Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Maślanek_JoannaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-12-2014 - 08:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-03-2014
Posty: 941

Status: Offline
Dziękuję za podpowiedzi - będę zgłębiać sprawę archiwum w Żytomierzu - tamtejszych teczek chyba u Mormonów nie widzę, ale będę szukać dalej.
Z p. Chorowcem jakiś czas temu już się kontaktowałam, ale koszty jego usług przekraczają moje możliwości finansowe Sad. Pozostają samodzielne poszukiwania...
Pozdrawiam
Joanna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MDGralewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-12-2014 - 19:59
Sympatyk


Dołączył: 14-05-2014
Posty: 81

Status: Offline
Witam,
czy może ktoś się orientuje, gdzie mógłbym znaleźć wywody szlachty z Ziemi Warszawskiej, Płockiej, Czerskiej?
Pozdrawiam, Daniel.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu: Re: wywód szlachectwa  PostWysłany: 16-01-2015 - 09:38
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam, dla tych co szukają szlachectwa na siłę jest tu odpowiedź członka PTG, podaję link i przy okazji odpowiem ze szlachectwo ma się dziedziczne wyniesione z domu. A jeśli komuś to przeszkadza, to niech się określi sam, czy ma prawo kogoś osądzać i z góry degradować.

To taka odpowiedź na nie tak dawno pisanie o tym jak to ze ksiądz zmyślał w metrykach i pisał dla parobka i dziewki szlachetnie urodzonych. Tylko brak znajomości historii może tak krzywdząco oceniać biedę szlachetnie urodzonych, którzy woleli majątki potracić i złożyć urząd, a np. pod zaborami się nie podpisali.

A w temacie, była i heroldia w Warszawie, bo trafiają się wywody i z tej komisji w necie, szukać sobie w necie, ( podaje linki ), może się coś natrafi i trzeba tylko liczyć na siebie, bo Polska to zacofany kraj - pozdrawiam Julian ;
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-29948.phtml
http://www.aguria.pun.pl/viewprintable.php?id=443
http://www.mtg-malopolska.org.pl/images ... iazki.html
http://www.nienaltowski.net/CiekaweLinki.htm
http://genealogiapolska.pl/surnames-one ... irstchar=_
https://familysearch.org/search/catalog ... %20Library

Ps. - myślę ze ten link ostatni się nie chce otworzyć, ponieważ już jest podany przez Huberta na samym początku tego wątku


Ostatnio zmieniony przez Sawicki_Julian dnia 25-01-2015 - 21:12, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
benyzetOffline
Temat postu: Re: wywód szlachectwa  PostWysłany: 17-01-2015 - 20:53
Sympatyk


Dołączył: 23-08-2013
Posty: 418
Skąd: Kościan
Status: Offline
Witam serdecznie. Wielki szacunek dla Ciebie Julianie, za słowa otuchy dla nas szukających korzeni i swojej historii (tym bardziej w archiwach Kresowych). Jak powiedział któryś z moich kolegów korespondencyjnych z forum,że genalogia uczy pokory i cierpliwości. Może niektórym jeszcze im jej brakuje. Nieraz taki wywód szlachecki,chociażby najskromniejszy,wnosi chociażby jedno nazwisko lub ślad do naszego drzewa a jak bardzo cieszy(przynajmniej mnie).Mój przodek był szlachcicem a trudnił się szewstwem. Ja czekam z cierpliwością od października za wywodem szlacheckim z archiwum we Lwowie,ale jest nadzieja,bo dostali już moją wpłatę.
Pozdrawiam Wszystkich tych cierpliwych i pokornych oraz tych mniej cierpliwych i mniej pokornych.
Grzegorz Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu: Re: wywód szlachectwa  PostWysłany: 17-01-2015 - 22:05
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam Grzegorz, jak widać genealogia to dziwne i trudne zajęcie, szuka się tych co odeszli, wśród tych tu teraz żyjących.
Trafił mi się link o Zarzyckich, myślę że dobrze trafiam i pozdrawiam - Julian ;
http://156.17.104.200/vol1/djvu/fond_14 ... s_829.djvu
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
igoriossoOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-01-2015 - 20:09
Zasłużony
Administrator Geneteki


