Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Pietrek83Offline
Temat postu:   PostWysłany: 16-03-2018 - 10:07
Sympatyk


Dołączył: 24-11-2014
Posty: 78

Status: Offline
Nie sądzę zibik ponieważ moi przodkowie ewidentnie są z Małopolski...mało tego byli mocno związani z tą ziemią jako owczarze, przesuwali się po okolicznych wioskach by tam wypasać owce, kozy itd. Nie wiadomo ponieważ moja wiedza z ksiąg metrykalnych urywa się na końcu XVIII. To ogromna zagadka. Wiem już że Borucińscy którzy obecnie mieszkają na ziemi radomskiej też pochodzą z Małopolski i wywodzą się od tych z moich rejonów!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vitooOffline
Temat postu: Re: Boruciński  PostWysłany: 16-03-2018 - 11:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2013
Posty: 413

Status: Offline
Pietrek83 napisał:
A czy ludzie zawodu owczarza mogli być jakąś szlachtą?


Mogli, ale były to raczej wyjątki od reguły i, na moje subiektywne oko, raczej w okolicach z liczną drobną szlachtą. Ja znam tylko jeden taki pewny przypadek na kilkudziesięciu (przynajmniej 25-30) owczarzy w badanych przeze mnie parafiach z sieradzkiego, łęczyckiego, sandomierskiego, Wielkopolski i Mazowsza. Prędzej spotkałem się z migracją drobnej szlachty do miast, przyjmowaniem do zawodu, a później wtórną migracją na wieś ale to rzecz jasna nie wiązało się z zawodem owczarza. Niczego na tym etapie bym nie wykluczał ale tak jak już ktoś zauważył, bardzo możliwe, że była to chłopska rodzina, której nazwisko urobiono od miejsca pochodzenia, co było dość powszechnie stosowanym zabiegiem.

Pozdrowienia,

Witold
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pietrek83Offline
Temat postu:   PostWysłany: 11-07-2020 - 18:12
Sympatyk


Dołączył: 24-11-2014
Posty: 78

Status: Offline
No to więc pytałem cie ROMAN_B czy zawód jaki ci ludzi mieli od super dawnych pokoleń, czyli zawód owczarza mógł mieć coś wspólnego z pochodzeniem ich nazwiska? a nic nie pisałeś na ten temat...ten fartuch nosili pasterze w dawnej Polsce? Czy widzisz jakąś nazwę miejscowości w dzisiejszym woj. Małopolskim od której mogło by to nazwisko się wziąć? ja nie...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-07-2020 - 21:35
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Dobry wieczór.

Pietrek83, odpowiedzi na Twoje pytania udzielę Ci w temacie „Pochodzenie nazwisk (cz.10)”.
https://genealodzy.pl/forum-genealogicz ... 8144.phtml

Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.829354 sekund(y)