Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Krzysiek_ImiołekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-03-2018 - 17:34
Zasłużony
Administrator METRYK


Dołączył: 22-08-2012
Posty: 228
Skąd: Sosnowiec
Status: Offline
Jerzy-"Na pytanie odpowiadam. Moje zderzenie z AP w Katowicach wyglądało następująco"

Możliwe że tak było parę lat temu i to ładnych parę Smile. Miłe panie w pracowni zawsze pomogą. Mankamentem jest ten limit ksiąg (ale tak jak było już wcześniej wyjaśnione - odległość między budynkami magazynu i pracowni) a jednorazowo można zamówić 15 sygnatur. Można samemu zrobić skan lub zdjęcie dokumentu - w pracowni znajduje się skaner. To tyle o pracowni Smile
Co do Zagórza i Ciągowic - nie ma ksiąg w AD Sosnowiec, ale można skontaktować się przez formularz kontaktowy z Zagłębiowskim TG, być może coś wcześniej uda się niż oferuje Tadek Smile. Dodatkowo - nr sygnatur możemy sprawdzić w szukajwarchiwach i wtedy możemy wcześniej złożyć rewersy by po przybyciu mieć je w pracowni. Przypominam iż księgi z terenu administracyjnego Sosnowca od 1910 znajdują się jeszcze w USC.
Pozdrawiam

_________________
Krzysiek

Nazwiska w kręgu poszukiwań: Dąbrowski, Błotnicki, Tazbir, Baron, Jasiński, Imiołek, Siejka,
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ted_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-03-2018 - 19:27
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2016
Posty: 1192

Status: Offline
Najpierw do "Krzyśka"
Odnośnie AD w Będzinie, to pierwowpisy ksiąg ASC z Zagórza będą najprawdopodobniej w AAD Częstochowskiej. W 1924 roku powstała Diecezja Częstochowska i jak ostatnio rozmawiałem z ks. dyr. w Będzinie, to mówił, że mają trudności z przekazaniem dokumentów z Częstochowy.
Niestety tych nr sygnatur nie znajdziemy na szukajwarchiwach.pl. Ogólnie bardzo mało jest inwentarzy w internecie, ale w tym roku ma się pojawić ich sporo.

