Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu: Cecylia Jurewicz Augustów - skłamała przy ślubie??  PostWysłany: 14-02-2018 - 17:17
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1559

Status: Offline
Mam zagwozdkę z moją 2xprababcią Marianną Kulwieciową żoną Macieja.
Otóż w akcie ślubu z Maciejem z 1842r określona jest jako wdowa po Wincentym Chaleckim, córka Józefa Czarneckiego i Cecylii z Jurewiczów urodzona w Augustowie.
Znalazłam jej ślub z Wincentym Chaleckim w 1836 r i występuje tam jako panna, córka Ludwika i Cecylii z Jurewiczów Czarneckich urodzona w Augustowie.

No to zaczęłam szukać urodzenia Marianny Czarneckiej w Augustowie i jakież było moje zdziwienie gdy w 1810r znalazłam Mariannę Jurewicz córkę Cecylii Jurewicz panny!
I ani śladu ojca Józefa czy Ludwika Czarneckiego czy jakiegokolwiek innego.

Pomyślałam, no wpadła, ale potem wyszła za mąż za ojca Marianny i stąd te wpisy w aktach ślubu, a tu kicha. Owszem, nawet jeszcze znalazłam jednego “nieprawego” jej syna w 1813 i dalej nic.
Aż do 1827 r ślubu nie wzięła i też (chyba!) nie umarła. Przynajmniej w Augustowie. Szukam dalej.

Ciekawa tylko jestem skąd się wzięły te zapisy o ojcu.
Może jednak ta matka wyszła za Czarneckiego, a ja jeszcze tego nie znalazłam. Może nie w Augustowie?

A może Marianna dołączyła do ślubów (obu!) akty znania i tam ... zełgała!? Hmmm, ciekawe, czy to się zdarzało.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu: Cecylia Jurewicz Augustów - skłamała przy ślubie??  PostWysłany: 18-02-2018 - 14:21
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1559

Status: Offline
A tak przy okazji.
Z Kolna gdzie brała pierwszy ślub w 1836, do Augustowa jest 91 km. Czy przy takiej odległości od parafii urodzenia, mozna było dostarczyć akt znania, czy jednak raczej trzeba było przedłożyć metrykę urodzenia?
Do tej pory, w aktach ślubu spotykałam akty znania jedynie dla bardzo odległych parafii.
Ciekawa jestem jak to się odbywało.
Może ktoś wie?
No i bardzo jestem ciekawa, czy moja Marianna rzeczywiście była Czarnecka??? Czy tylko Jurewiczówna???

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Paulina_WOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-02-2018 - 15:13
Sympatyk


Dołączył: 29-09-2014
Posty: 593

Status: Offline
Witam,
miałam dość podobną sytuację.
W 1864 roku rodzi się Kazimierz, akt 66
http://metryki.genbaza.pl/genbaza,detail,106026,19
matka stanu wolnego, Eleonora Welsyng.
W 1893 roku w Denkowie Kazimierz zawiera zw. małżeński, akt 26:
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... G_7969.jpg
Kazimierz, lat 28, urodzony w Kurowie, parafii Włostów, syn nieżyjącego Franciszka i żyjącej Eleonory z Wieruszewskich.

Szkopuł w tym że w czasie narodzin Kazimierza Franciszek był żonaty z Katarzyną Wieruszewską... Nie wykluczam, że po śmierci Katarzyny w 1878 roku Franciszek poślubił Eleonorę stąd w akcie małżeństwa Kazimierza podano oboje rodziców. Aczkolwiek nie znalazłam aktu ślubu Franciszka i Eleonory. Na razie nie udało mi się rozwiązać tej zagadki.

Mam nadzieję, że Tobie uda się dojść prawdy w Twojej linii Smile Jestem bardzo ciekawa Smile

Życzę dobrego popołudnia.

