Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu: Posiadam publikację-40 lat Gimnazjum Państwowego w Przemyślu  PostWysłany: 26-11-2009 - 17:34
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Posiadam publikację "40 lat Gimnazjum Państwowego w Przemyślu z ukraińskim językiem nauczania", zawierającą imienne listy absolwentów poszczeg. roczników od 1896 do 1936 (imię i nazwisko, data i miejsce urodzenie, kariera, wyznanie) oraz wykazy uczniów poszczeg. klas w 1935/36. Łącznie 2950 nazwisk.

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mendyka_GrzegorzOffline
Temat postu: Posiadam publikację-40 lat Gimnazjum Państwowego w Przemyślu  PostWysłany: 28-11-2009 - 16:48
Sympatyk


Dołączył: 11-07-2006
Posty: 521
Skąd: Wrocław/Kalisz
Status: Offline
Jurek
-czy pozwolisz, że wstawię Twoją informację na jakąś nową "półeczkę" naszej biblioteki ŚTG ?
-oraz Twój bezpośredni kontakt, bo widzę, że deklarujesz ew. wyszukanie w tej publikacji; możesz podać np. email?

Pozdrawiam
Grzegorz

_________________
Grzegorz z Wrocławia
Śląskie Towarzystwo Genealogiczne [102/2001]
Kaliskie Towarzystwo Genealogiczne [ 16/2010]
https://genealodzy.wroclaw.pl/
http://gento.wroclaw.pl/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-11-2009 - 20:00
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Witam!
Dziękuję. Własnie chciałem zaapelować o większe zainteresowanie tą pozycją, bo warto. Kupiłem ją za 5 złotych na Targach Dominikańskich w Gdańsku wraz z kilkoma innymi pozycjami, ale tę wyróżniam.
Nigdy nie byłem w Przemyślu i nie zagłębiałem się w historii ziemi przemyskiej, ale z lektury tej książeczki (240 stron) dowiedziałem się bardzo dużo o faktach, które zmieniły mój pogląd na wiele spraw w stosunkach polsko - ukraińskich (stara nazwa "ruskich"), systemu kształcenia inteligencji i karierach absolwentów. Zaskoczyły mnie np dane statystyczne : 21% uczniów VIII klasy w roku szkolnym 1895/96 to dzieci rolników ze wsi czasem odległych (nawet z Krynicy), 52% -dzieci księży greko-katolickich, 8,7%- urzędników państwowych, 8,7% - mieszczan i rzemieślników, 4,5%- robotników, 4,5%-dzieci służby. Inne dane statystyczne: 64% przedwojennych (przed I wojną światową) maturzystów studiowało dalej, 12,6% dostało posady na podstawie świadectwa, 22,6% zmarło , przepadło na wojnie lub wyemigrowało. Struktura narodowo-religijna za cały 40-letni okres: 95% gr.-katolicy, 0,25% rzym,-katolicy, 0,17% prawosławni, 0,08% protestanci, 4,75% w. mojrzeszowe. Najwięcej Żydów zdało maturę w czasie wojny i bezpośrednio po niej (pierwszy Żyd maturzysta w 1905 roku). Przeważnie były to dzieci żydowskich rodzin, które mieszkały we wsiach i tam od małego poznały język ruski, a polskiego nie znały w ogóle. W gimnazjum uznawano narodowość żydowską.
Gimnazjum było uznawane jako wyprzedzające poziomem Lwowskie Gimnazjum Akademickie (cytuje się tutaj pozycję: Stan. Goliński "Historya Gimnazyum Przemyskiego" Przemyśl 1894). Przedmioty nauczania: j. ukraiński (ruski), j. polski, j. niemiecki, j, łaciński, greka klasyczna, matematyka,fizyka, chemia, propedeutyka filozofii, psychologia, geografia, historia i statystyka austro-węg. monarchii, fakultatywne zajęcia z historii swojego narodu, stenografii, śpiewu chóralnego. Wśród nauczycieli był też późniejszy pisarz Iwan Franko.
Egzamin maturalny obejmował 8 przedmiotów (wszystkie pisemne). Przedmioty maturalne: j. ukraiński, j. polski, j. niemiecki, 2 egzaminy z j. łacińskiego (tekst tłumaczyć z łaciny na ukraiński i na odwrót), greka (przetłumaczyć 50 wybranych wersetów z Iliady lub Odysei), matematyka (trzy zadania: z algebry, trygonometrii, procentów). W książce zostały podane treści zadań pisemnych z matury 1896r. Do egzaminu ustnego dopuszczono wtedy 20 osób, a 3 odpadło. Egzaminy ustne obejmowały wszystkich ww przedmiotów i trwały 5 dni od 8 rano do 22 w nocy (z przerwą obiadową 2 godzinną); w każdym dniu egzaminowano 4 osoby. Na 20 zdających 16 osób zdało i mogło już od jesieni zacząć studia uniwersyteckie, 2 miało poprawkowy jesienią, a 1 musiał powtarzać rok.
A teraz młodzież dostaje rozstroju nerwowego przed maturą i dobrzy ministrowie zaniżają i tak skromne wymagania.
Maturzyści przemyscy podejmowali studia przeważnie na kierunkach, w kolejności: teologia, prawo, pedagogika, filologia, medycyna, s. inżynierskie, szkoły oficerskie, handlowe, rolnicze, dyplomatyczne (Paryż). Wśród wybitniejszych absolwentów byli: profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego -lingwista, pedagodzy, dyrektorzy banku, urzędnicy ministerialni w Warszawie, księża i katecheci, pastor ewangelicki, major WP, kapitan WP (KOP), sędziowie, adwokaci, notariusze, lekarze, aptekarze, dentyści.
Uderzająco mały procent emigrujących. Lata powojennego kryzysu odbiły się na zmniejszeniu ilości abiturientów i studiujących (szczyt - w 1921 roku 147 maturzystów, spadek do 43 osób w 1935).

Wykaz imienny wszystkich absolwentów ze wskazaniem aktualnych karier, to bogaty materiał źródłowy do opracowań historyczno - socjologicznych na poziomie uniwersyteckim i mam nadzieję, że będzie wykorzystany. Narazie tak jak radzisz umieszczę w bibliotece (tak zrozumiałem).
Zastanawiam się jako genealog, co z krewnymi tych ludzi, nikt nie poszukuje wiadomości o nich, gdzie się podziali ich potomkowie? Dotychczas tylko jedna osoba zapytała o dane jej krewnego, które wysłałem mailem. Tylko 1 na 2500 osób.
Tymczasem na 43 osoby, których nagrobki sfotografowałem w Odessie, zgłosiło się 5 osób, a prof. UJ Joachim Śliwa przysłał mi podziękowania za wiadomość o nagrobku gen. Stahela wraz z piękną książką o zabytkach starożytności Grecji, Rzymu, Italii w zbiorach UJ. A tutaj nic. Cisza.

PS
Podaje moje adresy mailowe: jaftanas@gmail.com
jaft@wp.pl
Muszę wyjechać na tydzień (będę osiągalny po 6 grudnia)

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
konradusOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-11-2009 - 21:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-06-2009
Posty: 137
Skąd: Lublin
Status: Offline
j_aftanas napisał:
Dotychczas tylko jedna osoba zapytała o dane jej krewnego

Panie Jerzy, pozdrawiam i bardzo proszę o sprawdzenie nazwiska Fedaczyński.

_________________
Pozdrawiam,
Konrad
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Łopiński_JacekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-11-2009 - 22:33
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-11-2006
Posty: 204
Skąd: Szczecinek; Łódź
Status: Offline
Witam, Panie Jerzy Smile
Korzystając z okazji spytam o moją prababcię Katarzynę Nowak ur. 1883.
Interesuje mnie również osoba o nazwisku Kania (lub Konia) Eufrozyna.
Ponadto, jeśli to nie za dużo z mojej strony:
- nazwisko Kusy (szczególnie osoby rodzone w Powitnie; pow. Gródek Jagielloński);
- Czerwonka (urodzeni Wielkopole k./Gródka Jagiellońskiego lub Grodzisko k./Leżajska);
- Fedan (z Podkarpacia);
- Łopińscy;
Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie Smile
Jacek Łopiński, Szczecinek

_________________
Moja genealogia
www.jaceklopinski.pl
Zapraszam również na Forum Genealogiczne Łopińskich
www.lopinscy.pun.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-11-2009 - 00:06
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Witaj Konradzie!
Tego nazwiska Fedaczyński nie znalazłem ani wsród maturzystów, ani wsód pedagogów. Może być jakieś przekłamanie, przerwana nauka lub późniejsza zmiana nazwiska. Podaje podobne:
Faciewicz
Fedonowicz
Fedorowicz
Fedyński
Fedewicz
Fedak
de Facuła
Furtak
Fesnak
Ferenc
Fed'kiw
Fedyna
Fedyń
Fedoryszak
Fedyniak
Fedeniszyn
Fedyn
Fedyw

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-11-2009 - 02:36
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Witam Panie Jacku!
Z podanych nazwisk dopasowałem trzy osoby:
1. Nowak Karlo, ur. 24.02.1890 Skopów, rocznik matury 1910/1911, zredukowany prac. urzędu monopolowego Dobromil
2. Nowak Stefan, ur. 14.01.1904 Przemyśl, rocznik matury 1922/1923, mgr praw,
3. Nowak Tadeusz, ur. 22.06.1914 Skopów (Skopiw), roczni matury 1934/1934, nie studiuje
Nazwisko 'Fedan', to może być błędny zapis któregoś z nazwisk podanych wyżej Konradowi

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Łopiński_JacekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-11-2009 - 11:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-11-2006
Posty: 204
Skąd: Szczecinek; Łódź
Status: Offline
Dziękuję za poświęcony czas Smile

Czy z tych zbliżonych nazwisk wypisanych wyżej, mógłbym spytać o:
- Fedak;
- Fedyn;
Czy pochodzą z Jarosławia lub okolic?

