotrem Pochmarą (akt 27/1789/Wyszków) i zmarła w 1822 w Porządziu (akt 16/1822/Wyszków). Jej mąż Piotr Pochmara urodził się w Porządziu (akt 15/1766/Wyszków) z Wojciecha Pochmary (ur ok 1725) i Ewy Morki (ur akt 53/1725/Wyszków). Katarzyna Świderek i Piotr Pochmara mieli 12 dzieci w par Wyszków w latach1790-1815.
Może jakiś "późny kuzyn" pomoże mi się odblokować?
Pozdrawiam
Jacek


Cześć Jacek! Próbowałeś może dojść po świadkach oraz chrzestnych u Twoich Pochmarów? Może pojawia się tam jakiś Świderek? Tak byłoby najprościej. Alternatywnie, i co trudniejsze, po rodzinach u których jako chrzestna pojawiła się Katarzyna Pochmara. Zwłaszcza w aktach USC po 1808 roku mogłoby znaleźć się coś ciekawego.

Pozdrowienia!

Witold
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DanPonOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-08-2022 - 03:52


Dołączył: 23-08-2022
Posty: 1

Status: Offline
Witajcie. Sporo już lat minęło do Waszych wpisów. Jestem pod tak ogromnym wrażeniem, że czytam je z wypiekami na twarzy i mocniej bijącym sercem Smile To nie to samo uzupełnić ("kilka") wpisów na https://www.myheritage.pl Czapka z głowy dla Was wszystkich,
Z pozdrowieniami,
Daniel Ponichtera
(s.Henryka i 7 pokolenie Michała Ponichtery 1714-1804 - tak podaje "drzewo"). Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.302483 sekund(y)