Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu: Zaścianek Milkuniszki - dalsze losy mieszkańców!  PostWysłany: 19-03-2018 - 20:57
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Mam problem z umiejscowieniem geograficznym zaścianka Milkuniszki (Milkuszki, Mikuliszki ?), którego inwentarz podobno jest w LVIA w Wilnie.

Wszystkie znalezione informacje w necie podają:
LVIA zesp. 394, inw. 1, vol. 103 - zaśc. Milkuniszki – Cezarego Kulwiecia w 1847
(W wykazie tego zespołu, po rosyjsku zapisana jest raczej nazwa Milkuszki)

Niestety nie mam dostępu do tego inwentarza, ale chciałam umiejscowić na mapie tenże zaścianek i zaczęłam od szukania go w Słowniku geograficznym ... I tutaj klops. W Słowniku nie znalazłam Milkuniszek, POLONA nie znajduje takiego hasła i w ogóle w internecie na to hasło pokazuje sie tylko ta informacja o inwentarzu jak wyżej.
W Słowniku ... są Milkuszki, ale w okręgu Święciańskim, a tam Kulwieciów dotąd nie znalazłam.

Zaczęłam sprawdzać w swoich materiałach i metrykach i o dziwo znalazłam.

W 1829 w parafii Bystrzyca bierze ślub Józef Smolakiewicz z Pauliną z Kulwieciów, parafianką bystrzycką z Milkuniszek (córką Józefa i Justyny z Koziełów małż. Kulwieciów).

Ale jak zaczęłam przeglądać inne metryki z parafii Bystrzyca z lat 1809-15 to nie znalazłam żadnego aktu dotyczacego Milkuniszek, a przeciez to niemozliwe, żeby nikt w tym zaścianku sie nie urodził i nie umarł w ciągu 7 lat.
Pomyślałam, że może w parafii Bujwidze, bo to bardzo blisko Bystrzycy, ale tam też Milkuniszek nie znalazłam. Przeszukałam stare mapy i ... Milkuniszek nie ma! Albo ja nie widzę.

Zaciekawiło mnie to o tyle, że w drzewie mam rodzinę z Ławaryszek (też blisko!), którą podejrzewałam, ze jest rodziną tego Cezarego od inwentarza. I nawet, z drobną zmianą, pasują do Pauliny biorącej ślub ze Smolakiewiczem w 1829r. Choć trochę daty mi sie nie zgadzają.
Ojciec Józef Kulwieć, matka Justyna, ale z Bartoszewiczów (nie z Koziełów). I syn Cezary i córka Paulina, więc pomyślałam, że to oni.
Czyli Cezary od inwentarza i Paulina od Smolakiewicza. Oboje z Milkuniszek, więc to rodzeństwo.
Ale Paulina z Ławaryszek rodzi sie w 1818, więc w 1829 ślubu brać nie może. No i inne nazwisko panieńskie matki. Chyba tylko potężny zbieg okoliczności.

No i nic mi nie wyjaśnia w sprawie Milkuniszek. Są takie, czy nie ma?

Mam ci ja w drzewie, co prawda, jeszcze Mikuliszki, ale w Kowieńskim i jak na razie ta gałąź z tą od Cezarego łączy się pięć pokoleń wstecz. No i inna nazwa miejscowości, inna parafia - Skorule lub Janów.

To gdzie te Milkuniszki od Cezarego? A może to nie Milkuniszki?

Już sama nic nie wiem. Może ktoś szukając swoich natrafił na Milkuniszki (gdziekolwiek!). Może umiecie znaleźć ten zaścianek na mapach?
Pomóżcie, bo zupełnie nie mogę sobie poradzić.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.


