Genealodzy.PL Podziel się na Facebooku

https://genealodzy.pl/

Polskie TG  
Użytkownik:         Rejestracja
Hasło: Zapamiętaj

flag-pol flag-eng     home login logout     Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty

11:56 piątek, 20 kwietnia 2018

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-01-2018 - 19:36
Zasłużony
Sympatyk

Status: Offline
Dziękuje za informacje .
Dziekańskie są jednak o wiele bardziej czytelne. Przynajmniej w przypadku Juchnowca tak było. Specjalne jeździłem do Wilna aby rozwikłac tajemnice ukryte w plamach pleśni na kartach Archidiakonatu.
Pozdrawiam

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
elakotukOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-01-2018 - 19:47
Sympatyk

Niestety Panie Jerzy nie każdy może usiąść i przejrzeć metryki z poczekalni . Dla osób początkujących i nie znających języka rosyjskiego jest to duży problem . Dziś byłam w AA i księgi ż Knyszyn są nie dostępne bo prowadzone są prace 😑

tomaszi
Temat postu:   PostWysłany: 09-01-2018 - 19:49
Sympatyk

jamiolkowski_jerzy napisał:
Dziękuje za informacje .
Dziekańskie są jednak o wiele bardziej czytelne. Przynajmniej w przypadku Juchnowca tak było. Specjalne jeździłem do Wilna aby rozwikłac tajemnice ukryte w plamach pleśni na kartach Archidiakonatu.
Pozdrawiam

...oj, TEN Juchnowiec to czasami jeszcze mi się śni...
ale rozumiem, że na układy (póki co) nie ma rady... Razz

a przy okazji, właśnie do "koszyka" wpadły:

Tykocin U 1696-1700
autor: Waldek Chorążewicz

Kuczyn Z 1850-1860
autor: Maja Szpot i Zbyszek Żukowski

Kosów Lacki M 1831-1833, M 1836-1838
autor: Marek Strasz

Udanych łowów Wink

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Temat postu:   PostWysłany: 09-01-2018 - 20:07
Zasłużony
Sympatyk

Pani Elzbieto
Z jakich lat ksiag Knyszyna Pani szuka?. Domyślam się. że tych po roku 1864?
Czyli z działu metrycznego. Księgi poukładane sa tam dekanatami , rok po roku. Fakt trwa digitalizacja ksiag z działu metrycznego. Ale z tego co wiem do digitalizacji idą po kolei księgi roczne dekanatów Sam kiedys nadziałem sie na taka siurpryzę w dekanacie sokólskim że ksiegi (z roku którego szukałem) akura tnie było. Ale następnego dnia już była . Na czym miałyby polegać te przywołane przez Pania prace.
Panie Tomaszu
z Juchnowcem to sobie dałem radę zanim jeszcze ktokolwiek myslał o indeksacji.
Dla chętnego nic trudnego. Nie oznacza to że neguje sens indeksacji ale bez przesady to zadna wunderwafe genealogii.
Pozdrawiam

elakotukOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-01-2018 - 20:13
Sympatyk

Tak zgadza się po roku 1864 . Prowadzą Digitalizacje . Pani wAA powiedziała że nie ma i już.

Temat postu:   PostWysłany: 09-01-2018 - 20:39
Zasłużony
Sympatyk

Pani w AA? A nie ksiądz Ryszard?
Zdaje się trafiła Pani na czas miedzyświąteczny i argumenty na odczepnego. Proszę ponowic próby.

A jeśli jestem przy głosie to widzę pewna szansę na prześwit "światła w tunelu" jesli o,indeksy ksiąg w dziale metrycznym. Własnie z uwagi na digitalizacje.
W udostępnienie skanów całych ksiag nie wierzę , kopernikańskie przewroty w kosciele sa trudno przyswajalne. Ale próbowałbym uzyskac skany corocznych indeksów poszczególnych parafii. czyli cos zwanego kiedys potocznie skróconymi indeksami. To w sumie może leżeć w interesie archiwum. mniej szukania dla księdza który musi i tak szukać w celach sporzadzania odplatnych wypisów.
Tu jest pole do popisu i dyplomatycznej zręcznosci towarzystw genealogicznych czy projektu Podlasie.
Dla jasności roczne spisy były sporządzane w ksiegach tej archidiecezji dopiero od 1875 roku.
Nawet jesli te indeksy będa tylko skrócone to juz byłoby to ułatwienie dla szczególowych poszukiwań samych metryk.

jartOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-01-2018 - 20:47
Zasłużony
Sympatyk

Można prosić o dodatkowe informacje odnośnie "prac" w AA Białystok? Czy dobrze rozumiem że prowadzona jest digitalizacja ksiąg z działu metrycznego? Czy wiadomo co później, tzn. czy będą publikowane online, czy może będzie do nich dostęp w inny sposób, czy tylko np. do przeglądania na komputerach na miejscu (zamiast papierowych ksiąg), czy wszystkie na raz po zakończeniu, czy sukcesywnie w miarę digitalizacji? Kiedy prace mogą zostać zakończone (a jeśli trudno powiedzieć to może inaczej, kiedy zaczęli)?
Są znane jakieś szczegóły czy o nie należy pytać u źródła?

