Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
KokomoOffline
Temat postu: Michał Strebeyko - Urzędnik XVIII wiek  PostWysłany: 07-12-2017 - 12:22
Sympatyk


Dołączył: 19-11-2014
Posty: 77

Status: Offline
Dzień dobry Szanownemu Państwu,

z tego co mi wiadomo, wspomniany w tytule Michał Strebeyko, urodzony mniej więcej w połowie XVIII wieku, był w roku 1774 regentem ziemskim Kowieńskim, a następnie komisarzem cywilno-wojskowym, a także sędzią ziemskim Kowieńskim(elekcja 16 lutego 1792 roku).
Jego stryjem był prawdopodobnie(niepotwierdzone metrykami i innymi dokumentami) także Michał, który był księdzem(w książce Michała Jana Zienkowicza z roku 1744, ten występuje pod parafią Jezno w dziekanacie Kowieńskim).
Według "Stanu plebanii parafii Kiejdańskiej podczas wizyty generalnej ... roku 1784 dnia februarii" tenże tytułowy Michał był wpisany jako właściciel Folwarku Buble w odległości mila i ćwierć od Kiejdan(jego wnuk, trzeci imiennik, Michał, przeszło 50 lat później zamieszkał na innym, bliskim Bublom folwarku).
I tutaj rodzi się moje pytanie, czy można gdzieś szukać większych ilości informacji o Michale Strebeyce. W archiwach, w internecie? Może jakieś rejestry urzędników z tamtego okresu i terenu były?
Cokolwiek, co mogłoby poszerzyć wiedzę na temat mojego 5xpradziadka, a także mogłoby może dowiedzieć się o dalszych przodkach, czego niestety nie udało mi się doszukać.
Jest on najstarszym ze znanych mi moich przodków i wszelkie informacjie o nim mogłyby mi pomóc ruszyć dalej w tej genealogicznej podróży w przeszłość.

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za wszelką ewentualną okazaną pomoc,
Kokomo S.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WarakomskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-12-2017 - 16:28
Sympatyk


Dołączył: 29-02-2012
Posty: 928

Status: Offline
Wpisz nazwisko, masz tutaj 4 dokumenty, może przydadzą się.
http://www.epaveldas.lt/paieska?p_p_id= ... ebeyko&t=1
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-12-2017 - 18:50
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Witaj.

Może poniżej zamieszczone informacje pomogą Ci w badaniach nad historią i genealogią rodziny? Może ich nie znasz, a jeśli je znasz, to może innym się przydadzą? Z tego co napisałeś jej przedstawiciele wywodzili się ze szlachty. Zatem:

1.
W roku 1845 we Lwowie nakładem Kajetana Jabłońskiego ukazała się publikacja nosząca tytuł „Elektorów Poczet Którzy Niegdyś Głosowali Na Elektorów Jana Kazimierza r. 1648, Jana III. r. 1674, Augusta II. r. 1697 i Stanisława Augusta r. 1764, Najjaśniejszych Królów Polskich Wielkich Książąt Litewskich i t.d., i t.d., i t.d.”, której autorem był Oswald Zaprzaniec z Siemuszowéj Pietruski. Na stronie 348 w tabeli znajduje się nota:
„Strebejko.
Strebejko Władysław A. II. W. T.”
Objaśnienie tabeli:
Rubryka – Elektorowie:
Strebejko Władysław
Rubryka – Królowie na których głosowali:
A. II. – August Wróry
Rubryka – Ziemie z których głosowali:
W. T. – Województwo Trockie.
Wynika z tego, że w roku 1697 Władysław Strebejko był elektorem z województwa trockiego, który podczas wolnej elekcji głosował za wyborem Augusta II na elekcyjnego Króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego.

2.
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, w tomie XI z roku 1890, na stronie 398 wymienia hasło Strobejki: Strobejki, wieś i folw. nad rzeką Łankiesą, pow. kowieński, (…), gm. i par. Żejmy (…). Dowiadujemy się też z tej noty, iż w roku 1760 jeden z folwarków należał do Matuszewiczów a drugi do Piotra Ejmonta, sędziego ziemskiego powiatu kowieńskiego. Z tej noty wynika, że od roku 1760 do roku 1890 żadna osoba o nazwisku Strebejko / Strebeyko nie była właścicielem wsi Strobejki ani żadnego z dwóch folwarków. Link do słownika:
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geogra ... Tom_XI/398

