Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
środa, 17 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
SztylerEOffline
Temat postu: Nazwisko: Boimski  PostWysłany: 03-02-2018 - 13:06
Sympatyk


Dołączył: 13-04-2014
Posty: 278

Status: Offline
Witam,
Znalazłam akt ślubu 1819 akt 18 Kołbiel Franciszki z Boiemskiej czyli Zatorskiej córki Kazimierza i Marianny Kulaczani urodzonej w parafii Siennica
http://szukajwarchiwach.pl/62/585/0/1/8 ... -acZcKUaNQ
Czy to siostra Mateusza Bojemskiego??

Pozdrawiam Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Boimski_PiotrOffline
Temat postu: Nazwisko: Boimski  PostWysłany: 03-02-2018 - 13:33
Sympatyk


Dołączył: 31-10-2011
Posty: 37

Status: Offline
Dzień dobry,

Też natrafiłem na ten dokument i zachodzę w głowę o co w nim chodzi? Miejsce, przedział czasowy nawet nazwisko (choć napisane zBojemski)-wszystko wskazuje na "rodzinę" ale......nie mogę zrozumieć tego zapisu "czyli Zatorskiej, córki Kazimierza Zboiemskiego czyli Zatroskiego". Kazimierz Boiemski miał żonę Małgorzatę Murawską i z nią córkę Magdalenę ur. w 1800. Oczywiście zdarzały się przypadki złego zapisania nazwiska - zamiast Boiemska było Zboiemska (czyli z Boiemskich) ale w przypadku mężczyzny pierwszy raz się z tym spotykam. I do tego ten "Zatorski"? Przyznam, że nie wiem co o tym myśleć.

Pozdrawiam
Piotr Boimski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SztylerEOffline
Temat postu: Nazwisko: Boimski  PostWysłany: 04-02-2018 - 22:20
Sympatyk


Dołączył: 13-04-2014
Posty: 278

Status: Offline
Witam
Znalazłam akt zgonu Kazimierza Zboimskiego rok 1813 w parafii Siennica wieś Pogorzel http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... oj&rpp2=50 http://szukajwarchiwach.pl/62/588/0/-/3 ... RWHPcla-uw
Czyli Franciszka z Boiemskiej czyli Zatorskiej to fałszywy trop.

Pozdrawiam Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Boimski_PiotrOffline
Temat postu: Nazwisko: Boimski  PostWysłany: 04-02-2018 - 23:48
Sympatyk


Dołączył: 31-10-2011
Posty: 37

Status: Offline
Pani Ewo,

Znalazłem wczoraj (sobota) ten dokument o śmierci Kazimierza i zacząłem analizować wszystkie te "dziwne" zapisy. Starałem się też odnaleźć jakieś inne akta, gdzie jest jakakolwiek wzmianka o "rodzinie Zboimskich". Niestety (a może stety) nie natrafiłem na takowe. To może oznaczać, że są to błędne zapisy nazwiska.
Za bardzo "przypadkowa" jest zbieżność tego, że Kazimierz Boiemski i Kazimierz Zboienski pochowani w Pogorzeli przed 1816 czyli przed ślubem Magdy Boiemskiej to dwie oddzielne osoby. Dochodzę zatem do wniosku, że Franciszka mogła być siostrą Mateusza i Magdaleny-założyłem bowiem, że nazwisko "Kulczanka" mogło pochodzić z nazwy wsi z jakiej Małgorzata Murawska pochodziła (Kulki) a ksiądz-skryba mógł błędnie zapisać imię: zamiast Małgorzata zapisał Maryanna - wtedy wszystko się zgadza. Oczywiście wtedy wychodziłoby, że Kazimierz byłby młodszy od swojej żony Małgorzaty (Maryanny) o ok 14 lat, co nie jest wykluczone. Może uda mi się coś znaleźć w ADWP w przyszłym tygodniu.

Pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SztylerEOffline
Temat postu: Nazwisko: Boimski  PostWysłany: 05-02-2018 - 00:39
Sympatyk


Dołączył: 13-04-2014
Posty: 278

Status: Offline
Witam
Jeżeli Kazimierz Zboienski jest naszym przodkiem to Małgorzata musiała ponownie wyjść za mąż po 1813 roku. Brakuje metryk ślubu z parafii Siennica od roku 1813 i dalej. Wątpię że Małgorzata dożyła 95 lat jak pisze w metryce pewnie miała ponad 80 jak zmarła wtedy byłaby niedużo starsza od obu mężów. A że ludzie byli niepismienni i liczyć teraz nie potrafili dobrze.
W parafii Kołbiel zmarł 1834 nr aktu 13 Urban Niemczyk http://www.szukajwarchiwach.pl/62/457/0 ... 49RylXPqjg
Pozdrawiam Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SztylerEOffline
Temat postu: Nazwisko: Boimski  PostWysłany: 06-02-2018 - 10:54
Sympatyk


Dołączył: 13-04-2014
Posty: 278

Status: Offline
Witam
Drugie nazwisko Kazimierza to może pochodzi od wsi w której się urodził czyli Zatory, tak jak to było w przypadku jego żony Małgorzaty/Marianny Morawskiej urodzonej w Kulkach.
W akcie zgonu z roku 1834 Urbana Niemczaka/Niemiec pisze że pierwsza żona byla Agnieszka z Królów a tak naprawdę to była Ewa z Kwiatkowskich po pierwszym mężu z Kukuła zm.1811
Pozdrawiam Ewa.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Boimski_PiotrOffline
Temat postu: Nazwisko: Boimski  PostWysłany: 11-04-2018 - 17:36
Sympatyk


Dołączył: 31-10-2011
Posty: 37

Status: Offline
Pani Ewo,

Przy Pani dociekliwości pewnie odnalazła Pani akt zgonu Franciszki Woźniak zd. Zboiemskiej (jest w genetece). W tym dokumencie jest chyba potwierdzenie tego, nad czym się zastanawialiśmy czyli, że była córka Kazimierza i Małgorzaty Boiemskich i siostrą Magdy i Mateusza.
Co do Zatory, Zatorów.....chyba najbliższa taka wieś jest koło Pułtuska. Szukam jakiś śladów w tamtych rejonach, które wskażą jakiś ślad Kazimierza-bez większych rezultatów. Znalazłem też nazwisko Zatorski w par. Kołbiel. W ADWP znalazłem kilka wzmianek o Grzegorzu Zatorskim i o Franciszce Zatorskiej (bez związku) jako chrzestnych czyiś dzieci w latach 1767-69. Może Kazimierz Boiemski był jakoś związany z Zatorskim (może służył u niego, był karbowym itp.). Ciekawe, że w żadnych innych dokumentach związanych z Magdą czy Mateuszem nie ma śladu "zatorskiego".

Pozdrawiam
Piotr Boimski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.950678 sekund(y)