Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
uladziemidOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-02-2018 - 18:12
Sympatyk


Dołączył: 15-05-2016
Posty: 62

Status: Offline
Edyto, nie chodzi o mojego pradziadka tylko o jego brata, o którym (oprócz danych rodziców) wiem tylko tyle, że był w wojsku (nie znamy imienia, daty urodzenia, nie wiadomo czy miał żonę itp). W zasadzie chodzi mi o zweryfikowanie teorii mojego ojca że ten ppor. Michał Soja to osoba której szukamy, stąd też moje próby w CAW/WBH. Czy masz na myśli, że lokalne USC będzie w stanie podać mi imiona wszystkich dzieci z danego małżeństwa (moich pra-pradziadków)?

_________________
Pozdrawiam,
Urszula


Ostatnio zmieniony przez uladziemid dnia 21-02-2018 - 20:51, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
edyta_sOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-02-2018 - 18:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-11-2011
Posty: 174

Status: Offline
Wiesz USC nie ma zakresu tych lat raczej AP a tam wykonują odpłatnie kwarendy podajesz zakres lat dane.
Nawet jak miał żonę to często przy urodzeniach dzieci był wpis chrzest opóźniony z powodu że ojciec był w wojsku.
Ale kiedyś wojskowi najpierw służyli w wojsku a dopiero bardzo późno zakładali rodziny.
Ale pradziad i szukaj w archiwach nie podaje też innego zakresu lat niż ty masz
więc albo się nie zachowały albo wcześniej była inna parafia. Zadaj pytanie na forum może ktoś coś wie gdzie można szukać akt z tych lat.

_________________
Pozdrawiam Edyta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
uladziemidOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-02-2018 - 19:31
Sympatyk


Dołączył: 15-05-2016
Posty: 62

Status: Offline
Dziękuję ci Edyto za poradę, spróbuję też tak. Nadal chciałabym żeby w miarę możliwości ktoś sprawdził w spisie jacy Michałowie Soja występują w dokumentach CAW/WBH i jakie są sygnatury powiązanych akt, to może przy kolejnej wizycie w Polsce je zamówię. Z góry dziękuję!

_________________
Pozdrawiam,
Urszula
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
herkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-04-2018 - 21:34
Sympatyk


Dołączył: 04-01-2013
Posty: 347
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Witam

Czy ktoś z bywalców CAW mógłby sprawdzić sygnatury
1 Dywizjonu Artylerii Konnej z lat 1932-1935
Z góry dziękuję
Krzysiek

_________________
poszukuję metryki urodzenia Teofili Skolimowskiej ur. ok. 1825r w parafii Mordy(?), córki Wincentego i Marianny.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
radjasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-04-2018 - 13:40
Sympatyk


Dołączył: 08-06-2008
Posty: 54

Status: Offline
Witam
Mam prosbe o sprawdzenie sygnatur jednego z zespolow. Prosze o kontakt na priv jesli ktos bylby w stanie mi pomoc.
z gory dziekuje
Radek J

_________________
Radek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
przemko20161Offline
Temat postu:   PostWysłany: 20-04-2018 - 14:05
Sympatyk


Dołączył: 21-07-2015
Posty: 620

Status: Offline
Witam
Wiem że to nie na temat ale czy ktoś może sprawdzić czy w Archiwum są dostępne metryki parafii Klembów i Gołędzinowo z XVIIIw ?
Przemek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaNJOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-04-2018 - 14:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-02-2013
Posty: 1571

Status: Offline
Witam,
faktycznie nie na temat Przemku - w Archiwum Wojskowym chcesz szukać ksiąg metrykalnych ????
pozdrawiam monika

_________________
pozdrawiam monika
>Wanda>Feliksa>Anna>Józefa>Franciszka>Agnieszka>Helena>Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marcin_KATOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-06-2018 - 17:21
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2018
Posty: 16
Skąd: Katowice
Status: Offline
Dzień dobry,
Piszę z ogromną prośbą do osób odwiedzających CAW WBH, mianowicie chciałbym się zapytać, czy ktoś byłby mi w stanie pomóc w ustaleniu sygnatur dwóch kartotek akt personalnych i odznaczeniowych, a także akt 73 pułku piechoty z lat 1922-1939. Z góry bardzo dziękuje i proszę o kontakt w wiadomości prywatnej.
Pozdrawiam Marcin W.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-11-2018 - 15:20
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
Dzień dobry,
czy może znalazłby się ktoś, kto były w stanie (nawet odpłatnie) odnaleźć i skopiować dokumenty znajdujące się w zespole "Komitet Krzyża i Medalu Niepodległości, sygn. I.394.1" WBH (dla konkretnego nazwiska - mojego Pradziadka)? Dzwoniłem do WBH i według sympatycznego Pana, z którym rozmawiałem, nie da się sprawy załatwić składając wniosek o kwerendę, ani nawet w czasie jednej wizyty w WBH. Jako że do Warszawy mam ponad 400 km w jedną stronę to w zasadzie sprawa jest dla mnie niewykonalna. Gdyby jednak ktoś bywał w WBH i przy okazji mógłby mi pomóc, to byłbym bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam
Adam

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kunisz_MariaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-11-2018 - 18:37
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2014
Posty: 27
Skąd: Warszawa
Status: Offline
MonikaNJ napisał:
Witam,
faktycznie nie na temat Przemku - w Archiwum Wojskowym chcesz szukać ksiąg metrykalnych ????
pozdrawiam monika

