Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 19 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
maelOffline
Temat postu: Rocznik Oficerski 1939  PostWysłany: 07-12-2017 - 20:30
Sympatyk


Dołączył: 24-11-2012
Posty: 100

Status: Offline
Witam serdecznie
Poszukuję „Rocznik oficerski 1939, stan na 23 marca 1939"
Potrzebuję sprawdzić dwie strony. Jeśli ktoś z Państwa posiada lub ma dostęp do tej publikacji, będę wdzięczna za kontakt.
Pozdrawiam Marta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
qufelOffline
Temat postu: Rocznik Oficerski1939  PostWysłany: 07-12-2017 - 21:43
Sympatyk


Dołączył: 04-12-2006
Posty: 277
Skąd: Busko Zdrój
Status: Offline
wysłałem PW

_________________
Darek Klepka - Busko Zdrój
Szukam kontaktu z osobami noszącymi nazwisko Wojda, Sztefko lub Stefko, oraz Brzezińskich z Gostynina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maelOffline
Temat postu: Rocznik Oficerski1939  PostWysłany: 07-12-2017 - 21:51
Sympatyk


Dołączył: 24-11-2012
Posty: 100

Status: Offline
Dziękuję - dopiero udało mi się wejść na pocztę - miałam problemy z logowaniem.

Czy dobrze zrozumiałam - to jest strona płatna?

Pozdrawiam Marta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Rychter_IdaOffline
Temat postu: Rocznik Oficerski1939  PostWysłany: 08-12-2017 - 14:26
Sympatyk


Dołączył: 17-11-2013
Posty: 331

Status: Offline
Nie bardzo rozumiem dlaczego roczników z lat 30 tych nie ma on line tak jak wcześniejszych. To przecież nie jest już tajemnica. Czy chodzi aby ktoś zarobił pisząc o tym książkę. Najważniejsze to są przecież spisy imienne a nie ogólne opisy zawartości Barbara

_________________
Barbara
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Rocznik Oficerski1939  PostWysłany: 08-12-2017 - 14:32
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31511
Skąd: Warszawa
Status: Offline
bo to jest książka, a nie urzędowy dziennik MSWojsk
Ryszard Rybka, Kamil Stepan, Rocznik oficerski 1939 :
stan na dzień 23 marca 1939. – Kraków : Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego ; Księgarnia Akademicka, 2006. – XII, 1086 s.

a czy źródła "nie są już tajemnicą" to nie jestem pewny, tzn nie wiem czy materiały do ww książki nie mają ograniczeń i byłyby każdemu udostępnione w całości

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Rocznik Oficerski1939  PostWysłany: 08-12-2017 - 14:38
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1781
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Obaj autorzy natrudzili się, co niemiara zestawiając różne źródła, aby wydać je w formie rocznika w nawiązaniu do ostatniego wydanego przed wojną tj. Rocznika Oficerskiego 1932. Sprawa więc jest prosta. Po prostu prawa autorskie, co chyba w pełni jest uzasadnione. Źródła nie są już tajemnicą, co najmniej po 1990 roku (Centralne Archiwum Wojskowe). Książka jest dostępna na półce w każdej większej bibliotece - uniwersyteckiej czy innej przewidzianej egzemplarzem obowiązkowym. Pozdrawiam Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu: Rocznik Oficerski1939  PostWysłany: 08-12-2017 - 16:37
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

Witaj Marto

Podaję link do materiału na którym autorzy oparli swoją pracę w jakimś zakresie i może odnajdziesz interesujące nazwisko http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/aresult ... FDEF9D6-27

Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maelOffline
Temat postu: Rocznik Oficerski1939  PostWysłany: 08-12-2017 - 19:56
Sympatyk


Dołączył: 24-11-2012
Posty: 100

Status: Offline
Miałam nadzieję, że ktoś m tę pozycję i skorzystam z jego uprzejmości (jestem uziemiona w domu z powodu choroby i nie mogę w najbliższym czasie skorzystać z biblioteki, w której jest dostępna).
Wiem, że osoba, o która mi chodzi jest wymieniona w Roczniku. Bardziej interesuje mnie kontekst, w jakim jest wykazana i na jakiej podstawie.
Z przekazów ustnych wiem, że ta osoba pozostawała w marcu 1939 do dyspozycji Szefa Biura Personalnego Ministerstwa Spraw Wojskowych (prawdopodobnie chodzi o przydział do Oddziału II – czyli wywiadu) a problem w tym, że wymagania od oficera Oddziału II były bardzo wyśrubowane (m.in. niekaralność sądowa i honorowa) a tenże człowiek w 1934 roku został pozbawiony stopnia oficerskiego i wydalono go z korpusu oficerskiego – mam dokumenty potwierdzające te fakty.

Pozdrawiam Marta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu: Rocznik Oficerski1939  PostWysłany: 08-12-2017 - 20:16
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

Jeśli chcesz sprawdzić czy w tej książce jest mowa o osobie jaką się interesujesz to wpisz tu jej imię i nazwisko
https://books.google.pl/books/about/Roc ... edir_esc=y bo to odnośnik do wnętrza książki. Porównałam trochę indeksów i spisu alfabetycznego i w roczniku jest ich znacznie więcej, a są tam odniesienia do stron na których jest opis gdzie służyli, bo to dane ponad 22 tys polskich oficerów.

Do Idy: te Roczniki są on-line w bibliotekach cyfrowych, książka jest tylko do kupienia.

Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.740882 sekund(y)