Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Mendyka_GrzegorzOffline
Temat postu: PORADNIK RETUSZU im. Małgorzaty Załuckiej  PostWysłany: 21-03-2018 - 08:55
Sympatyk


Dołączył: 11-07-2006
Posty: 521
Skąd: Wrocław/Kalisz
Status: Offline
1. cytat z postu: link https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... ht=#268132
Proponuję założyć oddzielny wątek np. Naprawa starych fotografii –jak to zrobić ?
Mogę odpowiadać na pytania jak poradzić sobie z konkretnym uszkodzeniem
ale nie opiszę naprawy całego zdjęcia od początku do końca
gdyż każde z nich jest inne i wymaga trochę innego podejścia do problemu.
Z czasem powinien powstać całkiem spory poradnik.
Pozdrawiam Małgorzata Załucka

2. Maciej: Miałem to szczęście być "uczniem" Małgosi m-za: https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... ht=#375112

3. Ania Hałat od kilku miesięcy z wielkim mozołem pracuje nad moją fotografią przodków z roku 1907.
Foto b. zniszczone, szczególnie oczy, twarze sprawiają ogromne problemy w retuszu.
Rozmawiamy o tym mailowo.
A wczorajsza z Anią rozmowa telefoniczna utwierdza mnie w pomyśle nowego wątku.
Zresztą to nie mój pomysł: to pomysł Małgosi! /vide p.1/

4. proponuję nowy wątek pt.
PORADNIK RETUSZU im. Małgorzaty Załuckiej

Grzegorz z Wrocławia Mendyka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mendyka_GrzegorzOffline
Temat postu: PORADNIK RETUSZU im. Małgorzaty Załuckiej  PostWysłany: 08-04-2018 - 00:51
Sympatyk


Dołączył: 11-07-2006
Posty: 521
Skąd: Wrocław/Kalisz
Status: Offline
moja powyższa propozycja jeszcze nie wzbudziła zainteresowania;
może brak zapotrzebowania na taki Poradnik?
może wszyscy wolą, żeby ktoś im retuszował, więc po co kombinować samemu;
Liczyłem na jakąś wymianę tu doświadczeń z trudnymi do retuszu fotografiami

Poradnik wznowię pierwszymi wskazówkami Małgosi: https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... ht=#268132
1. renowacja starych fotografii wymaga przede wszystkim czasu i wyjątkowej cierpliwości.
Naprawa zdjęcia dla Tomasza zajęła mi ok.10 godzin.
2. w Photoshop-ie są cztery podstawowe narzędzia retuszerskie :
-Stempel,
-Punktowy pędzel korygujący,
-Łatka,
-Pędzel korygujący.
90% naprawy uda się wykonać przy ich użyciu.
Przykładowy poradnik jak z nich korzystać znajdziesz na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=_oq4-Or8-wU

zapraszam doświadczonych retuszerów do podzielenia się tutaj swoimi uwagami
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mgiersOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-04-2018 - 12:22
Sympatyk


Dołączył: 11-04-2009
Posty: 397

Status: Offline
Witaj Grzegorzu, teraz dopiero zauważyłem powstał taki temat. No cóż, może to nieskromnie zabrzmi, ale poczułem sie wywołany do tablicy. Myślę, że to świetny pomysł, ale trudny do zrealizowania. Wielokrotnie rozmawiałem z Małgosią przez Skype-a i utwierdziło mnie to w przekonaniu że ciężko było by przekazać tą całą wiedzę poprzez słowa "pisane", tylko praca na żywo była przyjemna, twórcza i przynosiła satysfakcję.
Ale spróbujmy! czemu nie! ja chętnie podzielę się tym co przekazała mi Małgosia. Oczywiście, podstaw retuszu mozna się nauczyć korzystając z poradników jakie możemy znaleźć chociażby na YT, i to jest dobry pomysł na początek przygody z retuszem. Celowo napisałem "przygody", bo to co będziemy robić musi nam sprawiać przyjemność.
Ja pracowałem z Malgosią w Photoshopie, z dodatkowymi wtyczkami. PS wybrałem dużo wcześniej i tak już zostało do dzisiaj, to program który świetnie nadaje się do retuszu. Wiem też że dużo osób korzysta z darmowego Gimpa, niestety ja nie, nie wiem na ile mozna odnieść pracę w PS do Gimpa.
Tak więc na początek życzę dużo samozaparcia do przełamania się do PS, duzo wolnego czasu aby obejrzeć poradniki np. na YT, a ja z mojej strony postaram się przygotować opisy zastosowań wtyczek PS jakie dostałem od Małgosi, m.in. do zaawansowanej redukcji szumu na zdjęciach, usuwania tzw. "białych kropek" ze zdjęć legitymacyjnych.
Oczywiście tak jak Grzegorz, tak i ja zapraszam innych do podzielenia się swoja wiedzą.

