Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
sobota, 30 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Ewa_KruszewskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-01-2018 - 15:15
Sympatyk


Dołączył: 27-12-2016
Posty: 13

Status: Offline
poszukuję metryki ślubu i zgonów gminy Wyszki, woj. podlaskie z lat 1901-1925. Poszukuję aktu zgonu Eddie Kruszewska rok ok 1020-1925 oraz Władysława Kruszewskiego ur. 1880 lub 1881 r.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-01-2018 - 16:38
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
W AA nie ma co szukać bo to diecezja drohiczyńska. Akta gminne? Teren gminy obejmuje parafie: Topczewo, Wyszki a częściowo i Strablę.Teoretycznie można pytać w USC w Wyszkach co było i gdzie przekazali ale zdaje się były tylko szczątki ksiag. Na to wskazuje informacja z inwentarza AP w Białymstoku że jest tylko jedna księga urodzeń z lat 1890 - 1900. Jest jeszcze cos ze Strabli.
Stąd największa szansa jest w AD w Drohiczynie. Ale tam są księgi wymienionych wyżej parafii a nie gminy. Akurat parafii w Wyszkach chyba mocno niekompletne. Przyjdzie trochę sie nagimnastkować aby szukane metryki znaleźć. Atutem będzie jeśli się wie jakiej wsi poszukiwania dotycza.
Powodzenia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jartOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-03-2018 - 10:30
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2011
Posty: 1068

Status: Offline
Dzień dobry. Potrzebuję pomocy w AA Białystok. Chciałbym prosić o sprawdzenie jednego ślubu (Jan Podgajny i Marianna Romanowska) w parafii Goniądz w okresie 1872-1887 (starszy kraniec okresu jest bardziej prawdopodobny). Interesuje mnie kompletna treści tej metryki, ze szczególnym uwzględnieniem danych rodziców państwa młodych.
Sprawa nie jest pilna, do załatwienia przy okazji. W rewanżu mogę zaoferować pomoc w AAN lub AGAD w Warszawie, pokrycie ew. kosztów (w rozsądnej i umówionej wcześniej wysokości), inną pomoc (np. ogólne wskazówki dot. poszukiwań zesłanych na Syberię podczas II wś, poszukiwań w LVIA, LCVA).

_________________
pozdrawiam
Artur

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Albin_KożuchowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-03-2018 - 20:03
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2008
Posty: 547

Status: Offline
W wymienionym przedziale lat w parafii Goniądz nie ma na 99% zapisu dot. ślubu wymienionych osób, lub podobnie brzmiącego nazwiska młodego. Sprawdziłem jeszcze dodatkowo 1870 i 1871 rok. I nic.

_________________
Pozdrawiam AlbinKoz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jartOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-03-2018 - 22:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2011
Posty: 1068

Status: Offline
Albinie, wielkie dzięki za pomoc, napisałem do Ciebie PW.

_________________
pozdrawiam
Artur

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
uladziemidOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-03-2018 - 17:55
Sympatyk


Dołączył: 15-05-2016
Posty: 62

Status: Offline
Proszę o pomoc w ustaleniu danych rodziców pana młodego Józefa Dziemidowicza. W parafii Korycin między 1880 a 1890 rokiem Józef Dziemidowicz poślubił Mariannę Skoboda (Szkobodzińską).

Ona ur. 07.09.1863 w Czarnymstoku (par. Korycin) córka Franciszka i Zuzanny, on urodzony ok. 1844 najprawdopodobniej Krukowszczyzna (par. Korycin). W genetece jest indeks urodzenia jakiegoś Józefa z 1842 roku, syna Jakuba - chciałabym potwierdzić czy to ta sama osoba.

Niestety nie widzę lat 1880-90 w skanach online (metryki.genealodzy.pl, szukajwarchiwach.pl). Metryczki od 1890 już przejrzałam i nie znalazłam tam takiego ślubu (w lutym 1893 urodził się im syn, więc ślub był raczej przed tą datą). Nie mam możliwości wybrać się do Białegostoku osobiście, dlatego będę wdzięczna za wszelką pomoc.

_________________
Pozdrawiam,
Urszula
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Albin_KożuchowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-04-2018 - 12:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2008
Posty: 547

Status: Offline
Korycin 1890/2 ślub Józefa Dziemidowicza kawalera lat 36 s. Jakuba i Marianny z Trypuciów z Krukowszczyzny
z Marianną Szkobodzińską panną lat 22 ze wsi Czarnystok c. Franciszka i Zuzanny z Jurkowskich.

