Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
maria.mazurOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-03-2015 - 09:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-08-2011
Posty: 129

Status: Offline
To, co pokazujesz w linku, to jest właśnie księga hipoteczna, różne jej działy. Nie wszystkie dokumenty były do księgi przepisywane. Zarówno te przepisane, jak i pozostałe są zgromadzone w kieszeni księgi, jako załączniki. Księgi zgodnie z ustawą są "publiczne" i można je fotografować, a załączników nie, bo publiczne nie są. W jednych archiwach przestrzegają tego bardziej literalnie, w innych udają, że nie widzą, że robisz zdjęcia. Ale generalnie, bez interesu prawnego, dokumentów załaczonych do księgi fotografować nie wolno. Tak jest "od zawsze". Choć faktycznie pismo dyrektora Krzywego Koła (płeć w tym wypadku nie jest istotna) z poczatków 2014 roku przypomniało podległym pracownikom o tej zasadzie i realizują ją od tego czasu z wyjątkową starannością. Natomiast interes prawny mozna wykazać stosownym oświadczeniem na piśmie.
Pozdrawiam
Maria
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-03-2015 - 10:42
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31716
Skąd: Warszawa
Status: Offline
oki, mam inne zdanie
1. załączniki są po prostu wyjątkami z notariatów
2. jak masz dostęp do czegoś do skopiować możesz. Kopiowanie nie podlega jakimkolwiek innym uregulowaniom niż udostępnienie. Wszystko co dostępne -jest kopiowalne. Masz dostęp - możesz skopiować - zgodnie z Zarządzeniem NDAPu (a własciwie wyjaśnieniem oczywistej oczywistości;)

i to co pokazuje w linku ZAWIERA załączniki KW, tylko tzreba przejrzeć,żeby zobaczyć. Załączniki są po "głownej części" (dziale czwartym)
to nie jest księga a załącznik- dokumenty do księgi (akurat z KW 197, ale się wczytywać nie trzeba, a każdy zobaczy, że to załącznik dokument dodatkowy, na pierwszy rzut oka;))
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... 5/0335.jpg

niemożność kopiowania, zdawanie ponumerownych zeszytów etc to w innej branży) jak ma coś gryf odpowiedni:) wtedy możesz mieć dostęp ale bez kopiowania
ale w AP ? materiał który ma ponad 30 lat? ustawa archiwalna etc

nie mówię (poprzednio już podkreślałem) ani o publikacji ani o w miarę młodych księgach

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maria.mazurOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-03-2015 - 12:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-08-2011
Posty: 129

Status: Offline
To nie jest kwestia zdania tylko przepisów obowiazujących w archiwum. Dokumenty, które dostajesz po udowodnieniu interesu prawnego, jak mówisz, możesz fotografować. Jeżeli dostajesz tylko księgę, nawet jesli fizycznie są w kieszeni dokumenty, ale nie masz interesu prawnego, czyli dokumentów nie masz prawa oglądać, to i nie masz prawa ich fotografować. Oczywiście część z nich jest zszyta w księdze i wtedy archiwum nie wnika, czy je fotografujesz, czy nie. Podobnie z tymi, które sa do księgi przepisane, ale nie wszystkie są.

Załaczniki, to nie są wyjątki z notariatów, tylko dokumenty, które były gromadzone przed sporzadzeniem aktu/wpisu do ksiegi wieczystej. Załacznikiem może być np. metryka urodzenia, akt zgonu, testament spisany odręcznie.
Załacznikiem może też być wypis z księgi notarialnej np. umowa przedslubna, testament spisany u notariusza czy każda inny dokument spisany przed notariuszem.

Czemu manipulujesz, aby zdyskredytować dyskutanta?
Ja sobie zadałam trud i sprawdziłam ten link z poprzedniego postu - tam była WYŁĄCZNIE KSIĘGA WIECZYSTA. ( W tej chwili o 12.35, nadal jest po pewnym czasiemoże się zdarzyć, że linki będa prowadzić do czego innego, ale tak to bywa w internecie)

Teraz podałeś link do innej księgi aby "udowodnić", że nie mam racji. Liczac na to, że nikt nie będzie porównywał dwóch linków.

Poniżej linki do dwóch róznych materiałów cytowanych w wypowiedziach:
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... i221_s179/
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... 5/0335.jpg
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof29Offline
Temat postu:   PostWysłany: 04-03-2015 - 16:37
Sympatyk


Dołączył: 21-07-2011
Posty: 668
Skąd: Częstochowa
Status: Offline
Włodzimierzu, Maria Mazur ma rację w tym wszystkim co powyżej napisała, i co ma płeć do do meritum sprawy? Pani w archiwum pokazała mi zarządzenie dyrektora, ja nie zwracałem uwagi na płeć dyrektora tylko na pismo, które pochodziło z wiosny 2014 r. W Pułtusku byłem w maju, a następnie w grudniu 2014 r. i w grudniu Pani po raz kolejny mi je pokazała zakazując fotografowania kopii bez interesu prawnego. Jeżeli nie dajesz wiary moim wyjaśnieniom to sprawa jest prosta: telefon do Pułtuska bądź APW Krzywe Koło. Pułtusk i Milanówek to oddziały APW. Wcześniej gdy byłem w Pułtusku tj. w 2013 r. to mogłem bez problemu fotografować załączniki.
Włodzimierzu, te załączniki, które dałeś w linku noszą datę 2 kwietnia 2014 r. czyli jeszcze przed pojawieniem się tego pisma od dyrektora APW. Jak byłem w maju 2014 r. to zarządzenie to było świeże, z daty kwietniowej bądź majowej, ale już po 2 kwietnia, tak więc teraz mógłbyś już tylko kopiować samą księgę.
Poza tym jest coś takiego jak Ustawa o księgach wieczystych i hipotece. Artykuł 36-1 ustęp 3 mówi: Każdy może przeglądać księgi wieczyste w obecności pracownika sądu, ustęp 4: Akta księgi wieczystej może przeglądać w sposób określony w ustępie 3 osoba mająca interes prawny oraz notariusz.
Poza tym tak ja pisze Maria, załączniki to nie tylko akta notariusza. Są tam akty metrykalne, mapy, testamenty, opisy dóbr czy nieruchomości. Właśnie artykuł 36-1 ustęp 4 powoduje, że zakazuje się wglądu czy kopiowania załączników bez interesu prawnego. Byłem w kilku sądach w celu przeglądania starych ksiąg i przykładowo: w sądzie w Warszawie (al.Solidarności 58 ) załączników do wglądu nie dają wcale, w Piotrkowie Trybunalskim załączniki otrzymałem, ale też nie mogłem robić zdjęć, w sądzie w Częstochowie otrzymałem i księgi i załączniki i mogłem robić zdjęcia. Jeżeli chodzi o archiwa państwowe to w Piotrkowie Trybunalskim można wykonywać fotografie i ksiąg i załączników. Wszystko tak naprawdę zależy od zarządzenia prezesa sądu bądź dyrektora archiwum. Ale jeżeli sąd czy archiwum chce to może się powołać na artykuł 36-1 ust. 4 i zakazać wglądu czy kopiowania dokumentów księgi.

_________________
Poszukiwane nazwisko: Turski - okolice Częstochowy, Jędrzejowa i Włoszczowy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-03-2015 - 16:52
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31716
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Mam inne zdanie poparte wynikami i na piśmie:)
Wy zaś możecie trzymać się swojego popartego "ktoś powiedział" "odmówiono"

Nie muszę dawać czy nie dawać wiary, nie mój problem.
Osoby, które będą chciały skorzystać z udostępnienia ksiąg wieczystych oraz z Zarządzenia Naczelnej Dyrekcji także wybór mają po naszych postach
Czy dać się zbyć na gębę "bo takie przepisy"
czy drążyć temat i poruszać się skuteczną ścieżką.

Przy czym znów podkreślam - nie piszę o wszystkich KW i nie o publikacji, a o sfotografowaniu.

pozdrawiam:)

PS Krzyszrof: KJsięga wieczysta nei opuszcza gmachu sądu (z tej samej ustawy) i jest aktulana. To co dostaejsze w APie
a. jest poza sądem
b. jest nieaktualne (nie może być podstawą do uzyskania inf. o aktulanym stanie prawnym nieruchomości)
plu sinne rzeczy
to co jest w AP - NIE JEST KSIĘGA WIECZYSTĄ w rozumieniu ustawy o księgach wieczystych
ale jak daliście sobie wmówić że jest inaczej...trudno.
Konie do rzeki można zaprowadzić, co czyniliśmy prac do Zarządzeń NDAP zezwalajcych na fotografowanie we własnym zakresie wszystkiego co udostępnione. Reszta w Waszych rękach. Wyłamanie się spod powielaczowego prawa - również.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof29Offline
Temat postu:   PostWysłany: 04-03-2015 - 21:55
Sympatyk


