Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
SochersOffline
Temat postu: Jałocha Walerian i Walenty - dwóch, czy jeden? Retkinia  PostWysłany: 20-02-2018 - 09:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 17-03-2016
Posty: 235

Status: Offline
Dzień dobry, mam pewną wątpliwość, którą mam nadzieje pomożecie mi rozwiązać.

Przeglądam łacińskie metryki z Pabianic, aktualnie skupiam się na rodzinie Jałocha, i mam zagadkę. Opiszę co mam:

Urodzenia:
1. 1789 sierpień Mateusz Jałocha s. Waleriana i Agnieszki

Małżeństwa:
1. 1806-11 - Łaskowice - Grzegorz Jałocha l.20 s Waleriana i Balbina May c Floriana l.18

2. 1807-11 - Retkinia - Józef Puzder l.26 s Marcina i Franciszka Jałocha l.24 c Waleriana (to moi bezpośredni przodkowie)

3. 1819-02 - Retkinia - Marianna Jałocha ur. w Łodzi! l.18 + Grzegorz Kubasa - tutaj panna młoda bierze ślub w obecności brata, Grzegorza Jałochy z Retkini. Czyli Grzegorz jest bratem Marianny. Co prawda w indeksie są imiona rodziców Walenty i Agnieszka
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.php?ar=3&zs=1614d&sy=1819&kt=2&plik=008.jpg#zoom=1.25&x=1767&y=295

4. 1823 - Retkinia - Józef Jałocha l.25 s Walentego i Agnieszki + Salomea Błoch

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.php?ar=3&zs=1614d&sy=1823&kt=2&plik=028-029.jpg#zoom=1&x=485&y=400

5. 1831 - Retkinia - Franciszek Siejka + Magdalena Jałocha l.25 (Walenty, Agnieszka)
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.php?ar=3&zs=1614d&sy=1831&kt=2&plik=023-026.jpg#zoom=1&x=427&y=361

6. 1833 Ignacy Jałocha (Walenty, Agnieszka) + Marianna Plocek
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.php?ar=3&zs=1614d&sy=1833&kt=2&plik=55-58.jpg#zoom=1&x=298&y=514

Zgony:
1. 1782-12 Salomea Jałocha l.6 c Waleriana i Konstancji

2. 1788-01 Konstancja Jałoszyna l.40 (umiera na skutek ciężkiego porodu) - zakładam, że żona Waleriana

3. 1798 - Walenty Jałocha l.4,5 s. Waleriana i Agnieszki

4. 1800 - Anna Jałocha l.3 c. Waleriana i Agnieszki

5. 1807 Helena Jałocha l.25 c Walentego i Konstancji

6. 1813-09 Walerian Jałocha l 53

7. 1819 Elżbieta Jałocha l.12 c. Agnieszki (wówczas wdowy)
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.php?ar=3&zs=1614d&sy=1819&kt=3&plik=058-063.jpg#zoom=1&x=2186&y=994

8. 1822 Agnieszka Jałocha (Deląg) - wdowa

I teraz moja wątpliwość - czy Walerian i Walenty to jedna osoba, czy dwie?

Przejrzałem dokładnie UMZ z Retkini, i z urodzeń dzieci Waleriana jest 1. Walentego brak. Z aktów małżeństw dzieci Walentego, wynika, że rodziły się w Łodzi (najpewniej w kościele NMP) - stąd mogłoby to świadczyć o jakimś epizodzie w Łodzi. Tym bardziej, że Konstancja umiera wyspowiadana przez proboszcza w Łodzi:
"21 I 1788 - Pracowita Konstancja Jałoszyna, licząca ok. 40 lat, będąc w łączności ze Świętą Matką Kościołem, Bogu oddała swą duszę; jej ciało pochowano na cmentarzu po wschodniej stronie 1 II; wyspowiadana 13 I przez Andrzeja Majera, proboszcza w Łodzi; zmarła w wyniku ciężkiego porodu".

W zgonach mam jeszcze (niepowiązanych jeszcze, mam tylko podejrzenia):
- 1778-06 Łucja Jałocha l.19 może córka Waleriana? (Panna)
- 1777-01 Paweł Jałocha l.48 (może brat Waleriana?)

Jak uważacie?

