Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Kate_MOffline
Temat postu: Akta miasta Biała Podlaska  PostWysłany: 08-01-2018 - 01:32
Sympatyk


Dołączył: 05-01-2018
Posty: 153

Status: Offline
Witam

Czy gdzieś w sieci dostępne są może:
1. Akta miasta Białej Podlaskiej z lat 1946-1948? Niestety na SzwA skanów zero. Chodzi mi konkretnie o jednostki 38/20/0/-/377 do 388. Ewentualnie czy ktoś może dysponuje jakimiś dokumentami dotyczącymi Rady Miejskiej w Białej i mógłby się podzielić?

2. Skany/dokumenty/zdjęcia o Cechu Rzemieślników w Białej Podlaskiej

2. Skany/dokumenty/zdjęcia na temat Oddziału Partyzantki AK 34 Pułku Piechoty "Zenona"

Poszukuję dwóch osób z mojej rodziny i doszłam do ściany. Nawet metryk nie ma tam, gdzie się spodziewałam że będą, więc postanowiłam poszukać od końca. Może daty lub inne informacje w ww. dokumentach na coś by mnie naprowadziły.

Serdecznie pozdrawiam,
Katarzyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
111chrisOffline
Temat postu: Akta miasta Biała Podlaska  PostWysłany: 09-01-2018 - 23:08
Sympatyk


Dołączył: 28-09-2010
Posty: 254

Status: Offline
Dot. poz .3
Może na początek <<Ślady pamięci : o oddziale partyzanckim "Zenona" 34 Pułku Piechoty 9 Podlaskiej Dywizji Armii Krajowej>>.
Dostępne na stronach Bialskiej Biblioteki Cyfrowej.
Mnóstwo danych biograficznych, zdjęcia pomników, nagrobków, tablic pamiątkowych w kościołach itp.

Ciekawe rzeczy widziałem też na szukajwarchiwach.pl.
Dziś nic nie mogę znaleźć(„ Błąd połączenia z wyszukiwarką.”), ale było to coś z archiwum Aliny Fedorowicz, skany innych dokumentów z archiwum oddziału (wykazy osobowe, uzbrojenia itp.).

Moi krewni w oddziale: „Roch”, „Cygan”.

Pozdrawiam z Łosic
Krzysiek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kate_MOffline
Temat postu: Akta miasta Biała Podlaska  PostWysłany: 09-01-2018 - 23:28
Sympatyk


Dołączył: 05-01-2018
Posty: 153

Status: Offline
Ślicznie dziękuję za odpowiedź.
Na tę pozycję w Bialskiej Bibliotece Cyfrowej właśnie trafiłam, niestety obie moje przeglądarki odmawiają współpracy w tym zakresie. Ale już wiem, że jest więc z tym sobie dam radę.
Co do szukajwarchiwach.pl to niestety wszystkie jednostki dotyczące tego tematu są bez skanów. Chyba, że to ten przypadek opisywany już gdzieś na forum, skany są a jakby nie było. Spróbuje "zhakować" Wink

Mój krewny z północnej grupy Kedywu Obwodu Biała Podlaska: "Zimny".

Z książki, którą nabyłam dziś drogą kupna poznałam przynajmniej datę śmierci: 10/11.03.1944. Zastrzelony podczas ucieczki z Gestapo. To już coś.

Pozdrawiam z Łodzi,
Kasia

_________________
Pozdrawiam
Kasia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
111chrisOffline
Temat postu: Akta miasta Biała Podlaska  PostWysłany: 11-01-2018 - 23:42
Sympatyk


Dołączył: 28-09-2010
Posty: 254

Status: Offline
W lutym 1944 roku Gestapo aresztowało "Zimnego" i "Jaśmina".
"Zimny" był młodym zawodowym podoficerem, rusznikarzem. W Białej Podlaskiej mieszkał u siostry, której mąż prowadził zakład ślusarski. Powodem aresztowania były zakupy broni u niemieckich lotników.
10 marca 1944 r. aresztowanie "Rogali" - dowódcy grupy Kedywu. Przez pewien czas zamieszkiwali we wspólnej celi.
Noc 9/10 (lub 10/11) kwietnia - ucieczka z Gestapo (wycięcie krat w okienku): "Rogala", "Jaśmin", trzeci "Zimny" nie zdążył. Czy wtedy zginął?
"Rogala" wspomina: '' Z innych źródeł doszły mnie wiadomości, że podobno Niemcy dopiero opuszczając Białą Podl. zabili "Zimnego" i Malinowskiego na terenie Gestapo i zakopali ich ciała pod płotem '', nie przychylając się przy tym do żadnej z wersji.
----------
<<9 na 10 kwietnia Udana ucieczka „Rogali" z gestapo w Białej Podlaskiej, zorganizowana oraz osłaniana przez Wiesława Biedrzyckiego „Gozdawa". Uciekł również Bolesław Najfeld „Jaśmin", żołnierz Kedywu, zginęli zaś Aleksander Golbiak „Zimny" i Żyd w celi.>> źródło: Armia Krajowa na środkowej i południowej Lubelszczyźnie i Podlasiu: materiały sesji naukowej, KUL 24-25 IX 1985 r. red. Tomasz Strzembosz.