Dołączył: 21-07-2011
Posty: 668
Skąd: Częstochowa
Status: Offline
Włodzimierzu, nie "ktoś powiedział" czy "odmówiono" tylko jest takie pismo dyrektora APW i to mi pokazano. Jeżeli masz inne pismo z tego samego APW to je zacytuj bo to by znaczyło że przeczą sami sobie. Księgi przeglądać można tylko zdjęć nie wolno robić z załączników. I nikt nie dał sobie niczego wmówić. Jeżeli jesteś w tym APW osobą znaną, a tak podejrzewam to w czasie następnej wizyty powołam się bezpośrednio na Twoje posty zobaczymy co mi odpowiedzą. I nie dam się zbyć, bo powiem że masz pismo które zezwala na fotografowanie załączników. Podaj mi to pismo i jego tekst i z jakiej jest daty.
Co do księgi wieczystej, zgoda jest nieaktualna, ale oni jak sądzę uważają, że niektóre informacje zawarte w księdze mogą mieć znamiona aktualności, zwłaszcza załączniki. A że nie chce im się sprawdzać, które to są załączniki i z jakiej księgi to wolą hurtowo zabronić ich fotografowania. I najłatwiej jest powołać się na interes prawny, bo to szerokie pojęcie i można pod to wiele zakazów podciągnąć.
I jeszcze mam pytanie: czy po kwietniu / maju 2014 r. byłeś w Pułtusku i bez problmu mogłeś fotografować załączniki księgi ?

_________________
Poszukiwane nazwisko: Turski - okolice Częstochowy, Jędrzejowa i Włoszczowy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
nola68Offline
Temat postu: Problem z wglądem do Akt Notariusza w Wydz.Ks.Wiecz.  PostWysłany: 29-12-2016 - 20:36


Dołączył: 22-11-2015
Posty: 7

Status: Offline
Dobry wieczór wszystkim na forum Smile
Mam pytanie do będących w temacie-czy Wydział Ksiąg Wieczystych przy Sądzie Rejonowym jest zobowiązany wedle ustawy z dnia 25 lutego tego roku do udostępnienia danych zawartych w księgach notarialnych (lata 1934-1939)z powodu zaspokojenia moich osobistych potrzeb informacyjnych, czy też ta ustawa nie dotyczy tej instytucji i muszę wykazać ciąg dowodów spadkobrania( jak życzy sobie pan Sędzia).
Czas mam ograniczony do 14 dni...
Wielkie dzięki za wszelką pomoc.
Katarzyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
posnaniensisOffline
Temat postu: Problem z wglądem do Akt Notariusza w Wydz.Ks.Wiecz.  PostWysłany: 29-12-2016 - 21:02
Sympatyk


Dołączył: 07-08-2015
Posty: 11

Status: Offline
Wydział Ksiąg Wieczystych nie przechowuje jako takich ksiąg notarialnych. Natomiast wypisy aktów notarialnych jako podstawy wpisów w KW są przechowywane w aktach księgi wieczystej. Aby uzyskać dostęp do akt księgi wieczystej należy być właścicielem nieruchomości (jego spadkobiercą) bądź też wykazać interes prawny. Sama chęć uzyskania informacji to niestety za mało. Ogólnie do akt sądowych nie mają zastosowania żadne ustawy o dostępie do informacji publicznej itp.
Pozdrawiam
Jan
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
nola68Offline
Temat postu: Problem z wglądem do Akt Notariusza w Wydz.Ks.Wiecz.  PostWysłany: 29-12-2016 - 21:17


Dołączył: 22-11-2015
Posty: 7

Status: Offline
Bardzo dziękuję Janie za wyczerpującą odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sophie
21 Temat postu: Przeszukanie ksiąg wieczystych  PostWysłany: 09-01-2018 - 08:21
Sympatyk


Dołączył: 10-09-2017
Posty: 55

Drodzy Forumowicze,

Posiadam dawny numer księgi wieczystej - wczoraj dzwoniłam do Sądu Rejonowego by ustalić aktualny numer i niestety bez skutku. Pani w sądzie powiedziała, że nie widnieje ta księga w systemie i jedyne co może poradzić, to żeby stawić się osobiście.
Niestety ja nie mam takiej możliwości i stąd pytanie: czy jest tu ktoś kto mieszka niedaleko Sądu Rejonowego w Krakowie Podgórzu i byłby chętny pomóc w odnalezieniu księgi?
Proszę o wiadomość na PW.

Zosia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mada_lenaOffline
Temat postu: Dostęp do ksiąg wieczystych przed 1945 -sądy rejonowe/urzędy  PostWysłany: 16-07-2018 - 13:11


Dołączył: 16-07-2018
Posty: 2

Status: Offline
Bardzo proszę o informację jak uzyskać dostęp do ksiąg wieczystych (lub ich odpowiedników) sprzed II wojny światowej? Pisałam w tej sprawie do archiwum odpowiedniego sądu rejonowego (Przeworsk i Przemyśl) - w odpowiedzi dostałam informację, że dokumenty owe są udostępniane osobom posiadającym interes prawny i numer księgi wieczystej.
Poszukuję dokumentów potwierdzających własność ziemską mojego pradziadka. Znam nazwy miejscowości i jakieś daty - to tyle, nie mam numerów ksiąg. Jak uargumentować/jakie dokumenty przedstawić w urzędzie, aby uzyskać wgląd w księgi? Jest na to jakaś ustawa/przepis?
Dziękuję za pomoc.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-07-2018 - 13:28
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31716
Skąd: Warszawa
Status: Offline
chyba jakieś nieporozumienie
księgi wieczyste są jawne z mocy ustawy, z definicji
"dokumenty" (zbiór dokumentów KW) z ograniczeniami, owszem
zamkniętych hipów zb. dokumentów - kwestia interpretacji
zarządzenie dot. zb. dok. KW nie zamkniętych hipów, ale to ew. jakiś problem na horyzoncie (i do rozwiązania, jako że następcą prawnym jesteś)
zacznij może od przeszukania forum?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Heropolitanska_IzabelaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-07-2018 - 14:38
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2007
Posty: 399

Status: Offline
Do mada_lena
Podpisuj się imieniem skoro nie wynika ono z nicku

Skoro zadajesz pytanie jak uzyskać numer księgi wieczystej to oznacza, że obecnymi właścicielami nieruchomości są już osoby spoza rodziny a na pewno nie Ty? Czyli raczej chcesz pogrzebać w dokumentacji nieruchomości będącej cudzą własnością?
Czy jesteś pewna, że pradziadek był właścicielem nieruchomości, czy też są to tylko przekazy rodzinne a Ty chcesz to sprawdzić?
Sąd odpowiedział właściwie. W tej chwili już nie są prowadzone papierowe księgi wieczyste. Księgi są prowadzone w systemie teleinformatycznym. Do księgi takiej została przeniesiona tylko aktualna (w chwili przenoszenia) treść księgi wieczystej papierowej. Nie są w niej uwidocznione wpisy wykreślone w tym poprzedni właściciele nieruchomości. Księga wieczysta, której treść została przeniesiona do księgi prowadzonej w systemie informatycznym stała się z mocy prawa aktami tej księgi, do której mają dostęp oczywiście właściciel oraz osoby mające interes prawny. Do tego żeby uzyskać dostęp do akt księgi wieczystej trzeba oczywiście znać numer księgi wieczystej. Według orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego informacja o numerze może być udzielona wyłącznie osobie, która ma interes prawny w jego uzyskaniu. To, czy masz interes prawny zależy od odpowiedzi na postawione wyżej pytania.
Może jednak być też tak, że założona przed wojną księga wieczysta została zamknięta po wojnie i wówczas będą obowiązywały nieco inne zasady jeżeli księgi są w sądzie. Ale kluczowa jest odpowiedź na pytania.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lukas_07Offline
Temat postu:   PostWysłany: 16-07-2018 - 22:08
Sympatyk


Dołączył: 17-10-2013
Posty: 149

Status: Offline
Rozumiem, ze autorce tematu chodzi o dostęp do ksiąg wieczystych przedwojennych czyli wykazów hipotecznych whl/ lwh prowadzonych dla konkretnej gminy/ obszaru hipotecznego. Te księgi nie są przenoszone do systemu elektronicznego bo i po co skoro stanowiły podstawę do założenia „papierowych” ksiąg wieczystych i te przenosi się do systemu elektronicznego. Owszem moze sie zdarzyc, że papierowej KW przez przeszlo 70 lat nikt nie zalozyl dla konkretnego lwh ale to sa pojedyncze przypadki i wtedy wpisy trzeba przenieść do systemu elektronicznego. Ja nie widze podstawy do odmowy przegladania dawnych ksiąg wieczystych lwh skoro księgi wieczyste są jawne. Inna kwestia to zbiory dokumentów do ksiąg dawnych i tu wykazanie interesu prawnego jest zasadne.
Pozdrawiam
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-07-2018 - 22:28
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31716
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Z zasady to jest wątpliwe , ale może być uzasadnione z pewnych względów, po zbadaniu konkretnego przypadku.
Z założenie (z zasady) nie widać np powodu, by dostęp do zbioru dokumentów hipu zamkniętego np w 1910 roku, gdy najmłodszy dokument w zbiorze dokumentów ma nie mniej niż 108 lat był ograniczony.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.284169 sekund(y)