Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
radoslawpiwowarskiOffline
Temat postu: Anna Iwaniuk, Joachim Iwaniuk  PostWysłany: 29-03-2018 - 12:02
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2017
Posty: 34

Status: Offline
Anna Imienińska, wdowa, ur. 17 sierpnia 1887r. ;miejsce urodzenia ZSRR
(nie figuruje miejscowość urodzenia), data i miejsce zgonu:22 lutego 1960 r.-Białystok;

Ojciec:Joachim Iwaniuk, matka: Helena Iwaniuk(brak nazwiska rodowego).

Z informacji jakie otrzymałem na forum rosyjskim:

Zarówno Ivanyuk, jak i Ivanyk wywołują ukraińskie wrażenie.

http://ridni.org/karta/%D1%96%D0%B2%D0% ... %BA?type=1

Widzisz, że największa koncentracja nosicieli nazwiska Ivanyuk jest na zachodniej Ukrainie. Nie oznacza to oczywiście, że twoja babcia nie mogła urodzić się gdzie indziej - wielu ludzi z polskimi nazwiskami urodziło się pod koniec XIX wieku. w Imperium Rosyjskim, w całej Europie, a nawet w Stanach Zjednoczonych.

http://ridni.org/karta/%D1%96%D0%B2%D0% ... %BA?type=1

rozmieszczenie nazw na Ukrainie Ivanyk . Widać to także tutaj, koncentracja na Zachodniej Ukrainie.

Chcę zwrócić uwagę na fakt, że w 1887 r. ZSRR jeszcze nie istniał, a tereny, które później należały do ZSRR, mogły odwoływać się do innych państw - na przykład do Austro-Węgier.

Gdzie w takich okolicznościach najlepiej rozpocząć poszukiwania?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Anna Iwaniuk, Joachim Iwaniuk  PostWysłany: 29-03-2018 - 12:07
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
może od ślubu z Imienińskim? z dwóch namiarów (nazwisk) wtedy "pelengujesz"

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marcin_kowalOffline
Temat postu: Anna Iwaniuk, Joachim Iwaniuk  PostWysłany: 29-03-2018 - 12:08
Członek Honorowy


Dołączył: 04-11-2017
Posty: 1363
Skąd: Tarnobrzeg
Status: Offline
Wg mnie beznadziejna sprawa. Nazwisko Iwaniuk to jak u nas Nowak czy Kowalski. Pocieszajace, że imiona nie tak pospolite.
Gdzie rozpocząć? Może od ustalenia jakie wyznanie ?
W akcie zgonu zadnych wskazówek odnosnie miejsca urodzenia ?
Może PUR w Białymstoku, bo wyglada na to ze repatriantką była ?

_________________
Marcin
______
https://genealogie-kresowe.pl
Księgi sądowe Grodzkie i Ziemskie w CDIAK - digitalizacja
Zbiórka funduszy https://zrzutka.pl/8s38zh
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Anna Iwaniuk, Joachim Iwaniuk  PostWysłany: 29-03-2018 - 12:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Nie jest tak źle, Włodek ma rację, ślub z Imienińskim był przed 1920, bo przecież w 1920 urodziło się ich pierwsze dziecko w Białymstoku (nie piszesz a ważne). A gdzie urodził się Imieniński ?
Pytałeś w USC w Białymstoku o ten ślub ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Anna Iwaniuk, Joachim Iwaniuk  PostWysłany: 29-03-2018 - 13:05
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Ten temat na forum już był . Nawet w nim się wypowiadałem. Wykluczałem Białystok jako miejsce urodzenia Anny.
Aby szukać trzeba mieć ustalone fakty. Problem że Anna objawia sie co i raz w nowej postaci. Miała nazywać sie Jakim , Jakun teraz Iwaniuk. Akurat Iwaniuków w Białymstoku i okolicach mnóstwo. Raczej prawosławni. Ale z tego co teraz czytam pojawia się wreszcie ślad prawdziwego tropu. Zapis ZSRR jako miejsce urodzenia. Tak w PRL zapisywano miejsce urodzenia urodzonych poza granicami obecnej Polski (tj po II wojnie). Zatem Anna na pewno nie urodziła się w Białymstoku. Tu także , co pisałem wcześniej a USC potwierdzało , nie było jej ślubu z Imienińskim.
Imienińscy to na pewno nie jest nazwisko historycznie związane z Białymstokiem a napływowe. Jak pamiętam zamieszkali w Białymstoku w międzywojniu.
Szukanie urodzin Anny Iwaniuk (jeśli jest to nazwisko ostateczne) pomiędzy Wilnem Moskwa a Kijowem to zajęcie dla naiwnych .
Jedyny praktyczny sposób to szukać dokumentów na nazwisko Imieniński w białostockich archiwach . Lokalowe , notariusze , zusowskie , sadowe,teczki dowodowe itd. Ludzie w swoim życiu zwykle musieli wypełniać mnóstwo dokumentów gdzie zapisywano miejsce urodzenia i inne przydatne informacja pozwalające na ustalenie tropu do poszukiwań kolejnych informacji Raczej na pewno tak samo było z Anna . Ale skutecznej genealogii nie da sie zrobić przez internet. Przynajmniej kilka lat jeszcze. Trzeba odwiedzić Białystok i archiwa .
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
radoslawpiwowarskiOffline
Temat postu: Anna Iwaniuk, Joachim Iwaniuk  PostWysłany: 04-04-2018 - 18:05
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2017
Posty: 34

Status: Offline
Panie Jerzy.

