Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: 'Katyń' post. spadkowe lata 40, 50  PostWysłany: 17-01-2018 - 05:42
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Witajcie!
Spotkałem się z opinią, że w aktach spraw spadkowych ofiar zbrodni 'katyńskiej' (cudzysłów, gdyż sprawa szersza, dotycząca zamordowanych przez ZSRS także poza Katyniem, tj jeńców/internowanych z innych miejsc ) bywają zaskakująco prawdziwe informacje (np określające zgon na 1940 bądź 1946, nie 1943 jak by się w 46-55 można było spodziewać)
Może ktoś miał okazję zapoznać się z aktami takich spraw, gdzie nie 1943 figuruje jako data zgonu a 1940?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bkalafatOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-01-2018 - 07:36
Sympatyk


Dołączył: 05-07-2016
Posty: 137

Status: Offline
Osoby "zaginione" w czasie wojny musiały mieć uznaną datę zgonu poprzez sąd , co teoretycznie nawet mogło wskazywać rok 2018. Dziadek stryjeczny rozstrzelany w Katyniu miał poprawioną datę zgonu poprzez sąd dopiero po roku 1989. Wcześniej była inna data. Zatem rzeczywista data zgonu wynika w tym konkretnym przypadku z dokumentów radzieckich, list do wywiezienia ( na rozstrzelanie). Jeżeli rodzina nie wystąpiła do sądu o określenie właściwej daty to wszystkie inne daty mogą być wzięte z "choinki" tak jak sobie wymyślił sąd, czyli np. z dniem dzisiejszym osoba nie żyje.

_________________
Ben
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-01-2018 - 07:50
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Na ogół nie z choinki i (na ogół) 8 maja 1946 - tj rok po zakończeniu działań wojennych.
ale mi chodzi o coś innego- o ew. potwierdzenie faktu, że sądy w Polsce w latach 40, 50 (o tym nie wspomniałem, nie doprecyzowałem że chodzi o "między Odrą a Bugiem" a to ważne:), w postępowaniach spadkowych przyznawały (a i bardziej miękko mi wystarczy - gdziekolwiek uznały), że zgon nastąpił w 1940 nie w 1943 roku.
Czy "same z siebie" czy "rodzina wystąpiła do sądu o określenie właściwej daty" to mniej istotne (choć istotne)

Oczywiście, temat szerszy, i interesujące jest także kiedy i gdzie po raz pierwszy sąd (PRLowski? amerykański? izraelski? radziecki?) uznał datę "1940". To też chętnie przeczytam.
Ale głównie chodzi mi o okres 1945-1956- czy spotkaliście się z przypadkiem, że sąd uznał śmierć w 1940?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jacekpOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-01-2018 - 09:48
Sympatyk


Dołączył: 01-01-2012
Posty: 63

Status: Offline
Ustalenie daty śmierci osoby zamordowanej w Katyniu do tej pory jest problemem dla sądów. Ja w 2014 roku zmuszony byłem przeprowadzić postępowanie spadkowe po krewnym zamordowanym w Katyniu. I chociaż fakt jego śmierci w Katyniu nie budził żądnych wątpliwości to sąd za datę śmierci uznał 30 czerwca 1943 roku. Oczywiście wniosłem apelację w której zapytałem kto w takim razie dokonał zbrodni katyńskiej, Rosjanie czy Niemcy.
Sąd apelacyjny ostatecznie zmienił datę na 20 maja 1940 roku ale w uzasadnieniu bardzo bronił sądu pierwszej instancji, że miał takie prawo...
Pozdrawiam
Jacek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-01-2018 - 21:08
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
więc 2014 lub później - na teraz najwcześniejsza potwierdzona data uznania przez sąd

jakby ktoś wiedział, miał potwierdzenie "plotki", że w 40/50 się zdarzyło - polecam się łaskawej pamięci

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.065101 sekund(y)