Ostatnio zmieniony przez Małgorzata_Kulwieć dnia 15-12-2018 - 10:40, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jartOffline
Temat postu: Zaścianek Milkuniszki (Litwa) - pomóżcie znaleźć!  PostWysłany: 19-03-2018 - 21:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2011
Posty: 1068

Status: Offline
Mam podobną sytuację z Nacuniszkami i Połoniszkami (par. Bujwidze i Bystrzyca). Mapy owszem, ale nie tylko, radziłbym sprawdzić także spisy rewizyjne (jak dotąd nie ma ich online) i lustracje parafii a dokładniej spisy wchodzących w ich skład miejscowości (Bystrzyca jest na epaveldas). Można też zajrzeć do opisów parafii diecezji wileńskiej z 1784. Metryki - może spojrzeć we wcześniejsze?

_________________
pozdrawiam
Artur

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Zaścianek Milkuniszki (Litwa) - pomóżcie znaleźć!  PostWysłany: 19-03-2018 - 21:22
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
A patrzyłaś w bazie kami.net ? Oprócz Mikuliszek w parafii Bystrzyca są takie w parafii Turgiele. Obie parafie w powiecie wileńsko- trockim.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jagiello_MichalOffline
Temat postu: Zaścianek Milkuniszki (Litwa) - pomóżcie znaleźć!  PostWysłany: 19-03-2018 - 22:50
Sympatyk


Dołączył: 01-03-2018
Posty: 18

Status: Offline
W rosyjskim internecie figurują tylko Mikuliszki, obecnie Białoruś. Jeśli chodzi o te w gminie Turgiele, to z perspektywy przodków pozdrawiam po sąsiedzku: mój dziadek ze strony matki urodził się w nieodległym zaścianku Kudziany. Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu: Zaścianek Milkuniszki (Litwa) - pomóżcie znaleźć!  PostWysłany: 20-03-2018 - 16:24
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Zaraz zwariuję. Już się przodkowie o to postarali.

Otóż odkryłam iz w Bystrzycy w roku 1830 bierze powtórny ślub wdowa po Kulwieciu - Justyna z Bartoszewiczów. Z Milkuniszek!

I przyjrzałam się dokładniej tej rodzinie i juz nic mi sie nie zgadza.

Ślub Józefa Kulwiecia i Justyny Bartoszewicz w Ławaryszkach odbywa się w 1805.
Paulina rodzi się w 1818, a Cezary w 1820. Pomyślałam, że długo po ślubie im sie te dzieci urodziły, ale żadnych wątpliwości nie miałam. Ślub w Ławaryszkach, dzieci rodzą sie w Ławaryszkach, to mi pasuje. Muszą to być dzieci TYCH rodziców.

Ale teraz już nic mi nie pasuje.

1/ Justyna z Bartoszewiczów Kulwieciowa biorąca ślub w Bystrzycy w 1830 r ma lat 28 czyli urodziła się ok. 1802r - czyli w 1805 ślubu brać nie mogła. Nie jest więc Justyną ze ślubu z Józefem w 1805.

2/ Paulina córka Józefa Kulwiecia z Ławaryszek urodziła się w 1818r czyli w roku 1829 miałaby lat 11, a nie 19 jak ta Paulina biorąca ślub w Bystrzycy.

Z tego wynikałoby, że to nie mogą być te same osoby. Czyli musi to być inna rodzina o tych samych imionach i nazwiskach. Ale ... świadkiem przy ślubie w Ławaryszkach jest Jan Kisiel, a świadkiem ślubu jest pleban bystrzycki, no i matka Justyny z Bystrzycy jest z domu Kisiel. Zbieg okoliczności????

No i te nieszczęsne Milkuniszki (ciągle Milkuniszki !!!!!) w aktach z Bystrzycy i przy Cezarym Kulwieciu. Znów jakiś inny Cezary????
Na stronie http://forum.vgd.ru podano iż zaśc. Milkuniszki (169 dz. – Cezarego s. Józefa w 1847 r.; Cezary kupił maj. od Adama Korsaka w 1828 r. za 575 rubli srebrem, właściciela maj. Wojdaciszki) – par. bujwidzka;

Gdyby go kupił w 1828, to nie mógł byc tym Cezarym z Ławaryszek, który w 1828 r miał lat 8.