Bardzo dziękuję za szereg wskazówek zarówno z tego jak i poprzednich postów. Pomógł mi Pan do tego stopnia, że namierzyłem we współpracy z Archiwum Białostockim i IPN Jana Imienińskiego ur w 1913, nieznanego dotąd syna Jana Kazimierza Imienińskiego i Anny (już potwierdzonej nazwiskiem Iwaniuk) Ten Imieniński urodził się w Brześciu nad Bugiem i prawdopodobnie jako jedyny (pojawia się jeszcze imię Wanda urodzona w 1911) urodził się poza Białymstokiem gdyż reszta rodzeństwa urodziła się już w Białymstoku (i jak twierdzi rodzina, nikt nie wiedział w ogóle, że babcia miała brata, może sama o tym nie wiedziała? 13 lat różnicy między nią a bratem)

Jako znawcę w tematyce Białegostoku chciałbym od razu zapytać czy znane są Panu jakieś dokumenty / zapiski dotyczące ulic Białegostoku? (ze zdjęciami?) W moich papierach pojawiają się ok 1945 roku ul. Sobieskiego, Lubelska, Bema a w tle Związek Strzelecki w Białymstoku.

Jest również informacja że Jan Kazimierz Imieniński w 1945 był od ponad 25 lat szlifierzem. Czy w latach dwudziestych była tam jakaś szkoła która uczyła tego fachu?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-04-2018 - 20:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Zobacz, czy tu zdjęć nie znajdziesz
https://audiovis.nac.gov.pl/search/

http://fotopolska.eu/1271,zrodlo.html?g ... ec&m=18600

http://www.poranny.pl/wiadomosci/bialys ... ,18273580/

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-04-2018 - 21:11
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
No to cieszę się że do czegoś się przydałem. Szukanie innych białostockich zasobów archiwalnych na pewno przyniesie sporo innych ciekawych odkryć . Musi Pan jedynie sporządzić profil zawodowy i miejsc zamieszkania rodziny która trafiła do Białegostoku. Będzie to pomocą w poszukiwaniach. W zasadzie ten trop już się klaruje. Wygląda na to że po 1920 roku Imienińscy trafili z Brześcia do Białegostoku. Mam pytanie . Pisze Pan że Jan Kazimierz Imieniński w 1945 był od ponad 25 lat szlifierzem. Czyli jak rozumiem że znał już ten zawód i w nim pracował. Tymczasem pyta Pan o szkoły gdzie mógłby się tego zawodu uczyć. Jest pytanie jest odpowiedź. Jedyną - poza żydowskimi - szkołą zawodową mogła być Państwowa Szkoła Rzemieślniczo-Przemysłowa
Kolejna moja wątpliwość Związek Strzelecki w 1945 roku ? Wedle mojej wiedzy raczej nie było szans aby w komunistycznym systemie mógł działać . zatem sadze że musiało to być przed wojna . Pisze Pan w moich papierach pojawiają się ok 1945 roku ul. Sobieskiego, Lubelska, Bema a w tle Związek Strzelecki w Białymstoku. Nie znam kontekstu tych informacji ale było to chyba przed wojną.
I o samych ulicach . Oczywiście znam wszystkie. Pytanie czy chce Pan wiedzy ogólnej o historii tych ulic? Ja nie jestem aż takim znawca . Dobrymi adresatami byliby historycy Wiesław Wróbel czy Andrzej Lechowski. Ja musiałbym postudiować a mam bardziej mnie frapujące kierunki dociekań.
W jakim kontekście Pan pyta? Jeśli zamieszkiwania to wtedy mogłoby to wyglądać tak.
Ulica Bema. Tam były koszary 14 Dywizjonu artylerii konnej i może to mieć związek ze Związkiem Strzeleckim.
Ulica Lubelska to o rzut beretem od mojej Małej na której mieszkałem w dzieciństwie. Gruntowo żużlowa uliczka przeważnie parterowych domków gdzie dwie furmanki wymijały się z trudem. Jakie by mogła mieć związki ze związkiem strzeleckim nie potrafię nawet sobie wyobrazić .Ale ciekawostka. Jakieś 100 , 200 metrów od Lubelskiej na Gesim Dworze ( kiedyś jednak fajniejsze nazwy niż obecnie) była odlewnia. A odlewnia nie mogła się obyć bez szlifierzy,
Ulica Sobieskiego. Ulica ważna, budynki murowane . Na Bojarach, prowadząca z centrum do uwaga największego białostockiego zakładu metalowego fabryki Przyrzadów i uchwytów Pronar Bial. Tak jednak było w PRL . Przed wojna była to Fabryka maszyn Gottlieba. W wyniku systemowej transformacji po 1989 roku fabryka padła. Szlifierz Imieniński mógł pracować prze lub po wojnie. Równie prawdopodobne ze mógł pracować w jedynej metalowej fabryce nie będącej będącej własnością Żydów czy Niemców czyli u Wieczorka.
Rysuje się mnóstwo ciekawych pytań i hipotetycznych tropów. Wszystkie moim zdaniem do rozwiązania . Ale trzeba trochę się naszukać. Niestety internet będzie raczej mało przydatny.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
radoslawpiwowarskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-04-2018 - 09:47
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2017
Posty: 34

Status: Offline
prawdopodobnie trafiłem na akta dotyczące Joachima i Anny, te dotyczą Janowa Podlaskiego. Tutaj geograficznie pasowałyby urodziny Jana Imienińskiego w Brześciu bo to przecież "rzut beretem"

https://photos.google.com/share/AF1QipP ... YxQlhwb3d3

Późniejsze narodziny Imienińskich w Białymstoku to już inna bajka ale przecież nie jest to czymś nadzwyczajnym.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.898479 sekund(y)