Pozdrawiam serdecznie Smile
Jacek Łopiński

_________________
Moja genealogia
www.jaceklopinski.pl
Zapraszam również na Forum Genealogiczne Łopińskich
www.lopinscy.pun.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
konradusOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-11-2009 - 12:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-06-2009
Posty: 137
Skąd: Lublin
Status: Offline
Dziękuję Panie Jerzy. Zmiana nazwiska bardzo prawdopodobna. W jednej z moich gałęzi, bliskiej na dodatek Fedaczyńskim, a do połowy XIX wieku greckokatolickiej, miałem taką sytuację. Tam gdzie urywa się ślad po moich pradziadkach Fedaczyńskich, a jednym z tropów jest Przemyśl, spotykam się zawsze z nazwiskiem Fedak.

_________________
Pozdrawiam,
Konrad
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-11-2009 - 16:47
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Łopiński_Jacek napisał:
Dziękuję za poświęcony czas :)

Czy z tych zbliżonych nazwisk wypisanych wyżej, mógłbym spytać o:
- Fedak;
- Fedyn;
Czy pochodzą z Jarosławia lub okolic?

Pozdrawiam serdecznie :)
Jacek Łopiński

Witam!
Podaję dane dot. tych nazwisk i dodatkowo Fedyna (może być przekłamanie). Imiona w wersji polskiej:
- Fedak Włodzimierz, ur. 24.06.1914 Czortków, matura rok szk. 1931/32,
student praw, Poznań;
- Fedyn Grzegorz, uczeń klasy VIIA rok szk. 1935/36, innych danych brak;
- Fedyna Andrzej, ur. 10.12.1901, Czerniewa, matura rok. szk. 1921/22, student techniki, Gdańsk (wówczas Technische Hohschule, obecnie Politechnika Gdańska);

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-11-2009 - 17:09
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
konradus napisał:
Dziękuję Panie Jerzy. Zmiana nazwiska bardzo prawdopodobna. W jednej z moich gałęzi, bliskiej na dodatek Fedaczyńskim, a do połowy XIX wieku greckokatolickiej, miałem taką sytuację. Tam gdzie urywa się ślad po moich pradziadkach Fedaczyńskich, a jednym z tropów jest Przemyśl, spotykam się zawsze z nazwiskiem Fedak.

Witam!
Dane Fedaka podałem koledze Łopińskiemu (patrz wyżej). Mogą wchodzić w rachubę jeszcze inne nazwiska pochodne od 'Fed-', a nawet od innych rdzeni. W wykazie uderza znaczna ilość zmian nazwisk, ale tylko w rocznikach maturalnych do 1917/18 roku (średnio 1 zmiana na 100 nazwisk). Zmiany są podawane w odnośnikach wg stanu na rok 1936, kiedy sporządzano wykazy absolwentów. Przyczyny dla mnie niejasne.

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Łopiński_JacekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-11-2009 - 17:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-11-2006
Posty: 204
Skąd: Szczecinek; Łódź
Status: Offline
Dziękuję serdecznie i pozdrawiam Smile

Jacek Łopiński

_________________
Moja genealogia
www.jaceklopinski.pl
Zapraszam również na Forum Genealogiczne Łopińskich
www.lopinscy.pun.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-11-2009 - 18:13
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Witam jeszcze raz Konrada i Jacka!

Czytam właśnie rozdział o "Historii burs w Przemyślu" i właśnie nazwisko FEDAK znów tutaj występuje; jest to jeden z 15 członków-założycieli Towarzystwa budowy burs dla uczniów zamiejscowych (dane z 1913r). Wpis: "Dr STEFAN FEDAK - adwokat we Lwowie." Ta książeczka roi się od nazwisk i jeśli jeszcze gdzieś w dodatkach (do nich jeszcze nie dotarłem) spotkam interesujące Was nazwiska, to zawiadomię.

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarszyckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-11-2009 - 19:00
Sympatyk


Dołączył: 11-12-2007
Posty: 944

Status: Offline
Witam
Proszę o sprawdzenie nazwisk: Marszycka Helena i Marszycka Wanda.
Stefan
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
elgra
Temat postu:   PostWysłany: 29-11-2009 - 20:55
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 01-05-2008
Posty: 4534

Wiec i ja prosze o sprawdzenie nazwisk Czemeryński Chyliński Pozniak Sander.

Elzbieta

_________________
Pozdrawiam, Elżbieta z d. Cibińska
moje parafie:Cierno Oksa Węgleszyn Nagłowice (świętokrzyskie)
i Wysocice Sieciechowice (małopolskie) okolice
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.721512 sekund(y)