Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Jursza_WasilOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-01-2017 - 10:00
Sympatyk


Dołączył: 28-01-2010
Posty: 128
Skąd: Mińsk
Status: Offline
Witam!

1) oszmiański bojar Aleksander Siniakowicz wzmiankowany w Spisie wojska WKL 1528 rok
2) W temat Sadowskich mam znaczny zbior - prosze kontaktować prywat
3) Peruckich w metrykach Oszmiańskiego nie widziałem
4) Czy ma dostęp do metryk Białorusi ? - z tym moge pomoc
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
przemko20161Offline
Temat postu:   PostWysłany: 15-01-2017 - 11:28
Sympatyk


Dołączył: 21-07-2015
Posty: 620

Status: Offline
Wasil

Powiedz czy masz dostep do metryk całej Białorusi ? Czy spotkaleś się z nazwiskiem Perucki w metrkach kiedyś ? Czy masz dostęp do metryk Ukrainy i Rosji na famylysearch ?
Przemek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jursza_WasilOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-01-2017 - 12:42
Sympatyk


Dołączył: 28-01-2010
Posty: 128
Skąd: Mińsk
Status: Offline
1) nazwiskiem Perucki w metrikach - szlachty na oszmiańszczne pod nazwiskiem Perucki nie widziałem
2) czy masz dostep do metryk całej Białorusi ????? - oni znajduje sie w różnych krajach. Niema takiego facowcy, który miał by dostep do wszystkiego Smile
3) Czy masz dostęp do metryk Ukrainy i Rosji na famylysearch - zajmuje sie tylko Oszmiańszczyznej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dmuchowski_FilipOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-04-2017 - 19:40
Sympatyk


Dołączył: 23-04-2017
Posty: 28

Status: Offline
Prosił bym o informacje o Sidkowiczach/Sitków/Sitkowskich(d?) i Dmuchowskich/Dmochowskich

Filip
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jursza_WasilOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-04-2017 - 08:10
Sympatyk


Dołączył: 28-01-2010
Posty: 128
Skąd: Mińsk
Status: Offline
Zajmuje sie tylko oszmiańszczyznej
Sitków/Sitkowskich - takego nie widziałem.
Sitkiewicz jest. Mieszkali w parafii Oszmiana i Soły. Coś jest w ten temat.
Dmuchowskich/Dmochowskich - znacznie więcej. Możemy gadać konkretnie po oszmiańskich drzewkach w latach 1750-1900.
Czyli Pan moge poczekać na 3 tom 'Oszmiański kraj. Szlachta i dworianie" - plan na druk - lato 2017
Pozdrawiam
Wasili Jursza
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Majtka_ŁukaszOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-04-2017 - 09:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-10-2016
Posty: 295

Status: Offline
Dmuchowski_Filip napisał:
Prosił bym o informacje o Sidkowiczach/Sitków/Sitkowskich(d?) i Dmuchowskich/Dmochowskich


Filip czy sprawdzałeś już w 'Rodziny szlacheckie na Litwie w XIXw.' pana Malewskiego? Do ściągnięcia tutaj:
http://rcin.org.pl/dlibra/docmetadata?l ... nge=Change
Widzę tam sporo szczególnie o Dmochowskich.

P.S. W miarę możliwości czasowych indeksuję właśnie metryki z ksiąg parafii oszmiańskiej do naszej genetyki. Opracowuję też wykaz linków do konkretnych ksiąg dostępnych na Family Search dla całego dekanatu oszmiańskiego. Jak będzie kompletny to wrzucę tu na forum.

Pozdrawiam,
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dmuchowski_FilipOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-04-2017 - 10:40
Sympatyk


Dołączył: 23-04-2017
Posty: 28

Status: Offline
Bardzo dziękuje,
Będę czekał.
Filip
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-04-2017 - 11:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Jedyny znany mi informator o herbach (bo nie jest to herbarz) który wymienia Sitków jako szlachtę to Herby Szlacheckie Rzeczypospoltej Tadeusza Gajla. Mieliby być herbu Nowina
Ale to żadna wskazówka do kwerendy.
Na marginesie
Obserwuje że założył Pan kilka watków dotyczacych Sitków.
Pytanie podstawowe co jest wynikiem metrykalnej kwerendy a co zbiorem wirtualnych informacji?
Sitków (Sitkowskich) na Suwalszczyźnie zatrzęsienia. Sam mam Sitkównę w drzewie mojego wnuka.Stuprocentowa włościanka.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dmuchowski_FilipOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-04-2017 - 16:46
Sympatyk


Dołączył: 23-04-2017
Posty: 28

Status: Offline
Potwierdzone jest to iż posiadali oni folwark Sitkowizna, byli szlachtą, mieli kontakty z Wielmożnymi- Sieniawscy, Kozłowscy a także to że przed uwłaszczeniem posiadali 2/3 wioski (folwark został spalony). W 1854 mieszkali w dworku z parkiem i na ziemi ok. 40-50 hektarów. Mieli obrazy, pianino, porcelanę i stare meble. W drugiej połowie XIX wieku nadalbyli wpływową rodziną-kontakty z biskupem (Piotr Pawł Wierzbowski herbu Lubicz), jeden z nich- Antoni Sitko posiadał Królówek i ziemię w poddubówku (płacił on ziemiańszczyznę), byli także Sitkowscy pisarzami procentowymi w folwarku Komorowie
Domysły itp.- podobno byli to Sitkowicze- potomkowie Kniaziów Możajskich- krewni Możarowskich, podobno posiadali przed rozbiorami 3 folwarki i kilka wsi, możliwe że pochodzili z szlachty litewskiej lub ruskiej, brali udziale konfederacji barskiej

Co do Sitków- chłopów- owszem są takowi pod Sandomierzem i w Parafi Wigierskiej( Walne, Monkinie...) i zapewne wiele więcej.

Pozdrawiam
Filip
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-04-2017 - 19:16
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Czy można prosić o źródła tych informacji.i
Czy Antoni został ustalony w w wyniku kwerendy metrykalnej . Czy w metrykach parafii Puńsk? Kaletnik? ( do którejs z nich bowiem chyba przynależała Sitkowizna) Antoni był zapisywany jako szlachcic? tym bardziej wielmożny? Z mojej wiedzy wynika że ani przed Heroldia KP ani Heroldia Cesarstwa żaden Sitko się nie legitymował.
I dla jasności Polska to był taki kraj że nierzadko zdarzało iż chłop mógł być sporo bogatszy od szlachcica.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dmuchowski_FilipOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-04-2017 - 16:20
Sympatyk


Dołączył: 23-04-2017
Posty: 28

Status: Offline
Źródłem moich informacji są głównie akta metrykalne. Sitkowizna to dziś Królówek (parafia Wigry). O parku i dworku wiem z mapy.

Sitkowscy są szalchtą- i to wiem z akt metrykalnych jednakże tu chodzi o Sitkowskich z Mazowsza. Z tego wynika iż to nie była by szlachta litewska, lecz polska, co by całkowicie zmieniło mój pogląd o ich pochodzeniu. W jednym z nich Sitkowska Zofia jest żoną Bogumiła Folkmana Murgrabiego Pałacu Radziejowickiego (Katarzyna z Folkmanów wyszła za Augustyna Komorowskiego- Szefa Komisji Rządowej Wojny), w innym zaś urodzony Franciszek Sitkowski jest dziedzicznym posesorem dzierżawnym, w następnym urodzona Marianna Sitkowska wychodzi za urodzonego Klemensa Bonawenture Kraszewskiego Sędziego Powiatu Sejnejskiego,w folwarku Komorowie ur. Augustyn Sitkowski z żoną ur. Zofią z Zalewskich są Pisarzami Prowentowymi. Ponadto mój bezpośredni przodek płaci ziemiańszczyznę(1786-20złp)- myślę iż to są wystarzczające dowody z Akt.
Pozdrawiam
Filip
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-04-2017 - 19:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Parafie Wigry i Krasnopol (w których nazwisko Sitko vel Sitkowski jest popularne) akurat przeglądałem szukając przodków wnuka, Charakterystyczną cechą jest tam duża ilość osob zapisywanych lozny. Tak zdaje się byli zapisywani i Sitkowie. Oznacza to tylko tyle że nie byli poddanymi. To może być przesłanką pochodzenia szlacheckiego ale tylko przesłanką..
Na te tereny krolewszczyzn (głównie puszcz) ściągała w XVIII wieku także licznie drobna szlachta z różnych kierunków, Stawali sie min strażnikami leśnymi. Próbowałem to rozpoznawać w odniesieniu do szlachty podlaskiej. Bez większego powodzenia z uwagi na braki w ksiegach metrykalnych XVIII wieku. Podkreslam z naciskiem - ja nie wykluczam że Pańscy Sitkowie mieli szlacheckie pochodzenie. Problem że trzeba by tego dowieść tylko wywodem metrykalnym a nie herbarzowymi wpisami od Berlina po Moskwę. Bo wtedy to nie jest genealogia ale genealogiczna mitologia,
Odwołam się do własnorodzinnych przykładów takiej mitologii, Wywód drobnoszlacheckiej rodziny Jamiołkowskich mam dociągnięty do XV wieku , Udokumentowany setkami dokumentów. Mieli przydomek Sieniuty. Stryj przed wojną ucząc się w Warszawie od ponoć Pani profesor usłyszał że Sieniutowie to książęcy ród, Faktycznie byli tacy tyle że korzeniami na Podolu. Stryj umarł w przekonaniu płynącej w nim błękitnej krwi. Z kolei wywód włościańskiej (może z putnych bojarów) rodziny po kądzieli udało mi sie doprowadzić do początków XVII wieku. uważam to za wiekszy sukces od wywodu po mieczu (chłopska genealogia to dopiero wyższa szkoła genealogicznej jazdy). I co z tego kiedy jedna z ciotek wyczytała ze rodzina Mogilewskich (moi Andrukowie zapisywani byli min - oprócz jeszcze kilku imienisk - takze tak) ma pochodzenie szlacheckie i zawiesiła w domu ich herb .
Można i tak . Pan wybierze sposób dochodzenia: do prawdy? czy do dobrego samopoczucia?.
Przepraszam za mentorstwo - więcej nie będę sie wtrącał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dmuchowski_FilipOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-04-2017 - 19:49
Sympatyk


Dołączył: 23-04-2017
Posty: 28

Status: Offline
Niech Pan nie przeprasza, zgadzam się z Panem. Ja także mam „duży" zbiór akt metrykalnych- ok. 150. U mnie jest jednak tak iż każdy Sitkowski jest gospodarzem(co nie wyklucza szlachectwa) a jak wspomniałem z dokumentów (rejestry pomiarowe i mapy) dowiedziałem się o tym iż mieli Dworek z Parkiem ok.6 ha co by oznaczało że był tam folwark. A łączne (w tej wsi) Ok. 45ha (2/3 wsi). Ponadto wieś ma nazwę od nazwiska właścicieli Królówek vel Sitkowizna. Królówek- nadanie od króla? Na ich szlachectwo moim dowodem (narazie) są zeznania „naocznych świadków"- opowieści o ich szlachetnym zachowaniu, zamożności i wielkim szacunku a także ich kontakty z Sieniawskimi i Kozłowskim/ owa ziemiańszczyzna. Co prawda nie są to dostateczne dowody więc poszukuję ich więce (nie biorę pod uwagę Sitkowskich z Mazowsza ponieważ nie mam metrykalnego powiązania z nimi). Ujmę to tak- jeszcze dużo „szukania" przede mną ale będę święcie wierzył w ich szlachectwo w co przestałbym wierzyć jeśli znalajdę akt gdzie są wymienieni jako chłopi.
Serdeczne pozdrawiam
Filip
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MilaraOffline
Temat postu: Tumanowicz  PostWysłany: 27-06-2017 - 15:34
Sympatyk


Dołączył: 25-11-2012
Posty: 59
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Dzień dobry,
czy posiada Pan informacje na temat rodziny Tumanowicz? W drzewie mam małżeństwo: Ignacego Tumanowicza oraz Józefę Kolwzanowicz. Ich córka, Maria urodziła się w Oszmianie w 1886 roku.
Byłabym wdzięczna za jakiekolwiek informacje.
Pozdrawiam,
Milena Murawska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TarnalickaAnnaOffline
Temat postu: Tarnalicki  PostWysłany: 11-03-2018 - 21:55


Dołączył: 11-03-2018
Posty: 1

Status: Offline
Dzień dobry! Widziałem moje imię na liście! Chętnie pomogę w uzyskaniu informacji! Very Happy Będę wdzięczny za informacje!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.502196 sekund(y)