Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Kompilacyjne życiorysy oficerów powstania listopadowego  PostWysłany: 11-03-2018 - 21:39
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1569

Status: Offline
Podstawą do stwierdzenia, że różne opracowania dotyczące uczestników powstania listopadowego, w tym koronna praca R. Bieleckiego, Słownik biograficzny oficerów powstania listopadowego - jako prace kompilacyjne - zawierają liczne błędy i często skupiają w jednej osobie życiorysy kilku innych osób, stało się przeanalizowanie biogramów Kosteckich, które znajdują się ww. opracowaniu Bieleckiego (t. 2, s. 329, 330).

I. Młodszy brat rodzony mojego 3xpradziadka - Józef Stefan Kostecki, syn Józefa i Antoniny z Jarochowskich, urodził się 7 grudnia 1811 roku w Kaliszu. W 1816 roku otrzymał od swojego ojca w zapisie testamentowym 1000 złp, jako zadośćuczynienie tego, co uzyskało wcześniej jego rodzeństwo. W 1829 roku pełnił służbę wojskową w 3 pułku piechoty liniowej Wojska Polskiego pod dowództwem płk. Walentego Andrychiewicza. Po upadku powstania w randze podporucznika wyemigrował za granicę i nie skorzystał z powrotu do kraju po ogłoszeniu amnestii. Komisja Województwa Kaliskiego w 1836 roku skonfiskowała na rzecz Skarbu publicznego tytuł własności Józefa do majątku odziedziczonego po ojcu. Prawdopodobnie, ostatecznie zamieszkał w Anglii i tam zmarł. W metryce zgonu z 1876 roku jego rodzonego brata - Antoniego Napoleona Kosteckiego podano, że żona tegoż mieszkała/przebywała w Londynie. Być może u swojego szwagra?!
Zaznaczam, że wszystkie powyższe informacją mają potwierdzenie źródłowe.

Zastanowiło mnie to, że u Bieleckiego brak jest biogramu Józefa Stefana Kosteckiego, natomiast zamieszczono życiorys Józefa Wincentego Kosteckiego, urodzonego w 1809 roku w Murawkach w województwie kaliskim (sic!). Murawek tam nie znalazłem, natomiast odszukałem Morawki. Zacząłem od przeglądnięcia ksiąg urodzonych parafii Chlewo i Kalinowa z lat 1808-1811, do jakich należały Morawki w powiecie kaliskim. Bez skutku - nazwiska Kostecki w nich nie znalazłem.

Skupiłem się więc na Murawkach, które należały do parafii Odrowąż w województwie sandomierskim. Co prawda nie sięgnąłem do ksiąg urodzeń, bo zachowały się od 1810 roku, ale w okolicy napotkałem na ślady po Kosteckich:
1. W latach 1634-1649 proboszczem w Odrowążu był Wacław Kostecki. Z zapisu na wsi Leszczków pod Opatowem założył w Malicach szpital dla ośmiu ubogich. W swoim testamencie z 1657 roku m.in. zapisał 30 zł pannie Magdalenie Annie Scholastyce Kosteckiej, córce Wojciecha i Jadwigi z Krzętowskich, benedyktynce z klasztoru w Staniątkach oraz 60 zł księdzu Janowi Kosteckiemu, cystersowi, który pisał się „z Małych Kostek” [koło Buska]. Zapewne byli to jego bliscy krewni?!
2. Jan Kostecki (1716/1717), szlachcic mieszkający pod Opatowem, woj. sandomierskie.
3. Anna Kostecka (1578), dziedziczka Boksyc k/Waśniewa w powiecie opatowskim.
4. Bohaterem powieści historycznej z epoki napoleońskiej Wacława Gąsiorowskiego pt. "Wojna narodów" jest niejaki Tomasz Kostecki (Być może postać całkowicie fikcyjna?!), podporucznik czterdziestego ósmego pułku francuskiej piechoty liniowej, którego matka mieszkała w 1812 roku na włóce ziemi i w starym dworku pod Opatowem.

Z dużym więc prawdopodobieństwem można powiedzieć, że Bielecki zespolił w jedno dwa oddzielne życiorysy.

II. Przyrodni brat Józefa Stefana Kosteckiego - Piotr Hipolit Kostecki, syn Józefa i Wiktorii z Kwaśniewskich, urodzony 14 sierpnia 1794 roku w Kaliszu. Jako lekarz brał udział w powstaniu listopadowym. Odznaczony złotym krzyżem VM. Ostatnim jego zajęciem urzędowym było stanowisko lekarza w Dąbrowie koło Kielc. Tam też doczekał się emerytury. Potem przeniósł się do Wodzisławia, gdzie nadal prowadził praktykę lekarską. Zmarł 26 grudnia 1859 roku w Wodzisławiu. Po jego śmierci w Kielcach odbyło się postępowanie spadkowe, gdyż otworzył się spadek, co do współwłasności sumy złp. 8,000 na wykazie hipotecznym dóbr Siadcza w okręgu Pilickim, guberni Radomskiej położonych. Piotr Hipolit i Paulina [Rozalia] z Karśnickich, małżonkowie Kosteccy, mieli dzieci: Melanię i Anicetę, bliźniaczki urodzone w 1835 roku oraz syna Władysława zmarłego w 1837 roku w Turku, ale chyba bezpośrednich spadkobierców nie pozostawili, gdyż urząd wzywał do stawienia się "... osoby interessowane, aby z dowodami prawa ich lub pretensye usprawiedliwiającemi w dniu 24 lipca (5 sierpnia) 1861 roku pod prekluzyą w Kancelllaryi podpisanego Rejenta stawiły się".

