Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 19 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
BacksideOffline
Temat postu: Niezgodność nazwisk  PostWysłany: 09-12-2017 - 19:56
Sympatyk


Dołączył: 21-02-2015
Posty: 219

Status: Offline
Dobry wieczór,

Wg poniższego aktu urodzenia Józefa Koniecznego z 1864 roku, jego rodzicami byli Błażej i Teofila z Książyków:

https://zapodaj.net/4c9d681980c50.jpg.html

Natomiast wg poniżeszego aktu małżeństwa z 1859 roku, Błażej Konieczny wziął ślub z Teofilą Plutowną:

https://zapodaj.net/8633bff761723.jpg.html

Czy ktoś ma pomysł jak udowodnić, że Teofila Książyk i Teofila Pluta to ta sama osoba?

Serdecznie pozdrawiam,
Bartosz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Rebell_Cieniewska_GrażynaOffline
Temat postu: Niezgodność nazwisk  PostWysłany: 09-12-2017 - 20:52
Członek PTG


Dołączył: 18-08-2006
Posty: 478
Skąd: Elbląg
Status: Offline
Bartoszu - wiesz gdzie urodziła się Teofila ale nie piszesz czy odszukałeś akt jej urodzenia, akty urodzenia innych dzieci tego małżeństwa, akt urodzenia matki Teofili - może babka była z domu Książyk a może ksiądz się pomylił - popatrz na sąsiednie akty. W rodzinie mego taty ksiądz wpisując kolejne śluby "zamienił" panny młode.
Czeka Cię stawianie kolejnych hipotez i ich weryfikacja innego sposobu nie ma.
Powodzenia Grażyna

_________________
Moje nazwiska - Rebell, Cieniewski, Oleśniewicz, Łojko, Piotrowski.
Moje miejscowości - Subkowy, Nowogródek (na Kresach), Berest/Piorunka, okolice Częstochowy, Palikije.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Orlik_Ala
Temat postu: Niezgodność nazwisk  PostWysłany: 10-12-2017 - 19:33
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-09-2016
Posty: 227

W moim drzewie genealogicznym była podobna sytuacja. Marianna występowała w metrykach a to jako Lewicka, a to jako Świętochowska. Kluczem okazało się podwójne zamęście jej matki: po śmierci pierwszego męża - Lewickiego, jej matka wyszła za mąż za Świętochowskiego, Marianna miała wtedy kilka lat. I w ten sposób panna, która urodziła się jako Lewicka, umarła jako - de domo - Świętochowska.

_________________
Pozdrawiam, Ala
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jakub_RokitaOffline
Temat postu: Re: Niezgodność nazwisk  PostWysłany: 10-12-2017 - 21:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-12-2012
Posty: 183

Status: Offline
Orlik_Ala napisał:
W moim drzewie genealogicznym była podobna sytuacja. Marianna występowała w metrykach a to jako Lewicka, a to jako Świętochowska. Kluczem okazało się podwójne zamęście jej matki: po śmierci pierwszego męża - Lewickiego, jej matka wyszła za mąż za Świętochowskiego, Marianna miała wtedy kilka lat. I w ten sposób panna, która urodziła się jako Lewicka, umarła jako - de domo - Świętochowska.


I ja mam podobną sytuację do tej. W Stopnicy jest akt ślubu Łukasza Śliwy i Agnieszki Baran, c. Jakuba i Elżbiety z Rokitów. Nie wiedząc jeszcze wtedy jak ich powiązać, spisałem dzieci Łukasza i Agnieszki. Ku mojemu zdziwieniu, Agnieszka występowała pod... trzema nazwiskami! Ślub brała jako panna, na nazwisko miała Baran a przy urodzeniach dzieci raz była jako Baran, raz jako Łukasik a raz jako Wróbel. Zdziwiło mnie to i zastanawiałem się na początku, skąd to się wzięło. Odpowiedź uzyskałem, kiedy przypadkiem znalazłem akt zgonu Elżbiety, matki Agnieszki. Wtedy okazało się, że to Elżbieta trzykrotnie wyszła za mąż - po raz pierwszy za Tomasza Łukasika, drugi raz za Jakuba Barana (ojca Agnieszki) a trzeci raz za ...Wróbla. I tu znalazła się odpowiedź na trzy równe nazwiska Agnieszki.

_________________
Pozdrawiam - Jakub Rokita
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Waleria_kowalewskaOffline
Temat postu: Re: Niezgodność nazwisk  PostWysłany: 22-01-2018 - 16:43
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2017
Posty: 57

Status: Offline
Mam prosbe do Wszystkich, ktorzy mieli podobna sytacje o pomoc w rozszyfrowaniu tej zagadki z nazwiskami;
Fanciszek Kowalewski ur w 1805 r w Czerwinie zeni sie z Anna Wielczyk w 1825r.
W 1832 po smierci Anny zeni sie ponownie z Anastazja Godlewska ale w tym akcie nazwisko panienskie poprzedniej zony brzmi Balas. Jak sie pozniej okazalo ,gdy Anna miala 9 lat zmarl jej ojciec Piotr Wielczyk a mama Lucja z Michalakow wyszla powtronie za maz za Franciszka Balas i to wasnie to nazwisko przejela Anna.A teraz zagadka:
Przy jej nazwisku Wileczykowna jak rowniez przy nazwisku jej ojca Piotra Wielczyk w akcie slubu jest taki oto dopisek "Czyli Florianczykowna", " czyli Florianczyk"
Anna wychodzac za maz byla panna.
Macie jakies pomysly?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu: Re: Niezgodność nazwisk  PostWysłany: 22-01-2018 - 17:49
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Nazywali się Wielczyk, a wołali na nich Florianczyk, bo np. ojciec, dziadek, albo jakis inny przodek miał tak na imię. I to imię przerodziło sie w ogólnie znany przydomek. To oczywiście moje domniemanie, ale z doświadczenia wiem, ze było to bardzo częste zjawisko.
Czy sprawdziłaś jakie imię nosił ojciec Piotra Wielczyka?

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Waleria_kowalewskaOffline
Temat postu: Re: Niezgodność nazwisk  PostWysłany: 22-01-2018 - 19:05
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2017
Posty: 57

Status: Offline
Dziekuje Malgorzato,

Nie sprawdzialam imienia ojca Piotra Wielczyka, gdyż nie mogę znaleźć jego aktu urodzenia Sad ale mam nadzieje ze z czasem to się uda. Dziekuje za trop.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.646411 sekund(y)