I gdzie te Milkuniszki? Musiały być jednak w parafii Bystrzyckiej, bo tak podane jest w obu aktach ślubu. Ale nigdzie ich znaleźć nie mogę. No i co? Ksiądz się za każdym razem mylił w nazwie? Wojdaciszki są. Milkuniszek nie ma!

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Rebell_Cieniewska_GrażynaOffline
Temat postu: Zaścianek Milkuniszki (Litwa) - pomóżcie znaleźć!  PostWysłany: 20-03-2018 - 16:58
Członek PTG


Dołączył: 18-08-2006
Posty: 486
Skąd: Elbląg
Status: Offline
Małgosiu - mam Mapy Wileńszczyzny wraz z indeksem nazw geograficznych - Milkuniszek nie ma, są Mikuliszki - dwa zaścianki i miejscowość oraz dwie miejscowości o nazwie Milkuszki.
Jeśli chcesz mogę podać bliższe "namiary" albo wyślij na pw adres poczty, to zeskanuję fragmenty map.
Dasz radę tym umykającym Kulwieciom - pomożemy! Grażyna

_________________
Moje nazwiska - Rebell, Cieniewski, Oleśniewicz, Łojko, Piotrowski.
Moje miejscowości - Subkowy, Nowogródek (na Kresach), Berest/Piorunka, okolice Częstochowy, Palikije.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MattitjahOffline
Temat postu: Zaścianek Milkuniszki (Litwa) - pomóżcie znaleźć!  PostWysłany: 20-03-2018 - 17:36


Dołączył: 06-01-2018
Posty: 6

Status: Offline
Małgorzato,
jak już powyżej wspomniano na mapie dostępnej w kami.net są zaścianki o podobnie brzmiących nazwach.

Może trzeba poszukać aktów urodzeń w innych parafiach. Moi pradziadkowie mieszkali w Oranach, ślub brali w Marcinkańcach, a ich troje dzieci urodziło się gdzie indziej: Lida, Wawiórka, Ejszyszki.

Co do zaścianków znalazłem na kami.net:

Mikuliszki gm. Mickuny, pow. wileńsko-trocki, woj. wileńskie
Mikuciszki, gm. Rudomino, pow. wileńsko-trocki, woj. wileńskie
Milkuszki, gm. Święciany, pow. święciański, woj. wileńskie
oraz
Mikulszczyna gm. Hermanowicze, pow. dziśnieński, woj. wileńskie
Mikuliny-Buśki gm. Hołubicze, pow. dziśnieński, woj. wileńskie
Mikulino, gm. Dołhinów, pow. wilejski, woj. wileńskie
Milkuńce, gm. Raduń, pow. lidzki, woj. nowogródzkie

_________________
Pozdrawiam,
Mateusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu: Zaścianek Milkuniszki (Litwa) - pomóżcie znaleźć!  PostWysłany: 20-03-2018 - 18:26
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Mateuszu, ja to wszystko znalazłam, ale nie za bardzo pasują. Ksiądz (nie ten sam) za każdym razem pisał Milkuniszki w parafii Bystrzyca, czyli raczej nie powinien być daleko. Dlatego próbuję znaleźć ten zaścianek w okolicach Bystrzycy. Zwłaszcza, że te Wojdaciszki leżą w pobliżu.
Ja już we wszystkich pobliskich i(i dalszych też) szukałam i jak na razie nic.
Może być tak, że w połowie XIX w. nazwa brzmiała Milkuniszki, a potem albo zniknął, albo zmienił nazwę.
Znalazłam w okolicy Bystrzycy folwark Michaliszki i może to on, po zmianie nazwy? Może teraz muszę poszukać w okolicznych parafiach Michaliszek.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MattitjahOffline
Temat postu: Zaścianek Milkuniszki (Litwa) - pomóżcie znaleźć!  PostWysłany: 20-03-2018 - 19:56