Teraz do "Jerzego"
Współczuję jazdy na drugi kraniec Polski. Ja, od jakiś 5 lat, obracam się głównie w rejonie Kraków - Katowice - Kielce (55-50-110 km). Nie wiem jak to wyglądało kilkanaście lat temu, ale teraz wszystko wygląda bardzo podobnie.
1. Formalności - przy pierwszej wizycie wypełniamy zgłoszenie użytkownika (ponawiane co roku) i to wszystko. Tak jest w każdym archiwum.
2. Rewersy - osobiście składam je internetowo - tak więc nigdy nie czekam na dokumenty, ale dokumenty czekają na mnie w archiwum. Do początku 2017 roku faktycznie w Katowicach można było złożyć jednorazowo 5 rewersów, po ich zrealizowaniu zamawiało się kolejne 5 i itd. Maksymalnie udawało mi się w ten sposób przejrzeć ok. 20 j.a. Od ub. r. można internetowo lub na miejscu do godz. 9:30 złożyć jednorazowo 15 rewersów i to jest limit dzienny. W późniejszych godzinach ta liczba maleje. Mimo to przy księgach z ASC udało mi się max. przeglądnąć 27 j.a. Na więcej brakło czasu. W Katowicach dostaje się 5 jednostek na raz do ręki. A jak jest w innych archiwach ? W Kielcach i w Krakowie na Siennej składamy jednorazowo też 5 rewersów (w Kielcach limit dzienny 10 pozycji, przy małym ruchu może być zwiększony). Do ręki dostajemy jedna pozycję - reszta czeka na półce. Wawel tak pobieżnie, bo to specyficzne archiwum - można też zamówić 5 pozycji (mikrofilmów), ale nieraz jedna pozycja będzie na 3 filmach, zaś film będzie miał 1350 zdjęć (stron dokumentu). To jeśli nie nie ma do niego indeksu, to ... przyjemnego przeglądania. Może jeden film uda się Panu przejrzeć. Do tego można zamówić indeksy książkowe (nieraz jeden indeks ma 5-8 sygnatur, ale traktuje się go jako jedną pozycję) lub innych pozycji ksiązkowych.
3. Kolejność obsługiwania. Nie spotkałem się z czymś takim. Raz byłem o godz. 9:00 przy otwarciu, to było nas coś 2-3 osoby. Normalnie max. jest do 10 osób. Podobnie jest w Kielcach.
4. Teraz ta cena 39 zł. Przecież to kosmos! Zamawiałem ksero (lub skan - a to różne ceny) z AP Katowice w ub. r. , z AP we Włocławku i z AN na Wawelu. Wszędzie cena była 2 zł za stronę. Teraz mogą się ceny trochę różnić, ale tyle to liczyli sobie za uwierzytelniony odpis bodajże w AD Poznań, czy też w Gnieźnie.
O obsłudze też nie powiem złego słowa. Natomiast najlepsza obsługa wg mnie to AD w Kielcach.
Pozdrawiam !
Tadek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-03-2018 - 20:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Przepraszam że tetryczę ale aby w pełni się wypisać przepraszam za kolejna przynudę o genealogicznych czasach słusznie minionych
Cieszę się że teraz jest inaczej, lepiej. To znak czasu ten lepszy klimat dla genealogów. Moja intensywna aktywność genealogiczna była wtedy kiedy w i przez internet nic nie można było załatwić. Byliśmy skazani na osobiste archiwalne kwerendy. Co prawda znakomitą większość poszukiwań wykonywałem dzięki mormonom i ich mikrofilmom które ściągałem z kilku regionalnych archiwów do przeglądania w Białystoku ale niestety nie wszystko było im dane sfotografować. Stąd trzeba było jeździć po parafiach i archiwach. Ale może dlatego w odróżnieniu od współczesnej genealogicznej młodzieży wiem że nie wszystko jest do znalezienia w internecie. No i przeważnie wiem czego i gdzie szukać.
Tez teraz czasem odwiedzam archiwa. To co uderza to pustki w pracowniach. Kiedyś w archiwach były tłumy. Wtedy kiedy odwiedziłem Katowice tych miejscowych, głównie pracowników naukowych i studentów było w pracowni kilkunastu.
I jeszcze jedno - dotyczy to tego fragmentu „Nie wiem jak to wyglądało kilkanaście lat temu, ale teraz wszystko wygląda bardzo podobnie”.No nie bardzo . Ja poza standardowym drukiem zgłoszenia (to był oczywisty znany mi z innych archiwów wymóg) musiałem wypełnić jeszcze kilka innych druków. Już nie pamiętam jakich i po co. Chcąc usprawnić przepływ ksiąg z magazynu chciałem złożyć hurtem kilkanaście rewersów. Niczego to oczywiście by nie usprawniało bo przywiezienie z magazynu jednorazowo kilkunastu ksiąg z góry zostało wykluczone (a miała mnie przybysza z daleka czekać wszelaka pomoc) ale przynajmniej czułbym się psychologicznie lepiej. Pani oczywiście oświadczyła ze może przyjąć tylko pięć, bo takie są przepisy.
I jeśli jesteśmy przy ocenie archiwów., Zgadzam się - relacje z archiwum w Kielcach były dla mnie zawsze bardzo miłe. Jak zresztą w przypadku wielu innych . Generalnie - im mniejsze archiwum, w mniejszej miejscowości tam moje wspomnienia i ocena są lepsze.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-03-2018 - 21:04
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Ted_B napisał:


1. Formalności - przy pierwszej wizycie wypełniamy zgłoszenie użytkownika (ponawiane co roku) i to wszystko. Tak jest w każdym archiwum.



Dla uściślenia: w każdym APie zgłoszenie winno być "wypełniane" tylko w przypadku zmian (wtedy też nie nowe, a uzupełnienie) lub gdy przerwa w korzystaniu wyniosła 12 miesięcy i dłużej lub (to do sprawdzenia) co TRZY lata
Nie ma powodu, by "ponawiać zgłoszenie co roku". Nawet formalnego. "Po prawdzie" to merytorycznego, by wypełniać co trzy lata też nie ma:)

a ograniczenia co do liczny jednostek winny być stosowane jedynie wtedy, gdy służy to umożliwienie korzystania innym użytkownikom. Czyli nie "może być więcej jak jest pusto", ale "jeśli jest kolejka" to "może być zasadne ograniczenie dla jednej osoby" -różnica jednak jest zasadnicza. Mnóstwo jednostek przeglądanych przeze mnie ma 1 , 2 karty..jak słyszę "5 jednostek, za 3 godziny kolejne 5" chyba, że...
to mnie skręca prawie tak bardzo, jak gdy czytam że to jest normalne i przyjemne

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ted_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-03-2018 - 21:10
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2016
Posty: 1192

