Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
kchwialekOffline
Temat postu: Ograniczenia czasowe dostępu do archiwaliów  PostWysłany: 10-02-2018 - 17:30
Członek PTG


Dołączył: 29-08-2012
Posty: 90

Status: Offline
Dzień dobry,
proszę o pomoc w następującej kwestii.

Ustawa o narodowym zasobie archiwalnym mówi:
Art. 16b.
1. Dostęp do materiałów archiwalnych podlega ograniczeniu:
1) w zakresie i na zasadach określonych w przepisach:
a) o ochronie informacji niejawnych,
b) o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych;
2) ze względu na ochronę:
a) dóbr osobistych,
b) danych osobowych;
3) ze względu na potrzebę zachowania integralności składników państwowego zasobu archiwalnego zagrożonego uszko-dzeniem, zniszczeniem lub utratą.
2. Materiały archiwalne podlegają udostępnianiu nie wcześniej niż w przypadku:
1) aktów stanu cywilnego lub ksiąg stanu cywilnego, od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło odpowiednio sporządzenie aktu lub zamknięcie księgi, dotyczących:
a) urodzeń – po 100 latach,
b) małżeństw i zgonów – po 80 latach;
2) indywidualnej dokumentacji medycznej – po 100 latach od sporządzenia ostatniego wpisu;
3) aktów notarialnych i dokumentacji ksiąg wieczystych wraz z urządzeniami ewidencyjnymi – po 70 latach od sporządzenia aktu lub składnika dokumentacji;
4) dokumentacji spraw sądowych i postępowań dochodzeniowych – po 70 latach od uprawomocnienia się orzeczenia lub zakończenia postępowania;
5) ewidencji ludności – po 30 latach od jej wytworzenia;
6) dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców – po 50 latach od ustania stosunku pracy.
3. Ograniczeń określonych:
1) w ust. 1 pkt 2 i 3 nie stosuje się, jeżeli zainteresowany posiada szczególne uprawnienia albo realizuje cele korzystające ze szczególnej ochrony prawnej, które to uprawnienia lub cele są nadrzędne w stosunku do tych ograniczeń;
2) w ust. 2 nie stosuje się do udostępnienia uprawnionym do dostępu do danych zawartych w tych materiałach.


Proszę o opinię, jak należy rozumieć osobę "uprawnioną do dostępu do danych zawartych w materiałach". Czy to osoba, której dokument dotyczy, czy może to być również zstępny.
Jeśli może to być zstępny, to w czy i w jaki sposób należy udokumentować stopień pokrewieństwa?
W moim przypadku chcę uzyskać dostęp do akt sądowych z lat 60. XX wieku, dla których jeszcze nie minęło wymagane 70 lat, a dotyczą żyjących dziadków i nieżyjącego pradziadka.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam,
Krystian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Heropolitanska_IzabelaOffline
Temat postu: Ograniczenia czasowe dostępu do archiwaliów  PostWysłany: 10-02-2018 - 19:04
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2007
Posty: 399

Status: Offline
To nie będę przepisy dot. archiwów. Proponuję lekturę
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downlo ... 140991.pdf
Na podstawie rozporządzenia należą ustalić czy akta spraw sądowych należą do kategorii A czy B. Potem w zależności od rodzaju sprawy tzn. czy była to sprawa cywilna, karna, rodzinna itd. należy ustalić jaki był okres przechowywania akt w sądzie. Być może akta zostały już zniszczone albo cały czas są jeszcze w sądzie, albo zostały przekazane faktycznie do Archiwum. Zbyt dużo niewiadomych, a w zasadzie same niewiadome, żeby odpowiedzieć na postawione pytanie. Generalnie do akt sądowych mają dostęp strony oraz ich pełnomocnicy. Oczywiście poza sędzią, prokuratorem itd.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kchwialekOffline
Temat postu: Ograniczenia czasowe dostępu do archiwaliów  PostWysłany: 10-02-2018 - 19:45
Członek PTG


Dołączył: 29-08-2012
Posty: 90

Status: Offline
Witam,
dziękuję za odpowiedź.
Tytułem uzupełnienia: akta sprawy zostały przekazane do Archiwum Państwowego, a zgodnie z instrukcją kancelaryjną okres ich przechowywania to 50 lat (prawo własności).

Krystian

_________________
Pozdrawiam,
Krystian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
aka83
Temat postu: Ograniczenia czasowe dostępu do archiwaliów  PostWysłany: 10-02-2018 - 20:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 17-05-2014
Posty: 559

Akta sądowe chyba po 70 latach zostają udostępnianie. Ostatnio też miałam taki problem, ale napisałam pismo do archiwum i załączyłam kopie aktów potwierdzających moje pokrewieństwo w linii prostej. Dostałam skany akt.

_________________
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.486307 sekund(y)