Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
danishaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-01-2018 - 13:09
Zasłużony
Nieaktywny


Dołączył: 01-05-2007
Posty: 1138

Status: Offline
Czy indeksy będą umieszczone w Genetece?
( pytanie w związku z toczącą się w innym temacie dyskusją, na temat umieszczanie indeksów na różnych stronach genealogicznych)
Dana
indeksująca Kałuszyn
PS.W tej parafii (i nie tylko) występuje nazwisko Rzysko? v Rżysko? Rrzysko?
Jak powinno być poprawnie,bo zapis rosyjski sugerowałby Rżysko a po polsku ksiądz w pisuje Rzysko.Niestety, księżulo często sadził takie "byki", że nie bardzo mu ufam.
Osoby z tamtych stron, będą wiedziały najlepiej.
Pięknie proszę o podzielenie się wiedzą w tym zakresie
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-01-2018 - 14:10
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Witam i odpowiadam:

INDEKSY
Indeksy będą na pewno w genetece i na stronach AP Siedlce.

A moga byc gdzieś jeszcze

W tej materii moje stanowisko jest mocno zbliżone do stanowiska Jerzego Jamiołkowskiego.
Nie przeszkadza mi jeśli indeksy są w kilku miejscach ale jestem zdecydowanie za wykorzystywaniem geneteki jako ogólnopolskiej bazy. Porozumienie z AP Siedlce nie ogranicza nas w tym zakresie.

NAZWISKO RZYSKO VEL RŻYSKO
Co do nazwiska nie mam go nigdzie u swoich, tym nie mniej mam jakies zdanie. Wink

Wystepowanie z/ż zamiennie jest dośc czeste (jeszcze w XVIII wieku oznaczanie głoski "ż" w pismie ręcznym wg tego co czytałem było raczej mocno okazjonalne nawet). Trudno tu mówić o niechlujności raczej jest to pewna reguła. Podobna sytuacja na terenach Ziemi Liwskiej miała miejsce z nazwiskiem Żaboklicki/Zaboklicki.

Wg mapy nazwisk = bazy PESEL współcześnie przoduje na tych terenach zdecydowanie forma Rżysko.
Jako ciekawostka - podobnie dziś jest wiecej Żaboklickich niż Zaboklickich.

Uważam, że należy wpisywać dokładnie wg zapisu księdza (po polsku) dlatego "Rzysko" ale wpisałbym vel Rżysko.

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Radosław.KoncaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-01-2018 - 14:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-05-2014
Posty: 289

Status: Offline
danisha napisał:
Czy indeksy będą umieszczone w Genetece?
( pytanie w związku z toczącą się w innym temacie dyskusją, na temat umieszczanie indeksów na różnych stronach genealogicznych)
Dana
indeksująca Kałuszyn
PS.W tej parafii (i nie tylko) występuje nazwisko Rzysko? v Rżysko? Rrzysko?
Jak powinno być poprawnie,bo zapis rosyjski sugerowałby Rżysko a po polsku ksiądz w pisuje Rzysko.Niestety, księżulo często sadził takie "byki", że nie bardzo mu ufam.
Osoby z tamtych stron, będą wiedziały najlepiej.
Pięknie proszę o podzielenie się wiedzą w tym zakresie


Ostrożnie sugerowałbym wersję Rzysko (bez kropki), zapisem cyrylicą nie przejmowałbym się zbytnio, bo choć to wersja ważniejsza (bo język urzędowy), to sama wiesz, że metoda zapisywania "rz" poprzez "рж" dla odróżnienia od "ż" (zapisywanego niemal zawsze przez "ж") była dosyć powszechna.
A co do okolicy, to poza indeksami w samych księgach nie zetknąłem się z formą Rżysko, a późniejsza ewolucja nazwiska wskazywałaby właśnie na formę Rzysko. W okolicznych parafiach masz obfitość (kilkanaście form) nazwisk z tego pnia: Rzyszkowicz, Rześkiewicz, a nawet Żeśkiewicz.
Pzdr,
RK
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
danishaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-01-2018 - 14:58
Zasłużony
Nieaktywny


Dołączył: 01-05-2007
Posty: 1138

Status: Offline
Pięknie dziękuję za podpowiedzi.
Żeby wilk był syty a owca cała,wpiszę Rzysko v Rżysko.
Jeśli jednak nazwisko pochodzi od słowa oznaczającego pole po ścięciu słomy, to powinno być jednak rżysko. Tak przynajmniej w moich stronach nazywano pole z pozostałością po rosnącym zbożu.Bieganie po nim(po rżysku) gołymi stopami,nie należało do przyjemności i często kończyło się skaleczeniem.Trzeba było to robić fachowo-posuwać nogami by przyciskać nastroszoną słomę a nie stawiać stopy z góry na ostre, krótkie rżysko.
Dana
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-01-2018 - 15:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Radosław.Konca napisał:

A co do okolicy, to poza indeksami w samych księgach nie zetknąłem się z formą Rżysko, a późniejsza ewolucja nazwiska wskazywałaby właśnie na formę Rzysko.


