Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
przemko20161Offline
Temat postu:   PostWysłany: 15-02-2018 - 11:04
Sympatyk


Dołączył: 21-07-2015
Posty: 620

Status: Offline
Witam panie Henryku czy może pan sprawdzić jak stare jest nazwisko Perucki i z jakiego regionu pochodzi byłbym wdzięczny za pomoc
.
Przemek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Richard1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 16-02-2018 - 12:06
Sympatyk


Dołączył: 14-01-2010
Posty: 211

Status: Offline
Janusz_Cisek napisał:
Witam Panie Henryku
Od pewnego czasu poszukuję moich przodków. Rodzina ze strony mamy wywodzi się z Gostwicy natomiast ze strony ojca z Żołyni koło Łańcuta. Wiem ze prowadzi Pan badania na Sądecczyźnie. Interesują mnie nazwiska Kwatro, Janik, Fryzowicz z Gostwicy i Podegrodzia oraz Konstanty i Biel ze Stadeł i z Brzeznej. Będę wdzieczny za wszelką pomoc. Wspominał Pan o księgach sądowych wsi należących do Klarysek ze Starego Sącza. Czy istnieją księgi sądowe Gostwicy, Podegrodzia, Stadeł i Brzeznej, jeżeli tak to gdzie się znajdują i czy można z nich skorzystać.
Pozdrawiam Janusz Cisek


Witam

Januszu w genetece są indeksy urodzeń z Podegrodzia lata 1786-1911

_________________
Ryszard Drąg
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawłowski_HenrykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-02-2018 - 09:24
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2011
Posty: 393

Status: Offline
Badam głównie rejon północnej Sądecczyzny w XVII i XVIII wieku (mniej więcej do 1820 ) i z nazwiskiem Perucki w tym okresie nie spotkałem się na badanym przeze mnie terenie, ale jak podkreślam to tylko część historycznej Sądecczyzny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MariuszzzOffline
Temat postu: Re: Najstarsze nazwiska chłopskie  PostWysłany: 05-01-2020 - 18:44
Sympatyk


Dołączył: 16-07-2019
Posty: 23

Status: Offline
Pawłowski_Henryk napisał:


Badam rejon Sądecczyzny. Szczególnie ciekawe są tutaj wsie należące do Klarysek Starosądeckich- bo zachowało się dla ich dóbr całkiem sporo źródeł: Księgi Sądowe Wiejskie od 1550, księgi metrykalne od 1662, Inwentarze dóbr ( 1698 ) i wcześniejsze cytowane (chyba 1621), chociaż oryginały na razie zaginęły.( mam nadzieję znaleźć je we Lwowie)



inwentarz z 1621 ?

gdzie był publikowany i jakich wsi dotyczy ?

proszę o informację

Mariusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
swigutOffline
Temat postu: Re: Najstarsze nazwiska chłopskie  PostWysłany: 22-05-2022 - 06:39
Sympatyk


Dołączył: 08-05-2022
Posty: 103

Status: Offline
Cytat:
Prof. K.Rymut w "Nazwiska Polakow - Slownik historyczno-etymologiczny", 1999-2001 wskazuje, ze nazwisko Warchoł moglo powstac od slowa "warch" = gniew, od slowa "warchoł" = wichrzyciel, od slowa "warcholic"= wywolywac spory , albo od zlozonego imienia Warcislaw. Nazwisko Warchoł zostalo pierwszy raz odnotowane w Polsce w 1395 r..

Moje spostrzezenia wskazuja, ze nazwiska Warchoł i Warchał powstaly okolo 770 lat wczesniej niz to odnotowal prof. K.Rymut, znajdzie Pan dzis jedno z nich na Sądecczyznie, ok. 1390 latach od powstania.


Na Sądecczyźnie występowało jeszcze dość często pod koniec XVIIIw. imię męskie Warchoł, zwłaszcza wśród ludzi o korzeniach rusińskich - była to forma imienia Bartłomiej albo ewentualnie Barachiel. Nazwiska Warchoł, Warcholik etc. najprawdopodobniej pochodzą od tegoż imienia.

Tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawłowski_HenrykOffline
Temat postu: Re: Najstarsze nazwiska chłopskie  PostWysłany: 22-05-2022 - 13:54
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2011
Posty: 393

Status: Offline
Witam,
Ostatnio przeglądałem najstarsze księgi dawnej parafii Zbyszyce. Nazwisko Świgut występuje tam dość częśto we wcześniejszej formie zapisu niż obecne Świgut, ale teraz wyleciało mi z głowy jak było pisane. ale może Pan dotrze
pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
anna.fOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-05-2022 - 18:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 15-06-2021
Posty: 44

Status: Offline
Pawłowski_Henryk napisał:
Badam głównie rejon północnej Sądecczyzny w XVII i XVIII wieku (mniej więcej do 1820 ) i z nazwiskiem Perucki w tym okresie nie spotkałem się na badanym przeze mnie terenie, ale jak podkreślam to tylko część historycznej Sądecczyzny


Witam.
Czy spotkał się Pan z nazwiskiem Klimczak i Majewski z parafii Barcice koło Nowego Sącza?

