Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu: Re: Czy nazwisko ma herb ?  PostWysłany: 21-01-2018 - 18:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Kasiu,
Jeśli masz metryki z XVIII wieku (łacińskie) Twoich przodków i nie sa w nich określenia jako szlachta to powiedziałbym, że szlacheckie pochodzenie jest raczej watpliwe.
Jeśli ich nie masz to je zdobądź. Zwykle też w metrykach z poczatku XIX wieku jest okreslony status społeczny.

Zeby sprawdzic czy istniała szlachta o tym nazwisku mozęsz też przeszukać herbarze ale przede wszystkim rózne dokumenty typu spisy podatkowe z Archiwum Skarbu Koronnego albo (o ile są) ksiegi sądowe. Kutno to było ponoc Wojewódzwtwo Rawskie powat gostyniński. Oprów to już Łęczyckie.
Ale to, ze istniała nie znaczy, ze to Twoi przodkowie.

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kasiakozłowskaOffline
Temat postu: Re: Czy nazwisko ma herb ?  PostWysłany: 21-01-2018 - 18:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-04-2017
Posty: 291

Status: Offline
Piotrze, dziękuję za podpowiedzi. Nie twierdzę, że Stawirowscy byli szlachtą. Znalazłam to nazwisko w herbarzu i chcę sprawdzić. A jak znajdę jeszcze jakąś rodzinę o tym nazwisku to obalę teorię moich przodków co do tego nazwiska i upewnię się czy mieli racje. Nie szukam szlachectwa na siłę. Smile

_________________
Pozdrawiam Kasia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kuba_COffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-01-2018 - 21:53
Sympatyk


Dołączył: 19-01-2018
Posty: 11

Status: Offline
mlszw napisał:
Kuba, napisz co wiesz o miejscu i dacie urodzenia swoich dziadków i ich powiązaniach rodzinnych wraz nazwiskami. Wtedy na pewno ktoś tu Cię pokieruje.

Pozdrawiam
Marek


Zaczerpnąłem Informacji Dotarłem do informacji prapradziadka.Otóż Mój prapra dziadek urodził sie w Sernikach w 1925 roku natomiast pra dziadek w Lubline w 1945 roku. Chciałbym sięgnąć po głębsze informacje.Gdzie mogą być informacje o pochodzeniu, zawodzie przodków?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-01-2018 - 21:59
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1806
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Musisz niestety drążyć temat bardziej wstecz: https://parafie.genealodzy.pl/index.php?op=pr&pid=7503
Pozdrawiam Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mlszwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-01-2018 - 23:26
Sympatyk


Dołączył: 01-10-2014
Posty: 819
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Kuba, czy chodzi o Serniki, te tutaj:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Serniki
?

Proponuję, żebyś wystawił osobny post poza tym wątkiem, bo tu raczej nikt nie zwróci na Twój tekst uwagi. W tytule zaznacz, że prowadzisz poszukiwania na Lubelszczyźnie. Na tym forum są specjalizacje, a ja tych rejonów nie znam. Poza tym poinformuj ile masz lat, bo zgaduję, że trochę Ci brakuje do dorosłości. Wtedy możesz oczekiwać specjalnego traktowania.

Życzę powodzenia
Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mszatiloOffline
Temat postu: Re: Czy nazwisko ma herb ?  PostWysłany: 23-01-2018 - 11:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-11-2016
Posty: 268

Status: Offline
kasiakozłowska napisał:
A w moim przypadku jest tak. Nazwisko Stawirowski nosi tylko moja rodzina. Jak ktoś się tak nazywa to na 100% jest moim krewnym czy to w Polsce czy na świecie. W herbarzach nazwisko Stawirowski przypisane jest do herbu Lubicz a ja nic nie mogę znaleźć na temat szlachectwa mojej rodziny. Gdzie szukać? Na co zwrócić uwagę? Dodam że wszyscy znani mi przodkowie zamieszkiwali Kutno i okolice w województwie łódzkim


Cześć Kasiu,

sądząc po niewielkiej ilości osób o tym nazwisku (http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/stawirowski.html) to prawdopodobne, że nosi je tylko Twoja sprawa. Inna sprawa, że tak nieliczne nazwiska są bardzo młode, co wskazuje, że powstały jako oboczność innego nazwiska.

To z kolei tłumaczy dlaczego nie możesz znaleźć nic o szlachectwie Stawirowskich, bo występują oni wyłącznie u Gajla, a inne herbarze takiej rodziny nie znają.

Nie wiem jak daleko wstecz sięgnęłaś jeśli chodzi o dokumentowanie losów rodziny, ale nie zdziwiłbym się gdybyś w akcie urodzenia pradziadka/prapradziadka znalazła inne nazwisko. Bardzo możliwe, że herbowe, ale to dopiero poszlaka w ustalaniu pochodzenia szlacheckiego.

Pozdrawiam,

Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kasiakozłowskaOffline
Temat postu: Re: Czy nazwisko ma herb ?  PostWysłany: 23-01-2018 - 11:35
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-04-2017
Posty: 291

Status: Offline
mszatilo napisał:
kasiakozłowska napisał:
A w moim przypadku jest tak. Nazwisko Stawirowski nosi tylko moja rodzina. Jak ktoś się tak nazywa to na 100% jest moim krewnym czy to w Polsce czy na świecie. W herbarzach nazwisko Stawirowski przypisane jest do herbu Lubicz a ja nic nie mogę znaleźć na temat szlachectwa mojej rodziny. Gdzie szukać? Na co zwrócić uwagę? Dodam że wszyscy znani mi przodkowie zamieszkiwali Kutno i okolice w województwie łódzkim


Cześć Kasiu,

sądząc po niewielkiej ilości osób o tym nazwisku (http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/stawirowski.html) to prawdopodobne, że nosi je tylko Twoja sprawa. Inna sprawa, że tak nieliczne nazwiska są bardzo młode, co wskazuje, że powstały jako oboczność innego nazwiska.

To z kolei tłumaczy dlaczego nie możesz znaleźć nic o szlachectwie Stawirowskich, bo występują oni wyłącznie u Gajla, a inne herbarze takiej rodziny nie znają.

Nie wiem jak daleko wstecz sięgnęłaś jeśli chodzi o dokumentowanie losów rodziny, ale nie zdziwiłbym się gdybyś w akcie urodzenia pradziadka/prapradziadka znalazła inne nazwisko. Bardzo możliwe, że herbowe, ale to dopiero poszlaka w ustalaniu pochodzenia szlacheckiego.

Pozdrawiam,

Michał


Witaj Michale.
Dziękuję za odpowiedź. Dotarłam do 1780 roku w metrykach (5xpradziadek) i nazwisko zawsze się zgadzało. Tak jak mówiłam nic na siłę. Może z biegiem czasu coś się wyjaśni. Very Happy

_________________
Pozdrawiam Kasia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.097218 sekund(y)