Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
OlejnikRobertOffline
Temat postu: Olejnik - szukam krewnych dziadka Wacława ur. 1911  PostWysłany: 10-02-2018 - 07:00
Sympatyk


Dołączył: 10-02-2018
Posty: 11

Status: Offline
Poszukuję przodków z rodu mojego nazwiska Olejnik. To dość popularne nazwisko, a nie znam nikogo żyjącego z tego rodu. Dotarłem do dziadka Wacława ur. 1911, zm. 1977, który pochodzi prawdopodobnie z okolic Radomska, Warszawy (w akcie nr 38 z 1911r. M. st. Warszawy figuruje taka osoba, ale nie potrafię tego sprawdzić) albo Kielc (doszły mnie słuchy, że jakaś rodzina, być może siostra ?cioteczna? mieszka/ła w Masłowie). W Masłowie urodził się mój ojciec Janusz w dniu 24.09.1937. Kiedyś nawet tam pojechałem, ale wyprawa nie natrafiłem na interesujące mnie dane. To dość popularne nazwisko, a nie znam nikogo żyjącego z tego rodu, dlatego proszę o pomoc w znalezieniu jakiegoś punktu zaczepienia do dalszych poszukiwań.

Pozdrawiam
Robert Olejnik
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AlicjaSurmackaOffline
Temat postu: Olejnik - szukam krewnych dziadka Wacława ur. 1911  PostWysłany: 10-02-2018 - 17:17
Sympatyk


Dołączył: 12-07-2007
Posty: 1011
Skąd: Radomsko
Status: Offline
Witaj Robercie,
Nie do końca rozumiem Twój post bowiem w tytule poszukujesz krewnych a w treści postu przodków. Sprawdziłam na famillysearch i w Radomsku a dokładnie w Bartodziejach parafii Radomsko w 1911 roku urodziła się Feliksa akt 448 córka Stanisława i Ewy z Łysików
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=2115410
A tutaj grób Stanisława Ewy Olejnik i Fewlicji z drugiego męża Pokora
https://www.icmentarze.pl/cm_stary/szuk ... mie=Ewa%22
W okolicach Radomska Olejnikowie pojawiają się w 1860 roku we wsi Grzebień akt 114 ur. Józef Olejnik syn Wojciecha i Marianny Sucheckiej, w 1865 roku w Strzałkowie akt 207 umiera Antonina Olejnik. Strzałków i Grzebień to takie obrzeże Radomska a Bartodzieje należą do Radomska.
Ponadto na radomszczańskich cmentarzach jest pochowanych sporo osób o tym nazwisku.
https://www.icmentarze.pl/cm_stary/szuk ... it_fourth=
https://www.icmentarze.pl/cm_nowy/szuka ... it_fourth=
Pozdrawiam Alicja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu: Re: Olejnik - szukam krewnych dziadka Wacława ur. 1911  PostWysłany: 10-02-2018 - 18:21
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
OlejnikRobert napisał:
Dotarłem do dziadka Wacława ur. 1911, zm. 1977, który pochodzi prawdopodobnie z okolic Radomska, Warszawy (w akcie nr 38 z 1911r. M. st. Warszawy figuruje taka osoba, ale nie potrafię tego sprawdzić)

W akcie zgonu dziadka Wacława znajdziesz nazwę miejscowości, w której się urodził oraz imiona jego rodziców.
Co to jest "akt nr 38" z Warszawy? Jakieś zaświadczenie?

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
OlejnikRobertOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-02-2018 - 22:29
Sympatyk


Dołączył: 10-02-2018
Posty: 11

Status: Offline
Witaj Alicjo
Dziękuję zza odpowiedź. Generalnie szukam przodków, jednak każda informacja o krewnych dziadka mi się przyda, bo nie mam punktu zaczepienia. Czy masz jakieś sugestie jak mogę powiązać dane od Ciebie z moim dziadkiem?
Pozdrawiam, Robert

Witaj Krystyno
Krystyna.waw napisał:
OlejnikRobert napisał:
Dotarłem do dziadka Wacława ur. 1911, zm. 1977, który pochodzi prawdopodobnie z okolic Radomska, Warszawy (w akcie nr 38 z 1911r. M. st. Warszawy figuruje taka osoba, ale nie potrafię tego sprawdzić)

W akcie zgonu dziadka Wacława znajdziesz nazwę miejscowości, w której się urodził oraz imiona jego rodziców.
Co to jest "akt nr 38" z Warszawy? Jakieś zaświadczenie?