Dołączył: 25-12-2007
Posty: 417

Status: Offline
Może było gdzieś to podane, znalazłem ostatnio wywody szlachty z powiatu wiłkomierskiego, wystarczy wejść na stronę:
http://eais-pub.archyvai.lt/eais/faces/pages/forms/search/F3001.jspx
i wpisać genealogijos w wyszukiwarkę. Można ściągnąć całą jednostkę na dysk
pozdrawiam,
IgorD.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-01-2015 - 20:27
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1806
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Musi Pan sprecyzować pytanie o jakie wywody Panu chodzi? Generalnie robiono je w okresie porozbiorowym do celów legitymacyjnych, a ziemia czerska to bajka z innej epoki.

Deputacja Szlachecka Guberni Warszawskiej zachowała się w AGAD i została wykorzystana w pracy Elżbiety Sęczysowej. Dalsze wywody potomków mogą być w RGIA w Petersburgu jeśli po 1866 zabiegali o świadectwo szlacheckie.

Deputacja Szlachecka guberni płockiej ponoć "zaginęła" po 1945 roku. Pozostaje więc materiał pomocniczy: Ogólne Zebranie Departamentu Warszawskiego Rządzącego Senatu (w pracy Sęczysowej) bez podania guberni, herbarz Uruskiego do litery "R" i Spis szlachty Królestwa Polskiego bez podania guberni oraz ogłoszenia Heroldii w Dzienniku Praw oraz prasie warszawskiej z okresu legitymacji.

Wartość tych legitymacji jest niewielka, przynajmniej jeśli chodzi o Królestwo Polskie, z powodu nagminnego fałszowania dokumentów starszych.

Por. Dworzaczek, Genealogia, s, 83.

MDGralewski napisał:
Witam,
czy może ktoś się orientuje, gdzie mógłbym znaleźć wywody szlachty z Ziemi Warszawskiej, Płockiej, Czerskiej?
Pozdrawiam, Daniel.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KazikkOffline
Temat postu: Re: wywód szlachectwa  PostWysłany: 09-12-2017 - 20:07
Sympatyk


Dołączył: 21-09-2010
Posty: 39

Status: Offline
Witam.
Pochodzę z Kulbickich.Czy mogę prosić o kontakt na pr
mail krecikk321[at]wp.pl
pozdrawiam
Kazik



Pozdrawiam,
Roman[/quote]
a jakie to może być nazwisko
Volume 165-3/2602 Documents on confirmation of nobility (Kul'bit︠s︡ki) 1826 ???
Kulbicki?[/quote]
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Re: wywód szlachectwa  PostWysłany: 04-10-2018 - 09:44
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1557

Status: Offline
Witam,

istotną różnicą pomiędzy Królestwem Polskim a guberniami Cesarstwa Rosyjskiego było to, że nie utworzono w Królestwie klasy „jednodworców” i „grażdan”, którym w Cesarstwie groziło schłopienie. W Królestwie Polskim osoby niewylegitymowane miały szansę zostać odnotowane w herbarzach i w "obiegu", nawet urzędowym, były uważane za szlachtę.
Co do szlachty wylegitymowanej w Królestwie Polskim, to wiele genealogii można w dużej mierze odtworzyć (archiwalia, dyplomy, wydawnictwa urzędowe, metryki i inne materiały rodzinne). Jednak zniszczenie w znakomitej części zespołu akt Heroldii Królestwa Polskiego, podczas Powstania Warszawskiego, nie daje już takiej możliwości wobec szlachty niewylegitymowanej, ponieważ nie mamy listy osób, które ubiegały się o zatwierdzenie dawnego szlachectwa, a tego nie osiągnęły. Wiemy tylko, że szacunkowo mogło to być około 280 tyś. osób. Jakieś próby zebrania tego materiału poczynają p.p. Andrzej M. Nowik i Tomasz Lenczewski, ale w stosunku do szlachty niewylegitymowanej, to bez pomocy poszczególnych badaczy, którzy dogłębnie zbadali genealogię danej rodziny - marnie to widzę.

