Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Virg@Offline
Temat postu: Żałobne kartki ze Szwajcarii  PostWysłany: 21-02-2018 - 12:01
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
Witam Wszystkich,

zaciekawiał mnie wpis na stronie internetowej Józefa Pławskiego: „O genealogii i historii mojej rodziny” – Kartki żałobne z Kleinwangen.
Obecnie, w trakcie pochówku, jest u nas zwyczaj wystawiania na cmentarzu fotografii zmarłego.
Osobom, które uczestniczyły w ceremonii, po pogrzebie wręcza się wizytówkę (plastikowy bilecik minimalnie większy od dowodu osobistego).
Na jednej stronie jest obraz twarzy Chrystusa.
Na odwrotnej stronie, pod imieniem i nazwiskiem osoby zmarłej jest data śmierci, data pogrzebu i nazwa cmentarza oraz: kwatera, rząd i numer miejsca.
W środkowej części (na bileciku, który posiadam) zamieszczone są dwa cytaty:
„…Dzisiaj moją duszę w ręce Twe powierzam | mój Stworzycielu i najlepszy Ojcze. | Do domu wracam, jak strudzony pielgrzym, | a Ty z miłością przyjmij mnie z powrotem.”
„Można odejść na zawsze | by stale być blisko.” Jan Twardowski
Czwartą jej część zajmuje reklama organizatora pogrzebu (czyli zakładu pogrzebowego).
Kartonik jest przygotowany i wykonywany przez tegoż organizatora.

Może gdyby tak rozpowszechnić zwyczaj popularny w Szwajcarii, Niemczech czy Austrii i poddać organizatorom pogrzebów pomysł modyfikacji obecnych pamiątek z uczestnictwa w ceremonii – zwyczaj ten z czasem przyjąłby się i u nas?
Mnie się on bardzo podoba i wolałabym mieć taką pamiątkę niż obecna.

Łączę pozdrowienia –
Lidia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-02-2018 - 13:27
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Różnica (pomiędzy najpopularniejszymi współcześnie w Polsce, a historycznymi ewangelickimi? szwajcarskimi) to zdjęcie i "miniaturka klepsydry" -dobrze rozumiem?
Podejrzewam, że standaryzacja formy to raczej kwestia czasów i środowiska niż miejsca.

a może wiesz:
czy rozdawane indywidualnie notki (Kleinwagen) zastępowały czy istniały równolegle, wraz z publicznymi klepsydrami i nekrologami (też chyba coraz rzadszymi u nas)?
czy u nas (np w "Międzywojniu"_ u ewangelików reformowanych też takie jak blogowe były? Ja się nie spotkałem (Warszawa, także izba historyczna http://reformowani.org.pl/pracownia-historyczna )

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Virg@Offline
Temat postu:   PostWysłany: 21-02-2018 - 14:06
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
Włodku,

miło, że i Ciebie zaciekawił temat. Niestety, wiem tylko tyle ile wyczytałam we wpisie „Kartki żałobne z Kleinwangen” na stronie Józefa Pławskiego.

Szkoda, że gdy próbuję zapoznać się treścią, do której podajesz odsyłacz, wyświetla mi się komunikat: „Nie można nawiązać połączenia z tą stroną”.
Czy inni też tak mają?

Pozdrawiam serdecznie –
Lidia

P.S.
Włodku
odsyłacz już działa poprawnie.
Czytam tam, że Pracownia Ochrony Dziedzictwa Historycznego Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie prowadzi archiwum fotografii, które ma swoją księgę inwentarzową doprowadzoną do numeru 3300, a zdjęć jest ok. 10 000. Rozpoczęto skanowanie tych zbiorów.
Pozostaje życzyć powodzenia i mieć nadzieję na pomyślne ukończenie inwentaryzacji oraz udostępnienie jej efektów on-line.

Dziękuje, przy okazji za przedstawienie tylu ciekawych książek w innym wątku, a Targi Książki Historycznej również gorąco polecam.

Łączę serdeczności –
Lidia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.880589 sekund(y)