Genealodzy.PL Podziel się na Facebooku

Genealodzy.PL

Użytkownik:         Rejestracja
Hasło: Zapamiętaj

Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng     home login logout     Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty

21:11 środa, 23 stycznia 2019

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Ruśniak_GrzegorzOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Rams  PostWysłany: 07-01-2018 - 12:45


Dołączył: 07-01-2018
Posty: 1

Status: Offline
Witam ,serdecznie mam prośbę o analizę mojego nazwiska Ruśniak , informację o pochodzeniu mamy tylko do pradziadka który był głuchoniemy (po wypadku jako dziecko) przyjechał podobno z Krakowa był wykształcony umiał pisać i czytać był szewcem przed wojną uczył się we Lwowie . Z góry dziękuję i pozdrawiam Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Rams  PostWysłany: 07-01-2018 - 14:07
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2636

Status: Offline
Прозвище Руснак, вероятнее всего, получил представитель этнической группы руснаков. Руснаками в старину называли себя восточные славяне Буковины, Галичины, Закарпатья, Лемковщины. Сегодня это слово употребляется в основном в Словакии как самоназвание проживающих там русинов и украинцев. Также не исключено, что основатель рода Руснак некоторое время жил среди руснаков, за что и получил своё прозвище. , со временем получил фамилию Руснак.

_________________
Zbigniew
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Ruśniak  PostWysłany: 07-01-2018 - 14:43
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1055

Status: Offline
Ruśniak_Grzegorz napisał:
Witam ,serdecznie mam prośbę o analizę mojego nazwiska Ruśniak ....... przyjechał podobno z Krakowa był wykształcony umiał pisać i czytać był szewcem przed wojną uczył się we Lwowie . Z góry dziękuję i pozdrawiam Grzegorz


Szerzj, takze nieco inna etymologia nazwiska Ruśniak wg;
http://www.stankiewicze.com/index.php?kat=44&sub=779

Ruśniaczek - od rusznica, ruśnia ‘dawna ręczna broń palna’.

Ruśniak - 1649 od Rusnak ‘Rusin; członek Kościoła wschodniego’.
Sa to nazwiska pochodne od grupy etnicznej w Rosji, w Slowacji, w Czechach, na Wegrzech, Rumunii czy krotko w Karpatach znanej pod tymi nazwami. Jedynie w Polsce ta grupa etniczna nosi bzdurna nazwe Lemkowie czy Łemkowie. Ta grupa etniczna nie ma nic wspolnego z Ukraincami, czy nawet wedlug ostatnich badan ze Slowianami. Zamieszkuje Karpaty od tysiecy lat zanim Galowie, Hunowie i inne przybyly do Karpat.
inf. J. Ruśniak 17.12.12

Ruśniarczyk - od rusznica, ruśnia ‘dawna ręczna broń palna’.
Ruśnica - od rusznica, ruśnia ‘dawna ręczna broń palna’.
Ruśnicki - od rusznica, ruśnia ‘dawna ręczna broń palna’.
Ruśnik - od rusznica, ruśnia ‘dawna ręczna broń palna’.

http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/ ... Bniak.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rusznica

Nazwiska Ruśnik, Ruśniak od ruśnica, rusznica. Ale ... Rusnak od Rusina.


Ostatnio zmieniony przez Wladyslaw_Moskal dnia 09-01-2018 - 18:45, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Rams.  PostWysłany: 08-01-2018 - 18:28
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 750

Status: Offline
Witaj Danielu.

Pytasz o genezę swojego nazwiska Rams. Władysław Moskal sporo napisał o wielu możliwych etymologiach Twojego nazwiska. Przytoczę Twoje informacje, które zawarłeś w poście z dnia 6.01.2018 roku, zatem: „(…). Moja rodzina zamieszkuję Nowy Sącz i jego okolice. Mój pradziad mieszkał w Gołkowicach, a pochodził ze Skrudziny (gmina Stary Sącz), a - z tego co udało mi się dotychczas ustalić z bardzo słabego wywiadu rodzinnego, ze względu na słaby dostęp do ksiąg metrykalnych itp. w tym regionie oraz niepełne informacje na portalach genealogiicznych typu FamilySearch - jego rodzina najprawdopodobniej przybyła do Skrudziny z obszaru od Jazowska do Naszacowic (na zachód, można zobaczyć na "Google Maps"). Są to tereny wiejskie. Mówiąc o "jego rodzinie" mówię o okresie lat 1850-1900. Choć posiadanie własnego gospodarstwa, nie jest w tym przypadku obce, to akurat o własnych stadach, zwłaszcza owiec, nie słyszałem (oczywiście, humorystycznie )”. Dane, które podałeś o historii rodziny naprowadziły mnie na ścieżkę, która może doprowadzić do wyjaśnienia kiedy i dlaczego Twoi przodkowie pojawili się w okolicy Starego Sącza? Dróżka ta może też prowadzić na manowce ale moim zdaniem najmniejsze ścieżki też trzeba sprawdzać.