_________________
Pozdrawiam, Paulina

https://genztarnowa.blogspot.com
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-02-2018 - 12:13
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1559

Status: Offline
No, coraz bardziej upewniam się, że prapra jednak zełgała i nie przyznała się do "nieprawego" pochodzenia.
Oglądam śluby z Augustowa z lat pasujących i jak na razie nic nie znalazłam. Oczywiście możliwym jest, że ślub był gdzieś indziej a ja, niegodna prawnuczka, szkaluje praprzodkinię.
Ewentualnie, z góry przepraszam, prababciu!
Co prawda nie wiem czemu miało to służyć, bo w swoich zbiorach mam wiele "takich, nielegalnych" dzieci, które zawierają dość intratne małżeństwa, bez fałszowania dokumentów urodzenia.
Jej pierwszy mąż, Wincenty Chalecki był, wg aktu ślubu, strażnikiem ruchomym celno-granicznym, synem szlachciców cząstkowych, więc raczej nie jakąś figurą, żeby koniecznie trzeba było ukrywać brak ojca w papierach.
No, zobaczymy, może jednak ten ojciec Czarnecki gdzieś mi się pojawi!

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.


Ostatnio zmieniony przez Małgorzata_Kulwieć dnia 23-02-2018 - 12:58, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Daniel_PaczkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-02-2018 - 12:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-05-2008
Posty: 202
Skąd: Białystok
Status: Offline
Moim zdaniem prawdopodobnym jest, że ślub odbył się gdzie indziej, a dziecko zostało uznane przez ojczyma.

_________________
Pozdrawiam
Daniel Paczkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WarakomskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-02-2018 - 20:57
Sympatyk


Dołączył: 29-02-2012
Posty: 928

Status: Offline
Żeby nie było tak łatwo.
Suwałki – 10.01.1818 r. stawił się Pan Ludwik Leonowic lat 22 i okazał nam .......zrodzone z niego i małżonki jego Cecylii Jurewiczówny lat 24. Życzeniem małżonki jest by nadać dziecku imię Liwoniusz?
Ludwik Leonowicz jest traktiernikiem / właścicielem restauracji/
http://szukajwarchiwach.pl/63/165/0/1/2 ... 4vKfa38kYw
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-02-2018 - 22:01
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1559

Status: Offline
Krzysztofie, widziałam ten akt i doszłam do wniosku, że zbieg okoliczności i nazwiska.
Moja pra Marianna urodziła się w 1810r. Wieku matki w akcie z Augustowa nie ma podanego. Myślę, że nie bardzo może to być ta Cecylia z Suwałk, bo wtedy rodząc Mariannę miałaby ok. 16 lat. Jest to oczywiśie możliwe, ale czy prawdziwe?
Co prawda, wiek matki może być nieprawdziwy w tym akcie z Suwałk. I wystarczy przesunąć go o ... 2 lata i już mało możliwe, staje się bardzo prawdopodobne.
Nawet imię męża by pasowało - Ludwik. Tylko gdzie ten Czarnecki?
W Augustowie znalazłam tylko (póki co) dwa akty, w których występuje panna Cecylia Jurewiczówna, akty urodzenia jej dzieci Marianny (1810) i Piotra (1813). Od roku 1813 do 1827 ślubu żadnego Czarneckiego nie znalazłam.
Babcia mnie doprowadzi do kołowacizny totalnej.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WarakomskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-02-2018 - 20:11
Sympatyk


Dołączył: 29-02-2012
Posty: 928

Status: Offline
Zdaję sobie sprawę z tego, że Cecylia z Suwałk może być „ślepym torem”, nie mniej jednak to właśnie Cecylia i jej przeszłość jest tutaj najbardziej tajemnicza.
Czy oprócz tego o czym napisałaś, coś jeszcze wynika z metryk urodzenia jej dzieci?
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-02-2018 - 21:00
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1559

Status: Offline
Chyba niewiele.
Choć wydawało mi się, że dzieci nieślubne chrzczone byc "powinny" jakoś tak "po cichutku". Zwłaszcza w I poł. XIX w.
A tutaj i Marianna i Piotr mają więcej niz jedną parę rodziców chrzestnych.
Marianna ma dwie pary, a Piotr aż trzy!
Nie wiem czy o czymś to świadczy, ale mnie trochę zastanowiło.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.731489 sekund(y)