Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
PiotrPrawdzicOffline
Temat postu: Dobraczyńscy właściciele Okrzei?  PostWysłany: 27-04-2017 - 11:04
Sympatyk


Dołączył: 31-10-2016
Posty: 51

Status: Offline
Szukając pewnych informacji znalazłem się na stronach Gminy Kłoczew. Znalazłem tam informację o posiadaniu przez Antoniego Dobraczyńskiego dóbr okrzejskich. Kropla miodu na moje serce, bo to mój przodek. Wg posiadanej metryki w parafii Okrzeja urodził się jego syn. Popędziłem do siedleckiego Archiwum. W zespole Hipoteka Łukowska odszukałem zbiór dokumentów dóbr okrzejskich. Zrobiłem staranną kwerendę i nic nie znalazłem. Żadnego potwierdzenia takiego faktu. Wymieniony na stronie Pan od historii Gminy nie znał autora teksu. Może jest Ktoś znający dzieje tych okolic. Będę wdzieczny.
http://kloczew.eurzad.eu/bramka_p_108.html
Następnie dobra okrzejskie Stoińscy sprzedali rodzinie Cieciszewskich herbu Pierzchała. Pierwszym znanym właścicielem tych dóbr z tej rodziny był Kazimierz Colonna Cieciszewski. Cieciszewscy byli właścicielami wielu dóbr w Polsce. Kolejnym dziedzicem wsi był Antoni Cieciszewski kasztelan połaniecki. W 1781 roku Cieciszewski sprzedał te dobra Antoniemu Dobraczyńskiemu podczaszycowi krasnostawskimu. Antoni Dobraczyński dziedziczył te dobra do 1802 roku, kiedy to sprzedał je Walentemu Świderskiemu.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Dobraczyńscy właściciele Okrzei?  PostWysłany: 18-01-2018 - 19:21
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_VII/436

Dobra Okrzeja były kluczem dość rozległym, który uległ podziałowi pod koniec XVIII wieku. Po śmierci Antoniego Cieciszowskiego, część dóbr Okrzeja zwanych Jagodne przeszła na ręce Augustyna Szydłowskiego herbu Lubicz, który z żoną Anielą z Chądzyńskich miał synów: Franciszka (†1838) i Jakuba (†1824). Franciszek i Jakub, bracia Szydłowscy, stali się współdziedzicami dóbr Jagodne. Franciszek ożenił się z Dorotą Bobińską i miał z nią synów: Augustyna Grzegorza; Jana Emiliana; Zygmunta Pawła (†1824); Jakuba Leopolda Teodora (†1823); Edwarda Maksymiliana; Ludwikę Juliannę; Teresę Zuzannę; Klotyldę Paulinę; i Włodzimirę Michaelę. Po śmierci Franciszka Szydłowskiego, należące do niego dobra ziemskie uległy podziałowi pomiędzy jego potomków. Wspólne rządy trwały do 1855 roku, następnie dobra przeszły na własność synów: Augustyn Grzegorz został dziedzicem dóbr Radoryż w powiecie łukowskim; Edward Maksymilian odziedziczył dobra Jagodne; a Jan Emilian stał się właścicielem majątku ziemskiego Dwórzec.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PiotrPrawdzicOffline
Temat postu: Dobraczyńscy właściciele Okrzei?  PostWysłany: 18-01-2018 - 19:38
Sympatyk


Dołączył: 31-10-2016
Posty: 51

Status: Offline
W ubiegłym roku ukazała się opasła praca: Kazimierz Więch, Na pograniczu trzech dzielnic/ Z dziejów ziemi łukowskiej i stężyckiej, Wola Okrzejska 2017. Tam na s. 82 jest wyjaśnienie. Antoni Cieciszowski w 1781 r. sprzedał Okrzeję Adamowi J. Cieciszowskiemu. Jagodne zaś kupił Antoni Dobraczyński, podczaszyc krasnostawski. W skład dobr Jagodne wchodził kilka wymienionych w tej pracy wsi. I dalej s. 103 - Jagodne pozostawało w dziedzictwie A. Dobraczyńskiego do 1802 r. Dziękuję za zainteresowanie się tematem.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Dobraczyńscy właściciele Okrzei?  PostWysłany: 19-01-2018 - 10:16
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Witam,

przy okazji mam pytanie - czy ww. opracowaniu K. Węcha wymienieni są jacyś Kosteccy?

Posiadam wiarygodne dane, że u Szydłowskich rządcą dóbr Jagodne był Hipolit Kostecki (*ok.1808 – †przed 1875), natomiast pisarzem przy dworze jagodzińskim był zapewne jego brat - Jan [Jan Kanty?] Kostecki (*ok. 1804 Kraków – †25.04.1851 Szczebrzeszyn).
U Szydłowskiego w folwarku Dwórzec przebywała też Alojza Kostecka, urodzona w Grabowie (powiat sieradzki, gubernia warszawska) córka Antoniego [Napoleona] i Albiny, będąca na służbie dworskiej.
Rodzi się zatem pytanie, czy Alojza Kostecka, moja dowodna krewna, trafiła z Sieradzkiego w Lubelskie na służbę do dóbr Szydłowskich przypadkowo?! A może została "ściągnięta" przez swoich krewniaków, tamże służących?!

W Łukowie mieszkała też drobnoszlachecka rodzina Kosteckich, potomków Andrzeja Kosteckiego (*ok. 1750/52 – †10.01.1829 Łuków), posiadającego grunta dziedziczne w Łukowie, i Marianny Grudzińskiej (†02.07.1828 Łuków).

Pan Marek Woliński, autor "Herbarza szlachty łukowskiej" nie znajduje Kosteckich wśród zasiedziałej szlachty łukowskiej i sugeruje, że mogli oni przybyć tu z ziemi kaliskiej/sieradzkiej wraz Józefem Kalasantym Szaniawskim (ur. 1764 Kalwaria Zebrzydowska - zm. 16.05.1843 Lwów), notariuszem łukowskim, który był świadkiem zgonu "urodzonego" Grzegorza Kosteckiego, mieszkańca Łukowa (parafia Łuków, akt zgonu nr 122 z 1813 roku). J. K. Szaniawski ukończył Szkołę Powydziałową Kaliską; odbył praktykę w Kaliszu; przez trzy lata był komisarzem sądowym w województwie kaliskim.

Pozdrawiam

Robert Kostecki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PiotrPrawdzicOffline
Temat postu: Dobraczyńscy właściciele Okrzei?  PostWysłany: 04-02-2018 - 18:18
Sympatyk


Dołączył: 31-10-2016
Posty: 51

Status: Offline
Nie wchodziłem wcześniej. We wtorek lub środę będę w czytelni regionalnej w bibliotece. Sprawdzę.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PiotrPrawdzicOffline
Temat postu: Dobraczyńscy właściciele Okrzei?  PostWysłany: 07-02-2018 - 23:36
Sympatyk


Dołączył: 31-10-2016
Posty: 51

Status: Offline
Zgodnie z obietnicą byłem i sprawdziłem. W wymienionej pozycji brak osób o nazwisku Kostecki.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Dobraczyńscy właściciele Okrzei?  PostWysłany: 23-02-2018 - 21:58
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Dopiero dzisiaj zajrzałem. Dziękuję bardzo za sprawdzenie.

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.668391 sekund(y)