Pozdrawiam
Ania
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Re: Najstarsze nazwiska chłopskie  PostWysłany: 23-05-2022 - 22:02
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
swigut napisał:
Cytat:
Prof. K.Rymut w "Nazwiska Polakow - Slownik historyczno-etymologiczny", 1999-2001 wskazuje, ze nazwisko Warchoł moglo powstac od slowa "warch" = gniew, od slowa "warchoł" = wichrzyciel, od slowa "warcholic"= wywolywac spory , albo od zlozonego imienia Warcislaw. Nazwisko Warchoł zostalo pierwszy raz odnotowane w Polsce w 1395 r..

Moje spostrzezenia wskazuja, ze nazwiska Warchoł i Warchał powstaly okolo 770 lat wczesniej niz to odnotowal prof. K.Rymut, znajdzie Pan dzis jedno z nich na Sądecczyznie, ok. 1390 latach od powstania.


Na Sądecczyźnie występowało jeszcze dość często pod koniec XVIIIw. imię męskie Warchoł, zwłaszcza wśród ludzi o korzeniach rusińskich - była to forma imienia Bartłomiej albo ewentualnie Barachiel. Nazwiska Warchoł, Warcholik etc. najprawdopodobniej pochodzą od tegoż imienia.

Tomek


Przytoczyl Pan urywek mojego wpisu z 18-12-2016, str.3, gdzie napisalem, ze rozmieszczenie nazwisk Warchoł i Warchał mozna sprawdzic na mapie strony "moi krewni", ale strona juz nie istnieje.
Obecnie wystepowanie w Polsce stosunkowo licznych !! plskich nazwisk Warchoł i Warchał przedstawia mapa Pana Zbigniewa Bronka wg systemu PESEL z 2002 r.;
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... rcho%C5%82

W poprzednim moim wpisie przedstawilem poglady historykow, ze slowianscy wojowie wchodzacy w sklad sil zbrojnych Awarow byli zwani tez po grecku Varchonitai, a po lacinie Varchonítes, co potwierdza Wkipedia;
https://en.wikipedia.org/wiki/Pannonian_Avars
Zatem slowianskie i polskie nazwiska Warchoł i Warchał powstaly w Panonii okolo 600 r nowej ery [okolo 1400 lat temu]i pozniej przywedrowaly na ziemie obecnej Polski, dlatego prze wieki staly sie licznymi. Nazwiska te nie wystepuja wsrod Slowian na wschodzie.

Wiazanie nazwisk Warchoł i Warchał z imieniem archaniola Barachiel;
https://en.wikipedia.org/wiki/Barachiel
zwanego tez w tradycji wschodnio-cerkiewnej Barchiel, Baraqiel, Barkiel, Barbiel, Barakel, Baraqel, Pachriel i Varachiel, nie jest wiarygodne.
Tylko w Moldawii i Rosji !!, nazwisko Varachin nosilo w 2014 r. 20 osob i chyba trudno wytlumaczyc powstanie od tego nazwiska ponad 7-tysiecznego nazwiska Warchoł w Polsce.
Dodam, ze nazwisko Warchol bylo odnotowane w 2014 r we Francji [333 osob], Polsce [80], Anglii [29] i .. w USA [1487 osob], a jako Warhol [537 osob].

Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawłowski_HenrykOffline
Temat postu: Re: Najstarsze nazwiska chłopskie  PostWysłany: 24-05-2022 - 05:48
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2011
Posty: 393

Status: Offline
jezeli chodzi o barcice to niestety mój obszar poszukiwań to tereny na północ od Nowego Sącza. Proszę jednak sprawdzić czy księgi sądowe wiejskie klucza Łąckiego nie obejmowały barcic bo mam wrażenie że należały one jeszcze do Klarysek ze Starego Sącza
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
swigutOffline
Temat postu: Re: Najstarsze nazwiska chłopskie  PostWysłany: 24-05-2022 - 07:32
Sympatyk


Dołączył: 08-05-2022
Posty: 103

Status: Offline
Panie Władysławie, tutaj podaję przykłady imion męskich Warchoł i Warchił, wieś Florynka, koniec XVIIIw:
ojciec Iriny (5) https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... 6/0007.jpg
Ojciec Pańka, trzeci od dołu
https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... 6/0019.jpg

Jest tam więcej przykładów - imiona współwystępują z Bartholomeus, więc były jakoś odróżniane, może na tej samej zasadzie jak Joannes = Jan/Janusz/Ivan/Iąn
Może Warchoł i Warchił to jest to same imię wymawiane odpowiednio z polska i z ruska, a może Bartłomej i Barachiel. Dla mnie wydaje się bardziej naturalne, że to imię Warchoł przeszło w nazwiska Warchoł i Warcholik, podobnie jak Cosma -> Kuźma w nazwiska Kuźma i Kuźmiak, czy Michał w Michalik.

Co do warchoła jako awanturnika - gdzieś mi się w głowie kołacze, że historia z tym słowem jest podobna jak z gburem i partaczem. Gbur to było określenie na wolnego chłopa, a partacz na rzemieślnika nie związanego z cechem. Ówczesnym elitom to nie pasowało więc ukuły negatywną aurę wokół tych pojęć.

Tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.567278 sekund(y)