Zacznę od wskazania prawdopodobnej etymologii nazwiska Rams. W mojej ocenie nazwa osobowa Rams pochodzi od przezwiska Rams a ono od wyrazu pospolitego rams. Pierwsze „koty za płoty”. Pozostaje ustalić co znaczy apelatyw rams i z jakiego języka pochodzi. W poście napisałeś: „(…) – jego rodzina najprawdopodobniej przybyła do Skrudziny z obszaru od Jazowska do Naszacowic (…)”. Miejscowości te położone są na obszarze występowania gwary sądeckiej. Gwara sądecka to część dialektu małopolskiego, gwara mieszkańców Beskidu Sądeckiego i Wyspowego, w uogólnieniu – mieszkańców powiatów: nowosądeckiego, gorlickiego i limanowskiego, południowych krańców bocheńskiego [ min. Rozdziele i Rajbrot ] oraz południowej części woj. podkarpackiego. Jest to, po dialekcie śląskim, gwarze podhalańskiej jedna z bardziej żywych odmian języka polskiego, używana na co dzień przez dużą część mieszkańców regionu. Gwara sądecka rozwinęła się jako specyficzny język Lachów i Górali Sądeckich. Fonetycznie i gramatycznie przypomina inne gwary Małopolski, np. gwarę podhalańską. Warstwę leksykalną, odróżniającą ją od literackiego języka polskiego stanowią słowa, związane z życiem codziennym w górach, miejscowymi zwyczajami i tradycją. W materii gramatycznej, fonetycznej i leksykalnej zauważalne są też pewne wpływy języka słowackiego, ukraińskiego i niemieckiego. Jest do pewnego stopnia zróżnicowana wewnętrznie, w całym regionie występują nieznaczne różnice. Dlatego np. pewne słówka, używane w południowej części rejonu, mogą nie być znane mieszkańcom jego północnej części itp. Gwara sądecka cechuje się między innymi mazurzeniem. Mazurzenie polega na wymawianiu zamiast spółgłosek dziąsłowych cz, sz, ż, dż głosek zębowych: c, s, z, dz. Na przykład: Czech > Cech, sznur > snur, żebrak > zebrak, jeżdżę > jezdze, kosz > kos, żyto > zyto. Nie dotyczy to tej głoski, która w ortografii odnawiana jest znakiem rz, a więc kszys, pszyset, drzewo. W takim razie nazwisko Rams może być zamazurzoną formą miana Ramsz, choć niekoniecznie tak musi być – wszystko zależy z jakiego języka pochodzi słowo rams. W języku niemieckim, raczej na obszarze dzisiejszych Niemiec, występuje nazwisko Rams. Osób w tym nazwisku w Niemczech mieszka około 565.
Link do mapy z rozmieszczeniem i frekwencją nazwiska Rams na portalu Verwandt.de: http://www.verwandt.de/karten/absolut/rams.html
W Polsce osób o tym nazwisku mieszka około 1615, najwięcej ich zamieszkuje w powiecie nowosądeckim [ 416 osób ]. Wspominał o tym Władysław Moskal, przywołując portal Moikrewni.pl:
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/rams.html
Wniosek jaki się nasuwa – więcej osób noszących miano Rams mieszka w Polsce niż w Niemczech. Powstaje pytanie czy jest to raczej polskie czy raczej niemieckie nazwisko? Może jest to ani polskie ani niemieckie? W języku niemieckim można odnaleźć słowo rams, które według niemieckiej etymologii pochodzi z języka staropruskiego: „prußisch rams, roms ( ruhig, demütig, zahm, sittsam, bescheiden, höflich )”. Co można przetłumaczyć jako: staropruski: rams, roms [ spokojny, cichy, stonowany; pokorny; oswojony; skromny, obyczajny, przyzwoity; skromny; uprzejmy, grzeczny ].
Według portalu Prusaspira – zakładka „Słownik”:
„prūsiskai: rāms pōliskai: pokorny, zacny, cnotliwy, poczciwy, uczciwy”
Pruski: rāms polski: pokorny, zacny, cnotliwy, poczciwy, uczciwy.
Główny wniosek jaki płynie z powyższych informacji jest taki, że z dużą dozą prawdopodobieństwa graniczącego z pewnością nazwisko Rams pochodzi z języka staropruskiego [ pruskiego ] od przezwiska Rams, które wywodzi się od pospolitego słowa rāms [ rams ] ‘pokorny, zacny, cnotliwy, poczciwy, uczciwy’.
W takim razie Twoi przodkowie z dużą dozą prawdopodobieństwa pochodzili z ludów [ plemion ] Prusów.
Język pruski pochodzi z języka staropruskiego. Niewiele jednak osób wie, że język pruski miał swoją formę pisaną i że wymarł dopiero na początku XVIII wieku. Prusowie to kuzyni Łotyszów i Litwinów. Wszyscy oni zaliczani są do ludów bałtyckich. Prusowie należeli do grupy plemion zachodniobałtyjskich, do której należeli również Kurowie, Żmudzini, Skalowowie, Galindowie i Jaćwingowie. Prusowie w średniowieczu zamieszkiwali tereny między Pomorzem, Mazowszem, Litwą, Bałtykiem [ wybrzeże Bałtyku między dolną Wisłą a dolnym Niemnem ] oraz Niwą. Obecnie ich byłe terytorium zajmuje: województwo warmińsko – mazurskie, fragment województwa pomorskiego oraz obwód kaliningradzki. Nazwy pruskich krain, pochodzące od nazw plemion je zamieszkujących [ od zachodu ]: Pomezania, Pogezania, Galindia, Sasinia, Warmia, Barcja, Sambia, Natangia, Nadrowia, Skalowia, Sudawia [ Sudowia, Jaćwież ]. Aby nie być gołosłownym przytoczę fragment z opracowania Pawła Kwińskiego pt. „Staropruskie słownictwo aksjologiczne i sakralne w ujęciu etnolingwistycznym”, które ukazało się w roku 2011 w Komunikaty Mazursko – Warmińskie 1 (271), 33 – 60. Autor wspomnianego tekstu na stronie 57 – 58 pisze: „(…). Rdzeń rom- / ram- łączony jest z bałtyckimi leksemami: pr. rāms „cichy, spokojny”, lit. ramůs „spokojny; cichy; uległy, pokorny”, romůs „cichy; spokojny” i łot. râms „łagodny, cichy, nabożny”, wywodzącymi się z ie. *rem- „być spokojnym, odpoczywać, podpierać (się)”, por. również: goc. rimis „cisza, spokój” (bez odpowiedników w innych językach germańskich). Leksemowi owemu Bałtowie nadawali widocznie znaczenie sakralne, określając nim „miejsca ciszy, spokoju, milczenia”. (…)”.
W nazwisku Rams odnajdziemy bałtycki [ pruski, litewski, łotewski ] rdzeń ram- / rom- oraz sufiks -s [ ram + s = rams ]. Ten sam rdzeń świadczy o bliskości, pokrewieństwie języka staropruskiego, starolitewskiego i starołotewskiego. Staropruskie [ pruskie ] wyraz rāms cechuje się w zasadzie takim samym zapisem graficznym co łotewski wyraz râms. Oba słowa posiadają prawie identyczne znaczenie. Pruskie rāms znaczy ‘cichy, spokojny’ a łotewskie râms ‘łagodny, cichy, nabożny’. Tak więc Twoje nazwisko może pochodzić z kręgu języka [ dialektu ] pruskiego albo języka [ dialektu ] łotewskiego, to jest z obszaru zamieszkałego przez ludy bałtyjskie [ plemiona Bałtów ].
Proponuję Ci zapoznanie się z tekstem wspomnianego przeze mnie Pawła Kwińskiego, te kilka stron teksu pozwoli Ci wyrobić sobie zdanie, spojrzeć inaczej na ewolucję znaczenia leksemów zawierających bałtycki rdzeń ram- / rom-.
Tu jest link do elektronicznej wersji artykułu Pawła Kwińskiego:
http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Kom ... s33-60.pdf


