Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
marta1044Offline
Temat postu: Indeksacja - kolumna "data" w formularzu  PostWysłany: 05-02-2014 - 10:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-02-2009
Posty: 582

Status: Offline
Odkad pojawil sie szerszy format, wszyscy, ktorzy indeksuja i z ktorymi mam kontakt, zostali poinformowani co wpisywac w jakie pola.
Data jest wymagana tylko wtedy gdy brak numeracji metryk co moze miec miejsce we wczesnych latach polskich oraz w lacinie.
Co do nazwiska panienskiego wdowy/mezatki, to najwazniejsze jest wpisywanie go do Vel. Aczkolwiek lepiej to wyglada jesli dodatkowo w Uwagach laduje powtorzone nazwisko z dodatkiem 'domo' czy 'zd.' Wtedy wiadomo o co chodzi. W kolumne Vel mozna wpisac wiecej niz jeden wyraz, ale musza to byc tylko nazwiska w mianowniku, bez przecinkow. Dlatego jesli mamy do czynienia z wielokrotna wdowa, to ostatnie jej nazwisko laduje do drugiej kolumny Nazwisko, a wszystkie poprzednie wpisujemy do Vel. Jesli sa jakies watpliwosci z odczytaniem, rowniez wpisujemy je do Vel. Wiecej znakow miesci rowniez Nazwisko panienskie matki. Dlatego jesli jest jakas watpliwosc w odczytaniu nazwiska badz matka ma rowniez podane nazwisko z innego slubu, wpisujemy je oba do tej jednej komorki, bez przecinkow czy nawiasow.

Pozdrawiam,
Marta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Barbara_KubckaOffline
Temat postu: Re: Indeksacja - kolumna "data" w formularzu  PostWysłany: 05-02-2014 - 10:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-04-2007
Posty: 288

Status: Offline
marta1044 napisał:
Odkad pojawil sie szerszy format, wszyscy, ktorzy indeksuja i z ktorymi mam kontakt, zostali poinformowani co wpisywac w jakie pola.

Pozdrawiam,
Marta


Witaj Marto,
odkąd pojawił się szerszy format, pojawiła się też ta "nieszczęsna " instrukcja indeksowania i własnie od Ciebie miałam informację, aby trzymać się objaśnień do tejże instrukcji.
Po co mieszać ludziom w głowach, czy nie prościej jest uaktualnić owe objaśnienia? Po co wobec tego jest ta cała instrukcja?
Pozdrawiam
Barbara
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ozankaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-02-2014 - 12:28
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-05-2008
Posty: 160

Status: Offline
dpawlak napisał:
Ano szkoda i traciłaś ten czas wbrew temu co sama zauważyłaś:
"Dodam, że kolumna „data” nie jest w formularzu wytłuszczona a zatem rozumiem, że nie jest konieczna."


Do Darka
Bo ja już taka jestem z natury: NADGORLIWA hihihi, choć wiem od czego nadgorliwość jest gorsza Very Happy

A poważnie rzecz biorąc, to datę wpisywałam dlatego, że kiedyś rozgorzała na tym forum dyskusja na temat indeksacji. Nie mogę teraz jej odnaleźć, a szkoda. Z grubsza chodziło o to aby nie przyjmować indeksacji ze spisów czyli zawierającej tylko wytłuszczone/konieczne pola czyli: rok, nr aktu, imię i nazwisko. Chodziło o to aby w formularzu znalazło się jak najwięcej danych mogących zidentyfikować daną osobę. Trudno się z tym nie zgodzić i stąd moja NADGORLIWOŚĆ, nawet w kwestii nieszczęsnej daty.
Dlatego wypełniałam posłusznie wszystkie pola, wpisując także dodatkowe istotne informacje w uwagach jak np. stan cywilny, wiek, poprzedni małżonkowie, status społeczny. Do momentu gdy moja irytacja odnośnie nie istotnej daty dziennej, osiągnęła apogeum, czemu dałam upust na forum.

Dziś, ku mojemu zdziwieniu, po raz kolejny wszystko stanęło na głowie i wytyczne są zgoła inne Rolling Eyes
A co mają zrobić indeksujący – „róbmy swoje panowie” jak mistrz mawiał Wink

Pozdrawiam
Bożenna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WaldemarChorążewicz
Temat postu: Indeksacja - kolumna "data" w formularzu  PostWysłany: 05-02-2014 - 13:49
Sympatyk


Dołączył: 12-12-2009
Posty: 1517

Bożeno,
trzy lata temu nie było skanów w internecie(jęzeli już ,to w minimalnej ilości) i umieszczanie pozostałych danych było istotne.
W dalszym ciągu to ma sens ,jeżeli dotyczy to metryk ,których nie możemy
przeglądać on-line.(np.z zasobów AD...tego i tamtego Smile ).
Ogólny sens celu indeksacji został przekazany i mam nadzieję,że...jednak
wkrótce powrócimy do tematu Very Happy .Bo to i tamto...
Po raz n-ty powtórzę ,wystarczy spisać po 100 metryk w dobrym zespole i
można dzialać samodzielnie (poza nielicznymi wyjątkami np.dysleksja,dysortografia).
Amen.
Waldemar
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ozankaOffline
Temat postu: Re: Indeksacja - kolumna "data" w formularzu  PostWysłany: 05-02-2014 - 14:11
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-05-2008
Posty: 160

Status: Offline
[quote="WaldemarChorążewicz"]Bożeno,
trzy lata temu nie było skanów w internecie(jęzeli już ,to w minimalnej ilości) i umieszczanie pozostałych danych było istotne.
W dalszym ciągu to ma sens ,jeżeli dotyczy to metryk ,których nie możemy
przeglądać on-line.(np.z zasobów AD...tego i tamtego Smile ).

Ależ Waldemarze, całkowicie się z tym zgadzam i podpisuję się pod tym ręcami i nogami Very Happy. Jedynie ta nieszczęsna data Embarassed
Ktoś, kto odnalazł w genetece interesujący go akt tak czy inaczej zapewne dotrze do niego w ten czy inny sposób. Ważne, aby wiedzieć, że to z dużym prawdopodobieństwem jest to ta osoba której szukamy.

Gdy indeksuję na potrzeby geneteki parafię swoich przodków na tymże formularzu, wzbogacam informację o numer domu, chrzestnych, świadków. Teraz już bez daty dziennej Razz

Pozdrawiam
Bożenna

PS. O przedmiotowej dacie, nie ma już co dyskutować. Sprawa się dla mnie wyjaśniła i bardzo się cieszę.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bazieOffline
Temat postu: Re: Indeksacja - kolumna "data" w formularzu  PostWysłany: 26-02-2015 - 11:49
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 26-09-2009
Posty: 141
Skąd: Gliwice
Status: Offline
Uważam, że pole "data" jest jednak przydatne - przykładowo wtedy, gdy np. rok sporządzenia aktu różni się od roku wydarzenia. Przykładowo, napotkałem na metryki chrztów, które odbyły się dwa lata (!) po narodzeniu dziecka, i w tej rodzinie było to normalne.

_________________
--
BaZie - Bartłomiej Zieliński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jerkreOffline
Temat postu: Indeksacja - kolumna "data" w formularzu  PostWysłany: 20-02-2018 - 14:22
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-06-2008
Posty: 217
Skąd: Sosnowiec
Status: Offline
Witam
Przy jednym z akt w Parafii Przybyszew w info jest informacja "domo" , co to może oznaczać.

_________________
pozdrawiam serdecznie, Jurek
W kręgu moich zainteresowań nazwiska: Bąkowski, Buczkiewicz, Kręcisz, Pawlicki, Sajkiewicz, Skuta


Ostatnio zmieniony przez jerkre dnia 20-02-2018 - 15:47, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Indeksacja - kolumna "data" w formularzu  PostWysłany: 20-02-2018 - 15:13
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
link?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jerkreOffline
Temat postu: Re: Indeksacja - kolumna "data" w formularzu  PostWysłany: 20-02-2018 - 15:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-06-2008
Posty: 217
Skąd: Sosnowiec
Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
link?

Link;
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... rdertable=
1878 82 Krystyna Buczkiewicz Mikołaj Ewa Dąbek Przybyszew

_________________
pozdrawiam serdecznie, Jurek
W kręgu moich zainteresowań nazwiska: Bąkowski, Buczkiewicz, Kręcisz, Pawlicki, Sajkiewicz, Skuta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-02-2018 - 15:51
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
wg mnie "pełne wyświetlenie" przywołanego wygląda tak:
1878 82 Krystyna Buczkiewicz
Inne nazwiska: Dulińska
Mikołaj Ewa Dąbek
Przybyszew
Uwagi: domo Dulińska
Miejsce przechowywania ksiąg:
Archiwum Państwowe w Radomiu
26-600 Radom, ul. Wernera 7
Indeks dodał: krzysztofjach1

gołego "domo" nie widzę
a co znaczy "dd" "domo" "de domo" to znajdziesz, chyba odpowiedź zbędna.
pytałem zainteresowany przypadkiem niecałkowitego wyświetlenia, ale raczej (patrz wyżej) nie ma takiej sytuacji, jak również nie ma info "domo" w polu (a o tym wątek) "data"

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jerkreOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-02-2018 - 16:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-06-2008
Posty: 217
Skąd: Sosnowiec
Status: Offline
Dzięki za info;
Uwagi: domo Dulińska - wystarczyło wpisać panieńskie nazwisko Dulińska

_________________
pozdrawiam serdecznie, Jurek
W kręgu moich zainteresowań nazwiska: Bąkowski, Buczkiewicz, Kręcisz, Pawlicki, Sajkiewicz, Skuta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.540095 sekund(y)