Dla zobrazowania:
W urzędowych spisach szlachty wylegitymowanej w Królestwie Polskim wymienia się Kosteckich herbów: Prus II, Rudnica i Prawina (1).
Znam też dwa przypadki nieudanej próby wylegitymowania się Kosteckich w Królestwie Polskim:
- Wincenty Ryszard Kostecki (*1831 Warka – †25.07.1868 Elsnerów) przed 1854 rokiem złożył w Heroldii Królestwa Polskiego dowody dawnego szlachectwa z herbem Leszczyc lub Ślepowron, na co ostatecznie 23.11.1856 r. potwierdzenia nie uzyskał. Być może legitymował się też jego ojciec - Franciszek (2).

- Antoni Napoleon Kostecki (*ok. 1807 Kalisz – †25.12.1876 Warszawa), który przed 1844 rokiem złożył dowody z herbem Lubicz lub Ślepowron, jednak do 1861 roku potwierdzenia nie uzyskał (3).

Jeszcze Wojciech Kostecki i jego syn Tomasz, którzy przybyli do Galicji z guberni kamieniecko-podolskiej, potwierdzenia szlachectwa nie uzyskali, zarówno w Cesarstwie Rosyjskim, jak i zaborze austriackim (4).

(1) E. Sęczys, Szlachta wylegitymowana w Królestwie Polskim w latach 1836-1861, Warszawa 2000, s. 322.; Spis szlachty Królestwa Polskiego, Warszawa 1851, s. 111; Spisok rodam Carstwa Polskago priznannym w dworianskom dostoinstwie s gierbami niewniesiennymi w „Wysoczajszie utwierżdiennyj Gierbownik”, sporządził W. K. Łukomskij, Sankt Peterburg 1912, s. 36 i tab. IV.

(2) AGAD w Warszawie, Varia genealogiczne z XIX w., sygn. 7117 i sygn. 7113/7-8; Wincentego Kosteckiego listy z Elsnerowa, 1854-1864, Warszawa 1996, s. 21; A. Boniecki, Herbarz Polski, t. XI, s. 348.

(3) Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie (AGAD), Komisja Województwa Kaliskiego, Akta osobiste Antoniego Kosteckiego, sygn. 2839. Informacje o złożeniu przez niego dowodów legitymacyjnych są zawarte w listach stanu służby z lat 1844-1861. Jednocześnie zawierają wzmiankę, że potwierdzenia dawnego szlachectwa nie uzyskał.

(4) CPAH we Lwowie.


Ostatnio zmieniony przez Robert_Kostecki dnia 04-10-2018 - 12:45, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Re: wywód szlachectwa  PostWysłany: 04-10-2018 - 11:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Listy (na ile kompletne nie mnie oceniać) tych którzy w Królestwie próbowali się wylegitymować przed Heroldia i zostali odrzuceni zachowały się w AGAD Komisja Rządowa Spraw Wewnętrznych (i Policji). Komisja współpracowała z Heroldią Królestwa Polskiego w zakresie niektórych spraw dotyczących legitymacji szlachectwa, min czuwała, aby osoby, których szlachectwo nie zostało uznane przez Heroldię nie figurowały w księgach ludności jako szlachta.
Moja wiedza ogranicza się do województwa augustowskiego (szukałem swoich na J). W wymienionym zespole pod sygnaturami 7113, 7116 i 7117 są listy osobowe z danymi biograficznymi umożliwiające pełna identyfikacje osób których wnioski zostały odrzucone. Na tych listach można znaleźć 10 Jamiołkowskich , których wnioski zostały odrzucone. Mój 3x pradziad ubiegał się dwukrotnie i dwa razy jego wniosek został odrzucony
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Re: wywód szlachectwa  PostWysłany: 04-10-2018 - 12:25
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1557

Status: Offline
Dzięki za informację. Swojego czasu od p. Tomasza otrzymałem oschłe dane o dwóch Kosteckich z dopiskiem, że pochodzą one z AGAD w Warszawie, zbiór Varia genealogiczne z XIX w., sygn. 7113/7-8 i sygn. 7117:

nazwisko imię miejsce zamieszkania obwód gubernia data odmowy uwagi Sygnatura/karta
Kostecki Wincenty Ryszard Warszawa nr 1517 warszawska 23 XI 1856 lista 69 do odezwy
31 III 1855 7117
Kostecki Franciszek ? obwód Warszawa mazowiecka 15 II 1839 7113/7-8

Sądząc po sygnaturze, to właśnie chodzi o Komisję Rządową Spraw Wewnętrznych (i Policji). Czy według Pana orientacji, pod wskazanymi sygnaturami mogą znajdować się jeszcze inne dane o Kosteckich?

A ta Komisja wraz Policją, to coś słabo pilnowały, bo moi krewni, jeszcze do I WŚ, byli zapisywali do ksiąg ludności miasta Częstochowa jako szlachta?! Wink

Z poważaniem

Robert Kostecki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Re: wywód szlachectwa  PostWysłany: 04-10-2018 - 13:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Nie potrafię odpowiedzieć na Pańskie pytanie. Jestem tylko maniakalnym praktykiem zafiksowanym na wąską problematykę genealogii Jamiołkowskich i historii kilku parafii Ziemi bielskiej, i w zasadzie tylko tego szukam, reszta przy okazji. Ale że genealogia tych terenów - jeśli chodzi o źródła i metody poszukiwań – jest podobna to od czasu do czasu dzielę się swoimi doświadczeniami.
Z tą Częstochowa i zapisami odrzuconych Kosteckich w księgach ludności to mnie Pan zaskoczył. Byli zapisani дворянин ?To by przeczyło formalnemu zakazowi wynikającemu z Heroldii ale i odwieczną tradycją że szlachcic bez własnej ziemi, zamieszkując w mieście traci szlachectwo. Dla jasności takim zastępczy określeniem był гражданин. Tak tytułowanej niewylegitymowanej szlachty widziałem w zapisach, np. w Warszawie sporo.
Ja na podstawie swoich doświadczeń mam odmienną ocenę srogości Komisji. Widziałem pismo zakazujące wpisywanie w Księgach metrykalnych zapisu szlachcic tym którzy się nie wylegitymowali. Wcześniej dosyć powszechnie wpisywano szlachcic niewylegitymowany lub legitymujący się, z czasem norma stał się gospodarz cząstkowy Oczywiście było jasne że kryje się pod tym odwieczny , tyle że niewylegitymowany, szlachcic
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Re: wywód szlachectwa  PostWysłany: 04-10-2018 - 14:15
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1557

Status: Offline
Chociażby:
Władysław Dyonizy Kostecki, syn Aleksandra i Augusty z Dyznerów, ur. 8 IV 1862 r. w Częstochowie, szlachcic, przemysłowiec. Żona Sylwina z domu Nowca (ur. 17 II 1876 r.). Córka Barbara Helena ur. 4 XII 1905 r. Ostrów Mazowiecki.
AP Częstochowa, Księga ludności stałej m. Częstochowy zespół 27, sygn. 4, t. I, k. 2172.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Karol Józef Kostecki, syn Aleksandra i Augusty z Dyznerów, ur. 9 IX 1863 r. w Warszawie, szlachcic. Żona Maria Tekla z domu Palica, córka Wilhelma i Antoniny z Fiderkiewiczów. Córka Irena Wanda ur. 3 VI 1903 w miejscowości Kamionów (?).
AP Częstochowa, Księga ludności stałej m. Częstochowy, zespół 27, sygn. 4, t. I, s. 2196.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kazimierz Kostecki, syn Aleksandra i Augusty z Dyznerów, ur. 17 IX 1867 r. w Częstochowie, szlachcic. Żona Julia z Pińskich ur. 28 XI 1881 w Warszawie.
AP Częstochowa, Akta m. Częstochowy, zespół 27, sygn. 4, t. I, k. 2192.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Stefan Kostecki, syn Aleksandra i Augusty z Dyznerów, ur. 20 VI 1871 r. w Częstochowie, szlachcic. Żona Maria z Danielewiczów, ur. 9 VII 1879 r. w Warszawie, córka Władysława i Franciszki z Karczewskich. Córka Halina ur. 23 I 1900 r. w Warszawie.
AP Częstochowa, Akta m. Częstochowy, zespół 27, sygn.4, t. I, k. 2190.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
J. Góral, R. Kotewicz, Dwa wieki Tomaszowa Mazowieckiego, Tomaszów Mazowiecki 1992, s. 372 – tu podano, że w spisie mieszkańców (osób głównych) z lat 1835-1840 widnieje Kajetan Kostecki, ur. 1802 Kalisz, katolik, stanu wolnego, doktor, przyjechał z Kalisza, szlachcic; AmTM, Księgi ludności stałej, sygn. I 268, 270.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
AP w Lublinie, Rząd Gubernialny Lubelski (1837-1866), Akta osobowe Władysława [Włodzimierza Dymitra] Kosteckiego, sygn. 903. Informację o jego pochodzeniu szlacheckim zawierają świadectwa szkolne i listy stanu służby z lat 1846-1869.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nadmieniam, że wszyscy wyżej wymienieni, to moi dowodni krewni, potomkowie Józefa Kosteckiego, mieszczanina, obywatela Kalisza. Tak, że straszny bałagan w tym Królestwie Polskim był. Smile