Danielu, w swoim poście wspomniałeś: „(…). Moja rodzina zamieszkuję Nowy Sącz i jego okolice. Mój pradziad mieszkał w Gołkowicach, a pochodził ze Skrudziny ( gmina Stary Sącz ), (…) – jego rodzina najprawdopodobniej przybyła do Skrudziny z obszaru od Jazowska do Naszacowic. (…). Mówiąc o "jego rodzinie" mówię o okresie lat 1850 – 1900. (…)”. Tak więc, Twoi przodkowie mieszkali na ziemi sądeckiej przynajmniej od końca XIX wieku. Sądecczyzna to samo południe Polski. Przyjmując, że nazwisko Rams pochodzi z kręgu języka pruskiego lub/i łotewskiego to mówimy, o obszarze leżącym nad Bałtykiem. To jednak kawał drogi od morza do gór. Niestety nic nie napisałeś jak Twoi przodkowie znaleźli się na ziemi sądeckiej. Teoretycznie mogli przybyć w te rejony z każdego innego miejsca. W XIX wieku Sądecczyzna znajdowała się w Galicji pod zaborem austriackim. Cesarz Józef II Habsburg był zwolennikiem niemieckiej kolonizacji ziem w Galicji. Kolonizacja ta nazywana jest Kolonizacją józefińska [ po niemiecku josephinische Kolonisation ]. Była to planowa akcja osadnicza, prowadzona przez cesarza Józefa II w końcu XVIII wieku, głównie w Galicji. Dla osadników przeznaczano królewszczyzny, folwarki starostw niegrodowych, wójtostwa oraz ziemie po zniesionych klasztorach. Koloniści józefińscy zasilili społeczność mniejszości niemieckiej Galicji. Cesarz podpisał w dniu 17 września 1781 r. patent cesarski, który rozpoczął kolonizację na szeroką skalę. Dokument ten, dopuszczał – oprócz osadnictwa miejskiego – także kolonizację rolniczą. Dodatkowy patent z 11 listopada 1781 dopuścił także osadnictwo protestantów. W ramach tego osadnictwa [ lata 1783 – 1788 ] w Galicji Zachodniej w dobrach starosądeckich powstało kilkanaście niemieckich kolonii. Przyjmuje się, że do 1789 roku na terenie Sądecczyzny osiedliło się około 235 rodzin. W większości byli to osadnicy z krajów Rzeszy Niemieckiej. Pod względem religii i obrządku przeważała ludność wyznania ewangelickiego – augsburskiego i reformowanego. Kolonie, w większości rolnicze, powstały w okolicy Nowego Sącza i Starego Sącza. Takich kolonii było 27, powstały one we wsiach i miastach: Biczyce [ po niemiecku Deutsche – Biczyce ], Biegonice [ po niemiecku Laufendorf ], Chełmiec [ po niemiecku Hundsdorf ], Dąbrówka [ po niemiecku Deutsch – Dąbrówka ], Gaboń [ po niemiecku Deutsch – Gaboń ], Gaj [ po niemiecku Hutweide ], Gołkowice [ po niemiecku Deutsch – Gołkowice), Juraszowa, Kadcza, Łącko [ po niemiecku Wiesendorf ], Mokra Wieś, Moszczenica Niżna [ po niemiecku Morau ], Mystków, Naszacowice [ po niemiecku Naschatowitz ], Olszanka, Piątkowa, Podegrodzie [ po niemiecku Zaundorf ], Podrzecze [ po niemiecku Unterbach ], Rytro, Stadła [ po niemiecku Stadlau ], Stary Sącz [ po niemiecku Neudorfel ], Strzeszyce [ po niemiecku Wachendorf ], Szczereż [ po niemiecku Ernsdorf ], Świerkla [ po niemiecku Tannendorf ], Świniarsko, Zagórzyn, Żbikowice.
W każdej z kolonii [ wsi ] osiedlano po kilka rodzin niemieckich. W ramach wspomnianej kolonizacji, jak wspomniałem wyżej, powstały też kolonie w miejscowości:
• Naszacowice [ niemiecka nazwa Naschatowitz ]. Kolonia powstała w roku 1783 [ inna data 1788 ], ludność mieszana luterańsko – reformowana. W tej miejscowości osiedlono 8 rodzin;
• Podegrodzie [ niemiecka nazwa Zaundorf ]. Powstała w roku 1784, zamieszkana przez osadników wyznania luterańskiego.
W roku 1786 lub 1788 zbudowano zbór w Stadłach, który obsługujący protestanckich wiernych z okolicy. Natomiast kolonie z ludnością katolicką obsługiwane były przez istniejące parafie rzymskokatolickie. W kolejnych latach, szczególnie w XIX wieku osadnictwo rozwijało się słabo, i przez pierwsze 25 lat w zasadzie liczba ludności nie wzrastała, a już po roku 1860 regularnie malała. Po roku 1880, po 13 z 27 kolonii niemieckich w ziemi sądeckiej nie ma już śladu, a w pozostałych 14 w roku 1890 tylko w ośmiu mieszkali Niemcy. Koloniści po prostu szukali lepszego miejsca do życia i rozpierzchli się po szeroko rozumianej okolicy.
Trochę więcej o kolonizacji józefińskiej przeczytasz pod linkiem:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolonizac ... i%C5%84ska
http://zawszewarto.pl/kolonie-jozefa-2017/
Znajdziesz tam między innymi mapy z rozmieszczeniem kolonii niemieckich w poszczególnych miejscowościach, wykazy gdzie i w jakim czasie zakładano kolonie itp.
W roku 1939 w Poznaniu ukazało się opracowanie Ludwiga Schneidera noszące tytuł „Das Kolonisationswerk Josefs II. in Galizien”. Publikacja ta wymienia niemieckich kolonistów, którzy w ramach kolonizacji józefińskiej [ josephinische Kolonisation ] zostali osiedleni w Galicji. Na stronie 208 tego opracowania wymieniona jest wieś Naschatowitz [ polska nazwa Naszacowice ]. Z informacji tej wynika, że 20.XII.1820 w tej wsi osiedlono osoby o nazwisku Rams. Spis wymienia 4 osoby, to jest:
1. Jakob Rams, 7,489;
2. Simon Rams, 3,411;
3. Franz Rams, 15,669;
4. Martin Rams, 8,1275;
Liczby po przecinku przy nazwiskach mówią o ilości ziemi jaką otrzymały te osoby w ramach osiedlenia we wsi Naszacowice. Wszystkie wspomniane osoby były wyznania kalwińskiego [ ewangelicyzm reformowany ]. Wspomniany spis nie zawiera informacji czy Jakob, Simon, Franz i Martin Rams byli ze sobą spokrewnieni. Moim zdaniem była to jedna rodzina ponieważ wszyscy oni przybyli do tej samej miejscowości w tym samym czasie i nosili to samo nazwisko. Za takim postawieniem sprawy przemawia też, iż wszyscy oni byli kolonistami, którzy zostali osiedleni w ramach kolonizacji józefińskiej. Takie przypuszczenia wymagają sprawdzenia i potwierdzenia dokumentami, w tym metrykami – to już pozostawiam Tobie. Dodam, że wspomniana publikacja nie wymienia innych osób o nazwisku Rams niż te, które przytoczyłem powyżej.
Wersja elektroniczna [ format DJVu ] wspomnianej publikacji znajduje się pod linkiem:
http://www.mtg-malopolska.org.pl/bibliotekacyfrowa.html
Niemieckie imię Jakob – po polsku Jakób [ Jakub ].
Niemieckie imię Simon – po polsku Szymon.
Niemieckie imię Franz – po polsku Franciszek.
Niemieckie imię Martin – po polsku Marcin.