_________________
Pozdrawiam,
Marcin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BibiOffline
Temat postu: Jałocha Walerian i Walenty - dwóch, czy jeden? Retkinia  PostWysłany: 20-02-2018 - 10:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-01-2013
Posty: 380

Status: Offline
Wydaje mi się, że Walerian i Walenty to ta sama osoba. Co prawda nie widzę jednoznacznego potwierdzenia, ale jeśli zakładasz, że Konstancja była I żoną Waleriana, to w zgonach masz raz Walerian i Konstancja a raz Walenty i Konstancja. Widać też, że imię Walerian zapisywano na przełomie XVIII i XIX wieku, potem już był Walenty.
Na potwierdzenie dobra by była metryka tego samego dziecka z zapisanym raz jednym a raz drugim imieniem.
Pod koniec XVIII wieku mieszkańcy Retkini często korzystali z kościoła NMP w Łodzi. Mieli dużo bliżej niż do Pabianic.
Też mam przodków z Retkini i nie dawno przeglądając akty XVIII Łodzi właśnie to odkryłam.

Marcinie, gdzie są dostępne akty z XVIII wieku z Pabianic ?

pozdrawiam
Basia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SochersOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-02-2018 - 12:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 17-03-2016
Posty: 235

Status: Offline
Dzięki Basiu za odpowiedź.

Na Metrykach nie ma NMP z XVIII wieku, więc muszę na familysearch poszukać, próbowałem rano na szybko, tylko mi tego kościoła nie znajduje, chyba, że źle patrzę.

W ostateczności zostaje AD w Łodzi. Tak samo jak chyba tam muszę sprawdzić małżeństwa z Pabianic, bo na FS są tylko od 1806, ale trop jest, w ostateczności parafia zostaje Smile

Metryki z Pabianic są tutaj:
https://www.familysearch.org/search/catalog/results?count=20&query=%2Bsubject%3Apabianice%20%2Bavailability%3A%22Family%20History%20Library%22&subjectsOpen=372728-50

W razie potrzeby odezwij się na PW, jakbyś jakichś potrzebowała, bo ściągnąłem sobie na zapas.

A jakie nazwiska z Pabianic są u Ciebie? Bo tam mam sporo przodków, więc może jakichś dopasujemy?

_________________
Pozdrawiam,
Marcin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BibiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-02-2018 - 19:05
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-01-2013
Posty: 380

Status: Offline
Dziękuję za link.
Moi przodkowie z parafii pabianickiej to: Witek i Ojster [Retkina - okazuje się że mieszkali obok twoich przodków Smile]; Śmiechowicz i Grala z Łaskowic, oraz Zaspa z Bychlewa.

W opracowaniu: Retkinia: rys historyczno-społeczny z powodu utworzenia i konsekracyi kościoła; ułożyli i wydali ks. Paweł i Leonard Załuscy. 1914 Włocławek - jest napisane:
... w 1852 roku wieś Retkinia, rozsiada się z obu stron drogi prowadzącej z Chojen do miasteczka Kazimierza n. Nerem. Od karczmy ku Srebrnej mieszkali Jałocha, Witek, Szer, Wypych [Skiba], Kosyl, Puzder, Just, Jack, Duraj, Socha, Mucha. Po drugiej stronie drogi i również od karczmy: Głażewski, Kubasa, Kiela, Bąba, Kwaśny [Gaweł], Olesko, Lewy, Guzek, Wojtaszek, Kmowski, Siejka, Kozula, Bloch...

tutaj link do NMP w Łodzi
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library

Brakuje mi akt z Pabianic z przełomu XVIII i XIX wieku.

pozdrawiam
Basia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SochersOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-02-2018 - 23:05
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 17-03-2016
Posty: 235

Status: Offline
Hmm,

Książkę znam Smile ale dawno czytałem, zanim dokopałem się tak głęboko, muszę odświeżyć tę lekturę. Mam u siebie książkę "Śladami starej Retkini" - też trochę smaczków jest, postaram się rzucić okiem czy czegoś nie ma ciekawego dla Ciebie.

Czy Twój Śmiechowicz to vel Wojtaszek vel Kowalczyk? Jeśli tak, to Jakub Śmiechowicz (ok 1760-1839) i Zuzanna Grala (również ok 1760-1839) to moi najwcześniejsi przodkowie o tym nazwisku. Syn Jakuba, Aleksy ożenił się z Gertrudą Wojtaszek, a ich córka Małgorzata wyszła za Szymona Sochę, mojego 4x pradziadka.

Z tych wymienionych przez Ciebie nazwisk mam u Siebie oprócz Jałochów, Skibów, Puzdrów, Durajów, także Socha (do dziś nieprzerwana linia Wink

_________________
Pozdrawiam,
Marcin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BibiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-02-2018 - 20:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-01-2013
Posty: 380

Status: Offline
Sochers napisał:

Mam u siebie książkę "Śladami starej Retkini" - też trochę smaczków jest, postaram się rzucić okiem czy czegoś nie ma ciekawego dla Ciebie.

