Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-02-2018 - 20:06
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
to czekaj, zabij czas usuwając zbędne "r" w karrna
może ja za szybko piszę, ale Ty za szybko czytasz, albo lekceważysz - nie czytając postów na które odpowiadasz

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
xtedek
Temat postu:   PostWysłany: 07-02-2018 - 20:22
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-05-2016
Posty: 230

To jest problem stary jak świat (no może nie - tak stary jak fora internetowe). Wchodzą nowi i zadają pytania, które już były wiele razy zadane. Regulamin mówi zazwyczaj wtedy:

UŻYJ OPCJI SZUKAJ

Te trzy słowa są jak mantra powtarzane. Do znudzenia. A potem wielki problem, wyszukujemy jakieś zagadnienie w Google i jedyne odpowiedzi na jakie trafiamy: użyj opcji szukaj, przeszukaj forum, przycisk szukaj.

Na jednym forum(nie podam) zastosowano jednak pewien haczyk. Sami użytkownicy zaczęli ganić takie praktyki wymuszając podanie linka gdzie dane informacje się już przewinęły. Okazało się, że dyskusja w danych wątkach stała się o wiele ciekawsza, za to forum bardziej spójne. Również znalezienie danych tematów przez "wyjadaczy" z milionem postów okazywało się często nie takie proste.

Moim zdaniem jest to bardzo dobra praktyka.

_________________
Kamil Tetkowski

Zbieram informacje o wszystkich Tetkowskich!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-02-2018 - 20:29
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
hehe
użyj "szukaj" i zobacz, że przez wiele miesięcy (a i lat) tak właśnie było - podawanie linków, gdzie "już było"

1/5 postów w dziale tłumaczeń to "stosuj się do podwieszonych ogłoszeń, czytaj zanim POPROSISZ o pomoc"


"wymuszając"Smile tzn jak wymusisz na mnie, że będę ganił łamanie regulaminu, a być może domagał się stosowania kar w nim przewidzianych bez , bez podawania linków na dowód?

podanie linków jest tylko wytknięciem błędu, nie pokazuje jak znaleźć, pokazuje znalezisko
i dobre do ping-ponga ale nie wnosi wartości edukacyjnej na forum uczącym szukać - nie wymusza szukania

w tym wszystkim najdziwniejsze jest, że nikt nie "znalazł minuty" by skorygować błędną informację o pruskich USC (powiedzmy "oczywisty błąd pisarski" prze dwie i pół godziny - pomimo wielu wyświetleń

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-02-2018 - 08:30
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Kamilu, mam bardzo podobne odczucia.
Jestem tu już od dawna, ale nie zawsze umiem znaleźć informację na forum, bo jest rozproszona.
Poza tym by ją znaleźć trzeba umieć zadać pytanie, a jak się nie zna problematyki, to jest to niemożliwe.
Trzecia trudność to język "dla wtajemniczonych".
Co to znaczy alegata, inwentarz, skróty AP, AD, AGAD, Gniazdo, a skrót KK (archiwum Warszawy na Krzywym Kole) to dla mnie jest kk (karta kredytowa lub kościół katolicki) Wink
Nowicjuszom pomagam, bo pamiętam jak błądziłam.
I nadal nie umiem poruszać się po poczekalni.

Cytat:
w tym wszystkim najdziwniejsze jest, że nikt nie "znalazł minuty" by skorygować błędną informację o pruskich USC

A mnie najbardziej dziwi, że nikt nie "znalazł minuty", by zamieścić 3-5 linków, w których znajduje się odpowiedź na pytanie, które zadała założycielka tego tematu.
Nie ma w regulaminie czegoś na temat "bicia piany", czyli odchodzenia od tematu? Wink

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vitooOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-02-2018 - 10:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2013
Posty: 413

Status: Offline
Zaczyna naprawdę niepokoić forma porozumiewania się niekórych użytkowników z innymi. Treść także. Jakieś straszenie dyskami, zapisanymi konwersacjami... Czy nie ma od tego moderacji? Warto chyba by forum trzymało pewien poziom.

Witold
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
fioletOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-02-2018 - 11:41
Sympatyk


Dołączył: 01-04-2014
Posty: 138

Status: Offline
Włodku, Włodzimierzu (nie wiem jak się zwracać ponieważ nie ma podpisu ) - po pierwsze odchodzisz od tematu zasłaniając się jednym punktem regulaminu a sam nie przestrzegasz wielu między innymi:
Cytat:
Każda osoba korzystająca z Forum jest zobowiązana do przestrzegania niniejszego Regulaminu.

Cytat:
Portal oraz Forum Genealogiczne służy poszerzaniu wiedzy z zakresu genealogii.

Cytat:
Niedopuszczalne jest umieszczanie na Portalu i Forum wypowiedzi, których celem jest drażnienie, irytowanie czy wręcz obrażanie innych uczestników albo wszczynanie awantur, prowokowanie do kłótni czy jakiejkolwiek innej formy trollowania.

Cytat:
Nie używaj w odpowiedziach agresywnego języka. Inni Użytkownicy to też ludzie, mają swoje uczucia, czasem popełniają też błędy. Nie obwiniaj ich za to.

Cytat:
Odpowiadając trzymajmy się ściśle tematu, pytającemu na pewno zależy na konkretnej, merytorycznej odpowiedzi.

Cytat:
Zakaz pisania nie na temat (Off-Topic, offtopic).
Bądź profesjonalny i ostrożny w tym, co mówisz o innych. Unikaj jak ognia obrażania uczestników dyskusji. Nie ma nic bardziej denerwującego i żenującego, niż oglądanie grona publicznie wyzywających się osób. Ostateczny skutek takich działań może być tylko jeden: zamknięcie wątku lub zablokowanie Tobie dostępu do Forum przez Administratora.

Cytat:
Bądź ostrożny pisząc z humorem lub sarkazmem. Bez osobistego kontaktu, Twój żart może być odebrany, jako złośliwa krytyka.

Cytat:
Dbaj o kulturę języka. Dotyczy to zarówno unikania wszelkich wulgaryzmów, jak i dbania o ortografię, gramatykę i interpunkcję.
- Staraj się pisać językiem jak najbardziej komunikatywnym.


Włodku wybacz, z całym szacunkiem do Twojej osoby ale także chciałabym się dowiedzieć co to znaczy:
Cytat:
"doszaciwałyby konieczności przeszukanua serwisyu..." ?


A i ponoć podpisujemy się na tym forum przynajmniej Imieniem i dotyczy to Wszystkich użytkowników forum ? To jak to jest z tym regulaminem- jak widać niektórzy są poza nim ?
Pozdrawiam Beata

_________________
Pozdrawiam
Beata

Otfinowski/a, Skiba, Toporek, Nowak, Miś, Popek, Kwapień, Kwaśniwski/a
Parafie małopolskie i świętokrzyskie: Książ Wielki, Niegardów, Proszowice, Prandocin, Kozłów i okoliczne Wink.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
elgra
Temat postu:   PostWysłany: 08-02-2018 - 11:59
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 01-05-2008
Posty: 4534

A ja przyznaję trochę racji Włodkowi.

Debiutujący forumowicz prosi o pomoc...
Dostaje rybkę w postaci gotowego linku zamiast wędki, czyli porady jak szukać by znaleźć ... by lepiej poznać strukturę forum. Wędkę która posłuży mu w przyszłości.

................
Inny przykład: Poszukiwania we Francji.

Bardzo wiele postów to - dziadek urodzony około X roku wyjechał do Francji i tam zmarł. Jak mam szukać aktu zgonu?

Do znudzenia powtarzam - zacznij od odszukania aktu urodzenia (a najlepiej i cywilny i kościelny), może będzie dopisek o miejscu i dacie zgonu.
- Eee, tam nie będzie dopisku...
- Eee, ja nie chce aktu urodzenia, ja szukam akt zgonu ...

Poczytaj jak inni szukali.
- Eee, ale jest tego 50 stron, nie będę wszystkiego czytał.

W tym przypadku nawet nie trzeba używać funkcji szukaj, bo wszystko w jednym temacie...

Ludzie posty piszą.... ale nie czytają! Evil or Very Mad

_________________
Pozdrawiam, Elżbieta z d. Cibińska
moje parafie:Cierno Oksa Węgleszyn Nagłowice (świętokrzyskie)
i Wysocice Sieciechowice (małopolskie) okolice
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
fioletOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-02-2018 - 12:09
Sympatyk


Dołączył: 01-04-2014
Posty: 138

Status: Offline
Elu - ja się z Tobą zgadzam w 100% ale tu nie chodzi o to, że Dominika zadała pytanie a nie przeszukała tylko o to, że przez 2 h. nikt nie doszukał się błędu w poście Theofilos, który zresztą w piękny sposób przyznał się do błędu - więc dalszy sarkazm Włodzimierza był tu zbędny.
Jestem na tym forum od kilku lat a muszę przyznać, że w wielu przypadkach boję się zadać pytanie aby nie dostać oprrrr..., lub ewentualnie odpowiedzi w sarkastycznym, poniżającym stylu. Traktowanie nowych osób na tym forum przez wielu (oczywiście nie wszystkich !) starszych użytkowników w wielu przypadkach jest bardzo nieładne.

_________________
Pozdrawiam
Beata

Otfinowski/a, Skiba, Toporek, Nowak, Miś, Popek, Kwapień, Kwaśniwski/a
Parafie małopolskie i świętokrzyskie: Książ Wielki, Niegardów, Proszowice, Prandocin, Kozłów i okoliczne Wink.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-02-2018 - 12:30
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Elu, masz rację "piszą a nie czytają". Wiele razy podziwiałam twoją cierpliwośćkwiat
Ja nie czuję się upoważniona do pouczania, zwłaszcza nowych.
Daję coś "na zanętę" i rybka - po kilku zanętach - albo chwyci haczyk, bakcyla genealogii, albo nie.
Poza tym nie ma obowiązku odpowiadania na pytanie (post), które uważam za głupie, źle sformułowane, prymitywne czy jakie tam jeszcze obraźliwe określenia można wymyślić.
Wątek dotyczy "procedury powstawania akt" i tego się trzymajmy Smile

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.847288 sekund(y)