Witam, Moniko MonikaNJ i Przemku przemko20161, a może jednak na temat
W Archiwum Wojskowym znalazłam akt urodzenia mojej cioci, córki przedwojennego oficera. Akt ten był w jego dokumentach wojskowych. Ciocia w wieku 84 lat zobaczyła po raz pierwszy swój akt urodzenia. Bo w czasie wojny księgi metrykalne spłonęły, a po wojnie wyrobiono jej dokumenty po złożeniu przysięgi przez świadków.
Pozdrawiam Maria
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaNJOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-11-2018 - 19:13
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-02-2013
Posty: 1571

Status: Offline
Witaj Mario,
może jednak nie na temat Very Happy znalazłaś pojedynczą metrykę chrztu/urodzenia, podpiętą pod dokumenty oficera a nie księgę metrykalną z parafii. Oczywistym jest ,że jeśli zachowała się dokumentacja jakiejś konkretnej osoby w CAW to mogą tam być różne dokumenty w tym metryki rodzinne , ale nie cała księga.
pozdrawiam monika

_________________
pozdrawiam monika
>Wanda>Feliksa>Anna>Józefa>Franciszka>Agnieszka>Helena>Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KulewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-11-2018 - 19:36
Sympatyk


Dołączył: 26-04-2016
Posty: 128
Skąd: Warszawa/Kanada
Status: Offline
Moj dziadek Boguslaw Kulewski w 9 II, 1916 roku jako 16 letni chłopak (podał że ma 18 lat) zaciągnął się do Legionów Piłsudskiego (3 pułk piechoty, Oddział Łączności – 6 Kompania) - w Sandomierzu. W 1918 roku, walczył na Ukrainie (II Korpus Wojsk Polskich) w bitwie pod Rarańczą, a następnie w bitwie pod Kaniowem, pod dowódcą ppułk Żymierskiego. Dowódcą II Korpusu był Generał Józef Haller. W 1918 roku, dostał się do niewoli niemieckiej - obóz Łambinowice (Lamsdorf). Od 1919-1920 służył we Francji i we Włoszech. Po powrocie do Polski skierowany został na kurs oficerski do Dziwińska. Po jego ukończeniu w 1920 roku, dostał stopień podporucznika i walczył z bolszewikami w zdobyciu Kijowa. W wojsku Polskim służył do 1923 roku
Nie mam żadnych informacji dlaczego od 1919-1920 by służył we Francji i we Włoszech ( za co dostał odznakę )
Czy ktos ma jakies informacje dlaczego legioniści tam w ogóle służyli?
Niestety mieszkam za oceanem i nie mam możliwości osobiście pójść do CAW.
Prosze o jakiekolwiek wiadomosci.
Pozdrawiam Harald Kulewski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
slawek_krakowOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-11-2018 - 20:13
Sympatyk


Dołączył: 19-11-2011
Posty: 650
Skąd: Kraków
Status: Offline
Kulewski napisał:
Moj dziadek Boguslaw Kulewski w 9 II, 1916 roku jako 16 letni chłopak (podał że ma 18 lat) zaciągnął się do Legionów Piłsudskiego (3 pułk piechoty, Oddział Łączności – 6 Kompania) - w Sandomierzu. W 1918 roku, walczył na Ukrainie (II Korpus Wojsk Polskich) w bitwie pod Rarańczą, a następnie w bitwie pod Kaniowem, pod dowódcą ppułk Żymierskiego. Dowódcą II Korpusu był Generał Józef Haller. W 1918 roku, dostał się do niewoli niemieckiej - obóz Łambinowice (Lamsdorf). Od 1919-1920 służył we Francji i we Włoszech. Po powrocie do Polski skierowany został na kurs oficerski do Dziwińska. Po jego ukończeniu w 1920 roku, dostał stopień podporucznika i walczył z bolszewikami w zdobyciu Kijowa. W wojsku Polskim służył do 1923 roku
Nie mam żadnych informacji dlaczego od 1919-1920 by służył we Francji i we Włoszech ( za co dostał odznakę )
Czy ktos ma jakies informacje dlaczego legioniści tam w ogóle służyli?
Niestety mieszkam za oceanem i nie mam możliwości osobiście pójść do CAW.
Prosze o jakiekolwiek wiadomosci.
Pozdrawiam Harald Kulewski


Oj tam, od razu Legiony Piłsudskiego Smile Nie wszystko co ma w nazwie Legion to z Piłsudskim trzeba łączyć. Wygląd na to, że Twój dziadek pod Józefem Hallerem służył.

https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Haller
https://pl.wikipedia.org/wiki/3_Pu%C5%82k_Piechoty_Legion%C3%B3w
https://pl.wikipedia.org/wiki/Armia_Polska_we_Francji
https://pl.wikipedia.org/wiki/Armia_Polska_we_W%C5%82oszech_1918%E2%80%931919
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-11-2018 - 20:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Warto dodać kilka innych linków z wikipedii i losy dziadka staja się prawdopodobnie takie
Na początek bitwa pod Kaniowem
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Kaniowem
W maju został wzięty do niemieckiej niewoli i trafił do Łambinowic
https://pl.wikipedia.org/wiki/Miejsce_P ... binowicach
Stamtąd najpewniej zbiegł i trafił przez Austrię do Włoch gdzie zgłosił się do yworzonej armii a następnie do Francji patrz linki wyżej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KulewskiOffline
7 Temat postu:   PostWysłany: 06-11-2018 - 21:05
Sympatyk


Dołączył: 26-04-2016
Posty: 128
Skąd: Warszawa/Kanada
Status: Offline
Bardzo dziekuje
Ciekawe artykuły.
PS. Dziadek w swoich wspomnieniach pisał że był w Legionach Piłsudskiego.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.060740 sekund(y)