Pozdrawiam
Krzysiek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kate_MOffline
Temat postu: Akta miasta Biała Podlaska  PostWysłany: 16-01-2018 - 22:20
Sympatyk


Dołączył: 05-01-2018
Posty: 153

Status: Offline
Mowę mi odjęło!
Podałeś mi fakty, o których nie wiedziałam.
Wszystko się zgadza. To "mój" "Zimny". Tą siostrą, u której mieszkał była moja babcia a dziadek miał zakład i robił noże.

Dziękuję jak nie wiem co!

Pozdrawiam,
Kasia

_________________
Pozdrawiam
Kasia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Zalewska_AnnaOffline
Temat postu: Re: Akta miasta Biała Podlaska  PostWysłany: 19-01-2018 - 09:37
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2017
Posty: 39

Status: Offline
Kate_M napisał:
Witam

Czy gdzieś w sieci dostępne są może:
1. Akta miasta Białej Podlaskiej z lat 1946-1948? Niestety na SzwA skanów zero. Chodzi mi konkretnie o jednostki 38/20/0/-/377 do 388. Ewentualnie czy ktoś może dysponuje jakimiś dokumentami dotyczącymi Rady Miejskiej w Białej i mógłby się podzielić?

2. Skany/dokumenty/zdjęcia o Cechu Rzemieślników w Białej Podlaskiej

2. Skany/dokumenty/zdjęcia na temat Oddziału Partyzantki AK 34 Pułku Piechoty "Zenona"

Poszukuję dwóch osób z mojej rodziny i doszłam do ściany. Nawet metryk nie ma tam, gdzie się spodziewałam że będą, więc postanowiłam poszukać od końca. Może daty lub inne informacje w ww. dokumentach na coś by mnie naprowadziły.

Serdecznie pozdrawiam,
Katarzyna


Czy udało się Pani znaleźć jakieś informacje o archiwalnych dokumentach Cechu w Białej Podlaskiej? Ja również szukam do nich dostępu.
A przy okazji, dzięki Pani wpisowi znalazłam informacje o przodku mojego męża - Wiesławie Biedrzyckim "Gozdawa" Wink - dziękuję!

Pozdrawiam,
Anna Zalewska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
111chrisOffline
Temat postu: Re: Akta miasta Biała Podlaska  PostWysłany: 19-01-2018 - 20:57
Sympatyk


Dołączył: 28-09-2010
Posty: 254

Status: Offline
Myślałem, że "Zimny" to jakiś daleki krewny, dlatego podałem skrót informacji.
Ale skoro to bliska rodzina... Jest pozycja książkowa, w której występuje wielokrotnie, ba jest nawet rozdział: "Zimny" i "Jaśmin" (do Ani: Jest też rozdział: "Gozdawa" Smile ).
Stanisław Lewicki "Zapis ocalenia", PAX, 1969, na 'popularnym serwisie aukcyjnym' do nabycia za ... 2,99 lub 5,00 zł (!). Z tym, że większość to wspomnienia "Rogali" dot. przesłuchań, grypsów, przygotowania ucieczki, konkretnych danych biograficzno-genealogicznych nie jest wiele.

Krzysiek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Zalewska_AnnaOffline
Temat postu: Re: Akta miasta Biała Podlaska  PostWysłany: 20-01-2018 - 21:11
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2017
Posty: 39

Status: Offline
Krzysiu! Serdecznie Ci dziękuję! To jest absolutnie fantastyczna informacja!
Książka zamówiona Wink

Pozdrawiam!
Ania


111chris napisał:
Myślałem, że "Zimny" to jakiś daleki krewny, dlatego podałem skrót informacji.
Ale skoro to bliska rodzina... Jest pozycja książkowa, w której występuje wielokrotnie, ba jest nawet rozdział: "Zimny" i "Jaśmin" (do Ani: Jest też rozdział: "Gozdawa" Smile ).
Stanisław Lewicki "Zapis ocalenia", PAX, 1969, na 'popularnym serwisie aukcyjnym' do nabycia za ... 2,99 lub 5,00 zł (!). Z tym, że większość to wspomnienia "Rogali" dot. przesłuchań, grypsów, przygotowania ucieczki, konkretnych danych biograficzno-genealogicznych nie jest wiele.