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki

Temat postu:   PostWysłany: 09-01-2018 - 21:16
Zasłużony
Sympatyk

Akurat ja nie bede najlepszym informatorem bo w AA od 2 , 3 lat bywam bardzo okazjonalnie ale na tym forum jest kilku uczestnikow którzy jak sadzę bywaja tam częściej. Ale z tego co wiem digitalizacja trwa od lat (niestety bardzo powoli) Odbywa się parafiami. Kilka parafii już zostało zdigitalizowanych. Urobek można oglądac wyłacznie na komputerach AA. Jest ich bodaj trzy.Digitalizacja ksiag z działu metrycznego (jak wspomniałem) tez się odbywa,
Na udostępnienie skanów on line na ten czas bym nie liczył . Jeszce ze dwa lata temu próbowałem perswadowac (a mam niezłe osobiste relacje z kierownictwem AA) że warto by to wprowadzic system wzorem bodaj AA w Płocku. Czyli sporzadzono by indeksy a na ich podstawie AA sprzedawało by skany. Zastrzzegam rozmowy prowadziłem na zasadzie sondażu, jako misyjna działalność osoby prywatnej
Na tę propozycje usłyszałem stanowcze nie.
Czy coś się zmieniło . Mój czas minął przestałem robić za genealogiczną instytucje od podlasia , powstaly inne instytucjonale twory. Niech próbuja rozmawiać .
Pozdrawiam

jartOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-01-2018 - 21:26
Zasłużony
Sympatyk

Dzięki za informacje.

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki

elakotukOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-01-2018 - 06:20
Sympatyk

Niestety księdza nie było. Rozmawiałam z nim dzień wcześniej przez telefon i mówił że księgi są. Pytałam o Knyszyn i Krypno . Wiem że digitalizuja jeszcze Dobrzyniewo. Taka informacja wisi na drzwiach.

tomaszi
Temat postu:   PostWysłany: 12-01-2018 - 13:31
Sympatyk

Dąbrówka Kościelna M 1772-1790
autor: Zdzisław Woyno
-----------------------------------------------
Płonka Kościelna Z 1693-1797
autor Jan Purski

http://indeksy.projektpodlasie.pl
Zapraszamy! Udanych łowów! Wink

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
WaldemarChorążewiczOffline
Temat postu: Projektpodlasie.pl  PostWysłany: 12-01-2018 - 13:33
Sympatyk

Koordynuję indeksację ksiąg n/wym. parafii:
Ceranów, Kosów Lacki, Kulesze Kościelne, Nowogród, Rutki Kossaki,
Sterdyń, Szczepankowo

Zapraszam do współpracy.

Wiadomości proszę wysyłać na PW
lub: indeksacja(at)projektpodlasie.pl

pozdrawiam,
Waldemar Chorążewicz
https://indeksy.projektpodlasie.pl

Ostatnio zmieniony przez WaldemarChorążewicz dnia 31-01-2018 - 11:01, w całości zmieniany 1 raz

krzysztof_lubieńskiOffline
Temat postu: Projektpodlasie.pl  PostWysłany: 13-01-2018 - 01:29
Sympatyk

Proszę o wyjaśnienie:
1. Jaki jest materiał wyjściowy (mikrofilmy, foto?) do sporządzenia indeksów np. z parafii Kuczyn ?
2. Skąd pochodzą te materiały
3. Czy jest projektowane wrzucenie indeksów do bazy PTG np. Geneszukacz ?
Pozdrawiam
Krzysztof

Temat postu: Projektpodlasie.pl  PostWysłany: 13-01-2018 - 09:26
Zasłużony
Sympatyk

Ostatnie pytanie Krzysztofa Lubieńskiego wydaje mi się bardzo istotne. Z zaniepokojeniem obserwuję bowiem tendencję (nie tylko Projektu Podlasie) do lokalnych separatyzmów w zakresie indeksacji. O ile w zakresie krzewienia lokalnej historii inicjatywy lokalnych zespołów są chwalebne. to akurat w zakresie indeksacji – delikatnie mówiąc – przeciwskuteczne.
Niezależnie od ocen samego PTG i stworzonej bazy indeksacyjnej (w tym ostatnim przypadku akurat spory nie obejmują stricte genealogii ale kwestii w których wyżywają się pasjonaci informatyki. Sorry ale dla genealogii to doprawdy sprawy marginalne) olbrzymim walorem geneteki jest jej ogólnopolski (szczęśliwie coraz bardziej nie tylko) globalizm. Mormońska zasada spisania wszystkiego w jednym miejscu. Geneteka jest po prostu bazą praktyczną a wszelkie ambicje lokalne temu tylko szkodzą.
Absurdalność indeksacyjnych separatyzmów widać choćby w tym że promocja Programu Podlasie odbywa się tu na forum genealogów. Więcej portal do swojej wyszukiwarki przejał wykonane wcześniej dla geneteki indeksy. Czy aby zasada symetrii nie obowiązywała?
Co by było gdyby ich autorzy zażądali wycofania "swoich" indeksów ? Nie namawiam do tego ale poddaje do przemyślenia i apeluje o wycofanie się z wszelkich form indeksacyjnego izolacjonizmu.
Pozdrawiam

tomaszi
Temat postu: Re: Projektpodlasie.pl  PostWysłany: 13-01-2018 - 10:40
Sympatyk

krzysztof_lubieński napisał:
Proszę o wyjaśnienie:
1. Jaki jest materiał wyjściowy (mikrofilmy, foto?) do sporządzenia indeksów np. z parafii Kuczyn ?
2. Skąd pochodzą te materiały
3. Czy jest projektowane wrzucenie indeksów do bazy PTG np. Geneszukacz ?
Pozdrawiam
Krzysztof

ad. 1 materiałem wyjsciowym są zdjęcia bądź skany ksiąg
ad. 2 zasoby Mormonów, szwa, zdjęcia przekazane przez osoby prywatne
ad. 3 cześć indeksów trafia do geneteki część indeksów jest obarczona zakazem publikacji a wtedy często jedynym kompromisem jest publikacja w wyszukiwarce projektpodlasie.pl

W przypadku bazy indeksów staropolskich ksiąg sądowych źródłem są zarówno materiały AGAD jaki i prywatne kolekcje osób prywatnych.

Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat