Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
KomentarzeOffline
Temat postu: Nazwisko: Kaiser   PostWysłany: 15-10-2009 - 17:15
Sympatyk


Dołączył: 02-07-2006
Posty: 4365

Status: Offline
Wątek ten zawiera informacje na temat tego nazwiska i osób je noszących
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaiser_ZbigniewOffline
Temat postu: Nazwisko: Kaiser  PostWysłany: 15-10-2009 - 17:15


Dołączył: 15-09-2009
Posty: 2

Status: Offline
Prawidłowa pisownia nazwiska KAISER, z uwagi na uwarunkowania historyczne a przedewszystkim zabory niejednokrotnie nazwisko to było częściowo zniekształcane i pisane KAJSER , KEISER, KAIZER, KAYSER, KAJZER- ale w każdym przypadku chodzi o to samo nazwisko .Mój dziadek pisał się prawidłowo KAISER, mój ojciec juz w dokumentach ( informacja o urodzeniu podana przez położną 1914 r wpisane jest KAJSER. A tak na marginesie nazwisko to wywodzi sie prawdopodobnie od imienia , nazwiska (?) tytułu , zawodu ? CEZARA,(C =K)przyjęte przez dynastie(Cesarzy Rzymskich narodu Germańskiego) określało imperator . Cesarz. Jest to nazwisko szczególnie rozpowszechnione w krajach germańskojęzycznych. Prawdopodobnie też od wykonywanego zawodu ten co produkuje sery od niemieckiego, może gotyckiego Keze (ser). Czy Cezar to produceny serów ? dobrze by było to sprawdzić ?
Zbigniew Kajser /Kaiser/ Ostrzeszów syn Czesława. wnuk Augustyna. prawnuk Karola Kaiser


Ostatnio zmieniony przez Kaiser_Zbigniew dnia 09-10-2013 - 17:51, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wpasekOffline
Temat postu: Nazwisko: Kaiser  PostWysłany: 16-10-2009 - 08:06
Sympatyk


Dołączył: 31-05-2008
Posty: 60

Status: Offline
A także KISER, KISSER. KISTER a nawet KISRO w księgach z okolic Mogilna i Strzelna naliczyłem aż jedenaście wariantów pisowni: wszystko zaczyna się od KAISER a kończy na KISER (ten odłam pozostał w Polsce) i KEISER (w USA).

_________________
Witold Stanisław Augustyn Pasek,

syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Jana Nepomucena, praprawnuk Franciszka, prapraprawnuk Jakuba, praprapraprawnuk Józefa, prapraprapraprawnuk Macieja...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BoguslawOffline
21 Temat postu:   PostWysłany: 16-11-2009 - 17:16
Sympatyk


Dołączył: 14-05-2007
Posty: 44
Skąd: Kaszuby.
Status: Offline
Nazwisko KAISER interesuje mnie z uwagi na to, że jest panieńskim mojej żony; Kaszubki z dziada-pradziada....
Zaczynam dopiero zbierać informacje na ten temat.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
andrzej_sawickiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-11-2010 - 21:03


Dołączył: 27-05-2007
Posty: 9

Status: Offline
Witam
Stary temat ale moze jeszcze aktualny,
Moja babka macierzysta byla z domu Kaiser i mieszkala w Zywcu, czy ktos ma rowniez tam swoich Kaiserow
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Fronczak_WaldemarOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Kaiser  PostWysłany: 10-11-2010 - 22:19
Członek PTG


Dołączył: 28-06-2006
Posty: 676
Skąd: Łódź
Status: Offline
Kaiser_Zbigniew napisał:
A tak na marginesie nazwisko to wywodzi się wprost od Gajusza Juliusza CEZARA,przyjęte przez dynastie określało Cesarz. Jest tro nazwisko potwierdzające że osoby nim się posługujące wywodzą się ze szlachetnego Cesarskiego rodu, szczególnie rozpowszechnione w krajach germańskojęzycznych.
Zbigniew Kajser /Kaiser/ Ostrzeszów syn Czesława. wnuk Augustyna. prawnuk Karola Kaiserów


Łomatkoicórko!!!! Ludzie !!! Ratunku!!!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Kaiser  PostWysłany: 11-11-2010 - 00:59
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Do tej układanki trzeba jeszcze dodać kilka pokrewnych nazwisk polskich: Cesarz (licznie reprezentowany), Cysarz, Cezar, Car . Posiadacze tych nazwisk też powinni szukać pochodzenia od Gajusza Juliusza Cezara należącego do rodu Juliuszów. Stąd już prosto do bogini Wenus i Eneasza, którzy byli praprzodkami całego rodu Juliuszów.
Zawsze w takich chwilach przypomina mi się hasło p.t. 'Drzewo genealogiczne' z "Encyklopedii Staropolskiej" Zygmunta Glogera.

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KayzerOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Kaiser  PostWysłany: 06-07-2011 - 23:09


Dołączył: 06-07-2011
Posty: 1

Status: Offline
wpasek napisał:
A także KISER, KISSER. KISTER a nawet KISRO w księgach z okolic Mogilna i Strzelna naliczyłem aż jedenaście wariantów pisowni: wszystko zaczyna się od KAISER a kończy na KISER (ten odłam pozostał w Polsce) i KEISER (w USA).


