Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
patrykprOffline
Temat postu: W jaki sposób uzyskać akty zzagranicy  PostWysłany: 02-02-2018 - 16:15


Dołączył: 02-02-2018
Posty: 7

Status: Offline
Witajcie,

Pytanie jak w tytule. Wiem, że siostra mojej prababki mieszkająca od czasów komuny w Niemczech i mająca tam rodzinę, usilnie nalegała na nawiązanie kontaktu z moim dziadkiem, jej jedynym siostrzeńcem. Niestety, moja prababka nigdy nie dopuszczała do tego, wszelkie listy skrywała, chyba tylko z czystej zawiści. Moja prababka już nie żyje, jej siostra w Niemczech podejrzewam, że też nie. Podejrzewam, bo pewności nie mam. Pomyślałem, że w przyszłości być może chciałbym nawiązać kontakt z tamtą rodziną, może oni też poszukują korzeni...Czy mógłbym wystąpić jako prawnuk siostry o akt stanu cywilnego w Niemczech i jak to wygląda od strony formalnej? Czy można to załatwić przez polską ambasadę, czy jako daleki krewny mogę o to wystąpić? Nadmienię, że mój dziadek- czyli jej siostrzeniec żyje, ale nie wiem czy mu chce się w to bawić, ja natomiast jestem genealogią zafascynowany. Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-02-2018 - 16:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Jaki akt jest ci potrzebny? Urodzin, zgonu? Po co?
Jak chcesz kontaktu, to zacznij od facebooka, lokalnego niemieckiego forum itp.

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
patrykprOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-02-2018 - 17:08


Dołączył: 02-02-2018
Posty: 7

Status: Offline
Chyba się nie zrozumieliśmy . Siostra mojej prababki, o ile żyje, ma ok. 90 lat. Nie mam pojęcia jak się nazywa z męża, nie mam pojęcia w jakim rejonie Niemiec mieszka, kiedy się urodziła etc. więc jak mam szukać na facebooku? Pytanie raczej jest skierowane do osób, które miały już z czymś takim do czynienia. Zakładam, że ta kobieta nie żyje, więc chodziłoby raczej o akt jej zgonu. Akt urodzin z Polski nic by raczej nie dał, ślub brali też w Niemczech z Niemce Po co? Po prostu szukam więzów rodzinnych, chyba jak większość z nas tu na forum. Patryk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
XeniaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-02-2018 - 18:07
Nieaktywny


Dołączył: 10-01-2018
Posty: 45

Status: Offline
Patryku,
to ty nie rozumiesz Krysi...
Siostra twojej prababki miała dzieci, wnuki, prawnuki?
Więc Krysia ich ci proponuje poszukać.
Jeśli znajdziesz wnuka lub wnuczkę - będzie i akt.
Niemiecka książka telefoniczna nie jest tak chroniona jak polska - znajdziesz szukane nazwisko w danej miejscowości z numerem telefonu - wszystko w internecie.
I ostatnia uwaga: nie zapytałeś się dziadka?
Może mieć kapitalne dla ciebie informacje...
Poszukiwania genealogiczne zaczyna się od przepytania i wyszukania żyjących... a dopiero potem metryki...
Większość z nas żałuje, że za życia dziadka nie zapytaliśmy się...

_________________
Pozdrawiam,
Xenia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
patrykprOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-02-2018 - 18:11


Dołączył: 02-02-2018
Posty: 7

Status: Offline
No niestety, dziadek też nie zna swojej ciotki. Moja prababka wszelkie informacje skrzętnie ukrywała, zresztą kontakt z nią też się urwał z jej winy na 10 lat przed śmiercią. O jej śmierci dowiedzieliśmy sie 2 miesiące po pogrzebie. Oprócz tego, że nazywała się Łucja (Lucy) z domu Korthals nic o niej nie wiemy, a szkoda. Proszę czytać uważniej- przecież napisałem wyraźnie, że nie wiem w jakim rejonie mieszka/mieszkała. Nawet nie wiem czy żyje. Na pewno miała dzieci, ale co po tym...Z tego co czytam do akt w Niemczech mogą mieć dostęp wyłącznie krewni w linii prostej, więc sytuacja skomplikowana.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
XeniaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-02-2018 - 18:23
Nieaktywny


Dołączył: 10-01-2018
Posty: 45

Status: Offline
Krysia pisała też o niemieckim forum... w sumie masz trochę danych...
Jak chcesz zdobyć akt, jak nawet nie znasz nazwiska?