Krzysiek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kate_MOffline
Temat postu: Re: Akta miasta Biała Podlaska  PostWysłany: 20-01-2018 - 22:15
Sympatyk


Dołączył: 05-01-2018
Posty: 153

Status: Offline
Genialne! Zamówiłam książkę i już doczekać się nie mogę.
Jesteś jak encyklopedia, dziękuję Smile

Do Ani: o cechu niestety nic nie znalazłam jeszcze, tak samo jak o Radzie Miejskiej. Właśnie jestem na etapie przeglądania Biuletynów Informacyjnych, skądinąd dość ciekawie napisanych, dostępnych w Bialskiej Bibliotece Cyfrowej. Mam nadzieję w nich coś odnaleźć. Mam trudne zadanie bo nie mieszkam w Białej i poszukiwania na miejscu mogę prowadzić raz lub dwa do roku jak jadę odwiedzić kuzynkę. Nie tracę nadziei Smile

_________________
Pozdrawiam
Kasia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Zalewska_AnnaOffline
Temat postu: Re: Akta miasta Biała Podlaska  PostWysłany: 21-01-2018 - 08:07
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2017
Posty: 39

Status: Offline
Kasiu nie wiem czy Ci to pomoże, ale ja "ugryzłam" sprawę z innej strony. Mianowicie zrobiłam rozeznanie jak wygląda sprawa archiwum rejestru sądowego przedsiębiorców. I znalazłam takie oto informacje:

Sąd Okręgowy (w którym znajdował się Rejestr Handlowy) w Białej Podlaskiej został zlikwidowany na podstawie ustawy z 14 października 1931 r. Od 1 stycznia 1932 r. powiaty bialski, konstantynowski i radzyński włączono do okręgu Sądu Okręgowego w Siedlcach.
W Wydziale Cywilnym w sekcji rejestrowej brak
jego głównego produktu, czyli Rejestru Handlowego.
Jak ustalono, w aktach rejestrowych (teczkach firm)
założonych w Sądzie Okręgowym w Białej Podlaskiej,
a kontynuowanych potem w Sądzie Powiatowym
w Białej Podlaskiej, pojawiają się adnotacje Sądu
Powiatowego w Siedlcach poświadczające zapisy figurujące
w Rejestrze Handlowym Sądu Okręgowego
w Białej Podlaskiej. Oznacza to, że Rejestr Handlowy,
po likwidacji Sądu Okręgowego w Białej Podlaskiej,
na zasadzie sukcesji czynnej został przekazany do
Sądu Okręgowego w Siedlcach. Ostatecznie nie ustalono
jego losu po 1939 r.
Niewielką ilość teczek firm, które zachowały się
w zespole, można wytłumaczyć faktem, że te, które
były kontynuowane, znajdują się w aktach sukcesorów:
Sądu Okręgowego w Siedlcach, przechowywanych
w Archiwum Państwowym w Siedlcach (APS
SO), oraz Sądu Powiatowego w Białej Podlaskiej znajdującego się w zasobie Archiwum Państwowego
w Lublinie Oddział w Radzyniu Podlaskim (APLOR
SP).
więcej: http://rozprawy-spoleczne.pswbp.pl/pdf/ ... art_03.pdf

Nie brzmi to zbyt optymistycznie, ale przy najbliższej okazji mam zamiar bezpośrednio w sądzie dowiedzieć się jak dotrzeć do jakichś wpisów archiwalnych.

Do Ani: o cechu niestety nic nie znalazłam jeszcze, tak samo jak o Radzie Miejskiej. Właśnie jestem na etapie przeglądania Biuletynów Informacyjnych, skądinąd dość ciekawie napisanych, dostępnych w Bialskiej Bibliotece Cyfrowej. Mam nadzieję w nich coś odnaleźć. Mam trudne zadanie bo nie mieszkam w Białej i poszukiwania na miejscu mogę prowadzić raz lub dwa do roku jak jadę odwiedzić kuzynkę. Nie tracę nadziei Smile[/quote]
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 2.735988 sekund(y)