Wiemy już, że w roku 1820 we wsi Naszacowice [ niemiecka nazwa Naschatowitz ] osiedlili się niemieccy koloniści o nazwisku Rams, którzy byli protestantami. Niedaleko od Naszacowic położona jest wieś o nazwie Stadła [ w XIX wieku używano nazwy Stadło ]. Obie wsie dzieli odległość około 6 km. W Stadłach w roku 1786 / 1788 powstała niemiecka kolonia, w której początkowo zamieszkało 20 rodzin wyznania luterańskiego. Mniej więcej w tym samym czasie w tej wsi powstał zbór protestancki. Na jego potrzeby została zajęta rzymskokatolicka kaplica wybudowana przez Klaryski ze Starego Sącza. Tym sposobem w Stadłach powstał kościół ewangelicki, który służył wszystkim okolicznym protestantom. Natomiast wieś Stadła stała się centrum parafii ewangelickiej. W takim razie osoby o nazwisku Rams, które w roku 1820 osiedliły się we wsi Naszacowice, i które były początkowo wyznania kalwińskiego [ ewangelicyzm reformowany ] musiały, raczej powinny, należeć do parafii ewangelickiej w Stadłach.

Danielu, przypomnę, iż między innymi napisałeś, że „(…). Mój pradziad mieszkał w Gołkowicach, a pochodził ze Skrudziny (gmina Stary Sącz), (…). – jego rodzina najprawdopodobniej przybyła do Skrudziny z obszaru od Jazowska do Naszacowic (…).”. Rozumiem, że chodzi Ci o pradziada o nazwisku Rams. Wieś Skrudzina oddalona jest od wsi Naszacowice około 6 km, dzieli je tylko rzeka Dunajec. Gołkowice, obecnie są Gołkowice Dolne i Gołkowice Górne, Gołkowice Dolne oddalone są od Naszacowic niecałe 4 km, a Gołkowice Górne od Naszacowic dzieli odległość trochę ponad 4 km. Oczywiście Gołkowice Dolne i Górne od Naszacowic dzieli rzeka Dunajec. Wieś Skrudziny [ Skrudzina ] oddalona jest od Gołkowic trochę ponad 2 km. Jak wspomniałem wcześniej we wsi Naszacowice w roku 1820 osiedliły się 4 osoby pochodzenia niemieckiego o nazwisku Rams. Ty wspominasz, że Twój pradziad, jak zrozumiałem o nazwisku Rams, urodził się we wsi Skrudzina, jak wnioskuje z twoich informacji, około roku 1850. Może Twój pradziad jest którymś z Ramsów osiadłych w roku 1820 w Naszacowicach, albo potomkiem któregoś z nich? To tylko moje przypuszczenia, raczej hipotezy. Aby to potwierdzić potrzebne są wszechstronne badania, poszukiwania w różnych dokumentach, w tym i metrykach urodzenia, małżeństw i zgonów. Te badania już pozostawiam Tobie jeśli uznasz moje przypuszczenia za dość wiarygodne?

Jak dobrze wiesz z różnych powodów ludzie zmieniali w dawnych czasach miejsca zamieszkania, na przykład: z biedy, z braku ziemi do uprawy, z braku zajęcia, z powodu małżeństwa, z powodu kupna [ dzierżawy ] gospodarstwa lub ziemi w innym miejscu. Wszystkie te przypadki dotyczyły też kolonistów niemieckich osiadłych na ziemi sądeckiej. Proponuję Ci:
• przeszukanie archiwów w odszukaniu aktów nadania ziemi [ umowy ] dla kolonistów w ramach akcji kolonizacji józefińskiej, aktów notarialnych kupna i sprzedaży ziemi, gospodarstwa czy domu itp.;
• spisów podatkowych;
• spisów mieszkańców wsi, gmin;
• odnalezienie metryk z ewangelickiej [ protestanckiej ] parafii we wsi Stadła;
• odnalezienie spisów wiernych z kościoła i parafii ewangelickiej w Stadłach;
• odnalezienie spisów osób pochowanych na cmentarzach ewangelickich, na przykład we wsi Stadła gdzie był cmentarz ewangelicki z 1873 roku, gdzie znajdują się groby kolonistów niemieckich, zamieszkujących Sądecczyznę w latach 1873 – 1945;
• sprawdzenie w Urzędach Stanu Cywilnego;
• itd.
Z biegiem czasu koloniści niemieccy lub/i ich potomkowie asymilowali się z miejscową ludnością, która wchłonęła ich całkowicie w społeczność. Bywało też, że wielu z kolonistów lub/i ich potomków zmieniało z różnych powodów wyznanie z protestanckiego na rzymskokatolickie, na przykład z powodu małżeństwa. W takim przypadku ich metryk i ich dzieci należy szukać w parafiach rzymskokatolickich zgodnych z miejscem zamieszkania, w przypadku małżeństwa zgodnie z miejscem zamieszkania panny młodej. Nie należy też zapominać o przeszukaniu innych okolicznych parafii rzymskokatolickich w poszukiwaniu przodków, na przykład z powodu migracji do innych miejscowości.

Danielu, może moje informacje, rozważania i hipotezy pomogą Ci w badaniach nad historią Twojej rodziny?