Tu podałem tylko istotniejsze sprostowania i uzupełnienia do biogramu podanego przez Bieleckiego.

Liczę na jakieś, kolejne informacje dotyczące ww. osób.

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MaciejTyczkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-03-2018 - 22:09
Sympatyk


Dołączył: 10-02-2008
Posty: 14
Skąd: Lisków k/ Kalisza
Status: Offline
Witam.
Wyszukane w parafii Chlewo.

http://www.basia.famula.pl/record/NTRfN ... MF9rYXRfYg


Pozdrawiam
Maciek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-03-2018 - 07:55
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1569

Status: Offline
Maćku, bardzo dziękuję za zainteresowanie. Wskazaną przez Ciebie metrykę ślubu znam od wielu już lat. Wymieniony w niej świadek - Napoleon Antoni vel Antoni Napoleon Kostecki, to mój 3xpradziadek. Starał się on przed Heroldią Królestwa Polskiego udowodnić dawne szlachectwo, jednak potwierdzenia nie uzyskał. Był synem Józefa Kosteckiego, patrycjusza, jednego z najbogatszych mieszczan kaliskich. Od ponad 30 lat usiłuję ustalić przedkaliską historię mojej rodziny, ale oprócz kilku tez - żadnych jednoznacznych ustaleń.

Pozdrawiam

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Markowski_MaciejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-03-2018 - 22:21
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-05-2010
Posty: 907
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Do każdego opracowania należy podchodzić z dużą ostrożnością. Szczególnie do tych dużych opracować - nawet jeżeli stopa błędu jest porównywalna z mniejszymi, to prawo wielkich liczb robi swoje. Nikt nie jest nie omylny i wszystko trzeba sprawdzać u źródeł, a takie opracowania traktować wyłącznie jako wskazówkę, bo inaczej po kilku latach pracy się okazuje, że się zrobiło genealogię komuś innemu.

_________________
Pozdrawiam
Maciej

http://KimOnibyli.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-03-2018 - 21:29
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1569

Status: Offline
Otóż, to. Taki zresztą cel mi przyświecał, żeby uczulić badaczy do krytycznego podejścia wobec danych pochodzących z takich opracowań "kobył". Sorry, że tak ciągle na przykładach Kosteckich, ale posiadam tak dużą bazę informacji o swoim nazwisku, że siłą rzeczy nie muszę robić innych "wycieczek".
W opracowaniu R. Bieleckiego znajduje się biogram jeszcze jednego Kosteckiego. Dla zainteresowanych podaję jego uzupełniony życiorys:

Sylwester Kostecki, wyznania greko-katolickiego, syn Michała, dziekana włodzimierskiego i Ewy z Łaczkowskich, urodzony 31.12.1791 r. w Budiatyczach k/Włodzimierza; w 1809 roku wstąpił do 16 pułku piechoty Księstwa Warszawskiego; odbył kampanie w latach 1812-1814, awansując ze stopnia kaprala do podporucznika; 21.10.1813 r. otrzymał kawalerską Legię Honorową nr 41751; w 1815 roku wszedł do armii Królestwa Polskiego; 24.05.1830 r. otrzymał znak honorowy za 15 lat nieskazitelnej służby wojskowej (dokładnie 17 lat, 4 miesiące i 3 dni); w powstaniu listopadowym brał udział w randze porucznika 1 kompanii Korpusu Inwalidów i Weteranów, używany do spisu wojskowego w Warszawie; po kapitulacji pozostał w mieście, stawił się przed KRW i ponowił przysięgę wierności carowi; 02.10.1830 r. ożenił się w Warszawie z Praksedą Godlewską ; 11.02.1833 r. otrzymał order Św. Stanisława klasy 4 i na tej podstawie w 1837 roku otrzymał przyznanie praw szlachectwa osobistego w Królestwie Polskim. Zmarł bezdzietnie.
Źródła:
AGAD w Warszawie, Deputacja Szlachecka guberni warszawskiej, sygn. 118, k. 72-75; AP w Warszawie; USC par. św. Jana, księga ślubów nr 174/1830; S. Łoza, Legia Honorowa w Polsce 1803-1923, Zamość 1923; Przepisy o znaku honorowym, Warszawa 1830; Spis szlachty Królestwa Polskiego, Warszawa 1851, s. 111; E. Sęczys, Szlachta wylegitymowana w Królestwie Polskim w latach 1836-1861, Warszawa 2000, s. 322.

Pozdrawiam

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.298951 sekund(y)