_________________
Pozdrawiam,
Xenia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
patrykprOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-02-2018 - 18:46


Dołączył: 02-02-2018
Posty: 7

Status: Offline
Pani wypowiedzi się wykluczają. Najpierw pisze Pani: "w sumie masz już trochę danych", a zaraz potem "jak chcesz zdobyć akt, jak nawet nie znasz nazwiska?" Czy Pani siebie czyta? Oj kuleje zarówno logika jak i prosta umiejętność czytania ze zrozumieniem. Spodziewałem się, że wypowiedzą się tu osoby kompetentne, które miały już do czynienia z pozyskiwaniem aktów stanu cywilnego swoich przodków zagranicą. Z całym szacunkiem, ale nie zależy mi na wypowiedziach, które niczego nie wnoszą, a autor tychże nie zadał sobie trudu, żeby przeczytać pierwszy post...Ja piszę od początku o osobie, której zupełnie nie znam, a która nazywała się w Polsce Łucja Korthals, później wyjechała do Niemiec, tam wyszła za Niemca, chciała nawiązać kontakt z moim dziadkiem, niestety konsekwentnie jej próby ucinała moja prababka, a jej siostra. Więc jeśli ktoś mi radzi zaczynanie poszukiwań od lokalnych forów czy facebooka, to niech się zastanowi czy takie wypowiedzi mają sens i logikę.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Rebell_Cieniewska_GrażynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-02-2018 - 18:58
Członek PTG


Dołączył: 18-08-2006
Posty: 486
Skąd: Elbląg
Status: Offline
Jedno pytanie - skąd wiesz, że chciała nawiązać kontakt z Twoim dziadkiem i że próby te konsekwentnie ucinała prababka a jej siostra ? Domniemanie czy informacja od kogoś ?
Jako nowy na forum powinieneś zapoznać się z Regulaminem, ten nakazuje podpisywanie postów.
Jeśli chcesz uzyskać pomoc, to warto przyjąć troszkę inną postawę i ton wypowiedzi.
Powodzenia Grażyna

_________________
Moje nazwiska - Rebell, Cieniewski, Oleśniewicz, Łojko, Piotrowski.
Moje miejscowości - Subkowy, Nowogródek (na Kresach), Berest/Piorunka, okolice Częstochowy, Palikije.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
XeniaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-02-2018 - 19:14
Nieaktywny


Dołączył: 10-01-2018
Posty: 45

Status: Offline
patrykpr napisał:
Pani wypowiedzi się wykluczają. Najpierw pisze Pani: "w sumie masz już trochę danych", a zaraz potem "jak chcesz zdobyć akt, jak nawet nie znasz nazwiska?" Czy Pani siebie czyta? Oj kuleje zarówno logika jak i prosta umiejętność czytania ze zrozumieniem. Spodziewałem się, że wypowiedzą się tu osoby kompetentne, które miały już do czynienia z pozyskiwaniem aktów stanu cywilnego swoich przodków zagranicą. Z całym szacunkiem, ale nie zależy mi na wypowiedziach, które niczego nie wnoszą, a autor tychże nie zadał sobie trudu, żeby przeczytać pierwszy post...Ja piszę od początku o osobie, której zupełnie nie znam, a która nazywała się w Polsce Łucja Korthals, później wyjechała do Niemiec, tam wyszła za Niemca, chciała nawiązać kontakt z moim dziadkiem, niestety konsekwentnie jej próby ucinała moja prababka, a jej siostra. Więc jeśli ktoś mi radzi zaczynanie poszukiwań od lokalnych forów czy facebooka, to niech się zastanowi czy takie wypowiedzi mają sens i logikę.

Logika kuleje, ale twoja...
Masz nazwisko panieńskie?
Masz czy nie masz?
Masz imię?
Masz czy nie masz?
Na niemieckim forum to jest dobra pozycja startowa...
Powiedz że nie mam racji...
Znasz niemiecki?
Nie znasz...
To na niemieckim forum mimo znajomości imienia i nazwiska panieńskiego niewiele znajdziesz...
Znasz języki obce? Czy tylko po polsku chcesz metryki w Niemczech szukać?
Szukasz aktu metrykalnego w Niemczech bez znajomości nazwiska????
Kto tu czyta bez zrozumienia???
Krysia, ja - czy ty?

_________________
Pozdrawiam,
Xenia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
patrykprOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-02-2018 - 19:18


Dołączył: 02-02-2018
Posty: 7

Status: Offline
A jakimż to ja tonem się posługuję? Rozumiem, że wszyscy tutaj sobie piją z dziubków, a pojawił się ktoś komu nie zależy na spoufalaniu się i kto oczekuje rzeczowych wypowiedzi, nikogo nie obrażam, po prostu daję jasno do zrozumienia, że nie zależy mi na wypowiedziach, które niczego nie wnoszą do dyskusji. Czy to tak ciężko zrozumieć? U nas w Polsce nadaj pokutuje przekonanie: Nie wiem, ale się wypowiem. Wiem z przekazów ustnych, ciotka nie znała adresu mojego dziadka, bo to była komuna jeszcze. Do Polski raczej też nie przyjeżdżała. Moje imię to Patryk, nie będę pisał nazwiska, ponieważ Państwa forum nie dba o to, by nie pojawiało się ono w wyszukiwarkach. Jeśli nikt nie ma doświadczenia w pozyskiwaniu aktów przodków z zzagranicy, to trudno, nie było tematu.

P.S. Pani Xeniu, znowu najpierw Pani wskazuje, że na niemiecki forum znajomość imienia i nazwiska panieńskiego to jest dobry start, żeby za chwilę stwierdzić, że niewiele z tym na nim zdziałam. Już nie będę wnikał o co Pani chodzi, bo nie mam ochoty i czasu na bezpłodne dyskusje.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kasiakozłowskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-02-2018 - 19:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-04-2017
Posty: 291

Status: Offline
Odszukaj akt urodzenia ciotki . Często w aktach są dopisywane informacje o ślubie lub zgonie. Od tego zacznij.

_________________
Pozdrawiam Kasia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
patrykprOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-02-2018 - 19:35


Dołączył: 02-02-2018
Posty: 7

Status: Offline
Urodziła się w Polsce, zapewne w Bydgoszczy tak jak moja prababka, ale skoro ślub był w Niemczech, to raczej nie dowiem się niczego więcej. Ale dziękuję za odpowiedź.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marcin_kowalOffline
Temat postu: Re: W jaki sposób uzyskać akty zzagranicy  PostWysłany: 02-02-2018 - 19:38
Członek Honorowy


Dołączył: 04-11-2017
Posty: 1363
Skąd: Tarnobrzeg
Status: Offline
patrykpr napisał:
Witajcie,

Pytanie jak w tytule. Wiem, że siostra mojej prababki mieszkająca od czasów komuny w Niemczech i mająca tam rodzinę, usilnie nalegała na nawiązanie kontaktu z moim dziadkiem, jej jedynym siostrzeńcem. Niestety, moja prababka nigdy nie dopuszczała do tego, wszelkie listy skrywała, chyba tylko z czystej zawiści. Moja prababka już nie żyje, jej siostra w Niemczech podejrzewam, że też nie. Podejrzewam, bo pewności nie mam. Pomyślałem, że w przyszłości być może chciałbym nawiązać kontakt z tamtą rodziną, może oni też poszukują korzeni...Czy mógłbym wystąpić jako prawnuk siostry o akt stanu cywilnego w Niemczech i jak to wygląda od strony formalnej? Czy można to załatwić przez polską ambasadę, czy jako daleki krewny mogę o to wystąpić? Nadmienię, że mój dziadek- czyli jej siostrzeniec żyje, ale nie wiem czy mu chce się w to bawić, ja natomiast jestem genealogią zafascynowany. Pozdrawiam


Witaj,
po pierwsze na forum obowiązuje zwyczaj podpisywania postów (wystarczy imię)
po drugie, jeśli dobrze zrozumiałem główne pytanie - Czy mógłbym wystąpić jako prawnuk siostry o akt stanu cywilnego w Niemczech i jak to wygląda od strony formalnej? Czy można to załatwić przez polską ambasadę, czy jako daleki krewny mogę o to wystąpić? - to wystarczy w google wrzucić fraze : zasady udostępnianie akt stanu cywilnego niemcy
i masz odpowiedz na swoje pytanie.
http://kolonia.msz.gov.pl/pl/info_kons/ ... za_granica

coś jeszcze ?

_________________
Marcin
______
https://genealogie-kresowe.pl
Księgi sądowe Grodzkie i Ziemskie w CDIAK - digitalizacja
Zbiórka funduszy https://zrzutka.pl/8s38zh
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
patrykprOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-02-2018 - 19:54


Dołączył: 02-02-2018
Posty: 7

Status: Offline
PostWysłany: 02-02-2018 - 17:08 Proszę sobie zobaczyć podpisany przeze mnie post, chyba nie trudno zgadnąć, że moje imię to Patryk, czepiacie się Państwo byle czego, a tak naprawdę jesteście Państwo uprzedzeni do mojej osoby, zamknięci w kokonie własnego środowiska. Dziwnym trafem wobec innych nie egzekwujecie w tak skrupulatny sposób wymogu podpisywania się własnym imieniem. Dziękuję za odpowiedzi, również te prześmiewcze i żegnam. Odhaczam jako forum zupełnie niegościnne, nieżyczliwe i nieprzyjazne pasjonatom genealogii.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
XeniaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-02-2018 - 20:13
Nieaktywny


Dołączył: 10-01-2018
Posty: 45

Status: Offline
ten post, na który odpowiadam nie jest podpisany...
czyli komuna winna, że rodzina z Niemiec nie chciała was znać?
chyba się w Niemczech na was poznali...
na tobie na pewno...

_________________
Pozdrawiam,
Xenia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.824742 sekund(y)