Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
AlicjaSurmackaOffline
Temat postu: Prośba o przetłumaczenie z j. francuskiego- OK  PostWysłany: 18-01-2018 - 20:43
Sympatyk


Dołączył: 12-07-2007
Posty: 1011
Skąd: Radomsko
Status: Offline
Witam,
Dzisiaj przeglądając pocztę w SPAMIE odkryłam oto taki list datowany 13.01.2018. Niestety nie znam francuskiego ale po nazwiskach zorientowałam się, że dotyczy to moich przodków Starzyńskich i Terleckich.
Proszę o przetłumaczenie bo zupełnie nie wiem o co chodzi:

Bonsoir Madame,

Je ne sais si vous parlez ou lisez le français mais ne connaissant pas la langue polonaise je me permet de vous écrire malgré cela. J'ai retrouvé votre adresse mail en faisant des recherches sur les Starzynski et les Terlecki sur Internet, et ai eu derničrement la chance de retrouver votre adresse mail.

Je suis l'arričre arričre petit fils de Michel Starzynski h. Doliwa, l'un des enfants ainés de Dominique Starzynski et de Dorota Terlecka. Il était né au "petit palais" de Podzamczé, paroisse de Maciejowice, le 26.09.1805. Lors de la révolution de 1830 lui et son frčre Jakub (Jacques), tous deux sous lieutenants de lanciers de la garde, furent condamnés ŕ mort et ils se réfugičrent en France et furent assignés ŕ résidence ŕ Vierzon, province de Berri. Michel Starzynski se maria ŕ Vierzon avec Françoise Gaudron, une française de la bourgeoisie locale. Ils eurent une fille, Maria Starzynska, née ŕ Vierzon en 1855 et décédée ŕ Paris en 1906, qui est mon arričre grand mčre. Ensuite Michel Starzynski et son frčre Jakub furent amnistiés le 26 aoűt 1856 et retournčrent en Pologne. Michel Starzynski et sa femme eurent une autre fille, née ŕ Stara-Warka en 1857, Edwiga Starzynska, décédée ŕ Paris en 1938 et dont les trois enfants sont tous décédés sans postérité. Michel Starzynski aurait ramené de France des pieds de vigne qu'il aurait réussi ŕ acclimater au climat polonais. Il mourut ŕ Stara Warka le 19.03.1862 d'une maladie provenant de sa jument préférée. Il est mort chez Mauricy Prozor au château de Stara Warka dont il gérait les propriétés. Sa veuve est alors revenu en France avec ses deux filles.

Le pčre de Michel Starzynski, Dominik Starzynski h. Doliwa, est décédé au "petit palais" de Podzamczé ŕ Maciejowice en 1841 âgé de 77 ans, et donc né vers 1764, probablement en Lithuanie. A Podzamczé il était le gouverneur des propriétés appartenant aux princes Zamoyski. Il a épousé vers 1799/1800 probablement ŕ Pinsk (Biélorussie actuellement) Dorota Telecki, née ŕ Pinsk vers 1779, fille de Maciej Terlecki et de Maria Szuszkowska. Ma famille possčde les photographies de Michel Starzynski et surtout une photographie datant des années 1845/1850 de Dorota Terlecka entourés de ses enfants. Une photo trčs rare et trčs fragile.

Je ne sais si ce texte vous parviendra et, si c'est le cas, pourriez-vous me faire savoir si vous descendez vous aussi de Dominik Starzynski et de Dorota Terlecka. Si vous en descendez également ce serait extraordinaire ! Je souhaite évidemment connaître cotre filiation jusqu'ŕ nos ancętres communs : Dominik Starzynski et Dorota Terlecka.

En attendant je vous souhaite une sainte et heureuse année 2018


Foulques Josseaume

P.S. Być może jest to odpowiedź na mój post :
https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... arzy%F1ski

Alicja


Ostatnio zmieniony przez AlicjaSurmacka dnia 19-01-2018 - 21:25, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
elgra
Temat postu:   PostWysłany: 18-01-2018 - 23:48
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 01-05-2008
Posty: 4534

Alicjo, przetłumaczone googlem z niewielkimi poprawkami.

Dobry wieczór Pani,

Nie wiem, czy mówisz lub czytasz po francusku, ale nie znam polskiego, ale mimo to mogę napisać do ciebie. Znalazłem Twój adres e-mail, wykonując badania na temat Starzyńskiego i Terleckiego w Internecie, a ostatnio miałem okazję znaleźć Twój adres e-mail.

Jestem prawnukiem Michela Starzyńskiego herbu Doliwa, jedno z najstarszych dzieci Dominiqu'a Starzyńskiego i Doroty Terleckiej. Urodził się w "małym pałacu" Podzamcza, parafii Maciejowice, 26.09.1805. Podczas rewolucji w 1830 r. On i jego brat Jakub (Jacques), obaj zastępcy porucznicy strażników gwardii, zostali skazani na śmierć i schronili się we Francji i zostali aresztowani w areszcie domowym w Vierzon, w prowincji Berri. Michel Starzyński ożenił się w Vierzon z Françoise Gaudron, Francuzką miejscowej burżuazji. Mieli córkę, Marię Starzyńską, urodzoną w Vierzon w 1855 roku i zmarłą w Paryżu w 1906 roku, która jest moją prababcią. Następnie Michel Starzyński i jego brat Jakub zostali amnestowani 26 sierpnia 1856 r. I wrócili do Polski. Michel Starzyński i jego żona mieli kolejną córkę, urodzoną w Starej Warce w 1857 r., Edwigę Starzyńską, która zmarła w Paryżu w 1938 r. I której troje dzieci zmarło bez potomstwa. Mówi się, że Michel Starzyński przywiózł z Francji winorośl, że zaaklimatyzowal ja w polskim klimacie. Zmarł w Starej Warce 19.03.1862 roku z powodu zarazenia sie choroba ulubionej klaczy. Zmarł u Mauricego Prozor w zamku w Starej Warce, którego majątkiem zarządzał. Następnie wdowa wróciła do Francji z dwiema córkami.

Ojciec Michela Starzyńskiego, Dominik Starzyński h. Doliwa, zmarł w "małym pałacu" Podzamcza w Maciejowicach w 1841 roku w wieku 77 lat, a więc urodzony około 1764 roku, prawdopodobnie na Litwie. Na Podzamczu był gubernatorem majątków należących do książąt Zamoyskich. Ożenił się około 1799/1800 prawdopodobnie w Pińsku (obecnie Białoruś) z Dorota Telecki, ur. w Pińsku około 1779 r., córka Macieja Terleckiego i Marii Szuszkowskiej. Moja rodzina posiada zdjęcia Michela Starzyńskiego, a zwłaszcza fotografię z lat 1845/1850 Doroty Terleckiej otoczoną jego dziećmi. Bardzo rzadkie zdjęcie i bardzo delikatne.

Nie wiem, czy ten tekst przyjdzie do ciebie, a jeśli tak, to czy możesz mi powiedzieć, czy jesteś także potomkiem Dominika Starzyńskiego i Doroty Terleckiej? Jeśli tak, to byłoby to niesamowite! Oczywiście, chcę wiedzieć o filiacji dla naszych wspólnych przodków Dominika Starzyńskiego i Doroty Terleckiej.

W międzyczasie życzę Wam szczęśliwego Nowego Roku 2018

_________________
Pozdrawiam, Elżbieta z d. Cibińska
moje parafie:Cierno Oksa Węgleszyn Nagłowice (świętokrzyskie)
i Wysocice Sieciechowice (małopolskie) okolice
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.754842 sekund(y)