3.
W roku 1784 ksiądz Józef Zabielski, kanonik inflantski, dziekan wiłkomierski, pleban żeymenski sporządził opis swojej parafii, to jest parafii żeymianskiej [ Żejmy ]. Opis ten mówi: „ Kościół parafialny żeymienski, we wsi położony, w powiecie kowieńskim i w dekanacie wyłkomierskim. Wioski i miejsca do tej parafii należące, są w tymże powiecie, według porządku alfabetu ułożone, jak tu po sobie idą: (…). Strebeyki, okolica, na północ, pól mili miernej.” [ za Łukasz Adam Komosa: Dekanat wiłkomierski w 1784 r. w świetle opisów parafii; Uniwersytet w Białymstoku Wydział Historyczno – Socjologiczny; Białystok 2003, strona 203 – 211. ]. Z opisu tego wynika, że Strebeyki były w roku 1784 nazywane okolicą. Okolica – okolica szlachecka, inne określenie wsi – miejscowość składająca się z kilku pomniejszych osad o wspólnej nazwie głównej. Zatem, Strebeyki początkowo mogły byłć jednym miejscem [ wsią ], które zostało nadane jednemu szlacheckiemu rodowi przez Wielkiego Księcia Litewskiego lub/i króla Polskiego, który przyjął nazwisko od nazwy wsi, albo wieś otrzymała nazwę od nazwiska jej założyciela [ właściciela ]. Następnie w wyniku działów [ spadku ] podzieliła się na kilka mniejszych osad, które łączyła wspólna nazwa i tak powstała okolica. Początkowo taka grupa miejscowości mogła przynależeć do jednego rodu, lecz przez małżeństwa, transakcje ziemi itp. z czasem pojawiali się tam przedstawiciele innych rodów, w dalszym ciągu przede wszystkim szlachty.
Z uwagi na identyczność nazwiska Strebeyko z nazwą wsi Strebeyki można postawić hipotezę, że gniazdem szlacheckiego rodu Strebeyko była wieś Strebeyki. Na skutek różnych zdarzeń losowych zapewne wieś Strebeyki przeszła w inne ręce ponieważ wspomniane przeze mnie źródła od roku 1760 nie wymieniają Strebeyków [ Strebejków ] we wsi Strebeyki [ Strebejki ].

Strebeykowie [ Strebejkowie ] mieszkali i posiadali majątki ziemskie na Litwie, to jest w Republice Litewskiej w latach 1919 – 1939. Według wykazu Jerzego Żenkiewicza z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu noszącego tytuł: „Wykaz części majątków polskich w Republice Litewskiej w latach 1919 – 1939” osoby o nazwisku Strebejko posiadały majątki ziemskie:
1. Adolf Strebejko: majątek Tugajły, poczta/gmina Wieprze; powiat Wiłkomierz;
2. Stanisław Strebejko: majątek Dauksze, poczta/gmina Kiejdany, powiat Kiejdany;
3. Strebejko: majątek Wołkajcie, poczta/gmina --------, powiat Kiejdany.
Link do powyższej informacji:
http://www.umk.pl/~zenkiewicz/Publikacje/wykaz2.html
Zakładając, że Strebeykowie [ Strebejkowie ] pochodzą z jednego rodu i wywodzą się z jednego gniazda, wsi Strebeyki [ Strebejki ] to niezbyt oddalili się od wsi Strebeyki, przynajmniej ci, o których wspominam wyżej. W zasadzie wszystkie majątki, to jest: Tugajły, Dauksze, Wołkajcie położone są w odległości około 30 – 40 km od wsi Strebejki [ Żejmy ].
Wspomniałeś, że Michał Strebeyko [ Strebejko ] w roku 1784 był właścicielem folwarku Buble, który był oddalony około 1 i 1/4 mili od Kiejdan. To też bardzo blisko miejsc, o których napisałem powyżej. Może Twój Michał Strebeyko był dalekim krewnym Adolfa, Stanisława Strebejki oraz nie wymienionego z imienia Strebejki, o których wspomniałem powyżej?

4.
Kiejdany i okolica, w tym i wieś Strebeyki znajdowały się na Żmudzi [ Litwa ]. Z tego co napisałeś Twoi Strebeykowie byli szlachtą. Skoro byli szlachtą i mieszkali na Żmudzi to może odnajdziesz ich zapewne w Herbarzu Szlachty Żumdzkiej, który został wydany w 6 tomach, i którego autorem jest Grzegorz Błaszczyk. Niestety nie mam dostępu do 5 i 6 tomu tego herbarza. Według spisu zawartości tomu 5 na stronie 388 zamieszczona jest nota poświęcona rodowi Strebeyko. Nie namawiam do kupna tomu 5 [ cena około 70 zł ] ale może ktoś ma z Twoich znajomych, może w bibliotece znajdziesz a może ktoś na naszym forum ma 5 tom Herbarza Szlachty Żmudzkiej i zobaczy co jest napisane o Strebeykach.

Może nie znasz przytoczonych przeze mnie informacji? Mam nadzieję, że moje informacje pomogą Ci choć trochę w badaniach nad historią Twojej rodziny.

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaMaruOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-12-2017 - 19:24
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2010
Posty: 8051
Skąd: Bielsko-Biała
Status: Offline
Przejrzyj tutaj stare akta zebrane w księgi.
http://www.runivers.ru/lib/book3036/

Zajrzałam do tomu 38 - jest folwark Bubłele i W. Strebeyko jako sąsiad w inwentarzu klucza wędziagolskiego z 1798
http://www.runivers.ru/bookreader/book9 ... 7/mode/1up

_________________
Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ludwik_OlczykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-12-2017 - 20:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-03-2011
Posty: 634
Skąd: Łódź, Warszawa
Status: Offline
Witam.