A na jakiej podstawie tak twierdzisz?
Informacje z bazy PESEL wskazuja na dokładnie odwrotną sytuację. Wprawdzie w momencie realizacji projektu prof Rymuta w Siedleckiem ok 20% osób nie było wprowadzonych ale wystepwanie nazwiska Rżysko jest wielokrotnie częstsze niż Rzysko.

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Radosław.KoncaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-01-2018 - 16:33
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-05-2014
Posty: 289

Status: Offline
piotr_nojszewski napisał:
Radosław.Konca napisał:

A co do okolicy, to poza indeksami w samych księgach nie zetknąłem się z formą Rżysko, a późniejsza ewolucja nazwiska wskazywałaby właśnie na formę Rzysko.


A na jakiej podstawie tak twierdzisz?
Informacje z bazy PESEL wskazuja na dokładnie odwrotną sytuację. Wprawdzie w momencie realizacji projektu prof Rymuta w Siedleckiem ok 20% osób nie było wprowadzonych ale wystepwanie nazwiska Rżysko jest wielokrotnie częstsze niż Rzysko.


Nie pisałem, ze frekwencja nazwiska Rżysko jest mniejsza niż Rzysko (śmiem twierdzić, że obecnie w okolicy Kałuszyn-Cegłów-Kuflew żadne z nich nie występuje), a że się nie spotkałem w księgach z nazwiskiem Rżysko, a Rzysko i owszem. Puściłem do Geneteki kilkanaście tysięcy indeksów z pobliskich parafii i stąd opinia. Parę okolicznych cmentarzy znam (tylko warianty na -icz), wśród żywych Rżysków też nie napotkałem.

Niemniej jednak możesz mieć rację, ale przedstaw jakiś dowód, a nie z natury rzeczy przekrojowe opracowanie (nie ujmując niczego powołanej pozycji), bo to jak sprawdzanie aktualnej pogody w Internecie zamiast wytknąć nos za okno.

RK
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
aniemirkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-01-2018 - 16:49
Sympatyk


Dołączył: 16-07-2010
Posty: 203
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Mam koleżankę o nazwisku Rżysko:)

_________________
Pozdrawiam
- Ania

W kręgu moich zainteresowań są przede wszystkim nazwiska z XVIII wieku i wcześniej: Dmowski (gniazdo rodowe Dmochy, Świnary), Kisieliński (Kisielany Żmichy), Lewociuk (Czeremcha), Niemirka (Niemirki), Skolimowski (Skolimów Roguziec).
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: AP Siedlce digitalizacja i indeksacja  PostWysłany: 14-01-2018 - 17:58
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
piotr_nojszewski napisał:
Witajcie
...

Lista pozyskanych skanów:

1. Czerwonka Liwska powiat Węgrów 1866-1905 Zespół nr 168
2. Węgrów 1866 – 1906 Zespół nr 169
3. Mordy powiat Siedlce 1864-1909 Zespół nr 195
4. Suchożebry powiat Siedlce 1866-1909 Zespół nr 228
5. Mińsk Mazowiecki 1858 –1895 Zespół nr 231
6. Wyrozęby powiat Sokołów Podlaski 1866-1906 Zespół nr 239
[...]

... poszukujemy głównie chętnych na pozostałe parafie oraz przygotowaniem plików do publikacji (zasadniczo chodzi o przenumerowanie do standardu metryk).

Uwaga: większość metryk zapisana jest po rosyjsku.

Proszę o zgłaszanie się w tym wątku lub do mnie bezpośrednio (na via formularz lub via mail na stronie wtg.org.pl. lub dowolnie inaczej.

Zapraszamy icon_smile


i jak idzie?
obrobione? wstawić? chętni są?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-01-2018 - 21:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Radosław.Konca napisał:


Niemniej jednak możesz mieć rację, ale przedstaw jakiś dowód, a nie z natury rzeczy przekrojowe opracowanie (nie ujmując niczego powołanej pozycji), bo to jak sprawdzanie aktualnej pogody w Internecie zamiast wytknąć nos za okno.

RK


A badania prof Rymuta nie są dowodem dostatecznym?

Tu wizualizacja.
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/ ... Cysko.html
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/ ... Cysko.html

W bibliotekach jest wersja książkowa, a w niektórych pewnie też CD ROM z danymi.