_________________
pozdrawiam Maciej
Retuszuję zdjęcia powyżej 300dpi !!!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bea
Temat postu:   PostWysłany: 08-04-2018 - 12:33
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2009
Posty: 1558
Skąd: Mazowsze Północne (Ziemia Zawkrzeńska)
A jeśli chodzi o Photoshop - wspomniane przez Ciebie wtyczki są darmowe, czy trzeba je dokupić ? Ja używam Photoshop Elements 8.0 (to trochę stara wersja), nawet nie wiem czy w tej uproszczonej wersji - wtyczki da się załadować ?

_________________
Beata

mapki parafii warszawskich w latach 1826-1939: link
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mgiersOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-04-2018 - 12:41
Sympatyk


Dołączył: 11-04-2009
Posty: 397

Status: Offline
Wtyczki są darmowe, są w internecie, choc przyznam się że nie jest łatwo je znaleźć. Myślę, że ja umieszczę je w wygodnym do ściągnięcia miejscu, tak aby nie trzeba było ich szukać. Instalacja wtyczek do PS przeważnie jest bardzo łatwa i głównie polega na dograniu kilku plików do odpowiedniego katalogu w PS.
Ja w 90 % korzystam z PS 7.0 CE sprzed 20 lat Smile jest lekki, szybki, nadaje sie praktycznie do każdego komputera. Do bardziej złożonych rzeczy uruchamiam PS CS5

_________________
pozdrawiam Maciej
Retuszuję zdjęcia powyżej 300dpi !!!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mgiersOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-04-2018 - 17:58
Sympatyk


Dołączył: 11-04-2009
Posty: 397

Status: Offline
Tak jak obiecałem wcześniej przygotowałem pierwszy film pokazujący zastosowanie wtyczki Fourier Transform do PS, która to wtyczka usuwa fakturę papieru aksamitnego na zdjęciu legitymacyjnym tzw: "białe kropki" Dlaczego zaczynam od tej wtyczki? - bo swego czasu na forum i PW było najwięcej próśb o taki właśnie retusz.
Wszystko to co przedstawiam na filmie otrzymałem od Małgosi m-za
Wtyczkę Fourier.zip pobieramy z tego miejsca:
https://drive.google.com/open?id=19P4FL ... rVLkp3FORx
przed zainstalowaniem należy ją rozpakować. Cała reszta zawarta jest w filmie.
https://youtu.be/azCLzWqhSUY
Przyjemnej zabawy z Photoshopem Wink
Jeśli jakośc filmu w YT nie ustawi się na HD1080 to proszę ręcznie tak ustawić.

_________________
pozdrawiam Maciej
Retuszuję zdjęcia powyżej 300dpi !!!


Ostatnio zmieniony przez mgiers dnia 13-04-2018 - 22:36, w całości zmieniany 4 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
krystyna_skawinskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-04-2018 - 20:05
Sympatyk


Dołączył: 09-03-2013
Posty: 172

Status: Offline
Witam Wszystkich wiosennie,

Super sprawa, super temat. Będę śledzić i próbować naśladować. Starych XIX w. i młodszych zdjęć do zachowania i poprawienia mam tyle, że nie odważę się chyba prosić o ich dyskretny retusz. Umiejętności Macieja są poza zasięgiem moich możliwości, ale na szczęście mam PH CS3 chyba z wszytkimi niezbędnymi narzędziami, których na razie nie umiem wykorzystać.
Istotnie, najłatwiej nauczyć się na lekcji "na żywo", potem ćwicząc i ćwicząc, wreszcie kombinując samemu. Niestety nie mam w zasięgu ręki (tj. w Krakowie) zaprzyjaźnionego retuszera chętnego do podzielenia się w ten sposób elementarzem retuszu zdjęć.
Będę zbierać wszelkie umieszczone tu informacje, więc proszę o kontynuację...

Pozdrawiam
Krystyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tobiaszboksikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-04-2018 - 20:52
Sympatyk


Dołączył: 27-11-2007
Posty: 475
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Jak wygląda sprawa legalności używania CS3 czy innych wersji i wykorzystywanie do prac na rzecz innych osób?
Jarek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mendyka_GrzegorzOffline
Temat postu: PORADNIK RETUSZU im. Małgorzaty Załuckiej  PostWysłany: 12-04-2018 - 16:26
Sympatyk


Dołączył: 11-07-2006
Posty: 521
Skąd: Wrocław/Kalisz
Status: Offline
"krystyna_skawinska"Super sprawa, super temat. Będę śledzić i próbować naśladować.
Starych XIX w. i młodszych zdjęć do zachowania i poprawienia mam tyle, że nie odważę się chyba prosić o ich dyskretny retusz.
Będę zbierać wszelkie umieszczone tu informacje, więc proszę o kontynuację... Pozdrawiam Krystyna

Właśnie wątek jest dla takich ambitnych, jak Ty Krystyno,
którzy chcieliby też się trochę nauczyć samodzielnego retuszu, najprostszego, co mogłoby nieco odciążyć naszych tu specjalistów.
A w kwestii Jarka:
Jak wygląda sprawa legalności używania CS3 czy innych wersji
i wykorzystywanie do prac na rzecz innych osób?

sądzę, pewnym nie będąc, że do celów prywatnych, nie zarobkowych,
można używać, np. tzw wersji mobil. Proszę o komentarz czy mam rację.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mgiersOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-04-2018 - 16:33
Sympatyk


Dołączył: 11-04-2009
Posty: 397

Status: Offline
Znalazłem w sieci stronę poswięconą wtyczce Fourier w wersji dla Gimpa
http://blog.piotrsajdak.pl/redukcja-fak ... wabistego/

Licencja programu PS zawiera wszystkie niezbędne informacje. Photoshop ze względu na swoja cenę używany jest na całym świecie przede wszystkim do celów zarobkowych.

