Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Sophie
Temat postu: Państwowe Domy Opieki 1945-50  PostWysłany: 14-01-2018 - 00:09
Sympatyk


Dołączył: 10-09-2017
Posty: 55

Drodzy Forumowicze, może ktoś zetknął się z podobnym problemem i będzie w stanie pomóc. Mój problem dotyczy źródeł na temat Państwowych Domów Opieki/Dziecka działających bezpośrednio po wojnie (lata które mnie osobiście interesują to 1945-48 ) w miejscowościach Porąbka i Sromowce Wyżne. Są to ośrodki do których trafił mój dziadek po powrocie z Niemiec (został wywieziony z matką na roboty, ale po jej śmierci wrócił do kraju). Kontaktowałam się w sprawie Porąbki z AP, aktualną dyrektorką ośrodka (Porąbka jest teraz ośrodkiem kolonijnym), lokalnymi władzami i bez skutku - brak list wychowanków, ani jakichkolwiek materiałów, które mogłyby potwierdzić jego pobyt i okoliczności w jakich tam trafił.
Jestem pewna, że tam przebywał - obydwie nazwy pojawiają się w dokumentach ( życiorys napisany dla pracodawcy oraz list z Kuratorium Oświaty w odpowiedzi na prośbę jego siostry o potwierdzenie pobytu w obozie niemieckim). Jakaś dokumentacja musiała być prowadzona, w końcu jego siostrze udało się ustalić miejsce jego pobytu. Moje pytanie to - gdzie szukać? Jakie materiały powinnam brać pod uwagę w poszukiwaniach?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Zosia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ajachOffline
Temat postu: Państwowe Domy Opieki 1945-50  PostWysłany: 15-01-2018 - 09:29
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2013
Posty: 198

Status: Offline
http://podhale24.pl/aktualnosci/artykul ... jecia.html

napisz do pp Góreckich
-----------------------------------
pozdrawiam
Elżbieta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sophie
Temat postu:   PostWysłany: 16-01-2018 - 22:04
Sympatyk


Dołączył: 10-09-2017
Posty: 55

Dzięki Elu! Zadzwoniłam dzisiaj do Pana Stanisława i wyraził zaskoczenie oraz zainteresowanie moją historią. Będę zamawiać książki, w tym album ze zdjęciami.
Co ciekawe, po powrocie SZwA pojawiła się jednostka, której niedawno tam nie było i jeszcze nie widziałam:
http://szukajwarchiwach.pl/29/823/0/2.2 ... bJednostka
Nie dość że pojawia się Porąbka to i Sromowce również, a także przedział lat się zgadza. Czekać tylko na odpowiedź z AP.

Jak to usłyszałam kiedyś w pewnym archiwum: "nie zdaje sobie pani sprawy, ile metrów akt czy ile pudeł po prostu leży w piwnicach, a bardzo często po prostu skończyło w rękach prywatnych".

Pozdrawiam,

Zosia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.791299 sekund(y)