Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Krasuska_PrzegalińskaOffline
Temat postu: par. Łuków, Włodawa ...  PostWysłany: 23-11-2017 - 22:28
Sympatyk


Dołączył: 17-07-2017
Posty: 76

Status: Offline
Dzień dobry,
czy mogłabym prosić o przetłumaczenie aktu małżeństwa Franciszki Świątkowskiej z Edwardem Głowińskim w 1890 r. w Łukowie
nr aktu M6/1890
link:
http://szukajwarchiwach.pl/62/601/0/1/2 ... yrjoWqvZFA
oraz
aktu urodzenia mojej praprababki Franciszki Światkowskiej urodzonej w 1871 r. w Łukowie
akt numer U247/1871
link: http://szukajwarchiwach.pl/62/601/0/1/3 ... 3EvfVkvpGw

pozrawiam
Marta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaMaruOffline
Temat postu: Prośba o przetłumaczenie aktu urodzenia  PostWysłany: 25-11-2017 - 18:39
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2010
Posty: 8051
Skąd: Bielsko-Biała
Status: Offline
Marto, jedna prośba - jeden akt. Takie są zasady.

6. Ciężkowizna
1. Łuków 9/21.I.1890 o 4-ej po poł.
2. Franciszek Mądry, 50 lat i Aleksander Nużyński, 29 lat mający, mieszczanie, gospodarze z Łukowa
3. EDWARD GŁOWIŃSKI, 25 lat mający, kawaler, mieszczanin, gospodarz, żołnierz rezerwy, urodzony i zamieszkały w Łukowie, s. zmarłych Michała i Katarzyny z Wilczyńskich małż. Głowińskich
4. FRANCISZKA ŚWIĄTKOWSKA, 18 lat mająca, panna, mieszczanka, urodzona w Łukowie, zamieszkała w Ciężkowiźnie na gospodarstwie z matką, c. zmarłego Michała i żyjącej Karoliny z Domańskich małż. Świątkowskich
5. trzy zapowiedzi
6. pozwolenie ustne matki panny
7. umowy przedślubnej nie zawarli

_________________
Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krasuska_PrzegalińskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-11-2017 - 20:51
Sympatyk


Dołączył: 17-07-2017
Posty: 76

Status: Offline
Fantastycznie! bardzo dziękuję Smile)
co do jednego aktu - już będę pamiętać Smile dzięki Very Happy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krasuska_PrzegalińskaOffline
Temat postu: Akt małżeństwa Łuków prafia prawosławna rok 1892  PostWysłany: 23-02-2018 - 21:17
Sympatyk


Dołączył: 17-07-2017
Posty: 76

Status: Offline
Serdecznie proszę o pomoc w przetłumaczeniu aktu ślub Mikołaja Doroszenko z Antoniną Aleksandrą Domańską(córką Jana Domańskiego i Józefy z d. Karwoskiej) z roku 1892 r. parafii prawosławnej w Łukowie (akt nr 2 wiec zapewne styczeń)
Chodzi mi przede wszystkim o dane rodziców pana młodego i jakieś dodatkowe informacje o nim (miejsce urodzenia, pochodzenia, zawód...jeśli coś takiego w akcie się znajduje)
skan aktu umieściłam tutaj: https://uploadfiles.io/w3qxe
z góry bardzo dziękuję Smile
pozdrawiam serdecznie
Marta Oleszczuk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krasuska_PrzegalińskaOffline
Temat postu: Akt małżeństwa Łuków prafia prawosławna rok 1892  PostWysłany: 26-02-2018 - 12:42
Sympatyk


Dołączył: 17-07-2017
Posty: 76

Status: Offline
znajoma na portalu społecznościowym spróbowała przetłumaczyć. Oto co jej wyszło:
"Miało to miejsce w mieście Łuków we wrześniu 1892 o godz. 5 wieczorem.
Informujemy, że w obecność świadków Wiktora Piotrowicza Kozłowicza? 27 lat posiadacza ziemskiego? Fiodora Nikołajewicza Czudniaka, 55 lat, zawarto tego dnia kościelny związek małżeński miedzy budowniczym ? warszawsko terespolskiej kolei Mikołajem Timofiejewiczem Doroszenko lat 24 prawowitym mieszkańcem miasta Łukowa a panną Aleksandrą Iwanowną Domańską wyznania katolickiego lat 27
Ślub poprzedzała trzykrotne obwieszczenie publikowane przez łukowską ( nie mogę tu odczytać pewnie parafią)
13 i 20 września bieżącego roku i przeciw temu ślubowi nie było wniesionych przeciwskazań. Nowo zaślubieni stwierdzili, że żadnych przedślubnych ustaleń ( pewnie majątkowych) nie zawarli. (Tajemniczość może bardziej powagę ) Powagę ślubu potwierdzają czytelnymi podpisami
Pewnie? Pop: Karasiew
Świadkowie: Czerniak
Kozłowiak"

czy ktoś zechciałby pokusić się jeszcze o próbę doprecyzowania fragmentu dotyczącego profesji Doroszenki?
chodzi mi o ten fragment
"budowniczym ? warszawsko terespolskiej kolei"
- czy to oznacza, że był inżynierem pracującym przy budowie kolei czy pracownikiem fizycznym?
Ten odcinek kolei powstał w latach 60-tych. W 1891 r. Kolej Warszawsko-Terespolska została wykupiona przez rząd, co zapoczątkowało proces intensywnej rusyfikacji na wszystkich szczeblach spółki. Więc chyba nie chodzi o budowę w fizycznym tego słowa znaczeniu? Ew. może jakieś prace modernizacyjne?