Status: Offline
Powrócę do tego nieszczęsnego sformułowania.
Chodziło mi o to, że teraz we wszystkich archiwach sytuacja przedstawia się podobnie. Nie chodziło mi o porównanie ze stanem sprzed iluś tam lat.
Faktycznie w archiwach jest mało ludzi. Parę razy na Wawelu byłem sam (chociaż są tylko chyba 3 czytniki). Wyjątek to AKM w Krakowie na Franciszkańskiej. W tym roku dostałem się tam dopiero za 3 razem. Podobnie w ubiegłym roku. Małe archiwum, czynne tylko do 13:00, więc jak ktoś przyjdzie do siedzi do końca. Rozwiązanie - trzeba przyjść przed otwarciem. Chociaż kiedyś już przed godz. 9:00 było więcej osób niż jest miejsc.
Pozdrawiam !
Tadek

PS.
Odniosę się do Włodzimierza. Sprawa zgłoszenia - sprawdzałem tą rzecz w regulaminie AP Katowice. Nie ma praktycznie nic. Trzeba wypełnić i w każdej chwili można dokonać zmian. Kropka. Ale wszędzie (Kraków, Kielce, Katowice) zawsze w nowym roku wymagają zgłoszenia nowego. Tak zastałem już to 5 lat temu i tak jest. Wypełnienie druku to tylko chwila.
Sprawa ilości pozycji i sposobu realizacji określona jest w regulaminie każdego archiwum. Jeżeli zamierzamy korzystać z usług archiwum, to musimy zaakceptować obowiązujący regulamin. Dyskusje w tym temacie są zbędne. Proszę mi wierzyć. Wszędzie są ludzie i ludziska. Tych pierwszych na szczęście jest więcej i dzięki temu nigdy nie brakło mi materiału do przeglądania. Zazwyczaj brakuje czasu.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysiek_ImiołekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-03-2018 - 02:33
Zasłużony
Administrator METRYK


Dołączył: 22-08-2012
Posty: 228
Skąd: Sosnowiec
Status: Offline
Odnośnie tych sygnatur to źle napisałem bo chodziło o te księgi znajdujące się w AP Katowice a nie w AD Sosnowiec z siedzibą w Będzinie Smile. Dodatkowo w pracowni znajdują się teczki z kserami skorowidzy (nie wszystkie roczniki) które bez zamawiania ksiąg także pomagają przy szukaniu Smile. Ale to tylko na marginesie

_________________
Krzysiek

Nazwiska w kręgu poszukiwań: Dąbrowski, Błotnicki, Tazbir, Baron, Jasiński, Imiołek, Siejka,
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-03-2018 - 07:06
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Ted_B napisał:


PS.
Odniosę się do Włodzimierza. Sprawa zgłoszenia - sprawdzałem tą rzecz w regulaminie AP Katowice. Nie ma praktycznie nic. Trzeba wypełnić i w każdej chwili można dokonać zmian. Kropka. Ale wszędzie (Kraków, Kielce, Katowice) zawsze w nowym roku wymagają zgłoszenia nowego. Tak zastałem już to 5 lat temu i tak jest. Wypełnienie druku to tylko chwila.
Sprawa ilości pozycji i sposobu realizacji określona jest w regulaminie każdego archiwum. Jeżeli zamierzamy korzystać z usług archiwum, to musimy zaakceptować obowiązujący regulamin. Dyskusje w tym temacie są zbędne. Proszę mi wierzyć.


Mylisz się:) I nie miałoby sensu dyskutować ("Dyskusje w tym temacie są zbędne. ") gdyby Twoje przekonanie dotyczyło tylko Twoich decyzji. Przekonywanie innych "pogódźcie się, bo nic z tym nie zrobicie" wymaga jednak riposty.
Regulamin niezgodny z ustawą i z zarządzeniami NDAP nie ma mocy prawnej z definicji. Zaakceptowanie konieczności wypełnienia nowego ZUA, gdy na aktualnym, "starym" masz zgody wpisane na udpostępnienia - to porażka nie tylko na 10 minut poświęconego na "druczek taki sam". Rób jak uważasz, ale nie głoś "nie da się, nie ma sensu, nie ma potrzeby"
Jest sens, da się, jest potrzeba:)
i PO TO MIĘDZY INNYMI JEST FORUM
nie dla "odszukajcie mi" ale dla "zróbmy coś razem dla wszystkich/wielu"
"odszukajcie mi to szum i pierdolety w porównaniu z podstawowym celem

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Alan_JakmanOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-03-2018 - 10:08
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 05-05-2009
Posty: 507
Skąd: Bielsko-Biała
Status: Offline
Mogę pomóc w AP Katowice i parafii Zagórze, tylko jakich nazwisk szukać? Rolling Eyes

Adamina napisał:
Dobrzy ludzie, pomożecie?
Jak ruszyć z miejsca i namierzyc akt ślubu? Mam daty urodzenia dzieci, wiec zakladam, ze slub był niewiele przed (rok, 2, może 3) urodzeniem najstarszego dziecka. Dziecko ur sie w 1908 r. w Sosnowcu ( a dokładniej w Jozefowie, obecnie to Sosnowiec).
Dodam, że przejrzałam indeksowane dane i nie znalazłam nawet aktu urodzenia tego dziecka (a znam datę dokładną), ze o akcie rodziców nie wspomnę. Nie mogę z tym ruszyć z miejsca Sad
Chciałabym napisać do archiwum, ale nie wiem, czy mi tego nie odzrucą, z powodu małej ilosci informacji

Pozdrawiam,
Adamina

_________________
Pozdrawiam,
Alan Jakman


Periodyk genealogiczny
More Maiorum
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Adamina2Offline
Temat postu:   PostWysłany: 23-03-2018 - 17:49


Dołączył: 23-03-2018
Posty: 1

Status: Offline
Witaj Alan, dziękuję za Twoja propozycję, chętnie skorzystam.

Szukam jakichkolwiek informacji o parze Katarzyna Żak i Roman Cembrzyński
Wiem, że ich najstarsza córka Cembrzyńska Irena ur. się w Józefowie (obecnie część Sosnowca) 1908-10-19

Obawiałam się zlecać kwerendę, bo nie mam 100% pewności, czy ślub był w Sosnowcu i czy na pewno niedługo przed narodzeniem Ireny. Raz jeszcze dziękuję Ci za propozycję pomocy.


PS. Z niewiadomego powodu nie byłam w stanie zalogować się na swoje konto na Genealodzy Sad(( (niepoprawny login bądź hasło, a tryb przypomnienia nie zadziałał, skrzynkę spam sprawdziłam)
Założyłam więc nowe konto
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
LukasLEOffline
Temat postu: Pomoc w poszukiwaniach - AP Katowice  PostWysłany: 31-10-2018 - 12:41


Dołączył: 31-10-2018
Posty: 3

Status: Offline
Cześć, poszukuję osoby która pomoże w odnalezieniu AU lub wpisu do księgi ludności stałej osoby urodzonej w 1914 r. w Strzemieszycach. Informacje te najprawdopodobniej można znaleźć właśnie w AP w Katowicach.
Dziękuję
L
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Pomoc w poszukiwaniach - AP Katowice  PostWysłany: 31-10-2018 - 13:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Parafia w Strzemieszycach Wielkich powstała w 1911, w AP Katowice są lata 1911-1913 więc proponuję kontakt z miejscowym USC
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
LukasLEOffline
Temat postu: Pomoc w poszukiwaniach - AP Katowice  PostWysłany: 05-11-2018 - 07:21


Dołączył: 31-10-2018
Posty: 3

Status: Offline
Rozmawiałem z USC w Dąbrowe Górniczej. Wszystkie księgi z 1914 zostały przekazane już do AP w Katowicach. Wciąż ponawiam prośbę o pomoc w AP w Katowicach. Ktoś tam bywa?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BenanOffline
Temat postu: Pomoc w poszukiwaniach - AP Katowice  PostWysłany: 05-11-2018 - 09:52
Sympatyk


Dołączył: 12-12-2017
Posty: 67

Status: Offline
Witam
Czy w AP w Katowicach znajdę księgi z parafii Sucha Beskidzka?
Z tego co czytałem to Sucha zawsze była gdzieś na pograniczu dziecezji i województw więc nie wiem czy szukać w Katowicach.
Pozdrawiam
Łukasz B.

_________________
Małopolska: Banaś, Pietrusa, Bogacz, Guzik, Rozum, Twaróg, Nalepa, Kokoszka, Szczerba
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Pomoc w poszukiwaniach - AP Katowice  PostWysłany: 05-11-2018 - 10:05
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
użyj pradziada, szukajwarchiwach

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
LukasLEOffline
Temat postu: Pomoc w poszukiwaniach - AP Katowice  PostWysłany: 05-11-2018 - 13:05


Dołączył: 31-10-2018
Posty: 3

Status: Offline
od tego zacząłem swoje poszukiwania.
Proszę o kontakt kogoś kto często bywa w AP w Katowicach.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 2.098332 sekund(y)