Nazwisko Kayzer też należy do zakresu nazwiska Kaiser. Badania genealogiczne doprowadziły mnie do Kalisza skąd pochodzi mój praprapra dziadek Karol albo Jan Karol urodzony w 1818/19 roku. Nie wiem czy w Kaliszu się urodził, wiem na pewno, że zmarł w Kaliszu i został tam pochowany w 1900/01 roku. Karol pracował jako (urzędnik) w sądzie w Kaliszu. Karol miał syna Władysława, który urodził się w 1855 roku, jednak jego rodzeństwa nie znam. Podobno Zofia była jego siostrą ale to niesprawdzona informacja. Władysław zmarł w 1917 toku w Turku i pisał się Kayzer. Miał wiele dzieci między innymi mojego pradziadka Józefa.

W Kaliszu jest tabliczka z nagrobku niejakiego Franciszka Kajzera, który urodził się w 1881 roku, a zmarł w 1925 roku, ale nie wiem czy to rodzina, gdyż nie ma informacji o nim w księgach parafialnych u św. Mikołaja i św. Józefa.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaiser_ZbigniewOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Kaiser  PostWysłany: 09-10-2013 - 17:53


Dołączył: 15-09-2009
Posty: 2

Status: Offline
Łomatkoicórko!!!! Ludzie !!! Ratunku!!![/quote]
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Kaiser  PostWysłany: 10-10-2013 - 11:27
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam w Starachowicach w roku 1970 mieszkał jako sąsiad Kajzer, ale jaka była pisownia tego nazwiska, nie wiem, bo potem się wyprowadzili i ja też ze Starachowic.
Co do pochodzenie od Juliusza Cezara, to najbliżej przez Litwę, według legend to oni mają bezpośrednio pochodzić od Rzymian uciekając statkiem w 57 r. od złego cesarza Nerona. A cofając się w tył przez wieki, to tylko 2057 lat nas dzieli od zabicia przez jego przyjaciół senatorów Juliusza Cezara w 44 roku przed nowa erą.
Kiedyś dojdzie do takiej techniki ze legenda okaże się prawdą, bo tylko wokoło morza Śródziemnego żyli w tamtym czasie ludzie znani z wojen i religii, reszta mało znana ludzi to jeszcze mieszkała w gromadach i puszczach na rzekami ; pozdrawiam - Julian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
noraOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Kaiser  PostWysłany: 26-12-2015 - 23:56


Dołączył: 30-12-2009
Posty: 8

Status: Offline
Jedna z moich pra..prababek urodzona pod koniec XVIII w. nazywała się Kaiser. Pochodziła z terenu dzisiejszego Zabrza lub Rudy Śląskiej. W księgach urodzin to nazwisko było zapisywane wymiennie: Kaiser lub Cesarz a dotyczyło tej samej rodziny.
Pozdrawiam - Nora.

_________________
Sokołowski, Brzoska, Ociepka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DławichowskiOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Kaiser  PostWysłany: 17-06-2016 - 19:47
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-09-2006
Posty: 1027
Skąd: Koszalin
Status: Offline
Dzień dobry!
Moja rodzona prababka Wiktoria Kajzer wyszła za mąż (GDZIE) za Karasińskego Mariana i w 1890 roku w Warcie rodzi urzędnikowi akcyzowemu syna Bolesława, a później i inne. "Przeorałem" księgi metrykalne Warty i ani Karasińscy, ani Kajzerowie stąd nie pochodzą. Więc SKĄD ? Wiktoria Kajzer jest rocznik cirka 1865. Prosi o sugestie:
Krzycho z Koszalina

_________________
O mnie:
http://www.dlawich.pl/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gajzler_MichałOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Kaiser  PostWysłany: 17-06-2016 - 20:22
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2013
Posty: 453

Status: Offline
Jedna z oboczności mojego nazwiska to: Kajzler. A od niej już blisko do: Kajzer (Keiser).
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KajzlerMałgorzataOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Kaiser  PostWysłany: 22-02-2018 - 11:04
Sympatyk


Dołączył: 27-03-2017
Posty: 11

Status: Offline
Gajzler_Michał napisał:
Jedna z oboczności mojego nazwiska to: Kajzler. A od niej już blisko do: Kajzer (Keiser).


Szukam przodków męża (nazwisko Kajzler)
Mam mało informacji na ten temat, ponieważ dziadek męża nigdy nie opowiadał o swoich rodzicach, rodzeństwie. Dziadek mieszkał w Bełchatowie, prawdopodobnie ktoś z rodziny mieszka też w Kamieniu Pomorskim
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gieniaOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Kaiser  PostWysłany: 22-02-2018 - 14:16
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2012
Posty: 357

Status: Offline
Dławichowski napisał:
Dzień dobry!
Moja rodzona prababka Wiktoria Kajzer wyszła za mąż (GDZIE) za Karasińskego Mariana i w 1890 roku w Warcie rodzi urzędnikowi akcyzowemu syna Bolesława, a później i inne. "Przeorałem" księgi metrykalne Warty i ani Karasińscy, ani Kajzerowie stąd nie pochodzą. Więc SKĄD ? Wiktoria Kajzer jest rocznik cirka 1865. Prosi o sugestie:
Krzycho z Koszalina


Witam Cię,
w parafii Wieliczka jest Ignacy Kayzer i Wawrzyniec Keyzler oraz Karasinski - w chrztach 1760-1785 rok.
Przeszukaj też wsie z par. Wieliczka http://windaki.pl/metryki/
To lepsze niż nic, bo jak zatoczysz koło, to może wrócisz tu do Wieliczki;]

Gienia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.447017 sekund(y)