Dołączył: 06-01-2018
Posty: 6

Status: Offline
Bardzo prawdopodobne, że zaścianek zmienił nazwę, albo nawet przestał być zaściankiem lub przestał istnieć. Mapa dostępna na kami.net dotyczy II RP, a mówimy o czasach zaboru Imperium Rosyjskiego.
Jeżeli w SGKP nie mogłaś odnaleźć tego zaścianka, to znaczy, że zaścianek mógł (lecz nie musiał) zmienić nazwę przed 1880. Może jak proponuje Artur, trzeba sięgnąć do źródeł opisujących parafię Bystrzycę na pierwszą połowę XIX wieku.
Co do oboczności nazwy zaścianka, mógł ulegać zmianom tak samo jak księża przekręcali w tym czasie nazwiska. Zaścianek, jak sama nazwa wskazuje, nie był czymś ze swej natury dużym i znaczącym dla parafii pod względem ilości dusz. Szczególnie w tych rejonach, gdzie drobny szlachcic na jeszcze drobniejszym szlachcicu, zamieszkiwał oraz biorąc pod uwagę los szlachty zaściankowej przyciśniętej carskim obcasem w XIX wieku.

_________________
Pozdrawiam,
Mateusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2018 - 20:35
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
No i weszłam sobie w dokument Executorium Decretum De Limitibus Dioecezjis Vilnensis (Podział diecezji wileńskiej ) z 1849r w parafię Bystrzyca i co czytam...? Wśród miejscowości objętych tą parafią mam MILKUNISZKI. Czyli wynikałoby, że do połowy XIX taki zaścianek, pod tą nazwą istniał. A potem ... Potem mógł zniknąć lub zmienić nazwę.
Tylko teraz zgadnąć gdzie on był!
Musze przeglądnąć więcej roczników metryk i może znajdę. Może to był maleńki zaścianek i nie rodziło się tam i nie umierało zbyt wielu ludzi.
Żebyście nie myśleli, że zwariowałam. tutaj zdjęcie

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Rebell_Cieniewska_GrażynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-03-2018 - 07:58
Członek PTG


Dołączył: 18-08-2006
Posty: 486
Skąd: Elbląg
Status: Offline
Małgorzato - zagadka ROZWIĄZANA - poszukiwana przez Ciebie miejscowość w Słowniku zapisana jest jako MILGUNISZKI.
Porównałam nazwy ze zdjęcia, które zamieściłaś, z indeksem miejscowości do posiadanych przeze mnie map i pomyślałam, że sporo tu drobnych zmian typu zmiana litery, czy Antoleś na Antolesie. Zaczęłam od hasła Bystrzyca i trafiłam do Milguniszek, których na mapie ani w indeksie nie ma.
Powodzenia Grażyna

_________________
Moje nazwiska - Rebell, Cieniewski, Oleśniewicz, Łojko, Piotrowski.
Moje miejscowości - Subkowy, Nowogródek (na Kresach), Berest/Piorunka, okolice Częstochowy, Palikije.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-03-2018 - 10:38
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Oj, Grażynko, dzięki! Szukam teraz na mapie, ale szanse niewielkie, bo zgodnie ze Słownikiem, to duże to nie było. I mogło się na mapę "nie załapać" .

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-03-2018 - 17:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Słownik Geograficzny KP
tom VI str 426: o 2 wiorsty od gminy (czyli Bystrzycy)
1 dusza rew. - tego nie rozumiem

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-03-2018 - 18:10
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Krysiu, taki to widocznie był i "zaścianek" - jeden mieszkaniec. Dlatego to go na mapie ani w żadnym spisie podymnego nie znalazłam.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 22-03-2018 - 19:11
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 08-07-2014
Posty: 225

Status: Offline
Małgorzata_Kulwieć napisał:
Krysiu, taki to widocznie był i "zaścianek" - jeden mieszkaniec.


"W Litwie zaś powszechnie zowią zaściankiem jedną chatę, oddzielnie leżącą, z zabudowaniami gospodarskiemi i gruntem do niej należącym"

https://books.google.pl/books?redir_esc=y&hl=pl&id=PM4GAAAAQAAJ&focus=searchwithinvolume&q=za%C5%9Bcianek

_________________
Pozdrawiam,
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.578266 sekund(y)