Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Sabina1Offline
Temat postu: Strój regionalny? Skąd?  PostWysłany: 12-11-2017 - 10:14
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2017
Posty: 28

Status: Offline
Strój regionalny? Z jakiego obszaru? Proszę o jakąś wskazówkę?
https://www.fotosik.pl/zdjecie/9db972efc2dbf0c6
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SidorOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-11-2017 - 15:48
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2017
Posty: 245

Status: Offline
Proponuję zwrócić się do fachowców, np. http://www.stroje-ludowe.pl/
Pozdrawiam
Ula
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sabina1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 13-11-2017 - 07:35
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2017
Posty: 28

Status: Offline
Dziękuję serdecznie!

_________________
Sabina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
elagranoOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-01-2018 - 14:39
Sympatyk


Dołączył: 20-01-2018
Posty: 26

Status: Offline
Ciekawa jestem, czy udało się coś w kwestii tego stroju ustalić? Raczej nie wygląda on na jakiś całkowicie polski strój regionalny, bardziej na przypadkowe zestawienie różnych elementów o charakterze ludowym, ale w bardziej współczesnym wydaniu. Możliwe, że to elementy zagranicznego stroju regionalnego.

Z pozdrowieniami Grażyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szymański_WojciechOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-01-2018 - 10:08
Sympatyk


Dołączył: 04-05-2010
Posty: 336

Status: Offline
elagrano napisał:
Ciekawa jestem, czy udało się coś w kwestii tego stroju ustalić? Raczej nie wygląda on na jakiś całkowicie polski strój regionalny, bardziej na przypadkowe zestawienie różnych elementów o charakterze ludowym, ale w bardziej współczesnym wydaniu. Możliwe, że to elementy zagranicznego stroju regionalnego.

Z pozdrowieniami Grażyna


Zgoda, ale częściowa! To mi rzeczywiście zupełnie nie pasuje do żadnego ze znanych polskich strojów regionalnych. Ale nie jest to żadna kompilacja, lecz
zgrabna kompozycja, z tymi lakierkami włącznie. To mi pachnie ziemiami niemieckimi lub takimi, które były w kręgu niemieckich oddziaływań (?!). Ta słodka sentymentalna stylizacja i akcesoria w atelier sugerują pocz, XX w. (?)

Owocnych poszukiwań !
W.Szymanski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vitooOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-01-2018 - 12:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2013
Posty: 413

Status: Offline
Też zgodzę się z przedmówcami. Nie jest to typowy kobiecy chłopski strój ludowy, który pasowałby do Mazowsza, czy Małopolski. Nie ma np. dość powszechnego na ziemiach polskich pasiaka-zapaski. Nie ma też np. charakterystycznego bardziej dla Wielkopolski czepca.

Zwraca uwagę gorset - bez zbędnych ozdób, z cienkimi naramiączkami, ścięty i dosc niski "kwadratowy" dekolt, krótki rękaw. O wiele bardziej kojarzy się z bawarskimi czy austriackimi gorsetami niż jakimkolwiek polskim i chłopskim. Z względu właśnie na gorset i koszulę, spośród wszystkich strojów ziem Polski, najbardziej przypomina mi niektóre śląskie (cieszyńskie) odmiany. O butach już ktoś wspomniał, musi to być raczej jakaś stylizacja.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Uszyńska_HannaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-01-2018 - 13:05
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-10-2007
Posty: 73
Skąd: Warszawa Wesoła
Status: Offline
Witam, proszę spróbować w Stowarzyszeniu Pracownia Etnograficzna: http://etnograficzna.pl/. Na pewno pomogą. Mają na swojej stronie zakładkę dotyczącą polskich strojów ludowych. Prowadzili kilka lat temu projekt dotyczący polskich strojów ludowych.
Mnie się wydaje, że to jest jakiś strój mieszczański, ale nie jestem znawcą.
Pozdrawiam
Hanna Uszyńska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sabina1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 01-02-2018 - 10:14
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2017
Posty: 28

Status: Offline
Witam serdecznie. Niestety nadal nie udało mi się ustalić skąd pochodzi strój. Osoba na zdjęciu mieszkała prawdopodobnie we wsi Hałcnów, który dziś jest dzielnicą Bielska Białej. Hałcnów zdominowany był przez ludność pochodzenia niemieckiego, zatem skojarzenia z kulturą niemiecką są trafne. Nie dotarłam do wizerunku stroju hałcnowskiego i niestety nie mogę porównać.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wiesław_FOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-02-2018 - 13:44
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2012
Posty: 296

Status: Offline
Sabina1 napisał:
Witam serdecznie. Niestety nadal nie udało mi się ustalić skąd pochodzi strój. Osoba na zdjęciu mieszkała prawdopodobnie we wsi Hałcnów, który dziś jest dzielnicą Bielska Białej. Hałcnów zdominowany był przez ludność pochodzenia niemieckiego, zatem skojarzenia z kulturą niemiecką są trafne. Nie dotarłam do wizerunku stroju hałcnowskiego i niestety nie mogę porównać.


Tu jest: http://www.historia.beskidia.pl/2709_bi ... jecie.html
i jeszcze tu: http://www.inne-jezyki.amu.edu.pl/Front ... etails/190
Pozdrawiam,
Wiesław_F
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaNJOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-02-2018 - 14:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-02-2013
Posty: 1571

Status: Offline
Witam,
zgadzam się z przedmówcami , jest to strój już zmodyfikowany. Po I WŚ zaczęto odchodzić od strojów ludowych , szczególnie gdy przeprowadzano się do miast. Zaczęto łączyć elementy strojów tradycyjnych z ubiorem miejskim, nie mały wpływ miała też moda lub wpływy z innych regionów.
Dziewczyna na zdjęciu ma bluzkę najbardziej zbliżoną stylem do babiogórskiej ale może hałcanowskie były podobne , gorset faktycznie raczej górnośląski lub wręcz niemiecki, buty zdecydowanie "miastowe", chustka wiązana z tyłu czyli na lato. W tym regionie i w okresie , który przytoczyłam - młode kobiety zaczęły nosić plisowane spódnice ale zazwyczaj nie noszono do nich zapaski ; jak widać to jest wyjątek , zapaska typowa dla regionu.
pozdrawiam monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sabina1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 02-02-2018 - 16:41
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2017
Posty: 28

Status: Offline
Serdecznie dziękuję Wam za te informacje. To baaaardzo ciekawe.

Sabina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.644918 sekund(y)