Kazimierz Strebeyko (zm. 1717), s. Samuela był horodniczym kowieńskim. Zob. UWKL II, s. 368-369, 656. Miał córkę Ewę ożenioną z Michałem Zabłockim, strażnikiem wiłkomirskim. Byli bodaj herbu Bończa.

Pozdrawiam serdecznie.

_________________
http://forum.rodygrodzienskie.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KokomoOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-12-2017 - 00:20
Sympatyk


Dołączył: 19-11-2014
Posty: 77

Status: Offline
Dziękuję serdecznie wszystkim za wypowiedzi, wskazówki.
Rano odniosę się obszerniej w odpowiedzi na wasze posty.
Pozdrawiam i dziękuję raz jeszcze,
Kokomo S.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KokomoOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-12-2017 - 12:57
Sympatyk


Dołączył: 19-11-2014
Posty: 77

Status: Offline
Dzień dobry.
Odnosząc się teraz do wypowiedzi.
Ad. Pan Krzysztof
Te dokumenty są mi znane. Jeden z nich, z 1830 roku dotyczy wnuków Michała Strebeyki, Józefa i Michał, synów Stanisława. W pozostałych, z XVII i początku XVIII nie udało mi się jeszcze ustalić koligacji między znanymi mi Strebeykami, a tymi z tych dokumentów.
Ad. Pan Roman
Co do punktu pierwszego, to widziałem to, lecz niestety nie ma pewności, kim ów Władysław był dla Michała. Były podejrzenia w rodzinie, że to jego dziadek, czy też pradziadek, ale co do tego nie znalazłem potwierdzenia w dokumentach.
Punkt drugi i trzeci. Wiadomo mi o tej wsi, lecz niestety nie znalazłem na epaveldas ksiąg metrykalnych z okresu sprzed połowy XIX wieku, a jak Pan zauważył w notce tej w tym słowniku nie wspomniani są Strebeykowie jako właściciele od roku 1760. Zapewne ma Pan rację, że początkowo należała ów wieś do Strebeyków, na co wskazuje identyczność nazwy i nazwiska, lecz nie bardzo wiem jak teraz mógłbym sprawdzić tego miejsca sprzed 1760 roku, a szkoda, bo zapewne mógłbym się sporo dowiedzieć o genelogii tej rodziny.
Co do majątków Tugajł, Dauksz i Wołkajc, to wiadomo mi o osobach zrządzających dwoma z nich. Majątkiem Wołkajcie w okresie 1919-1939 władali nimi prawnuk, Czesław Strebejko, zmarły w 1930, a następnie jego syn a mój pradziadek, Henryk Strebejko, urodzony w roku 1886. Majątek Dauksze w tamtych latach był w rękach kuzyna mojego pradziadka, Stanisława Karola. Niestety kim był Adolf Strebejko z Tugajł, to nie wiem. Nie udało mnie się dotrzeć do informacji w jaki sposób są spokrewnieni znani mi przedstawiciele rodziny z Adolfem.
Lecz sprawdzając różne dokumenty z różnych lat, można wywnioskować, że ogólnie rzecz biorąc różni Strebeykowie/Strebejkowie, na przestrzeni lat zamieszkiwali mniej więcej te same tereny, niewiele migrując.
Odnośnie punktu czwartego, to jest dla mnie nowość. Z pewnością postaram się dotrzeć w jakiś sposób do informacji zawartych w tym herbarzu. Mam nadzieję, że dowiem się czegoś ciekawego i jakichś nowych informacji z tego herbarza.
Dziękuję za tak obszerną wypowiedź, poświęcenie czasu i uwagi, i za wskazówki.
Ad. wypowiedź Pani Moniki. To także dla mnie nowe informacje. W sumie nie wiem kim mógłby być Strebeyko o inicjale W., lecz wygląda na to, że jest to dosyć blisko spokrewniona osoba z moimi bezpośrednimi przodkami. Mam nadzieję, że uda mnie się dowiedzieć kim jest ta osoba i jaka jest pokrewieństwo między znanymi mi osobami, a tym Strebeyką. Przejrzę także dokładniej te akta, które mi Pani podsunęła.
Dziękuję.
Odnośnie wypowiedzi Pana Ludwika. Osoba ta jest także mi znana. Miał żonę Ewę Krassowską. Jednak także nie wiem jeszcze jakie jest spokrewnienie między najstarszym potwierdzonym moim przodkiem, Michałem Strebeyką właśnie, a urodzonym w wieku poprzedzającym Kazimierzem, wspomnianym przez Pana.
Dziękuję serdecznie raz jeszcze za wszystkie wypowiedzi,
Kokomo S.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.570519 sekund(y)