Genealodzy.PL Podziel się na Facebooku

https://genealodzy.pl/

Polskie TG  
Użytkownik:         Rejestracja
Hasło: Zapamiętaj

flag-pol flag-eng     home login logout     Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty

13:45 poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Mamaj_JanOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-10-2017 - 20:56
Zasłużony
Sympatyk

Status: Offline
Witaj Marku,
na Forum po raz pierwszy spotykam osobę która zajmuję się genealogią swoich przodków o nazwisku Mamaj.
Ja też noszę nazwisko Mamaj. Mój najstarszy znany przodek to Wojciech Mamay ur. w 1673 r. we wsi Truskawie
w parafii Borzęcin syn Mateusza i Marianny. Tak więc może jesteśmy krewnymi. Chętnie podzielę się moimi
wynikami badań dot. głównie Mamajów z parafii Łomna. Proszę o kontakt na prywatna pocztę.
Pozdrawiam
Jan
P.S. Do tego co napisał Roman mogę tylko dodać, że jest dwóch świętych Mamajów.
Jeden to syryjski z II w. Jest na gruzińskich aktualnych monetach przedstawiony jak siedzi na lwie
z aureolą nad głową, drugi to patriarcha kościoła gruzińskiego z VIII w.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pen60Offline
Temat postu:   PostWysłany: 08-10-2017 - 16:35
Sympatyk

Witam,
Dziękuję za zaproszenie. Odpiszę na priva. Opiszę skrótowo moją linię Mamajow. Do tych co dotarłem główny
trzon to Kiełpin, Łomianki.
Pozdrawiam
Marek

Mamaj_JanOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-10-2017 - 23:11
Zasłużony
Sympatyk

Rodziny Mamajów z Łomny, Kiełpina, Łomianek, Burakowa, Wawrzyszewa, Powązek, Marymontu, Warszawy wszystko
na to wskazuje, że są spokrewnione i prawdopodobnie miały jednego przodka w XVII w. Najprościej to sprawdzić
wykonując badanie Y-DNA i porównać wynik z wynikami przebadanego już Mamaja.
Na pewno nie mają oni nic wspólnego z chanem Mamjem którego wojsko poniosło klęskę w bitwie na Kulikowym Polu w 1380 r.
z wojskiem księcia moskiewskiego Dymitra.Po tej klęsce potomkowie Mamaja uciekli się pod opiekę książąt litewskich i
przyjęli nazwisko Gliński. Wmieście Humenne i odległej od niego o około 10 km osadzie Lubisa na Słowacji mieszkają Mamajowie
od co najmniej II polowy XVIII w. o czy świadczy duża ilość ich metryk z kościołów katolickich w tych miejscowościach.
Mam nadzieję, że uda się w niedługim czasie potwierdzić lub zaprzeczyć wspólnego pochodzenia Mamajów z Puszczy Kampinowskiej
z Mamajami z Orawy na Słowacji. A może także wspólnego pochodzenia tych rodów od ojca lub brata rycerza Budziwoja
Mamaya, który w 1442 r. dostał za 300 grzywien w dzierżawę wieś Dunkowice blisko miasta Radymno od króla Władysława.
Syn tego Budziwoja Piotr zwany Karasz Mamayowicz był studentem w Akademii Krakowskiej, a później prawdopodobnie został
księdzem. Jego przydomek/ przezwisko Karasz może świadczyć o węgierskim pochodzeniu. W tym okresie Władysław był zarówno
królem Polski jak i Węgier co mogło ułatwiać Mamajom migrację z Węgier na tereny Orawy i Małopolski. W południowo zachodniej części Węgier na obszarze pasma górskiego Mescek znajduje się wioska i gmina Karasz. Może to jest gniazdo rodu Mamajów???

Ordak_Andrzej1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 09-12-2017 - 18:30

Bardzo proszę o uwagi i informacje o pochodzeniu nazwiska ORDAK.
Wszystkie fakty (historyczne także) które do tej pory udało mi się pozyskać na temat pochodzenia Mojej Rodziny wskazują na pochodzenie tatarskie. Czy badanie DNA-Y dałoby jakąś wiarygodną odpowiedż o tatarskim pochodzeniu ?

Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-12-2017 - 19:56
Sympatyk

Jest tatarskie na 200% nazwisko Ardak/Ардак. Forma nazwiska Ordak jest związana ze zjawiskiem językowym występującym na Białorusi przede wszystkim, że „o” na prawo i lewo od akcentu wyrazowego czyta się jako „a”. Po rosyjsku nazywa się to „akajuszczije imia”- jakoś tak. To zjawisko powoduje bardzo wiele zamieszania. Tatar mający na imię Ardak - bo to tatarskie imię męskie - przychodzący do skryby na terenie Białorusi w 19 wieku z pewnością został zapisany jako Ordak. Zatem imię męskie Ardak etymologicznie „znaczy” uważany, ceniony a potocznie Tatarzy rozumieli ja jako „prawy człowiek”. Tu przydałoby się rozwinięcie historii imion tatarskich, ale to, myślę, że zrobisz sam. Sporo jest opracowań na ten temat. W jednozdaniowym skrócie: imiona u Tatarów nabywało się tak ja u… Apaczów z wiekiem i z rozwojem człowieka: pojawiały się nowe cechy, nowe zdolności - pojawiały się nowe imiona. Dopiero czas kodyfikacji (na przełomie 19 i 20 wieku) pozamieniał je w nazwiska.

Zjawisko akania dokładnie lokalizuje miejsce pochodzenia przodków. To niech będzie moja podpowiedź.

Pozdrawiam pięknie i owocnych poszukiwań życzę.

marcin.pozaucOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-12-2017 - 01:12
Sympatyk

Ordak_Andrzej1 napisał:
Bardzo proszę o uwagi i informacje o pochodzeniu nazwiska ORDAK.
Wszystkie fakty (historyczne także) które do tej pory udało mi się pozyskać na temat pochodzenia Mojej Rodziny wskazują na pochodzenie tatarskie. Czy badanie DNA-Y dałoby jakąś wiarygodną odpowiedż o tatarskim pochodzeniu ?

Badania DNA Y-12/24 ( 12/24 markerów) powinny wyjaśnić Twoje pochodzenie. Im bardziej "egzotyczny" będzie Twój wynik, tym większa pewność. Im bardziej powszechny tym mniejsza.

Ja robiłem badania na FTDNA też podejrzewając pochodzenie u mnie akurat wareskie i badania dały mi wszystkie potrzebne odpowiedzi, skąd i mniej więcej kiedy Smile

Na FTDNA jest forum tatatrskie więc jakby co ma kto pomóc .http://forums.familytreedna.com/showthread.php?t=2334

Ordak_Andrzej1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 10-12-2017 - 15:34

Gawroński_Zbigniew napisał:
Jest tatarskie na 200% nazwisko Ardak/Ардак. Forma nazwiska Ordak jest związana ze zjawiskiem językowym występującym na Białorusi przede wszystkim, że „o” na prawo i lewo od akcentu wyrazowego czyta się jako „a”. Po rosyjsku nazywa się to „akajuszczije imia”- jakoś tak. To zjawisko powoduje bardzo wiele zamieszania. Tatar mający na imię Ardak - bo to tatarskie imię męskie - przychodzący do skryby na terenie Białorusi w 19 wieku z pewnością został zapisany jako Ordak. Zatem imię męskie Ardak etymologicznie „znaczy” uważany, ceniony a potocznie Tatarzy rozumieli ja jako „prawy człowiek”. Tu przydałoby się rozwinięcie historii imion tatarskich, ale to, myślę, że zrobisz sam. Sporo jest opracowań na ten temat. W jednozdaniowym skrócie: imiona u Tatarów nabywało się tak ja u… Apaczów z wiekiem i z rozwojem człowieka: pojawiały się nowe cechy, nowe zdolności - pojawiały się nowe imiona. Dopiero czas kodyfikacji (na przełomie 19 i 20 wieku) pozamieniał je w nazwiska.
Pozdrawiam pięknie i owocnych poszukiwań życzę.

Dziękuję bardzo za odpowiedż. Pierwszy raz spotykam się z taką interpretacją znaczenia mojego nazwiska. Szczególnie podoba mi się "prawy człowiek" bo gdzieś w jakiś opracowaniach i słownikach spotkałem się ze znacznie mniej pochlebnym określeniem znaczenia. W dotychczasowych poszukiwaniach wszystko wskazywało na pochodzenie tatarskie nazwiska Ordak. Przyjąłem umownie , że Ordak pochodzi od ORDA i taką interpretację znaczenia słowa Orda przyjąłem za najbardziej prawdopodobną. Teraz mam "zadanie domowe" i muszę je odrobić w temacie Ardak.

Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat