Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
myckekazimierzOffline
Temat postu: Poszukuje miejscowości Zagórze  PostWysłany: 21-03-2018 - 07:24
Sympatyk


Dołączył: 14-02-2018
Posty: 104

Status: Offline
Witam
Poszukuję miejscowości urodzenia mojej babci Edwardy Jadwigi Cieślik , córki Wincentego i Antoniny Jurek ur w 1900 . Problem jest w tym ,że w posiadam tylko współczesna akty z USC .Na akcie zgonu miejsce urodzenia to Konstantynów , natomiast na akcie ślubu dziadków z 1925 r figuruje miejscowość Zagórze . Nie wiem jaki to jest Konstantynów , ale co mogłem w Polsce to sprawdziłem. Próbowałem za pomocą ,,Tabela miast i wsi ..KP '' z 1825 r nałożyć na siebie te dwie miejscowości , ale bez rezultatu . Rodzina ma w swojej historii wątek wschodni próbowałem więc przy pomocy spisu miejscowości kresowych .Widząc jakie cuda się na tym forum znajdują proszę o pomoc.
pozdr.
k mycke
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JanaOffline
Temat postu: Poszukuje miejscowości Zagórze  PostWysłany: 21-03-2018 - 07:34
Członek PTG


Dołączył: 29-03-2007
Posty: 336
Skąd: Chrzanów
Status: Offline
Może chodzi o Zagórz ? https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bc ... g%C3%B3rzu

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Janka Fickowska

____________________
Poszukiwane nazwiska : Fickowski, Bałaszkiewicz, Dąbrowski, Rudnicki, Kononowicz,Ostaszewski, Rosołowski, Szot, Brzeski, Kosiorkiewicz, Wojtczak, Podstawski, Kononowicz, , Stokowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Poszukuje miejscowości Zagórze  PostWysłany: 21-03-2018 - 08:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Szukanie w ciemno zostawiłbym na koniec kiedy zawioda inne sposoby
Na poczatek urodzin szukać trzeba w Sosnowcu. Tam wtedy były i Zagórze
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zag%C3%B3rze_(Sosnowiec)
i Konstantynów
http://wikizaglebie.pl/wiki/Konstantyn% ... Sosnowiec)
Byłby to zreszta logiczny kierunek migracji z parafii Lipa gdzie urodzili się i zawarli ślub Wincenty i Antonina.
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... =&to_date=
Geneteka to jednak znakomity punkt startowy do stawiania hipotez


Ostatnio zmieniony przez jamiolkowski_jerzy dnia 21-03-2018 - 08:20, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KarwalskaJustynaOffline
Temat postu: Poszukuje miejscowości Zagórze  PostWysłany: 21-03-2018 - 08:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 24-02-2015
Posty: 422

Status: Offline
Zagórze to teraz dzielnica Sosnowca. Kiedyś byłą oddzielną miejscowością. Co do Konstantynowa to jest np. Konstantynów w powiecie pajęczańskim.

_________________
Pozdrawiam
Justyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzyś98Offline
Temat postu: Poszukuje miejscowości Zagórze  PostWysłany: 21-03-2018 - 08:46
Sympatyk


Dołączył: 02-04-2017
Posty: 68

Status: Offline
Może chodzi o Konstantynów Łódzki i Zagórze, dawniej Trofimów, w gminie Słupia (powiat skierniewicki, woj łódzkie)?
Odległość między nimi wynosi 50km, więc stosunkowo niewielka.

Zagórze na przestrzeni lat należało raz do parafii Słupia a raz do parafii Lipce Reymontowskie.
W Słupi znajduje się akt zgonu Józefa Cieślika z 1871r. Natomiast w Lipcach reymontowskich na przestrzeni lat 1849-66 znajdują się akta urodzeń, małżeństw i zgonów z obu rodzin.

Pozdrawiam,
Krzyś

_________________
Rodziny: Ziółczyków, Biskupskich, Krysztofiaków, Walasików, Stranisławskich, Kleów, Szewczyków
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
myckekazimierzOffline
Temat postu: Re: Poszukuje miejscowości Zagórze  PostWysłany: 21-03-2018 - 09:08
Sympatyk


Dołączył: 14-02-2018
Posty: 104

Status: Offline
jamiolkowski_jerzy napisał:
Szukanie w ciemno zostawiłbym na koniec kiedy zawioda inne sposoby
Na poczatek urodzin szukać trzeba w Sosnowcu. Tam wtedy były i Zagórze
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zag%C3%B3rze_(Sosnowiec)
i Konstantynów
http://wikizaglebie.pl/wiki/Konstantyn% ... Sosnowiec)
Byłby to zreszta logiczny kierunek migracji z parafii Lipa gdzie urodzili się i zawarli ślub Wincenty i Antonina.
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... =&to_date=
Geneteka to jednak znakomity punkt startowy do stawiania hipotez



Dzięki !!!!!!!
Myślę ,że to nie emigracja . Pan młody w dniu ślubu jest żołnierzem .
Tak ,więc służba wojskowa
dzięki
k mycke
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jacekpOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-03-2018 - 09:12
Sympatyk


Dołączył: 01-01-2012
Posty: 63

Status: Offline
Było jeszcze Zagórze, które obecnie jest dzielnicą miasta Rumia koło Gdyni.
Pozdrawiam.
Jacek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kawkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-03-2018 - 09:23
Sympatyk


Dołączył: 31-08-2014
Posty: 79

Status: Offline
Polecam https://mapa.szukacz.pl/. Po wpisaniu Zagórze pokazuje 232 trafienia.
Pozdrawiam. Kawka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
elgra
Temat postu:   PostWysłany: 21-03-2018 - 09:35
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 01-05-2008
Posty: 4534

W Zagórzu (Sosnowiec) była parafia.
Akty małżeństwa z 1925 roku będą w USC Sosnowiec.

W 1900 roku Konstantynów prawdopodobnie należał jeszcze do parafii w Zagórzu.
Akt urodzenia z 1900 roku znajduje się w AP Katowice.

_________________
Pozdrawiam, Elżbieta z d. Cibińska
moje parafie:Cierno Oksa Węgleszyn Nagłowice (świętokrzyskie)
i Wysocice Sieciechowice (małopolskie) okolice
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-03-2018 - 09:38
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Ja nie pisałem o emigracji ale o migracji rozumianej jako ruch ludności.definicja choćby w wikipedii
Sosnowiec uważam za naturalny punkt docelowy tej migracji ze staropolskiego okręgu przemysłowego jaki był min w okolicach Końskich (było tam min hutnictwo) z wielu powodów. Najpierw rodzinnych spod Piotrkowa do Huty Bankowej trafili min przodkowie mojej zony. stąd nieco rozpoznałem problem. Migracja do Sosnowca była wtedy masowa. Akurat świętokrzyskie było zawsze rezerwuarem siły roboczej dla Zagłębia i Ślaska.Tam bowiem był albo powstawał wtedy wielki nowoczesny przemysł. Nieprzypadkowo Zagórze stało się własnością kapitału francuskiego zrzeszonego w Sosnowieckim Towarzystwie Kopalń i Zakładów Hutniczych.
Na Pańskim miejscu próbował bym dotrzeć do metryk parafii Św Joachima
http://diecezja.sosnowiec.pl/224,-sosno ... .-joachima
W internecie chyba ich nie ma.
O jakim ślubie Pan pisze? Wincentego i Antoniny ? Czy to Wincenty był żołnierzem?
Ps szukanie po nazwie uwazam za absurd . Najwążniejsze sa motywy migracji. Ludzie zawsze szukali perspektyw. I dlatego kilka proponowanych tu lokalizacji Zagórza uważam za mało prawdopodobne.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
myckekazimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-03-2018 - 09:56
Sympatyk


Dołączył: 14-02-2018
Posty: 104

Status: Offline
jamiolkowski_jerzy napisał:
Ja nie pisałem o emigracji ale o migracji rozumianej jako ruch ludności.definicja choćby w wikipedii
Sosnowiec uważam za naturalny punkt docelowy tej migracji ze staropolskiego okręgu przemysłowego jaki był min w okolicach Końskich (było tam min hutnictwo) z wielu powodów. Najpierw rodzinnych spod Piotrkowa do Huty Bankowej trafili min przodkowie mojej zony. stąd nieco rozpoznałem problem. Migracja do Sosnowca była wtedy masowa. Akurat świętokrzyskie było zawsze rezerwuarem siły roboczej dla Zagłębia i Ślaska.Tam bowiem był albo powstawał wtedy wielki nowoczesny przemysł. Nieprzypadkowo Zagórze stało się własnością kapitału francuskiego zrzeszonego w Sosnowieckim Towarzystwie Kopalń i Zakładów Hutniczych.
Na Pańskim miejscu próbował bym dotrzeć do metryk parafii Św Joachima
http://diecezja.sosnowiec.pl/224,-sosno ... .-joachima
W internecie chyba ich nie ma.
O jakim ślubie Pan pisze? Wincentego i Antoniny ? Czy to Wincenty był żołnierzem?
Ps szukanie po nazwie uwazam za absurd . Najwążniejsze sa motywy migracji. Ludzie zawsze szukali perspektyw. I dlatego kilka proponowanych tu lokalizacji Zagórza uważam za mało prawdopodobne.


Tak piszę o ślubie Wincentego i Antoniny ze wsi Lipa . W akcie z 1891 jest napisane ,,żołnierzem carsko ruskich wojsk''
km
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szczepaniak_TomaszOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-03-2018 - 10:03
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2007
Posty: 218

Status: Offline
Kazimierz,

Wydaje mi się, że Sosnowiec to najlepszy trop. A gdzie dziadkowie w 1925 roku brali ślub?
Między chrztem Edwardy Jadwigi a ślubem była wojna, upadek caratu (i zamazywanie nazw odnoszących się do imion znienawidzonych carów, carewiczów i innych Romanowów), więc mogło ich rzucić w różne strony.
Jeśłi babcia urodziła się w Sosnowcu to raczej została w Zagłebiu/na Śląsku po I wojnie, ewentualnie rodzice przenieśli się do innego nowego ośrodka przemysłowego (Gdynia, COP). Oczywiście mogli przeżyć też okres "ewakuacji" przed frontem na wschód, wgłąb Rosji Carskiej - wtedy ustalenie gdzie mieszkali przed wojną będzie trudne.

Pozdrawaim
Tomasz Szczepaniak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-03-2018 - 10:10
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
To że był w 1891 żolnierzem nie oznaczało że był nim w 1900, Po reformie Milutina (1874) słuzba w wojsku to było 6 lat a kolejnych 9 to była rezerwa. Rezerwę wykorzystywano min do różnego rodzaju posług nazwijmy to półmilitarnych np dozorczych. Jest bardzo możliwe że mógł je wykonywać w Zagórzu.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
myckekazimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-03-2018 - 10:14
Sympatyk


Dołączył: 14-02-2018
Posty: 104

Status: Offline
Szczepaniak_Tomasz napisał:
Kazimierz,

Wydaje mi się, że Sosnowiec to najlepszy trop. A gdzie dziadkowie w 1925 roku brali ślub?
Między chrztem Edwardy Jadwigi a ślubem była wojna, upadek caratu (i zamazywanie nazw odnoszących się do imion znienawidzonych carów, carewiczów i innych Romanowów), więc mogło ich rzucić w różne strony.
Jeśłi babcia urodziła się w Sosnowcu to raczej została w Zagłebiu/na Śląsku po I wojnie, ewentualnie rodzice przenieśli się do innego nowego ośrodka przemysłowego (Gdynia, COP). Oczywiście mogli przeżyć też okres "ewakuacji" przed frontem na wschód, wgłąb Rosji Carskiej - wtedy ustalenie gdzie mieszkali przed wojną będzie trudne.

Pozdrawaim
Tomasz Szczepaniak

Witam
Ślub brali w Tomaszowie Mazowieckim , ale było dokładnie tak jak Pan pisze , wyjechali do Rosji . Konkretnie do Odessy . Po rewolucji prawdopodobnie chcieli wrócić w swoje rodzinne strony (kieleckie) , ale utknęli w Tomaszowi Maz , a któryś z synów wylądował nad morzem .
pozdr .k mycke
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.136997 sekund(y)