Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Bogus_TomOffline
Temat postu: Michał i Krzysztof - bracia, czy nie?  PostWysłany: 22-01-2015 - 21:16
Sympatyk


Dołączył: 01-04-2013
Posty: 91

Status: Offline
Michał i Krzysztof - bracia, czy nie?

Mój przodek w prostej linii - Michał Tomaszewski przybył do m. Dąbrowa, parafia Głusk/Leoncin (teren Puszczy Kampinoskiej), przed 1758 jako kolonista. Skąd przybył nie wiem. W 1758 roku ożenił się z Katarzyną Wasielewską. Miał kilkoro dzieci, m.in. Tomasza.

Krzysztof Tomaszewski ożeniony z Ewą Podleśną w 1760 roku mieszkał w sąsiedniej wsi, w Budach Kampinoskich nazwanych później Górki. W 1768 roku rodzi się syn Paweł. Chrzestnym był „mój” Michał. Kilka lat później, w 1779 roku, gdy najstarsza córka Krzysztofa i Ewy - Małgorzata wyszła za Grzegorza Krzynę to świadkiem na jej ślubie był ww. Michał. Z tego małżeństwa urodziła się córka Marianna, która w 1817 i 1819 dwukrotnie wychodziła za mąż. Na obu uroczystościach świadkiem był Tomasz, syn Michała. Podobnie było na ślubie drugiej córki Małgorzaty i Grzegorza – Katarzyny. Tu świadkiem był też Tomasz.

Tu moje pytanie, czy opisane wyżej przesłanki są wystarczające, by uznać, że Michał i Krzysztof byli braćmi? Nie wiem skąd przybyli, ani też jak nazywali się ich rodzice. Ciekawostką jest to, że Krzysztof dzień przed swoim ślubem z Ewą „wyrzekł się herezji luterańskiej” i przyjął wiarę katolicką.

W 1749 roku w Głusku umiera Kazimierz Tomaszewski „szlachcic z Podlasia”. Czy ojciec Michała i/lub Krzysztofa?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
danishaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-01-2015 - 21:20
Zasłużony
Nieaktywny


Dołączył: 01-05-2007
Posty: 1138

Status: Offline
A co pisze w aktach zgonu Michała i Krzysztofa?
Czy w tej miejscowości byli jeszcze inni Tomaszewscy?
Dana
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-01-2015 - 21:56
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
a w małżeństwie Michała i Ewy nie ma wzmianki gdzie mieszkał (na terenie jakiej parafii) przez przypadek?
osadnictwo było z bardzo różnych terenów, są (moze wyrywkowe, ale jednak jakieś sąSmile nawet dostępne badania DNA ukierunkowane na zagadnienie osadnictwa w bliksim otoczeniu Wisły na tym odcinku także

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
fis_taszekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-01-2015 - 22:23
Sympatyk


Dołączył: 18-12-2014
Posty: 100
Skąd: Radom
Status: Offline
Pod koniec XVIII w. te tereny (Nowy Dwór Mazowiecki, Wyszogród, Iłów, Modlin) były mocno obsadzone kolonistami niemieckimi, ewangelikami. Jeśli wśród Twoi przodków byli luteranie to może trzeba szukać w tym kierunku... znajdziesz na ten temat sporo artykułów.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bogus_TomOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-01-2015 - 07:13
Sympatyk


Dołączył: 01-04-2013
Posty: 91

Status: Offline
W akcie zgonu Michała wspomniano tylko, że zmarł mając lat dziewięćdziesiąt włościanin z Dąbrowy (parafia Głusk/Leoncin, po 1775 Kampinos). O tym, że Michał był kolonistą w Dąbrowie, powiat Sochaczewski dowiadujemy się z aktu zgonu jego syna Jacentego. W aktach dotyczących pozostałych dzieci Michała brak jest bliższych informacji.

Co do Krzysztofa, to sprawa się nieco komplikuje. W metrykach spisanych w latach 60.-70., mieszkał w Górkach, parafia Głusk/Leoncin, jego imię zapisywano różnie. Raz jako Cristophori/Christophori, a innym razem jako Christiani. I Christophori i Cristiani ożenieni byli z Ewą. Zakładam więc, że w obu przypadkach jest to sama osoba.

