Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
rlaczekOffline
Temat postu: Stalka  PostWysłany: 13-02-2018 - 21:53
Sympatyk


Dołączył: 28-05-2017
Posty: 92

Status: Offline
"Nazwisko Stalka"

Udalo mi sie dotrzec najdalej do Antoniego Stalki ktory ozenil sie w 1800 r z Helena Olczyk. Slub mial miejsce w parafii Dmenin. Mlodzi wg aktu slubu pochodza z Goslawic.
Nie znalazlem aktu zgonu Antoniego Stalki ani jego aktu urodzenia w parafii Dmenin i Rzejowice.
Chcialbym dotrzec jeszcze do jego przodkow, skad ewentualnie pochodzili Stalkowie.
Slyszalem, ze ktorys z geanalogow czestochowskich wyprowadzil drzewko dla tego nazwiska.

Dziekuje za wszelkie informacje.

Pozdrawiam,
Rafal
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Re: Nazwisko Stalka  PostWysłany: 13-02-2018 - 23:01
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1540

Status: Offline
rlaczek napisał:
Udalo mi sie dotrzec najdalej do Antoniego Stalki ktory ozenil sie w 1800 r z Helena Olczyk. Slub mial miejsce w parafii Dmenin. Mlodzi wg aktu slubu pochodza z Goslawic.
Nie znalazlem aktu zgonu Antoniego Stalki ani jego aktu urodzenia w parafii Dmenin i Rzejowice.
Chcialbym dotrzec jeszcze do jego przodkow, skad ewentualnie pochodzili Stalkowie.
Slyszalem, ze ktorys z geanalogow czestochowskich wyprowadzil drzewko dla tego nazwiska.

Dziekuje za wszelkie informacje.

Pozdrawiam,
Rafal

Witam,
patrzac na mape rozmieszczenia w Polsce nazwiska Stalka ;
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/stalka.html
to szukac przodkow nalezy w pow. Radomsko, w innych parafiach !!.
Miasto Czestochowa to wyjatek, bo z calego powiatu wszyscy zebrali sie w Czestochowie.
Pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
rlaczekOffline
Temat postu: Re: Nazwisko Stalka  PostWysłany: 14-02-2018 - 08:15
Sympatyk


Dołączył: 28-05-2017
Posty: 92

Status: Offline
Tak "moj" Antoni Stalka tez pochodzi z pow. radomszczanskiego ze wsi Goslawice parafia Dmenin.
Chodzi mi o to skad ewentualnie on / jego przodkowie mogli przybyc. Nie moga odnalezc zadnych Stalkow przed 1800 r. w parafiach Dmenin, Rzejowice, Kodrab.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
edyta_sOffline
Temat postu: Re: Nazwisko Stalka  PostWysłany: 14-02-2018 - 11:05
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-11-2011
Posty: 174

Status: Offline
Dużo osób o tym nazwisku jest w parafii Latowicz od roku 1756.
Daleko ale nie raz padło że byli bardziej mobilni niż myślimy.
Moja X-pra też Stalka.
Pozdrawiam Edyta
Jest nawet Antoni Stalka ur w 1782 syn Jana i Katarzyny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Re: Nazwisko Stalka  PostWysłany: 14-02-2018 - 20:25
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1540

Status: Offline
rlaczek napisał:
Tak "moj" Antoni Stalka tez pochodzi z pow. radomszczanskiego ze wsi Goslawice parafia Dmenin.
Chodzi mi o to skad ewentualnie on / jego przodkowie mogli przybyc. Nie moga odnalezc zadnych Stalkow przed 1800 r. w parafiach Dmenin, Rzejowice, Kodrab.

Witam, takze Pania Edyte,

jest przyslowie; im dalej w las, tym wiecej drzew. Tak samo jest z poszukiwaniami genealogicznymi. Im dalej w przeszlosc, tym wiecej problemow. Warto wtedy sie zastanowic jak powstalo nazwisko, kim byli nasi pradziadowie, czym sie trudnili.

Ja sadze, ze Twoje nazwisko Stalka pochodzi od nazwiska Stal. Stalka to syn i ojciec Stal, musieli mieszkac w tej samej osadzie lub bardzo blisko lezacej.