_________________
pozdrawiam Maciej
Retuszuję zdjęcia powyżej 300dpi !!!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mgiersOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-04-2018 - 20:18
Sympatyk


Dołączył: 11-04-2009
Posty: 397

Status: Offline
Dziś kolejny film pokazujący zastosowanie wtyczki NoiseControl służącej do usuwania szumów z naszych naprawianych zdjęć. Wtyczkę można pobrać z tego miejsca:
https://drive.google.com/open?id=1R6DCE ... UpOuyztEFU
Pobrany plik NControl.zip należy rozpakować, tak jak poprzednio cała reszta zawarta jest w filmie.
https://youtu.be/e96YYhK9yLM
powodzenia Wink

_________________
pozdrawiam Maciej
Retuszuję zdjęcia powyżej 300dpi !!!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Hałat_AnnaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-08-2018 - 11:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-01-2015
Posty: 621
Skąd: Kraków
Status: Offline
Czołem!
Jestem samoukiem. Używam Adobe Photoshop 7.0.1.

Podziwiałam Gosię, miała niesamowity dar intuicji.
Niestety nie było mi dane skonsultować się z nią, czego bardzo żałuję.

Ostatnio podjęłam pewną próbę:
Operacje na zdjęciu:
1. wycięcie formatu;
2. zadanie rozmiarów i rozdzielczości;
3. Auto Contrast;
4. odtworzenie twarzy w miarę możliwości (staram się wykorzystywać każdy element niosący informację o wyglądzie) przy użyciu:
Healing Brush Tool, Clone Stamp Tool. Wycinanie fragmentów, odwarcanie ich,
odbijanie horyzontalne i wklejanie w ramach tej samej twarzy przy dużym powiększeniu;
5. Zadanie koloru sepii.

http://fotowrzut.pl/YH4QSMOLWR

5. Uzupełnianie brakujących elementów ubioru i tła.

Po żmudnej obróbce wychodzi tak:

http://fotowrzut.pl/JG8U9FSH2N

Proszę o uwagi...

Pozdrawiam
Anna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mendyka_GrzegorzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-08-2018 - 12:56
Sympatyk


Dołączył: 11-07-2006
Posty: 521
Skąd: Wrocław/Kalisz
Status: Offline
Aniu
wielkie uznanie za kontynuację PORADNIKA
dobrze, że pokazujesz etapy retuszu.
teraz wakacje, miotam się pomiędzy Wrockiem a wsią, gdzie słaby Internet,
ale obiecuję sobie przyłożyć się do nauki retuszu wedle PORADNIKA
dziękuję
Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EwaMollyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-08-2018 - 13:04
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-07-2018
Posty: 175
Skąd: Kielce/Poznań
Status: Offline
O i takich wtyczek mi właśnie brakowało! Ręczne korygowanie nierówności papieru jest uciążliwe i na dłuższa metę bardzo nieefektywne.


Taki temat jak bardziej się przyda, przede mną retusz zdjęć z kolekcji mojej babci, więc przy okazji podeślę niektóre z moich trików Wink



Pozdrawiam serdecznie
Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bea
Temat postu:   PostWysłany: 30-01-2019 - 12:39
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2009
Posty: 1558
Skąd: Mazowsze Północne (Ziemia Zawkrzeńska)
Mam pytanie do znawców programu photoshop. Program umożliwia rysowanie na warstwach, co w niektórych przypadkach jest bardzo pomocne. Czy może ktoś umiał by powiedzieć, czy da się taki rysunek warstwowy przetransportować do pdf, żeby nadal miał warstwy (które można włączać i wyłączać) ???

podam przykład, to: https://we.tl/t-HZCMf2isf4 jest plik pdf zrobiony w programie profesjonalnym inżynierskim wykorzystującym grafikę wektorową i warstwy - przetransportowany (akurat za pomocą funkcji "drukuj") do pdf. Jak widzicie po lewej stronie jest okienko z warstwami (akurat mają numery od 1 do 4) - i przy każdej nazwie warstwy jest symbol oka, który można włączyć lub wyłączyć (wówczas warstwa na podglądzie jest widoczna lub nie).
Czy podobny plik dałoby się zrobić z PHOTOSHOPA ? (np. zdjęcie z opisami, komentarzami, które można wyłączyć jednym kliknięciem - i to w pliku o formacie obsługiwanym przez największych laików)

_________________
Beata

mapki parafii warszawskich w latach 1826-1939: link
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.981810 sekund(y)