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kwiechOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-01-2018 - 09:09
Zasłużony


Dołączył: 16-09-2016
Posty: 1

Status: Offline
Chętnie pomogę przy Suchożebrach.
Pozdrawiam
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
paweljaszcz73Offline
Temat postu: Poszukuję akt z Parafii Czerwonka Liwska rok od 1870 do 1876  PostWysłany: 21-03-2018 - 21:08
Sympatyk


Dołączył: 25-02-2018
Posty: 16
Skąd: Ryn
Status: Offline
Poszukuję skanu akt z parafii Czerwonka Liwska z przełomu 1870 do 1876.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
z_PolkowskichOffline
Temat postu: Poszukuję akt z Parafii Czerwonka Liwska rok od 1870 do 1876  PostWysłany: 27-04-2018 - 12:13


Dołączył: 27-04-2018
Posty: 5

Status: Offline
Czy ktoś podjął się indeksacji parafii Czerwonka Liwska?
Jestem zainteresowany ponieważ brakuje mi aktów urodzeń a mam tylko orientacyjną informację o wieku w momencie śmierci. Rocznikowo pasują do tego zakresu co jest tutaj. Nigdy nie indeksowałym więc nie wiem czy podołam Smile Czy można prosić o sprawdzenie w spisie czy występują i ewentualnie o przesłanie pliku z aktem? Poszukuję informacji o:
Koszewski Piotr ur. ok 1895 w Koszewnicy ojciec Antoni
Roguska Stefania ur. ok 1896
Polkowski Franciszek ur. ok 1902 w Sulkach matka Aleksandra
Roguska Marianna ur. ok 1910
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tg3aOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-04-2018 - 15:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-09-2008
Posty: 169

Status: Offline
Witam.

Zajmowałem się przenumerowaniem plików zdjęć ASC z Czerwonki Liwskiej. Oto, co znalazłem posługując się skorowidzami rocznymi:

Polkowski Franciszek - ur. 14.12.1902 w Sólkach, akt nr 119
ojciec: Michał Polkowski, lat 40, szlachcic, "czastnyj władieliec"
matka: Aleksandra z Poławskich, lat 30
rodzice chrzetni: Władysław Poławski i Scholastyka Poławska
Nazwiska "Polkowski" i "Poławski" po rosyjsku pisane przez "y" (czytane u), a po polsku przez "o" bez kreski.

Roguska Stefania - ur. 15.02.1896 w Sólkach, akt nr 20
ojciec: Wiktor Roguski, lat 40, szlachcic, "czastnyj władieliec"
matka: Józefa z Zalewskich, lat 43
rodzice chrzestni: Ezechiel Krasnodębski i Aleksandra Zalewska

na wszelki wypadek spisałem też w granicach +-5 lat:

Roguska Stefania - ur. 19.05.1901 w Skarżynie, akt nr 45
ojciec: Feliks Roguski, lat 40, szlachcic, "czastnyj władieliec"
matka: Aleksandra z Zalewskich, lat 26
rodzice chrzestni: Julian Skarżyński i Salomea Chełstowska

W 1895 roku i w granicach +-10 lat w skorowidzach rocznych urodzin żadnego Piotra Koszewskiego, ani też żadnego Piotra o nazwisku na "K", który w samym akcie okazałby się być Piotrem Koszewskim - nie znalazłem (pomyłka w nazwisku jest możliwa - gdzieś trafiłem na jakiegoś Koszewskiego, który w akcie w rzeczywistości nazywa się Karczewski). Imię Piotr wyróżnia się krótkością, więc prawdopodobieństwo mojego przeoczenia jest raczej małe. Może ów Piotr dostał 2 imiona, a w skorowidzu swojego roku urodzenia jest wymieniony tylko pod tym drugim? No i oczywiście może też być luka w skorowidzu.

Roku 1910 i okolic ta akcja fotografowania akt czerwonkowskich nie objęła, niestety (z mojego punktu widzenia również).

Pozdrawiam

Tadeusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
z_PolkowskichOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-04-2018 - 15:51


Dołączył: 27-04-2018
Posty: 5

Status: Offline
Wow serdecznie dziękuję, mam już punkt zaczepienia do dalszych poszukiwań. Dziwi mnie natomiast brak Piotra Koszewskiego. Został pochowany w Czerwonce Liwskiej a mieszkał w Koszewnicy więc pasuje pod parafię. Może urodził się w sąsiedniej. A czy można uzyskać zdjęcia?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tg3aOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-04-2018 - 15:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-09-2008
Posty: 169

Status: Offline
Oczywiście - od Piotra Nojszewskiego, który przekazał mi zdjęcia, mam pozwolenie na udostępnianie. Proszę tylko o adres e-mailowy na PW, i informację, czy mam przesłać obie Stefanie Roguskie.

Tadeusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.756969 sekund(y)