Wg;http://www.stankiewicze.com/index.php?kat=44&sub=826
Nazwisko Stal - pierwszy raz odnotowano w 1386 r., pochodzi od stal ‘stop żelaza z węglem’, dawniej też przenośnie ‘biała broń, oręż ze stali’.
Oba nazwiska naleza do rzadkich, starszych nazwisk polskich.

Patrzac na mape rozmieszczenia nazwiska Stal;
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/stal.html
mozna przypuszczac, ze nazwisko Stal przywedrowalo z poludniowej czesci Karpat.

To co dzisiaj obserwujemy jak mlodzi wyjezdzaja w poszukiwaniu lepszych warunkow zycia, to samo dzialo sie juz 700 lat przed nowa era.
Wystarczyla grupa odwaznych, mlodych ludzi - jezyk nie byl wtedy problemem, kazdy mial konia, worek owsa i worek suchej zywnosci wystarczal na dluzsza podroz.
Jedni zostawali daleko inni wracali z zonami lub mezami, ktorzy wiedzieli jak poprawiac warunki zycia.
W tym czasie zbudowano Rzym i... Biskupin .. tak sobie, czy tez pod wplywem juz posiadanych informacji ?.

Okolo 400 lat przed nowa era zaczeli przybywac na tereny obecnej Polski Celtowie mowiacy jezykiem galijskim [ nie germanskim !], bardzo zblizonym do praslowianskiego.
To Celtowie i wracajacy z nimi rodzimi mieszkancy wprowadzili sposoby uzyskiwania zelaza z darniowej, powierzchniowej rudy juz ok 200 lat przed n.e..

Wkrotce powstaly wielkie na skale europejska Dymarki Swietokrzyskie od 1 wieku n.e do IV-V wieku n.r. i Dymarki Mazowieckie w podobnym okresie.

Pow. Radomsko lezy nie tak daleko od Dymarek Swietokrzyskich, wiec z duzym prawdopodobienstwem mozna powiedziec ze rzemieslnicy o nazwisku Stal i Stalka mogli przerabiac zelazo na stal uzywana do produkcji mieczy i innego uzbrojenia.
Od Radomska nie jest daleko do Kalisza, gdzie w poczatkach nowej ery byl duzy osrodek slowiansko-celtycki, o czym swiadcza najnowsze wyniki badan archeologicznych.

Zycze powodzenia w dalszych poszukiwaniach genealogicznych i dociekan, czy moja hipoteza moze byc wiarygodna. Jak zwykle Google jest dobrym pomocnikiem no i oczwiste, ze nasze Forum do ktorego warto zagladac.

Serdecznie pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
edyta_sOffline
Temat postu: Re: Nazwisko Stalka  PostWysłany: 14-02-2018 - 20:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-11-2011
Posty: 174

Status: Offline
Władysławie wiedza którą Pan posiada jest ogromna, dziękuję za takie bardzo ciekawe wytłumaczenie.

Ja ciągle jeszcze raczkuję w genealogii ale się nie poddaję.
Aż mnie ciekawi muszę pociągnąć tę linię i zobaczymy czy dokopie się do końca akt i czy skierują mnie
do innych rejonów polski.
Dziękuję i Pozdrawiam
Edyta

_________________
Pozdrawiam Edyta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
rlaczekOffline
Temat postu: Re: Nazwisko Stalka  PostWysłany: 14-02-2018 - 21:21
Sympatyk


Dołączył: 28-05-2017
Posty: 92

Status: Offline
Panie Wladyslawie, Edyto dziekuje Wam bardzo za odpowiedz.
Edyto, Na priw. podam Ci moj adres emailowy. Moze dobrze by bylo abysmy pozostali w kontakcie.
Byc moze ten Anoni Stalka o ktorym piszesz jest osba ktorej szukam, Musze to sprawdzic w dokumetach blizej.

Jesli chodzi o szerokie informacje od Pana Wladyslawa to byc moze jest cos na "rzeczy". Jakis czas temu moja corka wykonala badania DNA na Ancestry i wyszlo, ze jej geny pokrywaja sie praktycznie z osobami na terenie calych Czech (to prawdopodobnie od strony jednej z moich pra-pra babek), ale takze polnocna Slowcja, pogranicze slowacko czeskie, polnocna Slowacja (Karpaty), pogranicze polsko slowackie plus Nowy Sacz, Tarnow, Krakow. Byc moze Stalkowie pochodzili pierwotnie z tych terenow. Najwieksza zbieznosc genetyczna z tymi obszarami (Czechy, Slowacja, pd-wsch Polska) jest w wieku XVIII a coraz mniejsza idac do dzisiejszych czasow.