Niestety nie mam żadnego dokumentu związanego z dziadkiem. Chodziło mi o akt urodzenia, jest tu opublikowany - Warszawa Nowe Miasto, 0160/D- Akta stanu cywilnego parafii rzymskokatolickiej Nawiedzenia NMP w Warszawie: http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 64&y=1315.
Niewiele z tego rozumiem, tyle że dotyczy Wacława Olejnika, a rodzice to chyba Józef i Marianna z Kosiorków. Jakiś pomysł jak sprawdzić, czy to dziadek?
Pozdrawiam, Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AlicjaSurmackaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-02-2018 - 00:28
Sympatyk


Dołączył: 12-07-2007
Posty: 1011
Skąd: Radomsko
Status: Offline
Witaj Robercie,
W akcie nr 38 z parafii NMP w Warszawie jest napisane, iż ojciec dziecięcia Józef ma lat 36 czyli urodzony około 1875 roku a matka Marianna Kosiorek lat 19 czyli urodzona około roku 1892. Sprawdziłam i w Radomsku około roku 1875 nie urodził się żaden Józef Olejnik ani też Marianna Kosiorek.
Jeżeli chcesz mieć pewność, że Wacław Olejnik ten z aktu 38 z 1911 roku jest Twoim dziadkiem to odszukaj akt zgonu z 1977 roku we właściwym USC. W akcie zgonu będzie napisane Jego miejsce urodzenia, imiona i nazwiska rodziców.
Twój ojciec urodzony w Masłowie parafii Kielce pewnie jeszcze żyje. Zapytaj go czy ma jakąkolwiek wiedzę na temat swojego dziadka Józefa - gdzie i kiedy zmarł? I ta sama historia w akcie zgonu Jozefa znajdziesz jego miejsce urodzenia i dane o rodzicach.
A tak to są tylko przypuszczenia i szukanie igły w stogu siana. Józef Olejnik urodził się w 1875 roku m.in. w Zgierzu - ale czy to Twój ? a Marianna Kosiorek w Mokobodach ?
Analogicznie z aktami zgonu babki i prababki.
Pozdrawiam Alicja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-02-2018 - 15:06
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31605
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ale na pewno Masłów nie Masłowice? To jakoś bardziej z Radomskiem by się wiązało
a generalnie: bez linków do dokumentów trudno pomagaćSad dobrze, że urodzenie z Nawiedzenia NMP się pojawiłoSmile
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 203&y=1862
matka lat 19, ślub nieodległy w czasie od urodzenia, jeśli nawet w Warszawie to niewiele roczników do przetrzepania
gorzej jak poza i nie wiadomo gdzie
od ręki można jeszcze
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... iLudnosci/
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... aRadomska/

PS Z Masłowa jest w AP Kielce spis wyborców z gromady z 1933

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
OlejnikRobertOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-02-2018 - 17:21
Sympatyk


Dołączył: 10-02-2018
Posty: 11

Status: Offline
Witam
Po pierwsze dziękuję Wam za pomoc. Dalej wyjaśniam: ani Tata, ani dziadek, ani nikt inny z tej gałęzi rodziny, kto ma jakąś wiedzę, już nie żyje. Jedyne co wiem na 100% to dokładne daty i miejsca urodzin i śmierci mojego taty oraz rok urodzin i rok śmierci dziadka Wacława oraz miejsce pochówku.
AlicjaSurmacka napisał:

Jeżeli chcesz mieć pewność, że Wacław Olejnik ten z aktu 38 z 1911 roku jest Twoim dziadkiem to odszukaj akt zgonu z 1977 roku we właściwym USC. W akcie zgonu będzie napisane Jego miejsce urodzenia, imiona i nazwiska rodziców.