Dzięki, ja nie mam tej ksiązki.
Sochers napisał:

Czy Twój Śmiechowicz to vel Wojtaszek vel Kowalczyk? Jeśli tak, to Jakub Śmiechowicz (ok 1760-1839) i Zuzanna Grala (również ok 1760-1839) to moi najwcześniejsi przodkowie o tym nazwisku. Syn Jakuba, Aleksy ożenił się z Gertrudą Wojtaszek, a ich córka Małgorzata wyszła za Szymona Sochę, mojego 4x pradziadka.

Tak, to również moi najstarsi w tej linii przodkowie.Very Happy Very Happy Very Happy
Ich córka Antonina Śmiechowicz v. Kowal była żoną Jana Witka z Retkini, mojego 3xpradziadka.
Niestety nic ponad to co napisałeś nie udało mi się jak dotąd znaleźć.
pozdrawiam
Basia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SochersOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-02-2018 - 10:05
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 17-03-2016
Posty: 235

Status: Offline
No to witam daaaaleką kuzynkę Wink ze Smart Matchy na MH wiem, że mieli sporo innych dzieci, nie wiem czy masz tam konto i czy potrzebujesz. Jeśli tak, daj znać.

Z takiej pobieżnej analizy to nasuwa mi się, że chyba wiek w chwili śmierci wpisany w metryce Zuzanny jest zawyżony (80) - skoro dzieci rodzą im się w latach 1802-1821, to znaczyłoby, że Zuzanna rodziła między 40 i 60 rokiem życia.

W ślubach z Pabianic w 1806 małżeństwo zawiera Jan Śmiechowicz, wdowiec lat 70 - może być brat Jakuba. Może jeśli się uda dotrzeć do ślubów z Pabianic sprzed 1806 - to w opisie ich ślubu byliby rodzice?

_________________
Pozdrawiam,
Marcin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SochersOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-02-2018 - 16:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 17-03-2016
Posty: 235

Status: Offline
Basiu, przyznam, że prosta informacja od Ciebie o tym, że Retkiniacy korzystali z kościoła NMP w Łodzi znacznie rozszerzy moje drzewko Smile przeglądając pobieżnie pierwsze strony metryk z tej parafii, widzę, że co najmniej 1-2 na stronę to właśnie mieszkańcy Retkini! Niesamowite. W dodatku już znalazłem trochę "swoich" nazwisk, więc będzie ciekawie z dalszym przeglądaniem i dopasowywaniem. Dziękuję za Twoją podpowiedź!

_________________
Pozdrawiam,
Marcin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BibiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-02-2018 - 18:38
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-01-2013
Posty: 380

Status: Offline
Fajnie, że mogłam Ci pomóc Smile

Nie mam konta na MH. Znalazłam jedenaścioro ich dzieci: Rocha [~1801], Reginę [~1803], Grzegorza [~1804], Jana [~1807], Antoninę [1809], Małgorzatę [1810], Juliannę [1812], Wojciecha [1814], Antoniego [1816], Macieja [1820] i Bartłomieja [1822].

Jeśli chodzi o Zuzannę to na pewno wiek jest przekłamany. Jeśli załóżmy miała 40 lat gdy rodziła ostatnie dziecko to urodziła się około 1780 roku.

Mam ten ślub, ale nic ponadto.
Mam jeszcze akt zgonu Jana Śmiechowicza [1826]. tu są podane imiona jego rodziców [Wawrzyniec i Elżbieta], ale nie wiem czy to był brat Jakuba?

pozdrawiam
Basia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SochersOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-02-2018 - 11:54
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 17-03-2016
Posty: 235

Status: Offline
W tej książce o której padłem kredy taki dokument:


Do tego sporo zdjęć. Ale autor skoro opiera na Rysie (...), i skupia się na XX wieku, więc za wiele nie wyniosłem z niej.

_________________
Pozdrawiam,
Marcin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BibiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-03-2018 - 10:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-01-2013
Posty: 380

Status: Offline
Dziękuję Marcinie za to zdjęcie.
Pobrałam sobie Smile
info o Witku jakieś jest.

pozdrawiam
Basia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SochersOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-03-2018 - 13:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 17-03-2016
Posty: 235

Status: Offline
proszę bardzo Smile ja teraz analizuję dalej moich Jałochów i zaczynam się skłaniać ku rozłączności Waleriana z Walentym... ehhh.

_________________
Pozdrawiam,
Marcin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Anna_WisniewskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-03-2018 - 19:03


Dołączył: 24-03-2018
Posty: 1

Status: Offline
Dzień dobry,
Pozdrawiam daleką rodzinę Smile
Jakub Śmiechowicz i Zuzanna Grala to również moi najwcześniejsi przodkowie.

Pozdrawiam Ania
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.596710 sekund(y)