Teoretycznie Twoja rodzina nosząca nazwisko Rams, która jak napisałeś pochodzi z okolicy Starego Sącza [ Skrudzina, Gołkowice ], może choć nie musi być skoligacona z rodziną Pana Andrzeja Dudy, obecnego prezydenta Polski, przez Kunegundę Rams. Dziadek Andrzeja Dudy, Alojzy Duda, poślubił w roku 1943 Kunegundę Rams, która pochodziła ze wsi Łukowica. Wieś Łukowica oddalona jest od wsi Skrudzina około 17 km. Kunegunda Rams była córką Adama Rams i Katarzyny Majka. Informacja pochodzi z noty pt. „Andrzej Duda – genealogia przodków” zamieszczonej w dniu 12.11.2015 roku na portalu genealogicznym Genealogia Polaków w zakładce Biblioteka – Forum Dynamiczny Herbarz Rodzin Polskich. Podpisany on jest:
Artykuł opublikowany w Gazecie Polskiej – sukcesywnie uzupełniany i poszerzany.
Autorzy: Marcin Niewalda i Piotr Strzetelski (redaktorzy Genealogii Polaków).
http://www.genealogia.okiem.pl/forum/vi ... 46&t=28689

Danielu, to tylko moje rozważania o ewentualnej etymologii nazwiska Rams. Raczej jest to moje subiektywne spojrzenie na genezę tego miana – robocza hipoteza. Bo jak pisał profesor Kazimierz Rymut „By w sposób prawidłowy podać genezę konkretnego nazwiska, trzeba by śledzić historię danej rodziny. Tak samo brzmiące dzisiejsze nazwiska dwu rodzin mogą mieć bowiem dwie różne genezy”. W mojej ocenie tylko wszechstronna kwerenda różnych źródeł, w tym dokumentów historycznych oraz kwerenda genealogiczna może, choć nie musi, odpowiedzieć na pytanie od kogo, od czego, w jaki sposób oraz kiedy powstało konkretne nazwisko i rozwiać różne dylematy odnoszące się do pochodzenia społecznego i etnicznego osób noszących nazwisko Rams.

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Rams.  PostWysłany: 08-01-2018 - 23:10
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1055

Status: Offline
Panie Romanie,
rzeczywiscie, zapomnialem zapytac o wyznanie - niezwyle wazne przy pochodzeniu nazwiska.
Pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Rams_DanielOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Rams.  PostWysłany: 10-01-2018 - 01:24


Dołączył: 12-08-2017
Posty: 8
Skąd: Nowy Sącz/Kraków
Status: Offline
ROMAN_B napisał:


[...] Witaj Danielu. Pytasz o genezę swojego nazwiska Rams. Władysław Moskal sporo napisał o wielu możliwych etymologiach Twojego nazwiska. [...]


Szanowny Panie Romanie,

Jest mi niezmiernie miło czytać tak treściwy i logiczny wywód przy wykorzystaniu metodyki naukowej odpowiedniej dla nauki jaką jest genealogia, który wymagał poświęcenia zapewne sporej ilości czasu, za co serdecznie dziękuję. Co prawda, wprowadził mnie on w zakłopotanie, gdyż niektóre informacje wymagały ode mnie ponownej rewizji drzewa genealogicznego, w trakcie którego tworzenia jestem.

Informacje, które podałem wcześniej (na temat pradziada o nazwisku Rams (tutaj był Pan nieomylny):

Rams_Daniel napisał:


[...] Moja rodzina zamieszkuję Nowy Sącz i jego okolice. Mój pradziad mieszkał w Gołkowicach, a pochodził ze Skrudziny (gmina Stary Sącz) [...]

[...] jego rodzina najprawdopodobniej przybyła do Skrudziny z obszaru od Jazowska do Naszacowic (na zachód, można zobaczyć na "Google Maps"). Są to tereny wiejskie. Mówiąc o "jego rodzinie" mówię o okresie lat 1850-1900 (adnotacja 09.01.2018: bądź wcześniej) [...]

[...]Choć posiadanie własnego gospodarstwa, nie jest w tym przypadku obce [...]


są tymi, które są pewne. Też nieprawdą jest to, że nic więcej nie wiem, gdyż mam pewne przypuszczenia, które jednak wymagają weryfikacji m.in. za pomocą spisów ludności, metryk itp. Zastanawiam się jedynie czy nie jest to zbyt obszerny temat na ten wątek "[Pochodzenie nazwisk (cz. 9)]" i czy nie należy stworzyć na tę potrzebe osobnego tematu. W każdym razie, zamieszczę tutaj moje domniemania, a jeśli podziela Pan moje zdanie na temat utworzenia nowego wątku, proszę o opinie, a w razie potrzeby - o interwencje moderatora.


Przejdę teraz do właściwej części mojej odpowiedzi:

ROMAN_B napisał:

[...] Dane, które podałeś o historii rodziny naprowadziły mnie na ścieżkę, która może doprowadzić do wyjaśnienia kiedy i dlaczego Twoi przodkowie pojawili się w okolicy Starego Sącza? Dróżka ta może też prowadzić na manowce ale moim zdaniem najmniejsze ścieżki też trzeba sprawdzać. [...]


Mój pradziad, Stanisław Rams (ur. 1908) swój dom rodzinny posiadał w Skrudzinie. Ożenił się z Anną zd. Bodziony (ur. 1908), pochodzącą z okolic Podegrodzia (brak dokładnej informacji na temat jej miejsca urodzenia, bazuje na wywiadzie rodzinnym) w roku 1935 (potwierdzone). Nie znam miejsca ślubu. Po roku 1935 mieszkał on w Gołkowicach Dolnych wraz z żoną i dziećmi.

Będąc w Parafii św. Antoniego Padewskiego w Gołkowicach udało mi się znaleźć księgę "Liber Natorum" dla miejscowości Skrudzina zawierającą wpis, w którym on (Stanisław Rams) występuje. Chciałbym dodać, że księgi tej parafii nie występują przed rokiem 1946 w zbiorach Archiwum Diecezjalnym Diecezji Tarnowskiej oraz nie są (bądź są słabo) zindeksowane na portalach typu https://genealodzy.pl czy https://familysearch.com.

Ojcem Stanisława Ramsa był Joannes (Jan) Rams, syn Adalberta (Wojciecha) Ramsa i Anny z domu Błaszczyk, a matką była Franciszka Orłowska córka Macieja Orłowskiego i Anny zd. Kawecki.

O wyżej wymienionych osobach nie ma nic co mógłbym znaleźć w internecie, aczkolwiek przejdźmy do Jana Ramsa, syna Wojciecha Ramsa, o którym wiadomo mi z wywiadu rodzinnego, że był "muzykantem i grał na skrzypcach", co mogłoby tłumaczyć, że nie przebywał długo w jednym miejscu i mógł przybyć do Skrudziny (np. przy podróży z kapelą - teoria). Na portalu https://familysearch.com znalazłem informacje na temat trzech osób:


  Jakub Rams
  Name: Jacobus Rams
  Event Type: Baptism
  Event Date: 24 May 1860
  Event Place: Jazowsko, Jazowsko, Kraków, Poland
  House Number: 22
  Gender: Male
  Father's Name: Adalbertus Rams
  Mother's Name: Anna Btaszczyk
  Volume Beginning Year: 1847
  Volume Ending Year: 1882
  Page Number: 33
  Entry Number: 12
  GS Film number: 1884970
  Digital Folder Number: 004645518
  Image Number: 00489


  Citing this Record:
  "Poland, Tarnow Roman Catholic Diocese Church Books, 1612-1900," database, FamilySearch (https://familysearch.org/ark:/61903/1:1:XPTF-T4M : 29 July 2017), Jacobus Rams, 24 May 1860; citing Baptism, Jazowsko, Jazowsko, Kraków, Poland, volume years 1847 - 1882, page 33, Tarnow Diocesan Archives, Tarnow; FHL microfilm 1,884,970.  Tomasz Rams
  Name: Thomas Rams
  Event Type: Baptism
  Event Date: 04 Oct 1846
  Event Place: Naszacowice, Naszacowice, Kraków, Poland
  House Number: 34
  Gender: Male
  Father's Name: Adalbertus Rams
  Mother's Name: Anna Blasicyk
  Volume Beginning Year: 1841
  Volume Ending Year: 1926
  Page Number: 13
  Entry Number: 7
  GS Film number: 1956474
  Digital Folder Number: 004645714
  Image Number: 00763  Citing this Record:
  "Poland, Tarnow Roman Catholic Diocese Church Books, 1612-1900," database, FamilySearch (https://familysearch.org/ark:/61903/1:1:X53M-BGZ : 8 December 2014), Thomas Rams, 04 Oct 1846; citing Baptism, Naszacowice, Naszacowice, Kraków, Poland, volume years 1841 - 1926, page 13, Tarnow Diocesan Archives, Tarnow; FHL microfilm 1,956,474.


Na podstawie analizy imion rodziców, wnioskuje, że byli oni rodzeństwem Jana Ramsa czyli ojca Stanisława Ramsa. Zastanawiająca jest jednak różnica wieku. Jeśli przyjąć orientacyjną granicę dolną wieku, w którym dana osoba jest w stanie posiadać dziecko za 18 lat, otrzymujemy wtedy, że Wojciech Rams powinien urodzić się w okolicach roku 1828. Oznacza to, że był o co najmniej 80 lat starszy od Stanisława Ramsa.

Na podstawie strony http://www.galiziengermandescendants.or ... index.htm, na której widnieją bliżej mi nieznane spisy ludności, po wpisaniu nazwiska Rams w szybkie wyszukiwanie na stronie można znaleźć więcej informacji. Sprawdzając Adalbert Rams z założeniem, że urodził się ok. 1828 roku:

2 wpisy, Naszacowice:
RAMS, Adalbert (* 7.4.1807) [126, 142]
RAMS, Adalbert (* 12.2.1831) [135]

2 wpisy Olszanka:
RAMS, Adalbert (* 1804r) [149]
RAMS, Adalbert (Wohnort 11.5.1809 in Olszanka (Altsandez)/Gal. [PL]) [141]

1 wpis Dąbrówka (zapewne Dąbrówka Niemiecka k. Nowego Sącza, dziś dzielnica):
RAMS, Adalbert (* 7.4.1807) [258-259]

oraz

1 wpis Skrudzina, który mógłby oznaczać, że w.w Jakub przebywał mając 1 rok w Skrudzinie (tylko czemu na temat innych Ramsów nic nie ma?):

RAMS, Jakob (Wohnort 15.2.1861 in Skrudzina (Altsandez)/Gal. [UA](w)) [64]

1 wpis Olszanka - tutaj 16-letni Tomasz Rams:
RAMS, Thomas (Wohnort 11.4.1862 in Olszanka (Altsandez)/Gal. [PL](w)) [132]

Zestawiając powyższe z informacją znalezioną na familysearch, biorę możliwość, że Wojciech Rams urodził się w 1807 roku (czyli był 101 lat starszy od Stanisława Ramsa):

  Wojciech Rams
  Name: Adalbertus Rams
  Event Type: Baptism
  Event Date: 07 Apr 1807
  Event Place: Naszacowice, Naszacowice, Kraków, Poland
  House Number: 21
  Gender: Male
  Father's Name: Joannes Rams
  Mother's Name: Agnes Sobcownka
  Volume Beginning Year: 1786
  Volume Ending Year: 1840
  Page Number: 47
  Entry Number:
  GS Film number: 1956474
  Digital Folder Number: 004645714
  Image Number: 00700  Citing this Record:
  "Poland, Tarnow Roman Catholic Diocese Church Books, 1612-1900," database, FamilySearch (https://familysearch.org/ark:/61903/1:1:X539-ZLG : 8 December 2014), Adalbertus Rams, 07 Apr 1807; citing Baptism, Naszacowice, Naszacowice, Kraków, Poland, volume years 1786 - 1840, page 47, Tarnow Diocesan Archives, Tarnow; FHL microfilm 1,956,474.


Niestety, są to zaledwie przypuszczenia, które należy zweryfikować. Skąpe informacje z wywiadu rodzinnego oraz tak duże rozbieżności nie pozwalają mi ustalić dokładnego miejsca i daty urodzenia Jana Ramsa, a co za tym idzie szukania igły w stosie siana jaką jest reszta rodziny. Pozostaje szukać w Gołkowicach (z nadzieją na powodzenie) czy aby na pewno gdzieś wcześniej w Skrudzinie nie ma jego wpisu.

ROMAN_B napisał:

[...] Niestety nic nie napisałeś jak Twoi przodkowie znaleźli się na ziemi sądeckiej. Teoretycznie mogli przybyć w te rejony z każdego innego miejsca. W XIX wieku Sądecczyzna znajdowała się w Galicji pod zaborem austriackim.
[...]


Wszystko co wiem zawarłem powyżej. Również założenie, że mogli przybyć z poza granicy (w tym wypadku z krajów niemieckojęzycznych).

ROMAN_B napisał:

[...]W roku 1939 w Poznaniu ukazało się opracowanie Ludwiga Schneidera noszące tytuł „Das Kolonisationswerk Josefs II. in Galizien”. Publikacja ta wymienia niemieckich kolonistów, którzy w ramach kolonizacji józefińskiej [ josephinische Kolonisation ] zostali osiedleni w Galicji. Na stronie 208 tego opracowania wymieniona jest wieś Naschatowitz [ polska nazwa Naszacowice ]. [...]
[...] Wersja elektroniczna [ format DJVu ] wspomnianej publikacji znajduje się pod linkiem:
http://www.mtg-malopolska.org.pl/bibliotekacyfrowa.html [...]


Link jest nieaktywny / zawiera błąd. Pobrany plik ma zaledwie 1kB. Brak innych w internecie.

ROMAN_B napisał:

Proponuję Ci:
• przeszukanie archiwów w odszukaniu aktów nadania ziemi [ umowy ] dla kolonistów w ramach akcji kolonizacji józefińskiej, aktów notarialnych kupna i sprzedaży ziemi, gospodarstwa czy domu itp.;
• spisów podatkowych;
• spisów mieszkańców wsi, gmin;
• odnalezienie metryk z ewangelickiej [ protestanckiej ] parafii we wsi Stadła;
• odnalezienie spisów wiernych z kościoła i parafii ewangelickiej w Stadłach;
• odnalezienie spisów osób pochowanych na cmentarzach ewangelickich, na przykład we wsi Stadła gdzie był cmentarz ewangelicki z 1873 roku, gdzie znajdują się groby kolonistów niemieckich, zamieszkujących Sądecczyznę w latach 1873 – 1945;
• sprawdzenie w Urzędach Stanu Cywilnego;
• itd.


Taki też będzie mój najbliższy los. Usłyszałem kiedyś nazwę "kataster". Czy jest dostępny gdzieś wykaz gruntów, ziem wraz z ich właścicielami? Może to naprowadzi na dobry trop? Gdzie szukać spisów podatkowych i mieszkańców wsi, gmin?

ROMAN_B napisał:

Teoretycznie Twoja rodzina nosząca nazwisko Rams, która jak napisałeś pochodzi z okolicy Starego Sącza [ Skrudzina, Gołkowice ], może choć nie musi być skoligacona z rodziną Pana Andrzeja Dudy, obecnego prezydenta Polski, przez Kunegundę Rams. Dziadek Andrzeja Dudy, Alojzy Duda, poślubił w roku 1943 Kunegundę Rams, która pochodziła ze wsi Łukowica. Wieś Łukowica oddalona jest od wsi Skrudzina około 17 km. Kunegunda Rams była córką Adama Rams i Katarzyny Majka. Informacja pochodzi z noty pt. „Andrzej Duda – genealogia przodków” zamieszczonej w dniu 12.11.2015 roku na portalu genealogicznym Genealogia Polaków w zakładce Biblioteka – Forum Dynamiczny Herbarz Rodzin Polskich. Podpisany on jest:
Artykuł opublikowany w Gazecie Polskiej – sukcesywnie uzupełniany i poszerzany.
Autorzy: Marcin Niewalda i Piotr Strzetelski (redaktorzy Genealogii Polaków).
http://www.genealogia.okiem.pl/forum/vi ... 46&t=28689


Poznałem tę informacje podczas internetowych poszukiwań, lecz chciałbym uciąć wszelkie domysły, iż ustalenie koligacji jest intencjonalne. Całość mojego zapytania na temat nazwiska Rams jest niezależna, a jakakolwiek zbieżność całkowicie przypadkowa.

Wladyslaw_Moskal napisał:
Panie Romanie,
rzeczywiscie, zapomnialem zapytac o wyznanie - niezwykle wazne przy pochodzeniu nazwiska.
Pozdrawiam - Wladyslaw


Wszystkie osoby z rodziny (przyp. red. Rams) urodzone po omawianym okresie czasu tj. XX wiek przyjęły chrzest w obrządku rzymskokatolickim. Nie przypominam sobie wyjątków.

Raz jeszcze, jestem pod wielkim wrażeniem.

Pozdrawiam,
Daniel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Myszor_OskarOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Rams.  PostWysłany: 10-01-2018 - 08:44
Sympatyk


Dołączył: 18-01-2017
Posty: 222

Status: Offline
Dzień dobry,

Poproszę o wyjaśnienie etymologii następujących nazwisk (po przecinku oboczności). Przepraszam, jeśli któreś już się pojawiło. Z góry dziękuję Smile

Bobrakowski, Babrokowski
Bochacz
Brychcy, Bryksy
Chojanek, Hojan, Hojanek
Czardybon
Czochralski, Czochrała
Dakowicz, Dokowicz
Partała, Portała
Patalas, Patalasik, Patasik
Spiek, Szpiek, Spieczak
Szalonek, Salonek, Szalonkowski

_________________
Oskar Myszor
Urzędnicy I. RP * Carska generalicja


Ostatnio zmieniony przez Myszor_Oskar dnia 11-01-2018 - 02:19, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maciejlewOffline
Temat postu: Nieznane nazwisko  PostWysłany: 10-01-2018 - 20:54


Dołączył: 10-01-2018
Posty: 5

Status: Offline
Witam

Chciałbym dowiedzieć się czegoś, jeśli w ogóle ktoś coś wie na temat nazwiska Kozyrzka. Anastazja Kozyrzka tak, nazywała się moja praprapraprababka zamężna z Antonim Kalińskim.

Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu: Nieznane nazwisko  PostWysłany: 11-01-2018 - 12:13
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 3678
Skąd: Toruń
Status: Offline
Bobrakowski – nie zanalazłam; może być od od bóbr, bober.
Bobrokowski – nie zanalazłam; może być od od bóbr, bober.
Bochacz - od imion na Bo , typu Bogusław, może też od staropolskiego boch ‘tułów’ lub od bogacz.
Brychcy - od imienia Brykcy (dziś Brykcjusz). Imię, notowane w Polsce od XII wieku, jest pochodzenia celtyckiego.
Bryksy 1663 - od imienia Brykcy (dziś Brykcjusz). Imię, notowane w Polsce od XII wieku, jest pochodzenia celtyckiego.
Chojanek 1498 - od choja, choina ‘drzewo iglaste’.
Czardybon – nie zanalazłam;
Czochralski - od czochrać, ze staropolskiego czochrać, czuchrać, czochać, cochać ‘trzeć, czesać, drapać’.
Czochrała - od czochrać, ze staropolskiego czochrać, czuchrać, czochać, cochać ‘trzeć, czesać, drapać’.
Dakowicz - od imion na Da-, typu Dalemir, Dawid.
Dokowicz - od imion na Do-, typu Dobiesław, Dominik lub od imienia Jodok.
Hojan - od choja, choina ‘drzewo iglaste’.
Hojanek - od choja, choina ‘drzewo iglaste’.
Kozyrzka – nie znalazłam; może od kozera ‘powód, przyczyna’, dawniej też ‘atut w kartach; karciarz’.
Źródło: Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999
Partała – 1782 - od part ‘grube płótno konopne lub lniane’, partać ‘tkać płótno’.
Patalas - od patela ‘patelnia’, niektóre formy może też od imienia Pantaleon.
Patalasik - od patela ‘patelnia’, niektóre formy może też od imienia Pantaleon.
Patasik - od pat ‘termin szachowy’, patać ‘machać’, od niemieckiej nazwy osobowej Pate.
Portała - od staropolskiego porta ‘drzwi’; od portala ‘chłopiec w obcisłych spodniach’, od portal ‘element architektoniczny’.
Salonek - w grupie nazwisk pochodzących od podstaw sal-, szal-, por. imiona typu Salomon, Salezy, niemiecka nazwa osobowa Sal, szalić ‘oszukiwać, kłamać’, szala ‘część wagi’, szaleć ‘zachowywać się gwałtownie, hulać’, szał ‘atak szaleństwa’.
Salonkowski - w grupie nazwisk pochodzących od podstaw sal-, szal-, por. imiona typu Salomon, Salezy, niemiecka nazwa osobowa Sal, szalić ‘oszukiwać, kłamać’, szala ‘część wagi’, szaleć ‘zachowywać się gwałtownie, hulać’, szał ‘atak szaleństwa’.
Speczak – nie zanalazłam;
Spiek 1411 - od dawnego spiek ‘upał’, od staropolskiego spiec ‘upiec’.
Szalonek - w grupie nazwisk pochodzących od podstaw sal-, szal-, por. imiona typu Salomon, Salezy, niemiecka nazwa osobowa Sal, szalić ‘oszukiwać, kłamać’, szala ‘część wagi’, szaleć ‘zachowywać się gwałtownie, hulać’, szał ‘atak szaleństwa’.
Szpiek - od dawnego spiek ‘upał’, od staropolskiego spiec ‘upiec’.
Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Myszor_OskarOffline
Temat postu: Nieznane nazwisko  PostWysłany: 11-01-2018 - 20:27
Sympatyk


Dołączył: 18-01-2017
Posty: 222

Status: Offline
Dziękuję!

_________________
Oskar Myszor
Urzędnicy I. RP * Carska generalicja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
slawek_krakowOffline
Temat postu: Nieznane nazwisko  PostWysłany: 12-01-2018 - 14:14
Sympatyk


Dołączył: 19-11-2011
Posty: 511
Skąd: Kraków
Status: Offline
Witam

Czy ktoś ma jakiś pomysł na etymologię nazwiska Apryjas? Podobne: Apriasz, Apryas, Apryasz. Obecnie nie więcej niż 300 osób, głównie, a właściwie wyłącznie z Małopolski.

pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Re: Nieznane nazwisko  PostWysłany: 12-01-2018 - 16:33
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1055

Status: Offline
slawek_krakow napisał:
Witam

Czy ktoś ma jakiś pomysł na etymologię nazwiska Apryjas? Podobne: Apriasz, Apryas, Apryasz. Obecnie nie więcej niż 300 osób, głównie, a właściwie wyłącznie z Małopolski.

pozdrawiam

Jest w Polsce kilka podobnych nazwisk, najliczniejsze to Apriasz oboczne to Aprias, Apryas, Apryasz, Apryjas.
Prof. K. Rymut nie podaje etymologii wymienionych nazwisk.

Mnie najbardziej nazwiska Apryjas i Apriasz kojarza sie z obecnym angielskim slowem - "appraisal" = w tlumaczeniu na polski jest to; "akt sprawdzania kogoś lub czegoś w celu oceny jego cech, sukcesu lub potrzeb".
Czyli nazwisko wskazuje na zawod; "opiniodawca, sedzia, ...".

Czy ,,, "aprobujesz" ... moja hipoteze ?

Pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Re: Nieznane nazwisko  PostWysłany: 13-01-2018 - 00:06
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1055

Status: Offline
Wladyslaw_Moskal napisał:
slawek_krakow napisał:
Witam

Czy ktoś ma jakiś pomysł na etymologię nazwiska Apryjas? Podobne: Apriasz, Apryas, Apryasz. Obecnie nie więcej niż 300 osób, głównie, a właściwie wyłącznie z Małopolski.

pozdrawiam

Jest w Polsce kilka podobnych nazwisk, najliczniejsze to Apriasz oboczne to Aprias, Apryas, Apryasz, Apryjas.
Prof. K. Rymut nie podaje etymologii wymienionych nazwisk.

Mnie najbardziej nazwiska Apryjas i Apriasz kojarza sie z obecnym angielskim slowem - "appraisal" = w tlumaczeniu na polski jest to; "akt sprawdzania kogoś lub czegoś w celu oceny jego cech, sukcesu lub potrzeb". Czyli nazwisko moglo wskazywac na zawod; "opiniodawca, sedzia, ...".

Hipoteza karkolomna, wiec ja odrzucam, chociaz Szkoci byli w Malopolsce.

Bardzo mozliwe, ze nazwisko powstalo z "pokrecenia" lacinskigo zapisu - kwietniowy, czyli urodzony w kwietniu. Aprilis to kwiecien wiec przez to wyszlo "aprias" ... czyli urodzony w kwietniu.

Pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu: Re: Nieznane nazwisko  PostWysłany: 13-01-2018 - 00:29
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2636

Status: Offline
Aprias/Apries i kilkanaście oboczności to starocerkiewnosłowiańskie imię chrzcielne od ormiańskiego imienia: (Ապրես) = zuch/junak", albo od bardzo podobnego: (կապրեն) - życzeniowego imienia = "obyś żył/będziesz żył". Imiona te są obecne w tradycji wschodniej od samego chrztu Gruzji i Armenii.

"I to by było na tyle!"

_________________
Zbigniew
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
heatomerOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-01-2018 - 15:56


Dołączył: 13-01-2018
Posty: 1

Status: Offline
Witam,
Poszukuję informacji o pochodzeniu nazwiska BARAŚ. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam, Aleksandr Baras

PS. Przepraszam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg

Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych dla genealogów © 2006-2019 :: kontakt:

Strona wygenerowana w czasie 0.176897 sekund(y)