Podejrzewam, że o akt zgonu dziadka należy zwrócić się do USC właściwego dla miejsca zgonu, a tego nie znam, mogę pospekulować. Może jakaś podpowiedź jak to ustalić, np. w parafii, w której znajduje się grób? Ewentualnie, jeśli muszę szukać USC na wyczucie, to da się to załatwić przez internet, czy muszę osobiście pojeździć?

Panie Włodzimierzu, dziękuję za pomoc. Niestety nie mam żadnych dokumentów, a odnośnie miejsca urodzin dziadka Wacława - Masłów i okolice Radomska, to przypuszczenia żyjących osób, z innej gałęzi rodziny = nic pewnego. Z kolei akt urodzenia z Warszawy (parafia NMP) sam znalazłem i nie mam pojęcia, czy wspomniany Wacław to mój dziadek (żadne relacje krewnych nie wskazują na Warszawę). Najpierw muszę jakoś to ustalić, jeśli tak to wykorzystam dane z aktu, które mi podała Pani Alicja i poszukam kolejnych przodków.

Będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek dalsze sugestie.
Pozdrawiam, Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-02-2018 - 18:07
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
akt zgonu dziadka należy zwrócić się do USC właściwego dla miejsca zgonu, a tego nie znam, mogę pospekulować. Może jakaś podpowiedź jak to ustalić, np. w parafii, w której znajduje się grób?

Zacznij od usc w miejscu, gdzie jest grób. Zadzwoń, podaj datę śmierci - chcesz się dowiedzieć czy mają taki akt zgonu i jak masz wykazać, że to twój dziadek.
Jak się okaże, że nie mają, to tylko w parafii, gdzie jest cmentarz. Powiesz księdzu, że w usc nie mają i on jedyną deską ratunku...

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
OlejnikRobertOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-02-2018 - 18:10
Sympatyk


Dołączył: 10-02-2018
Posty: 11

Status: Offline
Krystyna.waw napisał:
akt zgonu dziadka należy zwrócić się do USC właściwego dla miejsca zgonu, a tego nie znam, mogę pospekulować. Może jakaś podpowiedź jak to ustalić, np. w parafii, w której znajduje się grób?

Zacznij od usc w miejscu, gdzie jest grób. Zadzwoń, podaj datę śmierci - chcesz się dowiedzieć czy mają taki akt zgonu i jak masz wykazać, że to twój dziadek.
Jak się okaże, że nie mają, to tylko w parafii, gdzie jest cmentarz. Powiesz księdzu, że w usc nie mają i on jedyną deską ratunku...

Dziękuję, Krystyno.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
OlejnikRobertOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-02-2018 - 16:43
Sympatyk


Dołączył: 10-02-2018
Posty: 11

Status: Offline
Witam
Już ustaliłem (a w zasadzie uzyskałem pomoc w ustaleniu), że Wacław ze wspomnianego wyżej aktu to nie mój dziadek. Jego rodzice to Józef Florian i Bronisława z Kotlewskich (v: Duda). Mam akt ich małżeństwa, niestety po rosyjsku i nie potrafię odczytać innych danych, jak rodzice pradziadków (Józefa i Bronisławy), ich wiek i miejsce zamieszkani, bardzo proszę o pomoc i podpowiedź jak mogę ustalić czy dziadek Wacław miał rodzeństwo.

Nie wiem jak tu można dodac załącznik, więc podaję dane w/w aktu:
Lgota wielka ślub rodziców Wacława
1907r. Lgota Wielka 28/nr/ Florian Olejnik Józef Kotlewska (v: Duda) Bronisława

Z góry dziękuję i pozdrawiam
Robert[/img]
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-02-2018 - 16:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
1. Po wysłaniu postu obejrzyj go, bo niechlujny warto poprawić

2. Skany, obrazki wstawiasz gdzie chcesz, np. fotosik.pl, zapodaj.net
Na forum podajesz link do dokumentu

3. Prośba o tłumaczenie w innym wątku
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewforum-f-44.phtml
Najpierw zobacz, jak inni to robią

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
OlejnikRobertOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-02-2018 - 17:15
Sympatyk


Dołączył: 10-02-2018
Posty: 11

Status: Offline
Krystyna.waw napisał:
1. Po wysłaniu postu obejrzyj go, bo niechlujny warto poprawić


Pani Krystyno

Dziękuję za konstruktywną krytykę i rady - skorzystam i zadziałam zgodnie z Pani wskazówkami.

Ad. 1. Niezmiernie rzadko ktoś zarzuca mi niechlujność, dlatego pozwolę sobie zapytać: czego dotyczy Pani komentarz?

Pozdrawiam
Robert

PS. Jeśli ktoś miałby sugestię jak sprawdzić, czy dziadek Wacłw miał rodzeństwo, to będę bardzo wdzięczny.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-02-2018 - 17:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Przepraszam za niechlujny - powinnam napisać niestaranne, złe formatowanie.

OlejnikRobert napisał:
Jedyne co wiem na 100% to dokładne daty i miejsca urodzin i śmierci mojego taty oraz rok urodzin i rok śmierci dziadka Wacława oraz miejsce pochówku

Zgubiłam się.
Wiesz kiedy i gdzie zmarł Wacław Olejnik?

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-02-2018 - 20:12
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31605
Skąd: Warszawa
Status: Offline
[quote="OlejnikRobert"]
Krystyna.waw napisał:

...
PS. Jeśli ktoś miałby sugestię jak sprawdzić, czy dziadek Wacłw miał rodzeństwo, to będę bardzo wdzięczny.


bez zobowiązań - to jedynie przedmałżeńskie, a ochrzczone i zarejestrowane w Lgocie w 1906 i wcześniej:
http://szukajwarchiwach.pl/48/282/0/str ... bJednostki
1907-1917 - zadzwoń /zamejluj do archiwum i zapytaj o udostępnienie (np w
serwisie szwa) bądź zamów kwerendę
a AM wstaw (znajdziesz na forum instrukcje jak) i podlinkuj

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
OlejnikRobertOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-02-2018 - 00:08
Sympatyk


Dołączył: 10-02-2018
Posty: 11

Status: Offline
Pani Krystyno - nie ma problemu, dziękuję za pomoc. Panie Włodzimierzu, Panu również.

Dzięki pomocy uzyskanej z innego źródła temat małżeństwa pradziadków został rozgryziony. Obecnie mam akt małżeństwa prapradziadków (jest w genetece):
Ślub Jana Olejnika i Urszuli akt 17/1868 Lgota Wielka 28.09.1868, godz. 10.00
młody: Jan Olejnik lat 19 urodzony w Dobryszycach, żyjący Woli Blakowej przy rodzicach, syn Tomasza i Agnieszki Flaszka.

Zatem obecnie najstarszy ustalony przodek to Tomasz Olejnik, a jego żona to Agnieszka Flaszka/Fraszka/z Laszczów/Płoszka - wygląda na to, że mieli wiele (minimum 4) dzieci. Akty urodzenia (np. 4/1859 - Lgota Wielka, 56/1849, 24/1852 i 68/1848 - Dobryszyce) są spójne jeśli chodzi o wiek rodziców (Tomasz i Agnieszka), jedynie nazwisko rodowe matki się zmienia. Znalazłem akt urodzenia Agnieszki Ploszki - nr 27/1831 w parafii Jeżów (data urodzin zbieżna z wiekiem matki podanym w aktach urodzin dzieci). Mają Państwo jakiś pomysł jak to rozwikłać? Chcę być pewny czy to na pewno rodzeństwo.

Próbuję odnaleźć jakichś żyjących członków mojego rodu. Dziadek Wacław podobno miał jakąś siostrę, raczej nie rodzoną, więc będę szukał rodzeństwa jego wstępnych.

Pozdrawiam
Robert Olejnik
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.616685 sekund(y)