Dziękuję za odpowiedzi i podpowiedzi.
Pozdrawiam.
Bogusław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bogus_TomOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-01-2015 - 19:56
Sympatyk


Dołączył: 01-04-2013
Posty: 91

Status: Offline
Odpowiadając Danie, wymienieni przeze mnie Tomaszewscy mieszkali w sąsiednich miejscowościach tej samej parafii (Michał z rodziną w Dąbrowie, Krzysztof w Górkach). Inny, mieszkający w tej samej parafii (o imieniu Antoni) mieszkał w Wilkowie. Kolejna grupa Tomaszewskich zamieszkiwała w innej , sąsiedniej parafii - w Babicach. Jak na razie nie znalazłem punktów stycznych.
Pozdrawiam.
Bogusław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
assuntaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-02-2018 - 13:46
Sympatyk


Dołączył: 29-10-2015
Posty: 23
Skąd: Plock
Status: Offline
Franciszek Tomaszewski w 1821 w Starej Dąbrowie bierze ślub z Rozalią Płońska córka Łukasza i Marianny Grabowskiej.Pochodził z Kołbieli koło Otwocka.Co ciekawe w późniejszych latach
Pana rodzina Tomaszewskich przeplata się z rodziną mojego męża.Justyna Płońska wnuczka Łukasza i Marianny wychodzi za Jana Sumińskiego którego pradziadkiem był Krzysztof -Krystian Tomaszewski
Syn Franciszka Józef w prostej linii od mojego męża przenosi się do Płocka,ale jego bracia i siostry zostają w Kampinosie(Leoncin,Dąbrowa)
Mam nadzieję ze za bardzo nie namieszałam
Pozdrawiam
Beata Stefańska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bogus_TomOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-02-2018 - 08:53
Sympatyk


Dołączył: 01-04-2013
Posty: 91

Status: Offline
Dziękuję za odpowiedź. Niestety nazwisko Tomaszewski jest dość popularne w Polsce. I choć w sąsiednich parafiach mieszkało sporo Tomaszewskich, jak dotychczas nie udało mi się połączyć ich w jedno drzewo. Nie potwierdziłem też czy Michał i Krzysztof byli braćmi. W Warszawie żyją potomkowie Krzysztofa. Przy braku materiałów pisanych jedynym sposobem na potwierdzenie wspólnego przodka jest zbadanie męskiego chromosomu DNA. Czy mają wspólną haplogrupę? Wiem, iż wśród Tomaszewskich występują różne haplogrupy: R1a1a, R1b1a i E1b1b. Świadczy to o, co najmniej, trzech różnych
gniazdach rodzinnych osób noszących to nazwisko.
Pozdrawiam,
Bogusław


Ostatnio zmieniony przez Bogus_Tom dnia 18-04-2018 - 14:02, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vitooOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-02-2018 - 10:29
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2013
Posty: 413

Status: Offline
Na moje oko to zdecydowanie wystarczająco mocna przesłanka by założyć pokrewieństwo Michała oraz Krzysztofa ale na tym raczej koniec. Przy około 18 tyś Tomaszewskich w Polsce, trudno zakładać z góry pokrewieństwo wśród osób nawet w jednej parafii. Zawsze jest szansa, że DNA czy to Y, czy autosomalne, wniesie nowe poszlaki, zwłaszcza przy dobrze opracowanym drzewie. Przy okazji, interesuje mnie rodzina Liszkiewiczów/Liśkiewiczów z Puszczy Kampinoskiej.

Pozdrowienia,

Witold
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bogus_TomOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-02-2018 - 15:12
Sympatyk


Dołączył: 01-04-2013
Posty: 91

Status: Offline
Dzięki. Dlatego też, by nie popełnić błędu, dokładnie przyglądam się poszczególnym osobom. Jest u mnie, w linii Krzysztofa, Julianna Malinowska zd. Liśkiewicz (1832-1872) teściowa Jana Tomaszewskiego.
Julianna była żoną Szymona Malinowskiego i matką Józefy Malinowskiej, żony Jana.
Pozdrawiam,
Bogusław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.650896 sekund(y)