_________________
Pozdrawiam AlbinKoz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
uladziemidOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-04-2018 - 14:03
Sympatyk


Dołączył: 15-05-2016
Posty: 62

Status: Offline
Dziękuję serdecznie! Teraz rzeczywiście widzę ten akt na szukajwarchiwach, mój rosyjski mnie zawiódł wcześniej... Bardzo się cieszę, bo potwierdzają się moje podejrzenia i mogę iść dalej z drzewem Smile Jeszcze raz dziękuję Ci Albinie za pomoc Smile

_________________
Pozdrawiam,
Urszula
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
przeskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-08-2018 - 17:50
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 477

Status: Offline
Utkwiłem na metryce slubu moich dziadków. Brali ślub w Kościele Farnym w 1899 roku. W metryce nie ma nic o miejscu urodzenia babci i dziadka. Czy AD w miejscu ma alegaty lub podobne ksiegi z aktami urodzeń nowożeńców?
Pytałem sie w AP Białystok i tam ich nie ma.
Pozdrawiam

_________________
Przemek Kisielewski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-08-2018 - 20:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Sierpień to nienajlepszy czas na kontakty z archiwami kościelnymi ale postaram się sprawdzić min. dla własnej ciekawości . W AA kwerendowałem całymi latami ale tak się złożyło, że nigdy nie miałem potrzeby sięgania po alegaty. Ale jakoś nie słyszałem aby tam były. Mam złą intuicję - W AA alegat może nie być. Na 99.9% nie ma ich w dziale metrycznym. W historycznym ? – mało prawdopodobne. Jeśli gdzieś są to wedle mojej intuicji szybciej w parafii, a z dostępem do tamtejszych dokumentów może być kłopot (tak przynajmniej było przed laty) . Ale w AA sprawdzę.
A czy jest pewność, że nowożeńcy nie urodzili się w Białymstoku? to akurat byłoby najłatwiej sprawdzić . W tym przypadku musiałbym jednak mieć jakieś konkretne namiary.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
przeskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-08-2018 - 18:56
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 477

Status: Offline
Dzieki za odzew. Dziadek przybyl do Białegostoku z Litwy a babcia ze Sląska. Babci ojciec, Niemiec i dziadek Liwin pracowali u Hasbacha ("Fabryka Sukna i Trykotów Hasbach"). Pradziadek z rodzina mieszkali na osiedlu fabrycznym Hasbacha w Dojlidach a Hasbach sciągnął ich z Langienbielau (Bielawa) gdzie były rowniez fabryki sukna. Jak na razie nie znalazłem miejsc urodzenia ani babci ani dziadka chociaz szukałem na Litwie i na Slasku w tym oczywiscie w Bielawie.
Dziadek zmarł w wiezieniu w Kuropatach k. Minska w 1918 roku a na metryce babci już w Polsce jest nieprawdziwe miejsce urodzenia. Sprawdzałem.

_________________
Przemek Kisielewski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-08-2018 - 20:44
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Czy poszukiwani przodkowie , którzy w Farze zawarli związek małżeński to Stanisław Kisiel s. Józefa i Heleny z Moniuszków i Emilia Wilner, córka Franza i Doroty Nitch?
http://www.encyklopedia.puszcza-bialowi ... slo&id=693
Czy na pewno rodzice: Kisiel (ewski) a przede wszystkim Moniuszko wywodzili się Litwy a nie Podlasia?
Skąd pewność że Wilnerowie przybyli z Bielawy już z córką Emilią i od razu do pracy w zakładach Hasbacha. W Białymstoku i okolicach było wczesniej sporo zakładów włókienniczych . Może Franc najpierw tam pracował ?
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Zawistowski_AdamOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-08-2018 - 23:17
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2014
Posty: 94
Skąd: Białystok
Status: Offline
Jeśli chodzi o dokumenty takie jak alegaty czy egzaminy przedślubne to nie ma ich w AA, jedyną szansą jest parafia ale tam jeszcze nie byłem i o nic nie prosiłem, dlatego też więcej nie podpowiem
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
przeskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-08-2018 - 15:49
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 477

Status: Offline
Czyli mała szansa znalezienia metryk urodzenia/chrztu Stanisława i Emilii. Dziękuję bardzo za pomoc.

_________________
Przemek Kisielewski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-08-2018 - 16:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Można link do tego aktu ślubu ? Ja bym się tak nie poddawał, choć łatwo nie będzie
Wg jednej z witryn na myheritage Emilia Kisiel z domu Wilner, urodzona 8.08.1879 Podmokle, Stanisław Kisiel urodzony w 1865 koło Poniewieży
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.653947 sekund(y)