Pozdrawiam,
Rafal
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zerek28Offline
Temat postu: Re: Nazwisko Stalka  PostWysłany: 14-02-2018 - 21:52
Sympatyk


Dołączył: 24-03-2014
Posty: 52

Status: Offline
Witaj Stalkowie są w Radomsku .Wejdz na stronę www.infocmentarzeradomsko .w wyszukiwarce poszukaj nazwisko Stalka Nawiaz kontakt z Sekcja Genealogiczna zRadomska oni znają te tereny Bozena Nowak.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
rlaczekOffline
Temat postu: Re: Nazwisko Stalka  PostWysłany: 14-02-2018 - 22:05
Sympatyk


Dołączył: 28-05-2017
Posty: 92

Status: Offline
Witaj Bozeno,
Dzieki za informacje, Tak skontaktje sie z nimi.

PS. Wracajac do tych Celtow.
Dodatkowo wg tej mapy genetycznej bardzo dalecy przodkowie nawet z przed 1000 lat pochodzili z obszarow dzisiejszej Walii, Szkocji i w jeszcze wiekszym stopniu z Irlandii. To sa przeciez obszary rdzenne Celtow.
Zastanawialo mnie wczesniej skad te obszary tak dosc wyraznie zaznaczone na mapie genetycznej corki (laczylem to poniekad z Celtami) ale po informacjach od Pana Wladyslawa zaczyna sie to ukladac w logiczna calosc.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Re: Nazwisko Stalka  PostWysłany: 15-02-2018 - 00:58
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1540

Status: Offline
rlaczek napisał:
Witaj Bozeno,
Dzieki za informacje, Tak skontaktje sie z nimi.

PS. Wracajac do tych Celtow.
Dodatkowo wg tej mapy genetycznej bardzo dalecy przodkowie nawet z przed 1000 lat pochodzili z obszarow dzisiejszej Walii, Szkocji i w jeszcze wiekszym stopniu z Irlandii. To sa przeciez obszary rdzenne Celtow.
Zastanawialo mnie wczesniej skad te obszary tak dosc wyraznie zaznaczone na mapie genetycznej corki (laczylem to poniekad z Celtami) ale po informacjach od Pana Wladyslawa zaczyna sie to ukladac w logiczna calosc.

Witam,

nazwisko Moskal scisle wiaze sie z dymarkowa produkcja zelaza z rudy darniowej w rejonie Krakowa[Igolomnia], Stalowej Woli [Jastkowice, Moskale i Ruda Jastkowska] oraz Dymarek Swietokrzyskich.

Ja tez mam interesujaca informacje o moim Ancestry DNA tescie. Kompozycja danych tego testu potwierdza moje polsko/slowianskie korzenie w ponad 85 % , wskazuje na powiazania ogolno-europejskie - w 7%, zachodnio-europejskie - w 6.5% i w pewnym sensie balkanskie, ok. 1%. Zatem wskazuje na powiazania slowiansko-celtycko-dackie, a nie ... moskiewskie !!!, z czego bardzo sie ciesze, tym bardziej, ze srednia wskazujaca na polsko/slowianskie korzenie dla Polakow ktorzy wykupili ten DNA test, wynosi 70%.

Oto mapa wplywow celtyckich takze na terenach obecnej Polski;
https://pl.wikipedia.org/wiki/Celtowie# ... :Celts.svg

Zapomnialewm dodac, ze ja korzystam z danych w j.angielskim i ... prof. K.Rymuta, ktory wkorzystal system PESEL do uzyskania danych o rozpowszechnieniu nazwisk wszystkich Polakow w Polsce w 2002 r.
http://www.moikrewni.pl/mapa/

Na polskojezycznych stronach internetowych trwa wojna pomiedzy zwolennikami dwoch roznych teorii i trzeba byc ostronym przegladajac te strony.

Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.961530 sekund(y)