Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
KokomoOffline
Temat postu: Michał Strebeyko - Zesłaniec z 1863r.  PostWysłany: 07-12-2017 - 12:37
Sympatyk


Dołączył: 19-11-2014
Posty: 77

Status: Offline
Dzień dobry raz jeszcze,

temat ten dotyczy innego Michała Strebeyki. Wnuk Michała Strebeyki, którego sprawę opisałem w osobnym temacie.
Tenże Michał Strebeyko żył w latach 1809-1873.
W metrykach z parafii Kiejdańskiej występuje on w roku 1834 w folwarku Buble, a dwa lata później już zamieszkiwał już w folwarku Wołkajcie, leżącym nieopodal tego wcześniejszego, który podobno dostał w posagu z małżeństwa z Justyną Naramowską.
Doczekali się dziesięciorga potomstwa, z czego tylko pięcioro dożyło wieku dorosłego. W roku 1856 zmarła jego żona, wspomniana Justyna Naramowska, a w roku 1863 został zesłany na Syberię, do Woroneża.
I o tę sprawę się rozchodzi w tym wątku.
Jego Syn, Andrzej, jako uczestnik powstania styczniowego także został zesłany na Syberię i jak sądzono w rodzinie, Michał Strebeyko także został zesłany tam za udział w powstaniu, co zbiegało się czasowo, jednakże ostatnimi czasy dostałem informację, że to nie to było powodem jego zesłania i są podobno akta sądowe dotyczące tej sprawy prowadzonej przez Wieszatiela Murawiewa, a także, że razem z nim został zesłany także jego drugi syn, mający ówczas trzynaście lat Wacław.
I pytanie kluczowe w tym wątku: Czy jest jakaś szansa, możliwość, na dostanie się do takich akt tejże rozprawy? Zapewne sprawa toczyła się w Kiejdanach, bądź Kownie.
Bardzo by mnie zależało na dowiedzeniu się co było prawdziwym powodem zesłania mojego 3xpradziadka i ogólnie co znajduje się w tych aktach.

Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam,
Kokomo S.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KokomoOffline
Temat postu: Michał Strebeyko - Zesłaniec z 1863r.  PostWysłany: 30-12-2017 - 21:58
Sympatyk


Dołączył: 19-11-2014
Posty: 77

Status: Offline
Dobry wieczór,

podbijam temat i pytanie.
Czy byłby w stanie ktoś mi w tej sprawie coś podpowiedzieć?

Pozdrawiam i przy okazji szczęśliwego nowego roku życzę,
Kokomo S.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Markowski_MaciejOffline
Temat postu: Michał Strebeyko - Zesłaniec z 1863r.  PostWysłany: 31-12-2017 - 11:07
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-05-2010
Posty: 904
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Kilka lat temu zebrałemlinki do różnych baz danych związanych z Powstaniem Styczniowym. Może pomogą. Mi pomogły.

_________________
Pozdrawiam
Maciej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KokomoOffline
Temat postu: Michał Strebeyko - Zesłaniec z 1863r.  PostWysłany: 12-01-2018 - 22:49
Sympatyk


Dołączył: 19-11-2014
Posty: 77

Status: Offline
Dobry wieczór,
Dziękuję za wypowiedź. Z pewnością przeglądnę podane przez Pana dane.
Dziękuję i pozdrawiam,
Kokomo S.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.524118 sekund(y)