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
el_zaOffline
Temat postu: Akt małżeństwa Łuków prafia prawosławna rok 1892  PostWysłany: 26-02-2018 - 14:29
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-12-2011
Posty: 5854

Status: Offline
Jako uzupełnienie:
Łuków 21.IX.1892
Świadkowie - Wiktor Piotrowicz Kozłowski, lat 27, (...) Cerkwi Łukowskiej i Teodor Nikołajewicz Czerniak, lat 55, strażnik ziemski;
Pan młody - Mikołaj Timofiejewicz Doroszenko, budkarz* Warszawsko-Terespolskiej Drogi Żelaznej, lat 24, wyznania prawosławnego, stały mieszkaniec miasta Łukowa;
Panna młoda - Antonina Iwanowa Domańska, panna, wyznania katolickiego, lat 27;
Trzykrotne zapowiedzi w Cerkwi Łukowskiej;
Przeszkody do ślubu nie były zgłoszone;
Żadnej umowy ślubnej nie zawarli;
Sakrament zaślubin dopełnił niżej podpisany Proboszcz;
Akt ten nowożeńcom i świadkom przeczytany i przez piśmiennych podpisany.

* будочник - to w dosłownym tłumaczeniu budkarz, może chodzi o dróżnika?

Ela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krasuska_PrzegalińskaOffline
Temat postu: Akt małżeństwa Łuków prafia prawosławna rok 1892  PostWysłany: 27-02-2018 - 11:58
Sympatyk


Dołączył: 17-07-2017
Posty: 76

Status: Offline
fantastycznie! Bardzo serdecznie dziękuję Pani Elu <3
pozdrawiam gorąco i jeszcze raz ogromnie dziekuję za pomoc
Marta

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krasuska_PrzegalińskaOffline
Temat postu: akt małż. Oleszczuk/Krynica par. Włodawa prawosł. 7/1904 OK  PostWysłany: 27-02-2018 - 13:47
Sympatyk


Dołączył: 17-07-2017
Posty: 76

Status: Offline
Bardzo serdecznie proszę o przetłumaczenie
aktu małżeństwa
Wasyla Bazyla? Oleszczuka i Marii? Marianny Krynicy
parafia prawosławna Włodawa
akt nr 7/1904
prawdopodobnie pochodzili z miejscowości Korolówka
niestety nic więcej nie wiem o tej gałęzi drzewa
link do aktu: https://uploadfiles.io/t6zic
Z góry bardzo gorąco dziękuję
pozdrawiam
Marta

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
el_zaOffline
Temat postu: akt małż. Oleszczuk/Krynica par. Włodawa prawosł. 7/1904  PostWysłany: 28-02-2018 - 13:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-12-2011
Posty: 5854

Status: Offline
Dnia - 09.V.1904
Młody - włościanin wsi Korolewka (Korolówka?), Wasyli (Bazyli) Awksentijew Oleszczuk, wyznania prawosławnego, pierwszego ślubu, lat 19;
Młoda - włościanka wsi Korolewka, Maria Zachariewa Krynica, wyznania prawosławnego, pierwszego ślubu, lat 16;
Ślubu udzielił - pomocnik proboszcza ks. Stefan Teodorowicz z zakrystianem Michałem Pawlukiem;
Poręczający (świadkowie) - ze strony młodego - włościanie: wsi Suszno Jakub Pietrow Chwedoruk i wsi Korolewka Lew Moisiejew Krynica; ze strony młodej - włościanie wsi Korolewka Adam(?)* Daniłow Trociuk i Adam(?)* Bonifatiew Hołub (Gołub).

* w akcie napisano Adim, nie wiem, czy chodzi o Adama, czy tak zapisanego Akima?

Ela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krasuska_PrzegalińskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-02-2018 - 20:34
Sympatyk


Dołączył: 17-07-2017
Posty: 76

Status: Offline
Pani Elu, bardzo serdecznie dziękuję. Jak zwykle ogromnie mi Pani pomogła.
pozdrawiam gorąco
Marta

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krasuska_PrzegalińskaOffline
Temat postu: Wasyl Oleszczuk prawosł. Włodawa U3/1892 lub U38/1893 OK  PostWysłany: 28-02-2018 - 20:48
Sympatyk


Dołączył: 17-07-2017
Posty: 76

Status: Offline
Mam nadzieję, że nie nadużywam Państwa uprzejmości prosząc już trzeci raz o przetłumaczenie jakiegoś aktu (niestety ciągle trafiam na akty po rosyjsku)
(jeśli za bardzo się rozszalałam to bardzo proszę mi to wytknąć Smile
Tym razem chciałabym prosić o przetłumaczenie aktu urodzenia pradziadka Wasyla (Bazyla) Oleszczuka
syna Awksentijewa (Auksentego)
pochodzącego z miejscowości Korolówka pod Włodawą
niestety w grę wchodzą dwa akty albo U3/1892 albo U38/1893 (oba par. prawosł. we Włodawie)

ni w ząb nie potrafię nic odczytać więc nie mam pojęcia który z w/w aktów dotyczy "mojego Wasyla Oleszczuka (bo oba to akty urodzenia dotyczą dziecka o imieniu i nazwisku Wasyl Oleszczuk).
link do aktów:

https://naforum.zapodaj.net/images/7c3bcd8b10ad.jpg
https://naforum.zapodaj.net/images/5e10f2c9105e.jpg
https://naforum.zapodaj.net/images/eae019d81a8f.jpg

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
el_zaOffline
Temat postu: Wasyl Oleszczuk prawosł. Włodawa U3/1892 lub U38/1893  PostWysłany: 28-02-2018 - 22:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-12-2011
Posty: 5854

Status: Offline
Marto, akt 3 dotyczy Wasyla Semieniuka.
38
data urodzenia 15.VIII.1893, chrzest tego samego dnia
rodzice - Wojciech Georgijew Oleszczuk i Eugenia Iwanowa, włościanie z Korolówki, wyznania prawosławnego
chrzestni - Jan Nikitin Oleszczuk z Suszna i (...) Iwanowa, żona Onufrego Skoczelasa z Szuminki
ochrzcił - proboszcz ks. Mikołaj Gankiewicz z zakrystianem Stefanem Sobkiewiczem

czy to Twój Wasyl? - wnioskując z aktu ślubu powinien urodzić się wcześniej, ok. 1885, ten powyżej w dniu ślubu miałby11 lat

pozdrawiam Ela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krasuska_PrzegalińskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-03-2018 - 10:11
Sympatyk


Dołączył: 17-07-2017
Posty: 76

Status: Offline
faktycznie ma Pani rację pani Elu Sad
żaden z w/w nie może być "moim" Wasylem, bo w chwili ślubu mieliby 11 lub 12 lat
mój musiałby urodzić się w 1885 roku (jeśli w chwili ślubu rzeczywiście miał 19 lat)
na lubgensie znalazłam jedynie te dwa aktu urodzenia odnoszące się do Wasyla Oleszczuka
może urodził się w innej parafii? albo akty z jego rocznika nie przetrwały?
Pani Elu, bardzo gorąco dziękuję za błyskawiczną pomoc, tłumaczenie i przy tym dużą dozę rozsądku (zweryfikowanie dat) Smile)
w ogóle jestem pod ogromnym wrażeniem osób pomagających na tym forum <3 gdyby nie te wszystkie wskazówki, tłumaczenia, pomysły itp. to zapewne już dawno bym się zniechęciła do dalszych poszukiwań...zatem jeszcze raz dziękuję <3
pozdrawiam gorąco
Marta

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krasuska_PrzegalińskaOffline
Temat postu: OK akt zgonu Edwarda Głwińskiego lat 36 Łuków 1900  PostWysłany: 09-05-2018 - 01:32
Sympatyk


Dołączył: 17-07-2017
Posty: 76

Status: Offline
Mam ogromną prośbę o przetłumaczenie aktu zgonu mojego prapradziadka Edwarda Głowińskiego (lat 36; rok 1900, Łuków syn Michała i Katarzyny Elżbiety Wilczyńskiej, mąż Franciszki Świątkowskiej, żołnierz rezerwy?)
ciekawa jestem czy podano przyczynę zgonu (zmarł w bardzo młodym wieku)
link do szwa
https://www.szukajwarchiwach.pl/62/601/ ... ehUliaZHHQ
Z436/1900
z góry ogromnie dziękuję
pozdrawiam
Marta

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marta


Ostatnio zmieniony przez Krasuska_Przegalińska dnia 09-05-2018 - 09:05, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu: Re: akt zgonu Edwarda Głwińskiego lat 36 Łuków 1900  PostWysłany: 09-05-2018 - 03:03
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 12367
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Łuków: nr 436 (miasto: Łuków)
16/29 XI 1900 r. o godz. 2 po południu.
Zgon: 11/24 XI 1900 r. o godz. 4:30 po południu zmarł w mieście Warszawie w par. św. Antoniego (Krakowskie Przedmieście) Edward Głowiński, 36 l., mieszkaniec miasta Łukowa, syn Michała i Katarzyny z Wilczyńskich małżonków Głowińskich, pozostawiwszy po sobie owdowiałą żonę Franciszkę ze Świątkowskich.
Zgłaszający zgon: Stanisław Mikonowicz, 40 l., mieszkaniec miasta Łukowa; Józef Świątkowski, 22 l., mieszkaniec wsi Ciężkowizna; rolnicy gospodarze.
Krasuska_Przegalińska napisał:
ciekawa jestem czy podano przyczynę zgonu

W aktach stanu cywilnego z Kongresówki nie było przewidziane podawanie przyczyny śmierci.

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.707024 sekund(y)