Pozdrawiam

Robert Kostecki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
HenningTOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-10-2018 - 00:49
Sympatyk


Dołączył: 17-03-2018
Posty: 56

Status: Offline
Witam Szanowne Towarzystwo,

w sumie to trochę w temacie:
czy może ktoś wie gdzie znaleźć, albo jeszcze lepiej może ma dane dotyczące wywodów szlachectwa czynionych w Galicji Zachodniej?
Chodzi mi o pięciu braci:
Tomasza, Jakoba, Michała, Antoniego i Franciszka Pieńkowskich,
synów Walentego Pieńkowskiego wylegitymowanych w Galicji Zachodniej w 1804 roku. Najprawdopodobniej herbu Suchekownaty.
Wszyscy mieszkali w Pieńkach par. Mokobody, ziemia drohicka.

Tomasz Pieńkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-10-2018 - 08:10
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1557

Status: Offline
Witam Szanownego Pana,

chciałoby się, żeby te wszystkie poprzednie wpisy obejmujące mniej lub pełniej poruszane zagadnienia, były odbierane z pełnym zrozumieniem, ponieważ niektóre z nich stanowią swoisty materiał pomocowy dla zainteresowanych. To tak na marginesie.
Teraz trochę bibliografii:
Marcinek R., Ślusarek K., Materiały do genealogii szlachty galicyjskiej, cz. I: A-K, Kraków 1996.
Polaczkówna H., Fundacje dla potomków szlachty galicyjskiej, [w:] Miesięcznik Heraldyczny, R. 14, 1935.
Rychlikowa I., Galicyjski odłam narodu szlacheckiego w latach 1772-1815, [w:] Kwartalnik Historyczny, nr 2, R. 95, 1988.
Ślusarek K., Drobna szlachta w Galicji 1772-1848, Kraków 1994.
Poczet szlachty galicyjskiej i bukowińskiej, Lwów 1857.

M.in. w tej ostatniej z wymienionych wyżej pozycji, we wstępie, można sobie przeczytać jak legitymacje szlachectwa przebiegały w zaborze austriackim.

W AP Kraków znajdują się wypisy prof. Piekosińskiego z dokumentów wywodowych galicyjskich znajdujących się we Lwowie, jednak obarczone licznymi błędami (np. przekręcone imiona i nazwiska, daty, itp.):

https://www.archivesportaleurope.net/ea ... /unitid/01

Pozostaje Panu tylko archiwum państwowe we Lwowie. Jak pisałem, około 30 lat temu udało mi się zdobyć stamtąd pełną dokumentację dotyczącą różnych rodzin o nazwisku Kostecki. Powodzenia:

https://genealodzy.pl/PNphpBB2-printvie ... rt-0.phtml

Robert Kostecki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.786465 sekund(y)